هرمزگان

راهنمای سفر به استان هرمزگان

استان هرمزگان در بخش جنوبی کشور قرار گرفته، مرکز آن شهر بندرعباس است و به دلیل وجود تنگه هرمز (یکی از مهمترین گذرگاه های آبی کشور) در محدوده این استان یکی از استان های مهم ایران است.

این استان از شمال به استان کرمان، از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان، از غرب به استان فارس و استان بوشهر، ازشرق به استان سمنان و از جنوب شرق به استان سیستان و بلوچستان متصل می شود و آب و هوایی گرم و خشک دارد که بهترین زمان برای سفر به آن فصل زمستان است.

 

مهم ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

از مهم ترین آثار تاریخی و گردشگری هرمزگان، می توان به چشمه آب گرم گنو در بندرعباس، جنگل های حرا، غارهای خربس، دره ستارگان، غارنمکدان، دره چاهکوه قشم، آب انبار، مراکز تفریحی، قایق های کف شیشه ای و شهر زیر زمینی کاریز، پارک دلفین ها و انجیر معابد کیش، اشاره کرد.

 

سوغات و صنایع دستی استان هرمزگان

صنایع دستی زیادی در شهرهای استان هرمزگان وجود دارد، مثل صنایع دستی و تزئینی درست شده از صدف، خوس دوزی، بادله دوزی، شک دوزی، گلابتون دوزی، سبد و حصیر بافی میناب، حنا کاری و ...

 

غذاهای سنتی و محلی استان هرمزگان

از معروف ترین غذاهای سنتی و محلی استان هرمزگان می توان انواع غذاهای دریای، من بلی، مفلک و دیخی را نام برد.

اگر به استان هرمزگان سفر کردید حتما خرما بندرعباس، مهیاوه، ارحین شامی میناب و ترشی انبه رودان را امتحان کنید.

تصور همه ما از جنگل، منطقه ای پر از درخت است که می توانیم در آن قدم بزنیم و زیرسایه درختان از سرسبزی و آرامش آن لذت ببریم! اما شاید گشت و گذار با قایق در جنگلی که زیر آب است تجربه ای باورنکردنی باشد که هرکسی دلش بخواهد آن را امتحان کند آن هم در آب های خلیج فارس و در جنگل های بی نظیر حرا!

جنگل های حرا | جنگل های شناور ایران - 5.0 out of 5 based on 7 votes

قدم زدن بر پهنه دریا برای بیشتر ما یک رویای شیرین و احتمالا محال است، اما شاید باورش سخت نباشد اگر بگوییم این آرزو در جزایر ناز یک واقعیت کاملا دست یافتنی است!

جزایر ناز | عجایب هفتگانه قشم - 4.5 out of 5 based on 10 votes

سفر به جزیره قشم شما را با بی نظیرترین و خارق العاده ترین جاذبه ها و پدیده های طبیعی رو به رو می کند و این ماجراجویی با بازدید از تنگه چاهکوه به اوج می رسد! تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم و از اسرارآمیزترین مناطق جزیره است که در دل رشته کوهای سنگی و یکپارچه بخش جنوبی زاگرس، در غرب ساحل شمالی جزیره و 70 کیلومتری شهر قشم قرار گرفته. این تنگه در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی است.

تنگه چاهکوه | عجایب هفتگانه قشم - 4.9 out of 5 based on 20 votes

اگر تصمیم گرفته اید سفری به جنوب کشور داشته باشید، حتما جزیره قشم را جز برنامه خود قرار دهید. بزرگترین جزیره خلیج فارس که در تنگه هرمز قرار گرفته است، جاذبه های گردشگری زیادی دارد که شاید بسیاری از آن ها ناشناخته مانده باشند. یکی از این مکان های جذاب و زیبا، دره ستارگان است.

دره ستارگان | عجایب هفتگانه قشم - 5.0 out of 5 based on 42 votes

غارهای خربس که به دلیل معماری صخره ای عجیبشان معروف اند، درمسیر روستای رمچاه و جلوی کوهی که به ساحل جنوبی جزیره قشم مشرف است، قرار دارند. بعد از رسیدن به این محل که دور تادور آن را تپه ها محاصره کرده اند، می توانید از 9 روزنه ای که شبیه غار هستند وارد این مجموعه که شکل باستانی خود را حفظ کرده است بشوید.

غارهای خربس | پناهگاه خفاش های در حال انقراض - 5.0 out of 5 based on 14 votes

بدون شک جزیره قشم مجموعه اسرار آمیزی از بکرترین مناطق دیدنی و جاذبه های طبیعی ایران است که هر گردشگر خوش ذوقی را به خود جذب می کند، اما اگر می خواهید در کنار طبیعت زیبای قشم تجربه ای تاریخی و هیجان انگیز داشته باشید حتما از قلعه پرتغالی های جزیره دیدن کنید!

راهنمای بازدید از قلعه پرتغالی های جزیره قشم - 4.9 out of 5 based on 16 votes

توریستی ترین شهرهای استان هرمزگان