کوه ها و غارهای ایران

کوه ها و غارهای ایران را از اینجا پیگیری کنید.

غار کرفتو بزرگترین غار باستانی ایران است که بخش هایی از آن توسط انسان کنده شده است و در 70 کیلومتری جنوب شهر سقز در استان کردستان قرار گرفته است، این غار محصول مشترک انسان و طبیعت است و یکی از غارهای صخره ای دیدنی و منحصر به فرد است.


تاریخچه غار کرفتو

غار کرفتو که یک غار آهکی است و در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته، از چهار طبقه که با راهروها و پله های زیادی به هم وصل شده اند و در مسیر دسترسی به اتاق ها و طبقات مختلف نورگیرهایی به سمت بیرون غار تعبیه شده است تشکیل شده و حدود 750 متر طول و در بعضی جاها تا 12 متر ارتفاع دارد.

غار آهکی کرفتو

غار آهکی کرفتو2

بخش مهمی که در هنگام بازدید از غار در طبقه سوم  نظر همه را جلب می کند، یک کتیبه یونانی منصوب به هراکلس است که در سردر یکی از اتاق ها حک شده، به همین دلیل این غار را معبد "هراکلس" (هرکول ) می نامند.

کتیبه یونانی غار کرفتو
کتیبه یونانی غار کرفتو

ترجمه نوشته روی کتیبه:

"در ایـن جا هـراکـلـس سکـونـت دارد باشـد که پـلـیـدی در آن راه نـیابـد"

در هنگام بازدید از این غار، روی دیوارهای غار در بعضی از اتاق ها نقش هایی که به صورت تجریدی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده، مشاهده می کنید.

نقش های روی دیوار غار کرفتو

نقش دیوار های غار کرفتو

 

موقعیت غار کرفتو

غار کرفتو در سینه یک رشته کوه آهکی در شمال دره ای عمیق قرار گرفته است. در کنار غار اصلی آثار زیادی از پناگاه ها و دخمه ها و حفره ها دیده می شوند.

حفره های غار کرفتو

مـوقعیـت غار به شکلی است که به طـور کلی بادگیـر نـیسـت و در زمـسـتان دامنـه جنوبی را نمی پوشاند در حالی که 500 متر دورتر و در جـنوب شرقی غار بادگیر بوده و برف آن را می پوشاند، همین موضوع باعث شده که در زمـسـتان ها و هنگام سرما، داخل غار گرم و در تابـستان به دلیل کـوران باد، غار خنک باشد.

موقعیت غار کرفتو

همچنین دو چـشمه آب هم در زیـر تقاب های پایین غار کرفتو وجود دارد که سال های زیادی مردم از آب آن استفاده می کردند.

چـشمه های آب زیـرغار کرفتو

این غار با شماره ثبت 330 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

فصل های مناسب بازدید از غار کرفتو

در تمامی فصل ها امکان بازدید از غار کرفتو وجود دارد ولی بهترین فصل برای بازدید از این غار بهار است و از انجایی که غار کرفتو در یکی از برف گیرترین نقاط استان کردستان قرار دارد، ممکن است در تمامی روزهای زمستان بازدید از آن ایده مناسبی نباشد.

فصل های مناسب بازدید از غار کرفتو

 

راههای دسترسی به غار کرفتو

غار کرفتو بین دو شهر دیواندره و سقز  و تقریبا به فاصله 70 کیلومتری هر دو قرار دارد و البته همه مسیر ها تا ورودی غار کرفتو آسفالت است.

راههای دسترسی به غار کرفتو

پله های غار کرفتو

 

غار کرفتو | بزرگترین غار باستانی ایران - 5.0 out of 5 based on 2 votes

سفر به جزیره قشم شما را با بی نظیرترین و خارق العاده ترین جاذبه ها و پدیده های طبیعی رو به رو می کند و این ماجراجویی با بازدید از تنگه چاهکوه به اوج می رسد! تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم و از اسرارآمیزترین مناطق جزیره است که در دل رشته کوهای سنگی و یکپارچه بخش جنوبی زاگرس، در غرب ساحل شمالی جزیره و 70 کیلومتری شهر قشم قرار گرفته. این تنگه در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی است.


مطلب پیشنهادی: عجایب و شگفتی های ایران را بشناسید

 

تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم

تنگه چاهکوه از سایت های اصلی ژئوپارک قشم است و در بخش میانی آن قرار گرفته. این ژئوپارک به دلیل پوشش گیاهی و جانوری خاص خود دارای اهمیت جهانی است و برای تایید توسط سازمان یونسکو، امکانات رفاهی، بهداشتی و گردشگری هم در این تنگه ایجاد شده است.

تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم

 

چاهکوه، زیبایی هنر کوه و دریا !

علت اصلی به وجود آمدن این تنگه، شکستگی تاقدیس بزرگی است که احتمالا در ساختن گنبدهای نمکی هم نقش داشته اند.

دو دره عمود بر هم به عمق 100 متر و دیواره هایی گاه تا ارتفاع 20 متر نمایی بسیار زیبا از حجم ها، حفره ها و تندیس های طبیعی ایجاد کرده اند که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. باران های سیلابی و حرکت هنرمندانه باد و آب از بین سنگ ها و فرسایش آنها در گذر زمان باعث ایجاد ساختارهای لایه ای شبیه امواج دریا و اشکال هندسی زیبا شده اند.

علت اصلی به وجود آمدن تنگه چاهکوه

 

ساختار تنگه چاهگوه

در ابتدای تنگه، دیواره ها عریض تراند و شکل U  دارند، اما با طی مسیر به سمت انتهای آن، از عرض دیوارها کم می شود و فرم V  می گیرند و شیب دره بیشتر می شود. در بعضی قسمت ها فاصله دیوارها کمتر از نیم متر است.

ساختار تنگه چاهگوه

 

تنگه چاهکوه سرسرایی از شیارهای زیبا و عمیق است که قاشقی یا قیفی شکل هستند. حفره های کروی و بیضی فراوانی بین این شیارها دیده می شوند که نتیجه ی سال ها فرسایش، به دست آب باران بوده اند. در بخش هایی هم ستون و ستونک های سوزنی شکلی ایجاد شده که زیبایی تنگه را دو چندان می کند.

مطلب پیشنهادی: عجایب و دیدنی های جزیره قشم را بشناسید

 

شیارهای تنگه چاهکوه

 

تنگه چاهکوه در یک لایه ماسه سنگی رسوبی ایجاد شده و اصلی ترین سنگ های آن مارن قرمز/ سلیت و آهک یا بیکربنات کلسیم هستند. گاهی بین لایه های سنگ صدف هایی زیبا را هم می توان دید. ویژگی خاص این سنگ ها باعث می شده آب درون آنها نفوذ نکند و برعکس در حفره ها بچرخد و اشکال متنوع ایجاد کند.

ویژگی خاص سنگ های دره چاهکوه

 

چاهکوه ... دره ای مقدس و سخاوتمند!

با وجود تمام زیبایی های خدادادی جزیره قشم، مورد کم لطفی آسمان قرار گرفته و از سال ها قبل بارش باران و ذخیره آب برای ساکنین مهم بوده است. تنگه چاهکوه با سخاوت، آب شیرین باران را میان چاهک های طبیعی خود ذخیره می کرده و مردم می توانستند از آن استفاده کنند.

چاه های آب تنگه چاهکوه2

 

بومیان منطقه هم از زمان های قدیم 4 چاه دست ساز در ابتدای تنگه حفر کرده اند که آب باران را در خود نگه می داشته است. برای هدایت بهتر آب به چاها هم در قسمت هایی از دره، کف زمین جوی هایی ساخته بودند. به دلیل همین جویبار های پربرکت آب این تنگه، برای بومیان باستانی مکانی مقدس بوده و به آن چاهکوه می گفته اند.

چاه های آب تنگه چاهکوه

 

از این نعمت مقدس علاوه بر اهالی، گیاهان و جانوران هم بهره برده اند. وجود چاه های آب باعث شده پرندگان زیادی در این منطقه زندگی کنند که در نوع خود خاص هستند. 16 گونه جانوری در ژئوپارک و به طور ویژه در این منطقه دیده می شوند که از جمله آنها گونه با ارزش غزال است.

پوشش گیاهی منطقه چاهکوه مناسب با آب و هوای بیابانی، استوایی و بیشتر از نوع درخت و درختچه های پراکنده و استپی است.

 

در جست و جوی آرامش در دره چاهکوه...

برای لذت بردن از آرامش فوق العاده دره چاهکوه، راه سختی در پیش ندارید. تقریبا تمام مسیر آسفالت است و با ماشین می توان تا ابتدای تنگه رفت. تنها 2 کیلومتر آخر مسیر جاده خاکی است که البته برای عبور خودرو مناسب است. از قسمت شمالی می توان وارد تنگه شد و به سمت جنوب آن قدم زد. معمولا یکی از چاه های اول تنگه آب دارد که یاداور دوران قدیم و بسیار جالب است. برای رفتن به قسمت های باریکتر تنگه نیاز به مهارت های اولیه سنگ نوردی است.

سمت های باریکتر تنگه چاهکوه

 

طبقه ها و لایه های دره چاهکوه به دلیل فرسایش زیاد و عمقی، بسیار حساس و شکننده هستند و حتی ممکن است لایه ای که در ظاهر مقاوم است در زیر کاملا فرسوده و خالی باشد. بنابراین هنگام راه رفتن روی شیار های بزرگ احتیاط کنید.

طبقه ها و لایه های دره چاهکوه

تنگه چاهکوه | عجایب هفتگانه قشم - 5.0 out of 5 based on 11 votes

اگر تصمیم گرفته اید سفری به جنوب کشور داشته باشید، حتما جزیره قشم را جز برنامه خود قرار دهید. بزرگترین جزیره خلیج فارس که در تنگه هرمز قرار گرفته است، جاذبه های گردشگری زیادی دارد که شاید بسیاری از آن ها ناشناخته مانده باشند. یکی از این مکان های جذاب و زیبا، دره ستارگان است.

دره ستارگان | عجایب هفتگانه قشم - 5.0 out of 5 based on 29 votes

غارهای خربس که به دلیل معماری صخره ای عجیبشان معروف اند، درمسیر روستای رمچاه و جلوی کوهی که به ساحل جنوبی جزیره قشم مشرف است، قرار دارند. بعد از رسیدن به این محل که دور تادور آن را تپه ها محاصره کرده اند، می توانید از 9 روزنه ای که شبیه غار هستند وارد این مجموعه که شکل باستانی خود را حفظ کرده است بشوید.

غارهای خربس | پناهگاه خفاش های در حال انقراض - 5.0 out of 5 based on 13 votes

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای دریافت پیشنهادهای ویژه مپگرد در خبرنامه عضو شوید