جاذبه ‌های گردشگری لاهیجان و گرگان را بشناسید

شهر لاهیجان و گرگان از شهرهای سرسبز وخوش آب و هوای شمال می‌باشند. شهر لاهیجان در استان گیلان قرار گرفته و شهر گرگان مرکز استان گلستان است. لاهیجان معروف به عروس سبز گیلان، یکی از شهرهای پرجمعیت استان گیلان بوده که جاذبه‌های گردشگری زیادی ازجمله شیطان کوه، تالاب سوستان، تله کابین، آبشار، استخر و... را در خود جای داده است. گردشگران با اقامت در هتل جهانگردی لاهیجان دسترسی راحتی به این جاذبه‌ها خواهند داشت. 

محیط جغرافیایی، فرهنگ و تاریخ غنی شهر گرگان نیز باعث شده تا گردشگران زیادی، این شهر را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب نمایند. داشتن هتل‌های سنتی، جنگلی و همین‌طور هتل‌های امروزی و مدرن، خیال گردشگران را از بابت گذراندن اقامتی خوش، راحت کرده است. در این مطلب با جاذبه های گردشگری گرگان و لاهیجان آشنا خواهیم شد.

 

جاذبه های گردشگری لاهیجان

طبیعت شیطان کوه

بدون تردید شیطان کوه یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های این شهر است. نام این کوه می‌تواند برای بسیاری از افراد عجیب باشد اما در قدیم این کوه به شاه نشین معروف بوده و صداهای عجیب و غریبی که در قدیم مردم بومی لاهیجان از اطراف کوه می‌شنیدند، باعث شد که این کوه را شیطان کوه، نام‌گذاری کنند که بعدها متوجه شدند که این صداها از مردمی بوده که به صورت پنهانی وارد کوه می‌شدند. مناظر زیبای جنگل‌های شیطان کوه، هر گردشگری را جذب خود می‌کند. آبشار شیطان کوه و تله‌کابین از جاذبه‌های این منطقه به‌شمار می‌روند.

 

بام سبز

از دیگر جاذبه های گردشگری لاهیجان، بام سبز است که در بلندترین قسمت شیطان کوه قرار دارد. نمای زیبای شهر لاهیجان از بام سبز، باعث شده تا این مکان از معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر به‌شمار آید‌.

 

تله کابین لاهیجان

برای رسیدن به بام سبز لاهیجان علاوه بر پیاده‌روی و خودرو، می‌توان از تله‌کابین برای رسیدن به بام لاهیجان بهره برد. مسیر تله‌کابین ۱۵۰۰متر است که حدود بیست دقیقه طول می‌کشد تا این مسیر را طی کند.

تله کابین لاهیجان

 

استخر

استخر لاهیجان همجوار شیطان کوه است و این استخر بزرگ از جاذبه های گردشگری لاهیجان به‌شمار می‌رود. این استخر زیبا به فرمان شاه عباس صفوی احداث شد که مساحت آن ۱۷ هکتار در عمق ۴ متر است.

 

پارک ‌جنگلی میرصفا

پارک جنگلی میرصفا از مکان‌های تفریحی شهر لاهیجان است که یک بوستان جنگلی سرسبز و بسیار زیبا می‌باشد. این پارک، کاملا طبیعی بوده و از قدیم در خیابان شقایق لاهیجان قرار داشته است.

 

تالاب سوستان

تالاب سوستان لاهیجان در اطراف روستای سوستان قرار گرفته است. این تالاب زیبا در تمامی طول سال دارای مناظر چشم نوازی است که زیستگاه پرندگان و آبزیان متنوعی می‌باشد.

 

موزه تاریخی چای و آرامگاه کاشف‌السلطنه

آرامگاه محمد میرزا قاجار قوانلو مشهور به کاشف‌السلطنه و همین‌طور موزه تاریخی چای از دیگر جاذبه های گردشگری لاهیجان می‌باشد. کاشف‌السلطنه اولین رواج دهنده چای در ایران شناخته شده و به‌همین خاطر در قدیم به وی لقب چای‌کار و اکنون به پدر چای ایران معروف شده است.

 

پل خشتی لاهیجان

در جنوب غربی لاهیجان محله‌ای تاریخی به‌نام پرده سر قرار دارد که از دوران فرمانروایی آل کیاء بر گیلان، به‌جا مانده است. در این منطقه، پلی آجری و سرخ رنگ قرار گرفته که در سال ۸۹۲ هجری قمری بنا شده است. این پل ۵۰ متر طول، چهار و نیم متر عرض و ۱۱ متر ارتفاع دارد. بازسازی اصلی و مهم این پل در دوران قاجار انجام شده است.

 

بازار سنتی لاهیجان

در هر شهر و منطقه‌ای، بازارهای تاریخی و سنتی، بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. گذشت و گذار در بازار سنتی لاهیجان هم لذتی دو چندان دارد. در این بازار محصولات و تولیدات محلی لاهیجان به‌فروش می‌رسد. در بازار سنتی لاهیجان علاوه بر خرید خوراکی‌های خوشمزه و محلی لاهیجان می‌توان با فرهنگ و زندگی مردم لاهیجان آشنا شد.

 

بقعه شیخ زاهد گیلانی

یکی از جاذبه های گردشگری لاهیجان بقعه شیخ زاهد گیلانی است که در دامنه کوه، در روستایی کوچک به‌نام شیخانه‌ور قرار دارد. شیخ زاهد گیلانی از عرفای معروف زمان صفویه بود که در سال ۷۱۱ هجری قمری درگذشت. زیباترین قسمت این آرامگاه، گنبد هشت ضلعی آن است که بسیار زیبا و پر نقش و نگار می‌باشد.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

 

جاذبه های گردشگری گرگان

شهر گرگان نیز با قرار داشتن در نزدیکی دریا و آب و هوای خوش و دارا بودن جاذبه‌های گردشگری فراوان، باعث شده تا گردشگران و مسافران بسیاری به این شهر سفر نمایند که با اقامت در هتل شهاب گرگان دسترسی راحتی به جاذبه‌های گردشگری گرگان دارند.

 

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع گرگان یکی از اماکن تاریخی و مذهبی این شهر می‌باشد. این مسجد در زمان سلجوقیان بنا شده و یکی از زیباترین اماکن گردشگری و دیدنی در گرگان است. معماری و طراحی نقش و نگارهای مسجد، نمایانگر هنر استادان معمار در دوران قدیم بوده است.

 

آبشار زیارت

گرگان به دلیل دارا بودن آب و هوای مرطوب و پُر بارش، چشمه‌ها، آبشارها و رودهای فراوانی دارد. یکی از جاذبه های گردشگری گرگان، آبشار زیارت نام دارد که در جنگل‌های ناهارخوران و در نزدیکی روستایی به‌نام زیارت قرار گرفته است. این آبشار ارتفاع زیادی داشته و مناظر منحصر به فردی را به وجود آورده است. 

 

دریاچه توشن

در جنوب گرگان، روستای زیبا به‌نام توشن قرار گرفته که دریاچه‌ای با همین نام در این روستا وجود دارد. این دریاچه از مناظر زیبا و جذاب گرگان به‌شمار می‌آید که در اطراف آن جنگلی انبوه و سرسبز قرار دارد. از تفریحات جذاب در کنار دریاچه می‌توان به ماهیگیری، قدم زدن در حوالی دریاچه و برپا کردن کمپ، اشاره کرد.

 

آبشار رنگو

علاقه‌مندان به طبیعت و پیاده‌روی در کوه و جنگل، می‌توانند جنگل‌های شمال ایران را انتخاب نمایند. آبشار رنگو از منحصر به فردترین آبشارهای نیم دایره‌ای در شمال کشور است. پیاده‌روی و قدم زدن در طبیعتی بکر و دست نخورده، زیبایی و لذتی وصف ناپذیر دارد.

 

جنگل ناهارخوران گرگان

از بنام‌ترین و پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری گرگان، جنگل ناهارخوران است. این جنگل در جنوب شهر گرگان قرار گرفته و یکی از جنگل‌های سرسبز و زیبایی بوده که دارای امکانات رفاهی خوبی مانند کافه، رستوران، هتل و سایر امکانات رفاهی می‌باشد.

جنگل ناهارخوران گرگان

 

دیوار دفاعی گرگان

پس از دیوار چین، دومین دیوار طولانی جهان در اطراف شهر گرگان قرار دارد. دیوار گرگان یا دیوار اسکندر یکی از طویل‌ترین و بزرگترین دیوارهای جهان به‌شمار می‌آید که یک دیوار دفاعی در برابر دشمن بوده است. متاسفانه بخش بزرگی از این دیوار ۲۰۰ کیلومتری از بین رفته است.

 

میل گنبد

در شهر گنبد کاووس از شهرهای نزدیک به گرگان، بلندترین برج آجری جهان قرار دارد. قدمت این برج که به میل گنبد نیز شهرت یافته، مربوط به دوران آل زیار می‌باشد. از این برج به منظور نگهداری آتش در آتشدان بر روی آن‌ها، کاربرد داشته است. این اثر تاریخی، از جاذبه های گردشگری گرگان می‌باشد.

 

جنگل قرق

جنگل قرق در نزدیکی شهر گرگان قرار گرفته که میزبان گردشگران بسیاری است. این جنگل مکان بسیار مناسبی برای تفریح و اقامت مسافران و گردشگران می‌باشد. جنگل قرق یک منطقه جنگلی حفاظت شده است که حیوانات و گیاهان مختلفی را می‌توان در آنجا مشاهده کرد. در این جنگل امکانات رفاهی مناسبی برای مسافران تعبیه شده است.

 

کاروانسرای قزلق

کاروانسرای قزلق گرگان یکی از قدیمی‌ترین کاروانسراها می‌باشد که کاربرد آن همانند سایر کاروانسراها، در گذشته مکانی برای استراحت در بین راه، برای مسافران کاروان‌ها بوده است. قدمت کاروانسرای قزلق مربوط به دوران اسلامی بوده و از شاهکارهای معماری اسلامی به‌شمار می‌آید. این کاروانسرا از دیگر جاذبه های گردشگری گرگان است.

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
کانال تلگرام مپگرد