مجموعه تاریخی گنجعلی خان | طولانی ترین راسته بازار ایران

مجموعه گنجعلی خان که در پهناورترین استان ایران یعنی کرمان قرار دارد و ساخت آن از سال 1005  تا 1029 قمری طول کشیده است، شامل میدانی است در وسط شهر قدیم کرمان که در اطراف آن بازار، حمام، کاروانسرا، آب انبار، مسجد و ضرابخانه قرار گرقته است. در یک طرف میدان، حجره های تجاری قرار دارد و در سه طرف دیگر آن، بازار بزرگ کرمان که طولانی ترین راسته بازار ایران است.

 

قسمت های مختلف مجموعه گنجعلی خان

ضرابخانه در شمال، حمام گنجعلی خان در جنوب، کاروانسرا و مدرسه در شرق و آب انبار در غرب این میدان قرار دارد. این میدان مثل میدان نقش جهان اصفهان و میدان امیر چخماق یزد، در اطراف خود آثار و بناهای تاریخی و ارزشمندی دارد.

مطلب پیشنهادی: میدان نقش جهان (میدان امام) اصفهان 

 

قسمت های مختلف مجموعه گنجعلی خان

 

بازار بزرگ کرمان

بازار بزرگ کرمان از 20 بازار کوچک و فرعی تشکیل شده است که هر کدام از این بازارها در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده است.

بازار بزرگ کرمان

 

در دو طرف بازار بزرگ کرمان، دروازه ارگ و دروازه مسجد قرار گرفته است و بازار کرمان از میدان ارگ شروع شده و به میدان مشتاقیه ختم می شود که طولانی ترین راسته بازار ایران است. طول بازار 3 کیلومتر بوده و حمام و ضرابخانه و آب انبار را در خود جای داده است.

میدان ارگ تا میدان مشتاقیه

 

گردشگرانی که به این بازار می آیند می توانند از صنایع دستی و کارهای مسی و  انواع سوغاتی های کرمانی از جمله کلمپه، زیره، حنا، پسته، روغن جوشان (نوعی نان محلی که در روغن محلی می جوشانند) دیدن و یا خرید کنند.

 

مطلب پیشنهادی: سوغات و صنایع دستی کرمان

 

 2بازار بزرگ کرمان

 

حمام گنجعلی خان

حمام گنجعلی خان در ضلع جنوبی میدان، در میانه بازار بزرگ کرمان قرار دارد و در حال حاضر موزه مردم شناسی کرمان است و هر روز به جز ایام تعطیل باز است. سازنده این بنای تاریخی که تا 60 سال پیش مورد استفاده مردم بوده است سلطان محمد معمار یزدی است.

موزه مردم شناسی کرمان

 

از جمله دیدنی های حمام گنجعلی خان می توان به تخته سنگ زمان اشاره کرد که یکپارچه و سرخ رنگ است و با تابش نور خورشید بر آن و انعکاسش روی دیوار، کسانی که در حمام بودند می توانستند زمان را تخمین بزنند. همینطور مجسمه های ساخته شده از جنس موم که انسان هایی را در حال نماز خواندن، حمام کردن، کیسه کشیدن و دلاکی نشان می دهند. این آثار توسط دانشکده هنرهای زیبای تهران ساخته شده اند.

حمام گنجعلی خان

 

حمام گنجعلی خان تزئینات سنگی، گچکاری، مقرنس کاری و کاشی کاری های زیبایی دارد. گچبری و نقاشی های سردر ورودی حمام به دو قسمت تقسیم شده اند. قسمت بالایی مربوط به دوره صفویه و قسمت پایین آن مربوط به دوره قاجار است که بر روی تزئینات صفوی انجام گرفته است.

 تزئینات حمام گنجعلی خان

 

کاروانسراهای مجموعه گنجعلی خان

در اطراف حمام گنجعلی خان چند کاروانسرا وجود دارد، از جمله کاروانسرای هندوها، کاروانسرای وکیل، کاروانسرای جر و کاروانسرای چهارسوق. دور تا دور میدان گنجعلی خان 4 مسجد وجود دارد که در حال حاضر 3 عدد از آنها پابرجاست. زیباترین آنها در سمت راست میدان و نزدیک کاروانسراست و به موزه هنرهای تزئینی کرمان تبدیل شده و در آن نماز برگزار نمی شود.

کاروانسراهای مجموعه گنجعلی خان  

 

آب انبار مجموعه گنجعلی خان

آب انبار در ضلع غربی میدان گنجعلی خان قرار دارد که به شربت خانه هم معروف بوده و آب شرب شهر و کسبه را تامین می کرده است. تاریخ ساخت آن 1029 هجری قمری است و به دستور علیمردانخان پسر گنجعلی خان ساخته شده است.

آب انبار مجموعه گنجعلی خان

 

مسجد گنجعلی خان

مسجد گنجعلی خان در ضلع شرقی میدان قرار دارد و در سال 1007 هجری قمری ساخته شده است. این مسجد نقوش، رواق ها، کتیبه ها، گچبری ها، کاشی های معرق، نقوش اسلیمی و خطوط ثلث زیبایی دارد.

مسجد گنجعلی خان

کاشی کاری های مسجد گنجعلی خان

کاشی کاری های مسجد گنجعلی خان

سقف مسجد گنجعلی خان

سقف مسجد گنجعلی خان

 

ضرابخانه مجموعه گنجعلی خان

ضرابخانه مجموعه گنجعلی خان در شمال میدان قرار دارد و در اواخر دوره حکومت گنجعلی خان ساخته شده و محل ضرب سکه و مسکوکات طلا و نقره دولتی بوده است. این مکان در حال حاضر موزه سکه از دوران اشکانیان تا پهلوی است.

ضرابخانه مجموعه گنجعلی خان

بازار بزرگ کرمان طولانی ترین راسته بازار ایران است توییت کن

اطلاعات تکميلي

  • آدرس: کرمان، حد فاصل میدان مشتاقیه و میدان ارگ
  • نوع جاذبه گردشگری: تاریخی, جاذبه های گردشگری
  • ساعت های بازدید: ساعت اداری
  • روزهای بازدید: همه روزه به جز ایام تعطیل
  • هزینه بازدید: دارد
  • بهترین زمان برای بازدید: همه ایام سال
  • راه های دسترسی: تاکسی, ماشین
  • مدت زمان بازدید: کمتر از 4 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(4 امتیاز)
مجموعه تاریخی گنجعلی خان | طولانی ترین راسته بازار ایران - 5.0 out of 5 based on 4 votes

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید