اقامت با خرید ملک چیست و چگونه انجام می شود؟

این روزها بازار مهاجرت در ایران حسابی داغ است و کم نیستند افرادی که به دلایل مختلف قصد مهاجرت به سایر کشورها را دارند. اما این بازار داغ، مشکلات خاص خودش را هم دارد. یکی از اصلی‌ترین مشکلات این حوزه، عدم تعادل بین عرضه و تقاضاست!

به این معنی که تعداد افراد مایل به مهاجرت هر روز در حال افزایش است و از آن سو، اخذ اقامت کشورهای توسعه یافته هر روز سخت‌تر می‌شود. در این شرایط، گرفتن اقامت با خرید ملک یکی از جذاب‌ترین و در دسترس‌ترین روش‌های مهاجرت است. در اینجا به طور خاص، شرایط اخذ اقامت 3 کشور اروپایی را از طریق خرید ملک بررسی می‌کنیم.

 

اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

یونان یکی از کشورهای اروپایی عضو حوزه شینگن است که نسبت به سایر کشورهای اروپایی، فاصله کمتری با ایران دارد و از لحاظ فرهنگی نیز نزدیک به فرهنگ کشورمان است. افرادی که بتوانند اقامت یونان را بگیرند، امکان سفر به تمامی کشورهای حوزه شینگن را بدون نیاز به ویزا خواهند داشت. ضمن اینکه هزینه‌های زندگی در یونان نیز نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، مقرون به صرفه است. برای گرفتن اقامت یونان روش‌های مختلفی از جمله خرید ملک، تمکن مالی و ثبت شرکت وجود دارد که در اینجا به صورت اختصاصی به روش اول می‌پردازیم.

 

شرایط اقامت با خرید ملک در یونان

دولت‌های برخی کشورهای اروپایی از جمله یونان، برنامه‌ای تحت عنوان ویزای طلایی (Golden Visa) را طراحی کرده‌اند که بر اساس آن، شهروندان کشورهای غیراروپایی می‌توانند اقامت این کشورها را با خرید ملک به دست آورند. البته دقت کنید که گرفتن اقامت یونان با خرید ملک، شرایط خاص خود را دارد که فقط تحت این شرایط امکان گرفتن اقامت وجود خواهد داشت.

شرط اصلی برای گرفتن اقامت با خرید ملک در یونان، داشتن حداقل 250 هزار یورو است. در واقع شخص متقاضی این برنامه باید ملکی را در یونان خریداری کند که ارزش آن حداقل 250هزار یورو باشد. کاربری ملک می‌تواند مسکونی، تجاری و یا اداری باشد. البته می‌توانید به جای خرید یک ملک، چند ملک را بخرید که مجموع ارزش آنها 250هزار یورو باشد. اگر به نظرتان 252هزار یورو عدد زیادی است باید نگاهی به برنامه سایر کشورها مانند اسپانیا بیندازید که حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری آنها 500هزار یورو تعیین شده است!

 

مراحل اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

بعد از گرفتن ویزای شینگن باید یک سفر حدودا یک هفته‌ای را به یونان داشته باشید تا ملک مورد نظر خود را انتخاب کنید و امور اداری مربوطه را انجام دهید. از جمله این امور اداری باید به افتتاح حساب بانکی، دریافت کد مالیاتی و مسائل قراردادی اشاره کرد. بعد از انجام کلیه امور مربوط به خرید ملک، به ایران بازخواهید گشت و تقریبا دو ماه بعد، کارت اقامت شما در دستتان خواهد بود. با گرفتن اقامت یونان می‌توانید اعضای خانواده خود را نیز همراه خود به این کشور ببرید. اگر هم قصد زندگی در یونان را ندارید می‌توانید با اجاره دادن ملک خود، درآمد ماهیانه چشمگیری داشته باشید.

 

اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

گفتن ندارد که فرانسه یکی از بهترین کشورهای جهان برای کار و زندگی و تحصیل است. گرفتن اقامت فرانسه مزایای زیادی از جمله بیمه درمانی رایگان، امکان افتتاح حساب بین المللی، امکان ثبت شرکت و دریافت وام را دارد. ضمن اینکه فرزندان شما می‌توانند به صورت رایگان در مدارس و دانشگاه‌های فرانسه تحصیل کنند. از طرف دیگر، فرانسه عضو حوزه شنگن است و به همین دلیل می‌توانید آزادانه و بدون نیاز به ویزا در تمامی کشورهای این حوزه تردد داشته باشید.

 

شرایط اقامت با خرید ملک در فرانسه

شاید باورتان نشود اما با پول خرید یک ملک حدودا 70 متری در محله نارمک تهران می‌توانید اقامت کشور فرانسه را دریافت کنید! بله دقیقا باورنکردنی است اما فقط با خرید ملکی به ارزش 70هزار یورو می‌توانید ضمن اخذ اقامت فرانسه، از مزایای زندگی در این کشور نیز برخوردار شوید. البته متراژ ملک خریداری شده در فرانسه بستگی به تعداد نفرات اعضای خانواده شما دارد. به عنوان مثال برای یک خانواده چهار نفره باید خانه‌ای با حداقل متراژ 41 مترمربع خریداری شود. ضمن اینکه شخص متقاضی اقامت با خرید ملک در فرانسه باید ثابت کند که ماهیانه 1300 یورو درآمد در ایران دارد.

 

مراحل اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

بعد از پیدا کردن ملک مورد نظر خود در فرانسه و انجام اقدامات امور مربوط به خرید ملک، می‌توانید ویزای فرانسه با اعتبار یک ساله را بگیرید. بعد از گذشت این یک سال باید برای تمدید اقامت خود اقدام کنید و این بار کارت اقامت یک ساله را دریافت نمایید. تمدید اقامت به طور سالانه ادامه پیدا خواهد کرد و پس از 5 سال می‌توانید درخواست خود را برای اقامت دائم فرانسه ارائه کنید. ضمن اینکه طی این مدت می‌توانید با اجاره دادن ملک خود در فرانسه، درآمد حدودا 500 یورویی در ماه داشته باشید. در نهایت هم می‌توانید برای دریافت حق شهروندی و پاسپورت فرانسه اقدام کنید.

 

گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

در این سال‌های اخیر خیلی از شهروندان ایرانی تصمیم به سرمایه‌گذاری در کشور همسایه یعنی ترکیه گرفته‌اند. مهم‌ترین نوع سرمایه گذاری آنها، خرید زمین و ملک در کشور ترکیه بوده است. خرید ملک در کشور ترکیه نسبت به ایران، مقرون به صرفه‌تر است و در عین حال مزایای دیگری از جمله امکان کار و زندگی در این کشور را نیز دارد.

 

شرایط اقامت با خرید ملک در ترکیه

برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک باید حداقل مبلغ 250هزار دلار را در بخش املاک این کشور سرمایه‌گذاری کنید. شاید این عدد به نظرتان بالا باشد اما دقت داشته باشید که با خرید یک ملک در ترکیه به ارزش 250هزار دلار می‌توانید از همان ابتدا، حق شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه را بگیرید که یک امتیاز بزرگ برای شما محسوب می‌شود. ضمن اینکه، این مزایا علاوه بر خودتان شامل حال اعضای خانواده‌تان نیز خواهد شد. ضمن اینکه می‌توانید به جای خرید یک ملک، چندین ملک با مجموع ارزش 250هزار دلار خریداری کنید.

 

مراحل گرفتن شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

بعد از خرید ملک در ترکیه باید با مراجعه به اداره ثبت املاک ترکیه نسبت به درخواست حق شهروندی این کشور اقدام کنید. این اداره معمولا طی یک هفته کاری، تاییدیه حق شهروندی ترکیه را به شما خواهد داد. در گام بعدی باید تاییدیه مذکور را به اداره مهاجرت ترکیه برده و مجوز اقامت خود را بگیرید. در نهایت هم با مراجعه به اداره شهروندی ترکیه، فرآیند اخذ اقامت ترکیه را تکمیل خواهید کرد. به طور معمول، امور مربوط به اخذ حق شهروندی ترکیه طی 30 روز کاری انجام می‌شود. با توجه به توریستی بودن کشور ترکیه و وجود دانشجویان خارجی زیادی در این کشور، می‌توانید ملک خود را به راحتی اجاره دهید.

اگرچه گرفتن اقامت با خرید ملک یک روش جذاب و سریع برای مهاجرت به کشورهای اروپایی محسوب می‌شود اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که خرید ملک در این کشورها یک سری پیچیدگی‌های حقوقی و قانونی دارد که در صورت عدم آشنایی با آنها ممکن است دچار مشکلات بعدی شوید. بنابراین توصیه می‌کنیم از موسسات معتبر و وکلای حقوقی باسابقه در این زمینه مشاوره بگیرید. مجموعه نیلگام، با سابقه طولانی در زمینه مهاجرت و اقامت، در تمامی مراحل اخذ اقامت از طریق خرید ملک همراه شما خواهد بود.

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
کانال تلگرام مپگرد

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید