اصفهان

راهنمای سفر به استان اصفهان

استان اصفهان در بخش مرکزی کشور قرار گرفته، مرکز آن شهر اصفهان است و یکی از بزرگترین مراکز تولید انواع صنایع دستی ایران به حساب می آید.

این استان از شمال به استان های مرکزی، قم، سمنان، از جنوب به استان های کهکیلویه و بویر احمد و فارس، از غرب به استان های مرکزی و لرستان، و ازشرق به استان یزد متصل می شود و حدود ده درصد از بیایان های ایران و سیصد و چهل هزار هکتار از جنگل های دست کاشت را شامل می شود.

 

مهم ترین جاذبه های گردشگری استان اصفهان

از مهم ترین آثار تاریخی و گردشگری اصفهان، می توان به منارجنبان، سی و سه پل، کاخ چهل ستون، میدان نقش جهان، پل خواجو، کلیسای وانک، مسجد جامع عباسی اصفهان، روستای تاریخی ابیانه، خانه عامری ها، مجموعه تاریخی عباسیان، باغ و حمام فین کاشان، کویر و کاروانسرای مرنجاب آران و بیدگل، آبشار سمیرم، روستای مصر، گلستان کوه خوانسار اشاره کرد.

 

سوغات و صنایع دستی استان اصفهان

صنایع دستی زیادی در شهرهای استان اصفهان وجود دارد که مهمترین ها آنها کاشی کاری، گچ بری، خطاطی، زری دوزی، قلم کاری، ترمه و نقره کاری، زرنگاری، میناکاری، خاتم کاری، گره چینی، منبت کاری، سفال گری، قلم زنی روی مس و برنج، مینیاتور، مخمل بافی است.

 

غذاهای سنتی و محلی استان اصفهان

از معروف ترین غذاهای سنتی و محلی استان اصفهان می توان بریونی اصفهانی را نام برد.

اگر به استان اصفهان سفر کردید حتما گز اصفهان و گلاب و عرقیات کاشان و قمصر، کرباس و خرما نائین، نان سنتی نطنز را امتحان کنید.

میدان نقش جهان مجموعه ای بی نظیر از هنر، طبیعت، تاریخ و فرهنگ است، مکانی که شما را مجذوب نقش و رنگ و معماری بناهای منحصر به فردش می کند و همزمان در دل سبزی طبیعت می توانید از خنکی آب فواره های زیبا و صدای پرندگان میهمان حوض های وسیعش لذت ببرید، از کنار حجره های قدیمی و پرقصه اش بگذرید و همزمان موسیقی زیبای مینا کاران و مس تراشان را بشنوید.

میدان نقش جهان | دومين ميدان بزرگ جهان - 4.8 out of 5 based on 12 votes

کمتر کسی در ایران و یا حتی دنیا ممکن است نام سی و سه پل را نشنیده باشد و مشتاق دیدن این سازه بی نظیر نباشد!

سی و سه پل | شاهکار معماری صفویان - 4.6 out of 5 based on 9 votes

توریستی ترین شهرهای استان اصفهان