جزایر ناز | عجایب هفتگانه قشم

قدم زدن بر پهنه دریا برای بیشتر ما یک رویای شیرین و احتمالا محال است، اما شاید باورش سخت نباشد اگر بگوییم این آرزو در جزایر ناز یک واقعیت کاملا دست یافتنی است!

راهنمای بازدید از جزایر ناز

جزایر ناز یکی دیگر از عجایب هفت گانه جزیره قشم و از جزایر منحصر به فرد، غنی و بسیار زیبای منطقه قشم هستند و به دلیل موقعیت زمین شناختی و اکولوژیکی، مورد توجه گردشگران بسیاری  قرار می گیرند. این جزایر در نزدیکی ساحل قرار دارند و جزر آب دریا باعث می شود بخشی از روز به خشکی وصل شوند و باریکه ای روی خشکی به وجود می آورند که راه دسترسی به جزیره هاست و در هنگام مد دوباره زیر آب می رود! شاید به این دلیل نام آنها را جزایر ناز گذاشته اند که هر روز برای پیوستن به ساحل ناز می کنند!

مطلب پیشنهادی: عجایب چندگانه قشم را بشناسید 

 

راهنمای بازدید از جزایر ناز

 

مشخصات جزایر ناز

3 جزیره با مساحتی حدود 3 هکتار، مجموعه جزایر ناز را تشکیل می دهند که به موازات خط ساحلی جنوبی در 22 کیلومتری قشم از اسکله صیادی شهر سوزا در غرب، تا صخره لاک پشت ها و روستای ریگو در شرق کشیده شده اند. این جزیره های ناز دیواره های صخره ای با ارتفاع 5-10 متر دارند اما ساحل شنی ندارند و به وسیله پهنه ای مسطح و گلی به خشکی متصل می شوند.

مشخصات جزایر ناز

تا حدود 50 سال پیش جزیره ها مسکونی بوده اند و انبار ماهیگیران در آنجا قرار داشته اما بعدها فقط برای صیادی استفاده شده است.

جزایر ناز به دلیل موقعیت خوبشان زیستگاهی غنی برای انواع آبزیان و حتی مقصد مناسب کوچ زمستانی پرندگان مهاجر هستند. محدوده دریایی 2 کیلومتری جزیره وسیع ترین بستر مرجان های دریای به خصوص مرجان های آبسنگ ساز را ایجاد کرده است. دلفین های خلیج فارس و صدف های منحصر به فرد مروارید ساز هم در این منطقه به راحتی دیده می شوند.

آبزیان فراوانی مثل ماهی ها، خارپشت دریای، خرچنگ، گوش ماهی و انواع صدف ها با رنگ های بی نظیر را می توانید در این جزایر ببینید.

مطلب پیشنهادی: دیدنی ها و جاذبه های گردشگری قشم را بشناسید

 

علت بوجود آمدن جزایر ناز

شاید برایتان جالب باشد بدانید پدیده جزر و مد چگونه باعث ارتباط جزیره با خشکی می شود. جزایر ناز در سمت جنوب قرار گرفته اند و در بعدی هستند که باد از پشت به آنها می وزد. زمانی که باد به جزیره می رسد و به صخره ها برخورد می کند از اطراف آنها پهلو گرفته و به جای اینکه امواج دریا را به سمت ساحل هدایت کند باعث پیوستن و شکافتن آنها به سمت هم می شود.

مردم محلی به این جزیره ها "دو کَرده" هم می گویند یعنی جایی که نیمی از روز در آب قرار دارد و نیمی از روز به خشکی متصل است.

علت بوجود آمدن جزایر ناز

 

ویژگی های گردشگری جزیره ناز

به دلیل پسرفت آب در حالت جزر دریا و نمایان شدن باریکه خشکی راه رسیدن به جزیره تا حدود 6 ساعت باز می شود و می توان در پهنه زیبا و هموار آن قدم زد یا با ماشین تا حدود یک کیلومتر به سمت آب های نیلی خلیج فارس رفت. با توجه به زمان کم این اتفاق، مردم محلی که با شرایط دریا بیشتر آشنا هستند می توانند راهنمای خوبی برای کمک به شما در زمان بازدید از سایت باشند.

ویژگی های گردشگری جزیره ناز

جزایر ناز از بهترین سایت های غواصی هستند و دنیای زیر آب را در بی نظیر ترین حالت نمایش می دهند. هم چنین وقتی در کنار صخره های زیبای جزایر ناز قدم می زنید می توانید جزیره لارک و تنگه هرمز را ببینید و از غروب دلپذیر آفتاب در دل خلیج فارس لذت ببرید.

اطلاعات تکميلي

 • آدرس: در 22 کیلومتری قشم از اسکله صیادی
 • نوع جاذبه گردشگری: جاذبه های گردشگری, ماجراجویانه
 • ساعت های بازدید: بدون محدودیت
 • روزهای بازدید: همه روزه
 • هزینه بازدید: ندارد
 • بهترین زمان برای بازدید: بهار, پاییز, زمستان
 • راه های دسترسی: ماشین های محلی
 • مدت زمان بازدید: کمتر از 4 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(9 امتیاز)
جزایر ناز | عجایب هفتگانه قشم - 4.7 out of 5 based on 9 votes
فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید

کانال تلگرام مپگرد


قشم, هرمزگان.
ایران ,
Contact
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

2 نظر

 • لینک نظر امید یکشنبه, 16 آبان 1395 15:35 نظر امید

  من زمان زیادی برای بازدید نداشتم و با عجله از بیشتر مکانها بازدید کردم و پیشنهاد میکنم اگر به قشم سفر کردید زمانتون را به اندازه کافی داشته باشین که با صبر همه جا را ببینید جزیره ناز واقعا زیبا و آرامش بخشه و سعی کنید با عجله همه مکانهایی زیبای قشم را نبینید و با ارامش بیشر

 • لینک نظر سارا علینژاد پنج شنبه, 29 مهر 1395 16:22 نظر سارا علینژاد

  نمیشه به خود جزیره رفت و اونجارو از نزدیک دید؟

جاذبه های گردشگری قشم

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید