هرمزگان

راهنمای سفر به استان هرمزگان

استان هرمزگان در بخش جنوبی کشور قرار گرفته، مرکز آن شهر بندرعباس است و به دلیل وجود تنگه هرمز (یکی از مهمترین گذرگاه های آبی کشور) در محدوده این استان یکی از استان های مهم ایران است.

این استان از شمال به استان کرمان، از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان، از غرب به استان فارس و استان بوشهر، ازشرق به استان سمنان و از جنوب شرق به استان سیستان و بلوچستان متصل می شود و آب و هوایی گرم و خشک دارد که بهترین زمان برای سفر به آن فصل زمستان است.

 

مهم ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

از مهم ترین آثار تاریخی و گردشگری هرمزگان، می توان به چشمه آب گرم گنو در بندرعباس، جنگل های حرا، غارهای خربس، دره ستارگان، غارنمکدان، دره چاهکوه قشم، آب انبار، مراکز تفریحی، قایق های کف شیشه ای و شهر زیر زمینی کاریز، پارک دلفین ها و انجیر معابد کیش، اشاره کرد.

 

سوغات و صنایع دستی استان هرمزگان

صنایع دستی زیادی در شهرهای استان هرمزگان وجود دارد، مثل صنایع دستی و تزئینی درست شده از صدف، خوس دوزی، بادله دوزی، شک دوزی، گلابتون دوزی، سبد و حصیر بافی میناب، حنا کاری و ...

 

غذاهای سنتی و محلی استان هرمزگان

از معروف ترین غذاهای سنتی و محلی استان هرمزگان می توان انواع غذاهای دریای، من بلی، مفلک و دیخی را نام برد.

اگر به استان هرمزگان سفر کردید حتما خرما بندرعباس، مهیاوه، ارحین شامی میناب و ترشی انبه رودان را امتحان کنید.

تصور همه ما از جنگل، منطقه ای پر از درخت است که می توانیم در آن قدم بزنیم و زیرسایه درختان از سرسبزی و آرامش آن لذت ببریم! اما شاید گشت و گذار با قایق در جنگلی که زیر آب است تجربه ای باورنکردنی باشد که هرکسی دلش بخواهد آن را امتحان کند آن هم در آب های خلیج فارس و در جنگل های بی نظیر حرا!


جنگل های حرا در چه مناطقی دیده می شوند؟

جنگل های حرا از درختان مناطق گرمسیری اند و در بیشتر قسمت های حوزه خلیج فارس مثل جزیره قشم، بندر پل، جزیره هرمز، بندر خمیر، تیاب، جاسک، چابهار و حتی در مرداب های ساحلی مصر و عربستان دیده می شوند. این جنگل ها به دلیل نوع خاص درختان سازگار با آب شور، وجود آبراهه های باریک و زیبا ، پرندگان منحصر به فرد و طبیعت بکر و وحشی از دیدنی ترین نقاط استان هرمزگان هستند.

جنگل های حرای ایران، در 8 منطقه حافظت شده بین المللی تقسیم شده اند، اما دیدینی ترین و غنی ترین آنها از نظر رشد، انبوهی و ارتفاع درختان درحاشیه شمال غربی جزیره قشم و بندر پل و بندر خمیر، در قسمت های کم عمق " تالاب خورخوران"  در مثلث " لافت- گورزین-کوران"  قرار گرفته است.

مساحت کل جنگل های حرا 7500 هکتار است که 2400 هکتار آن در جزیره قشم قرار دارد.

سازمان یونسکو این بخش را با 3 عنوان "منطقه حفاظت شده بین المللی" ، " ذخیره گاه زیست کره" و " تالاب بین المللی" در سطح جهانی ثبت کرده و از شهریور 1361 تحت حفاظت قرار گرفته اند.

جنگل های حرا در چه مناطقی دیده می شوند 

 درختان حرا یا مانگرو

درختان حرا یا "مانگرو" از مقاوم ترین گیاهان و قدیمی ترین ها هستند. این درختان قدمتی بیشتر از 30-40 میلیون سال دارند و از گیاهان بومی نواحی گرمسیری سواحل استرالیا، اقیانوس هند، خلیج فارس و دریای عمان بوده اند.

 

نام های دیگر درختان حرا

حرا از تیره شاهپسند با نام علمی Avicennia Marin ست که به افتخار دانشمند ایرانی ابن سینا به آن حرا می گویند. این گیاه را در بندر عباس به نام "حرا" ، در بلوچستان "تمر" و در بعضی نواحی دیگر "تول" می نامند.

 

درباره درختان حرا

حرا بصورت درختچه ای، با برگ های سبز روشن، ارتفاع 3-6 متر و قطر 30 سانتی متر است. گیاه حرا در دمای بیش از 5 درجه و شوری 20-32 در هزار می روید. ساقه، تنه و ریشه های آن، آب شور را تصفیه می کنند و مواد غذایی را می گیرند و نمک آن را دفع می کنند. ریشه های اصلی کوتاه و نامنظم هستند و به دلیل تراکم نمک، زیاد گسترده نمی شوند. ریشه های هوایی، اسفنجی باریک و بلندی نیز بصورت عمودی به سمت بالا می روید که به تنفس هوازی گیاه کمک می کند.

برگ های درخت، دوکی شکل هستند و زیر آنها سفید یا خاکستری است. گل حرا بسیار کوچک، طلایی و خوش عطر است و میوه آن بادامی شکل و شیرین است که بومیان به آن " خرک" یا "کنگ" می گویند. حرا در اواخر تیر و اوایل مرداد گل می دهد و میوه آن هم در اخر تابستان می رسد. دانه روی درخت مادر جوانه می زند و بعدا بصورت نهال درون آب می افتد و درخت جدیدی می روید.

درباره درختان حرا

 

جنگل حرا زیستگاهی غنی و سخاوتمند!

جنگل های حرا به واسطه موقعیت بسیار خوبشان و بهره مندی همزمان از خشکی و دریا، زیستگاه انواع گونه های جانوری خاص است. بیشتر از 110 گونه پرنده در این منطقه زندگی می کنند یا در فصل مهاجرت، مدتی مهمان این جنگل ها هستند.

خاک لجنی و مرطوب منطقه، بستر مناسبی برای پرورش مرغان ماهی خوار بخصوص مرغ دریایی سفید " آگرات آلبا" است و ریشه های امن درختان باعث می شود 80% آبزیان بومی، این منطقه را برای تخم ریزی خود انتخاب می کنند.

از خاص ترین گونه های جنگل های حرا می توان حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه، کاکایی، لک لک، پلیکان، مار دریایی، صدف "کلینگ" و خرچنگ گیتاز زن نام برد.

جنگل حرا زیستگاهی غنی و سخاوتمند

 

جنگل حرا جنگلی کار آمد!

درختان حرا علاوه بر زیبایی و ویژگی های منحصربه فردشان بسیار مفیدند. ریشه های درخت حرا سدی طبیعی در برابر آسیب های فرسایشی امواج و طوفان های دریایی هستند.

گیاه حرا را به عنوان علوفه دام های مناطق بومی مصرف می کنند، پوست درخت برای درمان بیماری جذام موثر است و شیره درون آوندهایش هم برای رفع خشکی پوست که بیماری شایع جنوب است استفاده می شود.

درخت حرا در ساخت چسب تخته و خمیر چوب و مصارف صنعتی دیگر کاربرد دارد.

ریشه های درخت حرا

 

جنگل های حرا، یک منطقه گردشگری ناب!

جنگل های حرا در مناطق جزر و مد ساحلی قرار گرفته اند. عمق آب در این نواحی بین 1.5-3 متر متغیر است. هنگام مد، خشکی ها زیر آب می روند و منظره بسیار جالبی ایجاد می کنند طوری که انگار درختان روی آب شناورند و زمان جزر حدود 6-7 ساعت درختان از آب بیرون می آیند و جنگل بصورت جزیره هایی نمایان می شود.

جنگل های حرا، یک منطقه گردشگری ناب

 

راه دسترسی به جنگل های حرا

از راه خشکی از قشم راهی به این جنگل ها نیست . برای دیدن جنگل های حرا باید از روستای سهیلی، به کمک ناخدایان محلی که به آبراهه های باریک آن آشنا هستند با قایق به دل جنگل های حرا بروید و از زیبایی سکوت و پدیده های بکر آن لذت ببرید ...

راه دسترسی به جنگل های حرا

 

جنگل های حرا | جنگل های شناور ایران - 5.0 out of 5 based on 5 votes

قدم زدن بر پهنه دریا برای بیشتر ما یک رویای شیرین و احتمالا محال است، اما شاید باورش سخت نباشد اگر بگوییم این آرزو در جزایر ناز یک واقعیت کاملا دست یافتنی است!


راهنمای بازدید از جزایر ناز

جزایر ناز یکی دیگر از عجایب هفت گانه جزیره قشم و از جزایر منحصر به فرد، غنی و بسیار زیبای منطقه قشم هستند و به دلیل موقعیت زمین شناختی و اکولوژیکی، مورد توجه گردشگران بسیاری  قرار می گیرند. این جزایر در نزدیکی ساحل قرار دارند و جزر آب دریا باعث می شود بخشی از روز به خشکی وصل شوند و باریکه ای روی خشکی به وجود می آورند که راه دسترسی به جزیره هاست و در هنگام مد دوباره زیر آب می رود! شاید به این دلیل نام آنها را جزایر ناز گذاشته اند که هر روز برای پیوستن به ساحل ناز می کنند!

راهنمای بازدید از جزایر ناز

 

مشخصات جزایر ناز

3 جزیره با مساحتی حدود 3 هکتار، مجموعه جزایر ناز را تشکیل می دهند که به موازات خط ساحلی جنوبی در 22 کیلومتری قشم از اسکله صیادی شهر سوزا در غرب، تا صخره لاک پشت ها و روستای ریگو در شرق کشیده شده اند. این جزیره های ناز دیواره های صخره ای با ارتفاع 5-10 متر دارند اما ساحل شنی ندارند و به وسیله پهنه ای مسطح و گلی به خشکی متصل می شوند.

مشخصات جزایر ناز

تا حدود 50 سال پیش جزیره ها مسکونی بوده اند و انبار ماهیگیران در آنجا قرار داشته اما بعدها فقط برای صیادی استفاده شده است.

جزایر ناز به دلیل موقعیت خوبشان زیستگاهی غنی برای انواع آبزیان و حتی مقصد مناسب کوچ زمستانی پرندگان مهاجر هستند. محدوده دریایی 2 کیلومتری جزیره وسیع ترین بستر مرجان های دریای به خصوص مرجان های آبسنگ ساز را ایجاد کرده است. دلفین های خلیج فارس و صدف های منحصر به فرد مروارید ساز هم در این منطقه به راحتی دیده می شوند.

آبزیان فراوانی مثل ماهی ها، خارپشت دریای، خرچنگ، گوش ماهی و انواع صدف ها با رنگ های بی نظیر را می توانید در این جزایر ببینید.

 

علت بوجود آمدن جزایر ناز

شاید برایتان جالب باشد بدانید پدیده جزر و مد چگونه باعث ارتباط جزیره با خشکی می شود. جزایر ناز در سمت جنوب قرار گرفته اند و در بعدی هستند که باد از پشت به آنها می وزد. زمانی که باد به جزیره می رسد و به صخره ها برخورد می کند از اطراف آنها پهلو گرفته و به جای اینکه امواج دریا را به سمت ساحل هدایت کند باعث پیوستن و شکافتن آنها به سمت هم می شود.

مردم محلی به این جزیره ها "دو کَرده" هم می گویند یعنی جایی که نیمی از روز در آب قرار دارد و نیمی از روز به خشکی متصل است.

علت بوجود آمدن جزایر ناز

 

ویژگی های گردشگری جزیره ناز

به دلیل پسرفت آب در حالت جزر دریا و نمایان شدن باریکه خشکی راه رسیدن به جزیره تا حدود 6 ساعت باز می شود و می توان در پهنه زیبا و هموار آن قدم زد یا با ماشین تا حدود یک کیلومتر به سمت آب های نیلی خلیج فارس رفت. با توجه به زمان کم این اتفاق، مردم محلی که با شرایط دریا بیشتر آشنا هستند می توانند راهنمای خوبی برای کمک به شما در زمان بازدید از سایت باشند.

ویژگی های گردشگری جزیره ناز

جزایر ناز از بهترین سایت های غواصی هستند و دنیای زیر آب را در بی نظیر ترین حالت نمایش می دهند. هم چنین وقتی در کنار صخره های زیبای جزایر ناز قدم می زنید می توانید جزیره لارک و تنگه هرمز را ببینید و از غروب دلپذیر آفتاب در دل خلیج فارس لذت ببرید.

جزایر ناز | عجایب هفتگانه قشم - 5.0 out of 5 based on 7 votes

اگر تصمیم گرفته اید سفری به جنوب کشور داشته باشید، حتما جزیره قشم را جز برنامه خود قرار دهید. بزرگترین جزیره خلیج فارس که در تنگه هرمز قرار گرفته است، جاذبه های گردشگری زیادی دارد که شاید بسیاری از آن ها ناشناخته مانده باشند. یکی از این مکان های جذاب و زیبا، دره ستارگان است.

دره ستارگان | عجایب هفتگانه قشم - 5.0 out of 5 based on 29 votes

غارهای خربس که به دلیل معماری صخره ای عجیبشان معروف اند، درمسیر روستای رمچاه و جلوی کوهی که به ساحل جنوبی جزیره قشم مشرف است، قرار دارند. بعد از رسیدن به این محل که دور تادور آن را تپه ها محاصره کرده اند، می توانید از 9 روزنه ای که شبیه غار هستند وارد این مجموعه که شکل باستانی خود را حفظ کرده است بشوید.

غارهای خربس | پناهگاه خفاش های در حال انقراض - 5.0 out of 5 based on 13 votes

سفر به جزیره قشم شما را با بی نظیرترین و خارق العاده ترین جاذبه ها و پدیده های طبیعی رو به رو می کند و این ماجراجویی با بازدید از تنگه چاهکوه به اوج می رسد! تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم و از اسرارآمیزترین مناطق جزیره است که در دل رشته کوهای سنگی و یکپارچه بخش جنوبی زاگرس، در غرب ساحل شمالی جزیره و 70 کیلومتری شهر قشم قرار گرفته. این تنگه در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی است.


مطلب پیشنهادی: عجایب و شگفتی های ایران را بشناسید

 

تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم

تنگه چاهکوه از سایت های اصلی ژئوپارک قشم است و در بخش میانی آن قرار گرفته. این ژئوپارک به دلیل پوشش گیاهی و جانوری خاص خود دارای اهمیت جهانی است و برای تایید توسط سازمان یونسکو، امکانات رفاهی، بهداشتی و گردشگری هم در این تنگه ایجاد شده است.

تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم

 

چاهکوه، زیبایی هنر کوه و دریا !

علت اصلی به وجود آمدن این تنگه، شکستگی تاقدیس بزرگی است که احتمالا در ساختن گنبدهای نمکی هم نقش داشته اند.

دو دره عمود بر هم به عمق 100 متر و دیواره هایی گاه تا ارتفاع 20 متر نمایی بسیار زیبا از حجم ها، حفره ها و تندیس های طبیعی ایجاد کرده اند که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. باران های سیلابی و حرکت هنرمندانه باد و آب از بین سنگ ها و فرسایش آنها در گذر زمان باعث ایجاد ساختارهای لایه ای شبیه امواج دریا و اشکال هندسی زیبا شده اند.

علت اصلی به وجود آمدن تنگه چاهکوه

 

ساختار تنگه چاهگوه

در ابتدای تنگه، دیواره ها عریض تراند و شکل U  دارند، اما با طی مسیر به سمت انتهای آن، از عرض دیوارها کم می شود و فرم V  می گیرند و شیب دره بیشتر می شود. در بعضی قسمت ها فاصله دیوارها کمتر از نیم متر است.

ساختار تنگه چاهگوه

 

تنگه چاهکوه سرسرایی از شیارهای زیبا و عمیق است که قاشقی یا قیفی شکل هستند. حفره های کروی و بیضی فراوانی بین این شیارها دیده می شوند که نتیجه ی سال ها فرسایش، به دست آب باران بوده اند. در بخش هایی هم ستون و ستونک های سوزنی شکلی ایجاد شده که زیبایی تنگه را دو چندان می کند.

مطلب پیشنهادی: عجایب و دیدنی های جزیره قشم را بشناسید

 

شیارهای تنگه چاهکوه

 

تنگه چاهکوه در یک لایه ماسه سنگی رسوبی ایجاد شده و اصلی ترین سنگ های آن مارن قرمز/ سلیت و آهک یا بیکربنات کلسیم هستند. گاهی بین لایه های سنگ صدف هایی زیبا را هم می توان دید. ویژگی خاص این سنگ ها باعث می شده آب درون آنها نفوذ نکند و برعکس در حفره ها بچرخد و اشکال متنوع ایجاد کند.

ویژگی خاص سنگ های دره چاهکوه

 

چاهکوه ... دره ای مقدس و سخاوتمند!

با وجود تمام زیبایی های خدادادی جزیره قشم، مورد کم لطفی آسمان قرار گرفته و از سال ها قبل بارش باران و ذخیره آب برای ساکنین مهم بوده است. تنگه چاهکوه با سخاوت، آب شیرین باران را میان چاهک های طبیعی خود ذخیره می کرده و مردم می توانستند از آن استفاده کنند.

چاه های آب تنگه چاهکوه2

 

بومیان منطقه هم از زمان های قدیم 4 چاه دست ساز در ابتدای تنگه حفر کرده اند که آب باران را در خود نگه می داشته است. برای هدایت بهتر آب به چاها هم در قسمت هایی از دره، کف زمین جوی هایی ساخته بودند. به دلیل همین جویبار های پربرکت آب این تنگه، برای بومیان باستانی مکانی مقدس بوده و به آن چاهکوه می گفته اند.

چاه های آب تنگه چاهکوه

 

از این نعمت مقدس علاوه بر اهالی، گیاهان و جانوران هم بهره برده اند. وجود چاه های آب باعث شده پرندگان زیادی در این منطقه زندگی کنند که در نوع خود خاص هستند. 16 گونه جانوری در ژئوپارک و به طور ویژه در این منطقه دیده می شوند که از جمله آنها گونه با ارزش غزال است.

پوشش گیاهی منطقه چاهکوه مناسب با آب و هوای بیابانی، استوایی و بیشتر از نوع درخت و درختچه های پراکنده و استپی است.

 

در جست و جوی آرامش در دره چاهکوه...

برای لذت بردن از آرامش فوق العاده دره چاهکوه، راه سختی در پیش ندارید. تقریبا تمام مسیر آسفالت است و با ماشین می توان تا ابتدای تنگه رفت. تنها 2 کیلومتر آخر مسیر جاده خاکی است که البته برای عبور خودرو مناسب است. از قسمت شمالی می توان وارد تنگه شد و به سمت جنوب آن قدم زد. معمولا یکی از چاه های اول تنگه آب دارد که یاداور دوران قدیم و بسیار جالب است. برای رفتن به قسمت های باریکتر تنگه نیاز به مهارت های اولیه سنگ نوردی است.

سمت های باریکتر تنگه چاهکوه

 

طبقه ها و لایه های دره چاهکوه به دلیل فرسایش زیاد و عمقی، بسیار حساس و شکننده هستند و حتی ممکن است لایه ای که در ظاهر مقاوم است در زیر کاملا فرسوده و خالی باشد. بنابراین هنگام راه رفتن روی شیار های بزرگ احتیاط کنید.

طبقه ها و لایه های دره چاهکوه

تنگه چاهکوه | عجایب هفتگانه قشم - 5.0 out of 5 based on 11 votes

قلعه پرتغالی ها

بدون شک جزیره قشم مجموعه اسرار آمیزی از بکر ترین مناطق دیدنی و جاذبه های طبیعی ایران است که هر گردشگر خوش ذوقی را به خود جذب می کند، اما اگر می خواهید در کنار طبیعت زیبای قشم تجربه ای تاریخی و هیجان انگیز داشته باشید حتما از قلعه پرتغالی های جزیره دیدن کنید!


راهنمای سفر به قلعه پرتغالی ها (Portuguese Castle)

قلعه پرتغالی ها در شمال شرقی جزیره، کنار ساحل نیلی خلیج فارس قرار دارد. در عصر صفوی، زمانی که پرتغالی ها بر بخش های جنوبی ایران سلطه داشتند برای حفاظت منطقه از شورش احتمالی بومیان خلیج فارس و کنترل راه بازرگانی بین هند و اروپا قلعه هایی در مناطق مختلف بنا کردند که امروزه بقایای آنها را می توان در هرمز، قشم، لارک، بندر لنگه و حتی راس الخیمه در عمان دید.

قلعه تاریخی قشم در سال 1507 میلادی به دستور دریانورد پرتغالی به نام " آلفونسو آلبرکرک " ساخته و طی یک قرن بعد چندین بار استحکام بخشی شد. نظامیان پرتغالی از قلعه به عنوان انبار مهمات و سلاح استفاده می کردند و در مواقع ضروری به دیگر قلعه ها کمک می رساندند. پس از تقریبا یک قرن از اشغال مناطق جنوبی به دست پرتغالی ها در سال 1623 میلادی، سپاه صفوی به کمک امام قلی خان و حمایت انگلیسی ها آنها را از خاک ایران برای همیشه بیرون کردند و کنترل تمامی قلعه ها را به دست گرفتند.

قلعه قشم در سال 1378 توسط باستان شناس " احسان یغمایی" از زیر خاک بیرون آمد و کاوش روی آن شروع شد. شرکت برق منطقه هم با کاوش در اطراف قلعه تونل های قدیمی متصل به آن را کشف کرد. در سال 1389 میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم ساماندهی قلعه را بر عهده گرفت و با پاکسازی، مرمت و استحکام بخشی و نور پردازی قلعه، آن را برای بازدید گردشگران آماده کرد.

این بنای تاریخی و زیبا در آذر ماه سال 1377 با شماره 2202 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

قلعه تاریخی قشم

 

معماری قلعه پرتغالی ها

قلعه تاریخی قشم با مساحتی بیشتر از 2000 متر مربع و به شکل چهارضلعی نامنظم، به سبک بناهای عهد ساسانی ساخته شده است. در جلوی قلعه یک خندق بزرگ وجود داشته است که امروزه پر شده.

معماری قلعه پرتغالی ها

 

بخش های اصلی قلعه شامل انبار اسلحه، آب انبار بزرگ، سربازخانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است.

قلعه دارای دیوارهای 3.5 متری از جنس گچ، ملات و ساروج محلی و سنگ های مرجانی است.  چهارگوشه آن هم چهار برج بزرگ 12 متری وجود داشته که روی آنها منجنیق و ابزار جنگی قرار می دادند.

معماری قلعه پرتغالی ها

 

تونل هایی در زیر قلعه تعبیه شده بوده که به عنوان راه فرار فرماندهان و نیروی نظامی و حتی مکان نگهداری سلاح استفاده می شده.حدود 4 کیلومتر از این تونل ها کشف شده است اما  حدس می زنند طول آنها 15 کیلومتر باشد که تا غارهای خربس قشم ادامه دارد.

قلعه پرتغالی ها

 

همینطور در میان خرابه های قلعه چندین لوله توپ وجود دارد. چهار عدد ازین لوله ها در ورودی پاسگاه های قدیمی قشم نصب شده و بقیه را هم به بندر لنگه برده اند.

باوجود گذر زمان و تخریب بخش های زیادی از مجموعه هنوز دیدن این مکان تاریخی که یادآور گذشته پرفراز نشیب ایران است خالی از لطف نیست.

توپ های قلعه پرتقالی ها

 

قلعه پرتغالی ها - 4.9 out of 5 based on 14 votes

توریستی ترین شهرهای استان هرمزگان

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای دریافت پیشنهادهای ویژه مپگرد در خبرنامه عضو شوید