کلیسای حضرت مریم (ننه مریم) | دومین کلیسای قدیمی جهان

کلیسای حضرت مریم (ننه مریم) از قدیمی ترین کلیساهای ایران و دومین کلیسای قدیمی جهان، بعد از کلیسای بیت الحم محل تولد حضرت مسیح  است. این کلیسا که به نام کلیسای شرق آشور هم مشهوراست، درابتدای روستای عیسی لو به فاصله 12 کیلومتری شمال شرق شهر ارومیه قرار دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مطلب پیشنهادی: دیدنی های ارومیه را بشناسید

 

راهنمای سفر به کلیسای حضرت مریم

 

تاریخچه کلیسای حضرت مریم

بنا بر گفته ها و روایت های نویسندگان آشوری، این کلیسا قبلا یکی از آتشکده های معروف زرتشتی بوده است و در زمان تولد حضرت مسیح سه موبد زرتشتی، ستاره ای درخشان را در حال حرکت به سمت آسمان شرق می بینند که آن را نشانه تولد مسیح و منجی می دانند و از ارومیه به سمت اورشلیم حرکت می کنند و بعد از بازگشت به ارومیه، آتشکده زرتشتیان را به کلیسا تبدیل می کنند تا دین مسیحیت را بشارت دهند.

به همین دلیل هرکس شناخت کمی از شکل و شمایل و معماری بناهای آتشکده های زرتشتی داشته باشد، به محض ورود به این کلیسا، متوجه این شباهت می شود. چون اسکلت و معماری داخلی کلیسا همچنان حفظ شده و بنای اصلی آن در قرن ها و سالها بازسازی و مرمت شده است .

مطلب پیشنهادی: کلیساهای ایران را بشناسید

 

تاریخچه کلیسای حضرت مریم

گفته می شود بنای اصلی این کلیسا بر روی مقبره یکی از همان موبدان زرتشتی بنا شده است، که مشهور است در سرداب کلیسا دفن شده است.

 

معماری بنای کلیسای ننه مریم

جنس اسکلت و بنای کلیسای حضرت مریم (ننه مریم) از سنگ و ساروج است و ظاهری بسیار محکم دارد، اما فضای داخلی آن بسیار کم و محدود به چند اتاق کوچک است که با چند طاقی هشتی شکل و کم ارتفاع از هم جدا شده است.

معماری بنای کلیسای ننه مریم

 

شکل و شمایل داخلی کلیسا بسیار متفاوت از تمام تصورات و کلیساهای دیگر است. داخل آن هیچ عکس و شمایلی از قدیسین مسیحی دیده نمی شود و محرابی بسیار کوچک دارد که با یک در چوبی زیبا از صحن اصلی محل عبادت مراجعان جدا می شود.

شکل و شمایل داخلی کلیسا

 

فضای داخلی کلیسا با نور پردازی های سفید و آبی رنگ، حال و هوای متفاوت و خاص خود را دارد .

فضای داخلی کلیسا

تعدادی از اشخاص معروف مسیحی در صحن و یا هشتی های داخلی کلیسا دفن شده اند . همچنین در شرق این کلیسا گورستانی وجود دارد که محل دفن روحانیون مسیحی بوده است اما  فقط تعداد کمی از سنگ مزار آنها باقی مانده که از آنها در بازسازی بنای ساختمان استفاده شده است. همچنین در گذشته باغ بزرگ و سرسبز و پُر درختی به همراه چشمه ی آبی در اطراف کلیسا وجود داشته است.

 

افراد مشهوری که از کلیسای حضرت مریم  بازدید  کرده اند

به دلیل شهرت و قدمت جهانی کلیسای حضرت مریم (کلیسای ننه مریم) افراد بزرگ و مشهوری در سفرهایشان، در قرن های مختلف از این بنا بازدید کرده اند. بعضی از آنها به ترمیم و بازسازی بنای کلیسا کمک مالی کرده اند، مثل یک شاهزاده چینی به  نام "بافری" که تا سال های اخیر سنگ یاد بودی از او در کلیسا نصب بوده است و بعضی از آنها مثل مارکوپلو جهانگرد معروف، از این کلیسا بازدید کرده و در سفرنامه های خود از آن نام برده است.

 

نکته ای در زمینه آدرس دهی کلیسای ننه مریم

به دلیل مجاورت کلیسای حضرت مریم با کلیسای آنجلیک، بازدید کننده ها اکثرا با مشکل مواجه می شوند. در اصلی این کلیسا پایین تر از درب کلیسای آنجلیک قرار دارد. کسبه های اطراف اغلب گردشگران و بازدیدکنندگان را راهنمایی می کنند.

مجاورت کلیسای حضرت مریم

 

اطلاعات تکميلي

 • آدرس: ارومیه ، خیابان امام خمینی ، خیابان خیام جنوبی ، پشت کلیسای آنجلیک ، کلیسای ننه مریم
 • نوع جاذبه گردشگری: تاریخی, جاذبه های گردشگری, ناشناخته ها
 • ساعت های بازدید: بدون محدودیت
 • روزهای بازدید: همه روزه به جز ایام تعطیل
 • هزینه بازدید: دارد
 • شماره تلفن: 04432222259
 • بهترین زمان برای بازدید: تابستان
 • راه های دسترسی: تاکسی, ماشین, ماشین های محلی
 • مدت زمان بازدید: کمتر از 1 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(11 امتیاز)
کلیسای حضرت مریم (ننه مریم) | دومین کلیسای قدیمی جهان - 4.6 out of 5 based on 11 votes

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

2 نظر

 • لینک نظر مپگرد دوشنبه, 25 مرداد 1395 17:40 نظر مپگرد

  بله درباره همه اطلاعات قبلا تحقیق شده و درستی اون بررسی شده.

 • لینک نظر رضا کریمی دوشنبه, 25 مرداد 1395 17:28 نظر رضا کریمی

  قدمت این بنا ثابت شده هست؟

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید