دبیرستان در کانادا | چرا باید در دبیرستان‌های این کشور تحصیل کنید؟

در کانادا، دبیرستان ها به مکان‌هایی تبدیل شده‌اند که دانش‌آموزان می‌توانند توانایی‌های خود را شکوفا کنند و به اهدافی که دوست دارند برسند. در این مطلب قصد داریم از شش دلیلی که چرا دانشجویان بین المللی باید برای شروع یا ادامه تحصیل خود دبیرستان‌های کانادا را انتخاب کنند، پرده برداریم. لازم به ذکر است که اهمیت مقطع دبیرستان در کانادا حتی بیشتر از مقاطع بالاتر است چرا که در این مقطع، دانش آموزان جوان و نوجوان به یک شناخت کامل و جامع از خود می‌رسند.

آموزش و پرورش در کانادا زیر نظر دولت‌ های فدرال و استانی اداره می‌شود. دبیرستان در کانادا (blueskystudy.org/canada-courses/highschool-in-canada)  در حوزه استانی قرار دارد و برنامه آموزشی تحت نظارت استان است. تحصیل در دبیرستان‌های کانادا به صورتی است که دانش ‌آموزان می‌‌توانند برای یادگیری زبان انگلیسی، حالت فشرده، برنامه‌های دانشگاهی و انگلیسی یکپارچه را انتخاب کنند. برای کسانی که دارای مهارت‌‌های قوی زبان انگلیسی هستند، برنامه‌های مختلف تحصیلی وجود دارد که پس از آن می‌توانند دیپلم متوسطه دریافت کنند. در کانادا هم دبیرستان خصوصی و هم دبیرستان دولتی وجود دارد. دانش‌آموزان بین‌المللی برای تحصیل در دبیرستان‌های دولتی باید شهریه پرداخت کنند ولی تحصیل برای دارندگان اقامت موقت کانادا، شهروندان کانادا رایگان است.

 

1- کلاس‌های پیشرفته

1- کلاس‌های پیشرفته

در دنیایی که دائما در حال پیشرفت و تغییر است، افرادی که نتوانند خود را با این شرایط وفق بدهند عمدتاً برای یافتن کار و حرفه مورد نظر خود با مشکل روبه‌رو می‌شوند. سیستم آموزشی کانادا با بودجه مکفی، یک فضای یادگیری با کیفیت را برای همه دانش آموزان بدون در نظر گرفتن شرایط مالی دانش آموزان و سطح دبیرستان فراهم می‌کند.

برای مثال در استان انتاریو جهت حفظ کیفیت بالای تدریس در دبیرستان‌های کانادا به تمامیِ دانش آموزان یک دستگاه تبلت Chromebook اهدا می‌شود که آنها می‌توانند از دستگاه‌های خود در طول سالیان آتی نیز استفاده کنند. در این فرآیند که امکان دسترسی به فناوری افزایش می‌یابد، دانش‌آموزان به طور یکپارچه با مهارت‌ها و سواد دیجیتالی که در آینده یادگیری آنها ضروری خواهد بود آشنا می‌شوند.

 

2- تکالیف کاربردی و در عین حال جذاب

در کانادا، هر استان به طور جداگانه یک برنامه درسی مرتبط و جذاب را که شامل دروس متنوعی هستند، برای دانش‌آموزان در همه رشته‌ها ارائه می‌دهد. از این‌رو دانش‌آموزان مقطع دبیرستان در کانادا نه تنها مانند سایر دانش‌آموزان کشورهای دیگر دروس مرتبط با این مقطع را یاد میگیرند بلکه قادر به گذراندن دوره‌های منحصر به فردی خواهند شد که به آنها توانایی موفقیت در هر رشته‌ای که در آینده انتخاب می‌کنند را می‌دهد.

هر مدرسه با توجه به تصمیمات هیئت مدیرهْ مجموعه‌ای از برنامه‌ها را برای دانش آموزان در نظر می‌گیرد که این برنامه در هر دبیرستانی ممکن است متفاوت باشد. برای مثال شاید در یک مدرسه با توجه به سلیقه دانش‌آموزان دروسِ بیشتری در رابطه با تکنولوژی، فناوری، ریاضیات و مهندسی ارائه شود، درحالی که در یک دبیرستان دیگری دانش‌آموزان برای شرکت در کلاس‌های هنر، رقص، طراحی گرافیک و حتی تئاتر رغبت بیشتری نشان دهند.

ماهیت اصلی برنامه درسی کانادا به این شکل است که دانش‌آموزان بدون در نظر گرفتن آینده این که می‌خواهند به کالج، دانشگاه یا دوره کارآموزی بروند با مسائل دنیای واقعی آشنا شده و برای زندگی کردن در جامعه آماده شوند.

 

3- آموزش همراه با برنامه‌های کارآموزی

3- آموزش همراه با برنامه‌های کارآموزی

در کنار یک برنامه درسی جذاب و چالشی، دانش‌آموزان مقطع دبیرستان در کانادا این فرصت را دارند که تحصیلات خود را با تجربه کار کردن در دنیای واقعی تکمیل کنند. گرچه ساختار آموزشی در هر یک استان‌های کانادا متفاوت است اما، دانش‌آموزان می‌توانند در سراسر کانادا با توجه به مهارتی که کسب کرده‌اند مشغول به کار شوند.

در این روش دانش‌آموزان قبلا از اینکه به طور حتمی حرفه خود را انتخاب کنند و وارد دانشگاه شوند، می‌توانند دریابند که آیا انتخاب چنین رشته‌ای و حرفه‌ای با روحیات آنها سازگار است یا نه. در واقع کارآموزی روشی عالی برای تمرین مهارت‌های فردی در یک محیط کاربردی است که در آن خبری از دروس تئوری نیست.

 

4- کادر آموزشی فوق العاده استثنائی

دانش آموزانِ مقطع دبیرستان در کانادا زیر نظر معلمان فوق العاده تحصیل کرده آموزش می‌بینند. هرگز در این کشور معلمِ زبان انگلیسی را نخواهید یافت که به دانش‌آموزان ریاضی درس بدهد و یا بالعکس. اکثر قریب به اتفاق معلمانِ این کشور واقعا به دانش‌آموزان خود اهمیت می‌دهند به طوری که ممکن است ساعت‌ها پس از اتمام کلاس‌ها هم برای رفع مشکلات آنها وقت بگذارند.

در کنار معلمین تحصیل کرده و دلسوز، مشاورین راهنما نیز در همه دبیرستان‌های کانادا حضور دارند تا دانش‌آموزان بتوانند مسائل غیردرسی ولی مربوط به آینده را با آنها به اشتراک بگذارند. مشاورین در مواردی همچون؛ انتخاب رشته، مشاوره شغلی، تحقیقات درباره ادامه تحصیل در خارج از کشور و موارد دیگر می‌توانند به دانش‌آموزان یاری دهند.

 

5- محیط یادگیری بهینه

برخلاف بسیاری از مدارس کشورهای دیگر، دبیرستان‌های کانادایی به این موضوع واقف هستند که هر دانش‌آموز به روش متفاوتی یاد می‌گیرد! در نتیجه دانش‌آموزان مقطع دبیرستان در کانادا می‌توانند به هر روشی که عادت دارند مطالب را یاد بگیرند و در مدارس دروس تنها به یک روش خاص تدریس نخواهد شد.

همچنین در این نوع سیستم آموزشی، به سوال کردن بیشتر از پاسخ صحیح دادن ارزش قائلند به طوریکه مرتباً دانش‌آموزان را مجبور به تفکر و تحقیق در مورد آنچه که در دبیرستان یاد می‌گیرند می‌کنند. از این‌رو دانش‌آموز فرصت می‌کند نظریات را به عملیات تبدیل کند و خود را در دنیای واقعی محک بزند.

 

6- مدرک معتبر بین‌المللی

آخرین دلیلی که می‌توان برای تحصیل دبیرستان‌های کانادا برشمرد، مدرک فوق العاده معتبر دبیرستان‌های این کشور است. همانطور که می‌دانید برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های معتبر باید مدرک دیپلم معتبری داشته باشید، در غیر این صورت به محض وارد شدن به کشور مورد نظر یک الی 2 سال را جهت تحصیلات تکمیلی و اعتبارسنجی مدرک بگذرانید. بد نیست بدانید دانش‌آموزان بین المللی می‌توانند‌ برای تحصیل در دبیرستان‌ های کانادا از بورسیه های تحصیلی دبیرستان های کانادا بهره‌مند شوند. شما می‌توانید برای بررسی شرایط و میزان شانس خود برای دریافت بورسیه تحصیلی دبیرستان های کانادا با مشاوران مجرب ما در بلو اسکای تماس بگیرید و با استفاده از خدمات مجموعه بلواسکای به راحتی در بهترین دبیرستان‌های کانادا مشغول تحصیل شوید. 

مدرک دبیرستان های کانادا خوشبختانه جزو معتبرترین دیپلم‌های جهان به حساب می‌آید و به راحتی می‌توانید در هر دانشگاهی که می‌خواهید مشغول ادامه تحصیل شوید.

 

سخن پایانی

اگر قصد ادامه تحصیل در آمریکا یا هر کشور معتبر دیگری را دارید، باید بگوییم که تحصیل در دبیرستان های کانادا و اخذ مدرک (دیپلم) از این کشور شما را چند گام جلوتر از رقبا می‌گذارد. در زمینه تحصیل در دبیرستان های کانادا شما می توانید از خدمات 2 مجموعه مورد اعتماد بلو اسکای و اپلای برد بهره ببرید و در این زمینه مشاوره بگیرید. دانش‌آموزان مقطع دبیرستان در کانادا از رفاه و امکانات درجه یکی برخوردار هستند که با اطمینان کامل می‌توان گفت نظیر آن در هیچ جای دنیا پیدا نخواهد شد. انتخاب دبیرستان های انگلستان برای تحصیل در رشته‌های مختلف، پلی به آینده روشن و اشتغال در هر کسب‌وکار حرفه‌است.

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
کانال تلگرام مپگرد

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید