3 دلیل برای آنکه خودروی چینی نخریم

مدت زیادی از حضور خودروهای چینی در بازار می‌گذرد. بسیاری از افراد در همان ابتدای ورود این خودروها در برابر خرید آن‌ها مقاومت به خرج داده و حاضر به پرداخت پول برای خرید خودروهای چینی نشدند. این مقاومت درباره خرید خودرو دست دوم چینی هنوز هم به قوت خود باقی است. بااین‌حال ظاهر زیبا، قیمت مناسب و امکانات جذاب این خودروها باعث شده است که تعداد زیادی از خریداران نیز خرید خودروهای چینی را به خودروهای داخلی ترجیح دهند.

تا پیش از افزایش ناگهانی قیمت خودروها، خودروهای چینی نسبت به سایر خودروهای خارجی قیمت مناسب‌تری داشتند. اما بسیاری از کارشناس پرداخت همین قیمت برای یک خودروی چینی را نیز بالا می‌دانستند. بااین‌حال اکنون خودروهای چینی مثل دیگر خودروها در مسیر افزایش قیمت قرارگرفته‌اند و علیرغم ضعف‌های اساسی توانسته‌اند به قیمت‌های نیم میلیاردی و حتی بالاتر دست پیدا کنند. در ادامه این مقاله دلایلی برای نخریدن خودروهای چینی بیان می‌کنیم. دلایلی که توجه به آن‌ها می‌تواند شما را هنگام خرید به فکر وادارد.

 

استفاده از گیربکس‌های کم کیفیت و عدم هماهنگی گیربکس و موتور

موتور استفاده‌شده در اکثر خودروهای چینی قادر به تولید قدرت مناسب برای یک سواری لذت‌بخش نیست. این امر به‌خصوص در خودروهای کراس‌اوور و شاسی‌بلند محسوس‌تر است. علاوه بر توانایی پایین موتور، گیربکس خودروها نیز کیفیت لازم را برای انتقال قدرت ندارند. به‌طورکلی سیستم انتقال قدرت در خودروهای چینی دارای کیفیت مناسبی نبوده و بسیاری از این خودروها در سربالایی‌ها و جاده‌های پرپیچ‌وخم کم می‌آورند. اگر به حداکثر سرعت خودروهای چینی نیز نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که قدرت این خودروها در حد اسم‌ورسمشان نیست.

علت اصلی این امر این است که شرکت‌های خودروساز چینی به‌منظور حفظ قیمت خودرو از گیربکس‌های از رده خارج شرکت‌های بزرگ ژاپنی و کره‌ای استفاده می‌کنند. به دلیل همین ساختار قدیمی گیربکس‌های خودروهای چینی خیلی زود خراب شده و حتی در خودروهای صفر کیلومتر نیز مشکل‌آفرین هستند. بنابراین اگر قصد خرید خودرو دست دوم چینی را دارید، بهتر است ماهانه مبلغی را برای تعمیر و سرویس گیربکس کنار بگذارید.

مشکل گیربکس در مدل‌های دنده‌ای کمتر از مدل‌های اتوماتیک است. گیربکس‌های خودروهای چینی اتوماتیک به‌خصوص در تعویض دنده معکوس معمولا با تاخیر عمل کرده و همراه خوبی در جاده‌های پرفرازونشیب و پرپیچ‌وخم نخواهند بود. همچنین سرویس این گیربکس‌ها و تعمیر آن‌ها نیز دوای درد نبوده و ممکن است در طی استفاده بارها و بارها شما را راهی تعمیرگاه کند.

 

مشکل در تامین قطعات

با توجه به شرایط بازار و اعمال تحریم‌ها تامین قطعات خودروهای خارجی کار بسیار دشواری است. در مورد خودروهای چینی این مشکل همواره وجود داشته و حتی بسیاری از نمایندگی‌های فروش این خودروها نیز برخی از قطعات اصلی خودرو را ندارند. برای صاحبان خودروهای صفر چینی ممکن است این مشکل دیرتر ایجاد شود. چرا که خودروی شما کارکرده نیست و هنوز تازه نفس است. اما اگر قصد خرید خودرو دست دوم چینی دارید، بهتر است پیش از اقدام به خرید بازار قطعات و لوازم یدکی آن را بررسی کنید. در غیر این صورت شما می‌مانید و یک خودروی خراب و صف‌های طویل و طولانی‌مدت نمایندگی‌ها و قطعات بی‌کیفیت.

این موضوع حتی درباره خودروهای مونتاژ شده توسط ایران خودرو و سایپا هم صدق می‌کند. این خودروسازان سابقه چندان خوبی در ارائه خدمات پس از فروش ندارند و اگر خود خودرو ذاتا دارای چنین مشکلی باشد باید برای تامین قطعات موردنیاز خودرو و تعمیر به موقع و مناسب آن کفش آهنین به پا کرده و جلوی در نمایندگی‌های این خودروسازان روزهای زیادی را به شب برسانید.

برخی از خریداران برای نجات از این مخمصه به سراغ بازار سیاه قطعات یدکی خودرو می‌روند. اما باید توجه کنید که قطعات موجود در این بازار بی‌کیفیت بوده و با قیمتی چندین برابر قیمت واقعی به فروش می‌رسند. به علاوه این قطعات معمولا مدت کوتاهی پس از استفاده خراب شده و مجددا شما را روانه تعمیرگاه می‌کنند. پس بهتر است علاج واقعه را قبل از وقوع کرده و از کارشناسان برای خرید خودروی مناسب کمک بگیرید.

 

بازار دست‌دوم نامناسب

خریداران ایرانی از همان ابتدای ورود خودروهای چینی در برابر خرید این خودروها مقاومت می‌کردند. افزایش سرسام‌آور قیمت دیگر خودروهای باکیفیت خارجی هم هنوز نتوانسته دل این خریداران را با خودروهای چینی صاف کند. این موضوع هم درباره خرید خودرو دست دوم و هم درباره خرید خودروی نو صدق می‌کند. نکته قابل‌توجه اینجاست که شما برای فروش خودروی صفر کیلومتر چینی هم مجبور خواهید بود قیمت را خیلی کمتر از قیمت کارخانه تعیین کنید.

اساسا خودروهای چینی در بازار دست‌دوم خریدار چندانی ندارند. این امر می‌تواند به دلیل افت کیفیت این خودروها پس از افزایش کیلومتر کارکرد، فرسودگی قطعات و افت کیفیت سواری آن‌ها در طول زمان باشد. به همین دلیل بیشتر خریداران ایرانی خرید خودرو دست دوم اروپایی، ژاپنی و کره‌ای را به خودروی نوی چینی ترجیح می‌دهند. این موضوع درباره خودروهای داخلی هم صدق می‌کند.

اصلی‌ترین مزیت خودروهای چینی ظاهر زیبا و امکانات رفاهی و آپشن‌های فراوان است. همین موضوع سبب می‌شود که بسیاری از خریداران گول ظاهر آن‌ها را خورده و با باطن خودروها توجهی نکنند. پیش از خرید خودروهای چینی باید بدانید که این خودروها معمولا از متریال بی‌کیفیت به‌خصوص در فضای داخل کابین استفاده می‌کنند. قطعات فنی آن‌ها دارای دوام بالایی نبوده و اگر قصد انجام کارهای هیجان‌انگیز با آن‌ها را دارید باید خیلی زود یک تعمیرکار مورد اعتماد پیدا کنید. علاوه بر آن در نسخه‌های دنده اتوماتیک معمولا هماهنگی مناسبی بین موتور و گیربکس نبوده و خودرو در سربالایی‌ها کم می‌آورد.

همچنین شرکت‌های عرضه‌کننده این خودروها معمولا خدمات پس از فروش ضعیفی داشته و قادر به تامین قطعات موردنیاز نیستند. به همین دلیل بهتر است پیش از آنکه به سراغ خودروهای چینی با رنگ‌ها و طرح‌های جذاب بروید و در امکانات رفاهی آن‌ها غرق شوید درباره خرید خودرو دست دوم خارجی و یا خودروها مونتاژ داخل هم‌قیمت بیشتر فکر کنید.

 

همراه مکانیک با تجربه بیش از 7 سال حضور فعال در بازار خودرو دست دوم و شرکت در بیش از 150هزار معامله خودرویی می‌تواند مشاور خوبی برای انتخاب خودرو آینده شما باشد. این شرکت با تاسیس اولین و بزرگ‌ترین نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده در کشور تجربه خوبی در زمینه انتخاب خودرو متناسب با بودجه و نیاز دارد. تنها کافی است وارد سایت Hamrah Mechanic شوید و از خدمات مختلف این شرکت دیدن کنید.

با همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
کانال تلگرام مپگرد

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید