شگفتی های ایران

شگفتی های ایران را از اینجا دنبال کنید.

شاید شما هم عکس های بی نظیری از چندین حوضچه با رنگ های متفاوت و زیبا که در کنار هم قرار گرفته اند را دیده باشید. خیلی ها فکر می کنند این مکان فوق العاده متعلق به خارج از کشور است. اما چشمه‌ های باداب سورت در استان مازندران قرار دارد و دومین چشمه آب شور جهان بعد از چشمه‌های پاموکاله ترکیه است.

چشمه های پلکانی باداب سورت | دومین چشمه آب شور جهان - 5.0 out of 5 based on 7 votes

روستا های با اصالت و قدیمی ایران اغلب حرف های زیادی برای گفتن دارند. از آداب و رسوم خاص گرفته تا ویژگی جغرافیایی که برای گردشگران و ماجراجویان جالب بوده و از گوشه و کنار دنیا آنها را به این روستاها می کشاند. با مپگرد همراه باشید تا با روستاهای شگفت انگیز ایران آشنا شوید.

عجیب ترین روستاهای ایران - 4.9 out of 5 based on 8 votes

قدم زدن بر پهنه دریا برای بیشتر ما یک رویای شیرین و احتمالا محال است، اما شاید باورش سخت نباشد اگر بگوییم این آرزو در جزایر ناز یک واقعیت کاملا دست یافتنی است!


راهنمای بازدید از جزایر ناز

جزایر ناز یکی دیگر از عجایب هفت گانه جزیره قشم و از جزایر منحصر به فرد، غنی و بسیار زیبای منطقه قشم هستند و به دلیل موقعیت زمین شناختی و اکولوژیکی، مورد توجه گردشگران بسیاری  قرار می گیرند. این جزایر در نزدیکی ساحل قرار دارند و جزر آب دریا باعث می شود بخشی از روز به خشکی وصل شوند و باریکه ای روی خشکی به وجود می آورند که راه دسترسی به جزیره هاست و در هنگام مد دوباره زیر آب می رود! شاید به این دلیل نام آنها را جزایر ناز گذاشته اند که هر روز برای پیوستن به ساحل ناز می کنند!

راهنمای بازدید از جزایر ناز

 

مشخصات جزایر ناز

3 جزیره با مساحتی حدود 3 هکتار، مجموعه جزایر ناز را تشکیل می دهند که به موازات خط ساحلی جنوبی در 22 کیلومتری قشم از اسکله صیادی شهر سوزا در غرب، تا صخره لاک پشت ها و روستای ریگو در شرق کشیده شده اند. این جزیره های ناز دیواره های صخره ای با ارتفاع 5-10 متر دارند اما ساحل شنی ندارند و به وسیله پهنه ای مسطح و گلی به خشکی متصل می شوند.

مشخصات جزایر ناز

تا حدود 50 سال پیش جزیره ها مسکونی بوده اند و انبار ماهیگیران در آنجا قرار داشته اما بعدها فقط برای صیادی استفاده شده است.

جزایر ناز به دلیل موقعیت خوبشان زیستگاهی غنی برای انواع آبزیان و حتی مقصد مناسب کوچ زمستانی پرندگان مهاجر هستند. محدوده دریایی 2 کیلومتری جزیره وسیع ترین بستر مرجان های دریای به خصوص مرجان های آبسنگ ساز را ایجاد کرده است. دلفین های خلیج فارس و صدف های منحصر به فرد مروارید ساز هم در این منطقه به راحتی دیده می شوند.

آبزیان فراوانی مثل ماهی ها، خارپشت دریای، خرچنگ، گوش ماهی و انواع صدف ها با رنگ های بی نظیر را می توانید در این جزایر ببینید.

 

علت بوجود آمدن جزایر ناز

شاید برایتان جالب باشد بدانید پدیده جزر و مد چگونه باعث ارتباط جزیره با خشکی می شود. جزایر ناز در سمت جنوب قرار گرفته اند و در بعدی هستند که باد از پشت به آنها می وزد. زمانی که باد به جزیره می رسد و به صخره ها برخورد می کند از اطراف آنها پهلو گرفته و به جای اینکه امواج دریا را به سمت ساحل هدایت کند باعث پیوستن و شکافتن آنها به سمت هم می شود.

مردم محلی به این جزیره ها "دو کَرده" هم می گویند یعنی جایی که نیمی از روز در آب قرار دارد و نیمی از روز به خشکی متصل است.

علت بوجود آمدن جزایر ناز

 

ویژگی های گردشگری جزیره ناز

به دلیل پسرفت آب در حالت جزر دریا و نمایان شدن باریکه خشکی راه رسیدن به جزیره تا حدود 6 ساعت باز می شود و می توان در پهنه زیبا و هموار آن قدم زد یا با ماشین تا حدود یک کیلومتر به سمت آب های نیلی خلیج فارس رفت. با توجه به زمان کم این اتفاق، مردم محلی که با شرایط دریا بیشتر آشنا هستند می توانند راهنمای خوبی برای کمک به شما در زمان بازدید از سایت باشند.

ویژگی های گردشگری جزیره ناز

جزایر ناز از بهترین سایت های غواصی هستند و دنیای زیر آب را در بی نظیر ترین حالت نمایش می دهند. هم چنین وقتی در کنار صخره های زیبای جزایر ناز قدم می زنید می توانید جزیره لارک و تنگه هرمز را ببینید و از غروب دلپذیر آفتاب در دل خلیج فارس لذت ببرید.

جزایر ناز | عجایب هفتگانه قشم - 5.0 out of 5 based on 7 votes

غارهای خربس که به دلیل معماری صخره ای عجیبشان معروف اند، درمسیر روستای رمچاه و جلوی کوهی که به ساحل جنوبی جزیره قشم مشرف است، قرار دارند. بعد از رسیدن به این محل که دور تادور آن را تپه ها محاصره کرده اند، می توانید از 9 روزنه ای که شبیه غار هستند وارد این مجموعه که شکل باستانی خود را حفظ کرده است بشوید.

غارهای خربس | پناهگاه خفاش های در حال انقراض - 5.0 out of 5 based on 13 votes

سفر به جزیره قشم شما را با بی نظیرترین و خارق العاده ترین جاذبه ها و پدیده های طبیعی رو به رو می کند و این ماجراجویی با بازدید از تنگه چاهکوه به اوج می رسد! تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم و از اسرارآمیزترین مناطق جزیره است که در دل رشته کوهای سنگی و یکپارچه بخش جنوبی زاگرس، در غرب ساحل شمالی جزیره و 70 کیلومتری شهر قشم قرار گرفته. این تنگه در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی است.


مطلب پیشنهادی: عجایب و شگفتی های ایران را بشناسید

 

تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم

تنگه چاهکوه از سایت های اصلی ژئوپارک قشم است و در بخش میانی آن قرار گرفته. این ژئوپارک به دلیل پوشش گیاهی و جانوری خاص خود دارای اهمیت جهانی است و برای تایید توسط سازمان یونسکو، امکانات رفاهی، بهداشتی و گردشگری هم در این تنگه ایجاد شده است.

تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم

 

چاهکوه، زیبایی هنر کوه و دریا !

علت اصلی به وجود آمدن این تنگه، شکستگی تاقدیس بزرگی است که احتمالا در ساختن گنبدهای نمکی هم نقش داشته اند.

دو دره عمود بر هم به عمق 100 متر و دیواره هایی گاه تا ارتفاع 20 متر نمایی بسیار زیبا از حجم ها، حفره ها و تندیس های طبیعی ایجاد کرده اند که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. باران های سیلابی و حرکت هنرمندانه باد و آب از بین سنگ ها و فرسایش آنها در گذر زمان باعث ایجاد ساختارهای لایه ای شبیه امواج دریا و اشکال هندسی زیبا شده اند.

علت اصلی به وجود آمدن تنگه چاهکوه

 

ساختار تنگه چاهگوه

در ابتدای تنگه، دیواره ها عریض تراند و شکل U  دارند، اما با طی مسیر به سمت انتهای آن، از عرض دیوارها کم می شود و فرم V  می گیرند و شیب دره بیشتر می شود. در بعضی قسمت ها فاصله دیوارها کمتر از نیم متر است.

ساختار تنگه چاهگوه

 

تنگه چاهکوه سرسرایی از شیارهای زیبا و عمیق است که قاشقی یا قیفی شکل هستند. حفره های کروی و بیضی فراوانی بین این شیارها دیده می شوند که نتیجه ی سال ها فرسایش، به دست آب باران بوده اند. در بخش هایی هم ستون و ستونک های سوزنی شکلی ایجاد شده که زیبایی تنگه را دو چندان می کند.

مطلب پیشنهادی: عجایب و دیدنی های جزیره قشم را بشناسید

 

شیارهای تنگه چاهکوه

 

تنگه چاهکوه در یک لایه ماسه سنگی رسوبی ایجاد شده و اصلی ترین سنگ های آن مارن قرمز/ سلیت و آهک یا بیکربنات کلسیم هستند. گاهی بین لایه های سنگ صدف هایی زیبا را هم می توان دید. ویژگی خاص این سنگ ها باعث می شده آب درون آنها نفوذ نکند و برعکس در حفره ها بچرخد و اشکال متنوع ایجاد کند.

ویژگی خاص سنگ های دره چاهکوه

 

چاهکوه ... دره ای مقدس و سخاوتمند!

با وجود تمام زیبایی های خدادادی جزیره قشم، مورد کم لطفی آسمان قرار گرفته و از سال ها قبل بارش باران و ذخیره آب برای ساکنین مهم بوده است. تنگه چاهکوه با سخاوت، آب شیرین باران را میان چاهک های طبیعی خود ذخیره می کرده و مردم می توانستند از آن استفاده کنند.

چاه های آب تنگه چاهکوه2

 

بومیان منطقه هم از زمان های قدیم 4 چاه دست ساز در ابتدای تنگه حفر کرده اند که آب باران را در خود نگه می داشته است. برای هدایت بهتر آب به چاها هم در قسمت هایی از دره، کف زمین جوی هایی ساخته بودند. به دلیل همین جویبار های پربرکت آب این تنگه، برای بومیان باستانی مکانی مقدس بوده و به آن چاهکوه می گفته اند.

چاه های آب تنگه چاهکوه

 

از این نعمت مقدس علاوه بر اهالی، گیاهان و جانوران هم بهره برده اند. وجود چاه های آب باعث شده پرندگان زیادی در این منطقه زندگی کنند که در نوع خود خاص هستند. 16 گونه جانوری در ژئوپارک و به طور ویژه در این منطقه دیده می شوند که از جمله آنها گونه با ارزش غزال است.

پوشش گیاهی منطقه چاهکوه مناسب با آب و هوای بیابانی، استوایی و بیشتر از نوع درخت و درختچه های پراکنده و استپی است.

 

در جست و جوی آرامش در دره چاهکوه...

برای لذت بردن از آرامش فوق العاده دره چاهکوه، راه سختی در پیش ندارید. تقریبا تمام مسیر آسفالت است و با ماشین می توان تا ابتدای تنگه رفت. تنها 2 کیلومتر آخر مسیر جاده خاکی است که البته برای عبور خودرو مناسب است. از قسمت شمالی می توان وارد تنگه شد و به سمت جنوب آن قدم زد. معمولا یکی از چاه های اول تنگه آب دارد که یاداور دوران قدیم و بسیار جالب است. برای رفتن به قسمت های باریکتر تنگه نیاز به مهارت های اولیه سنگ نوردی است.

سمت های باریکتر تنگه چاهکوه

 

طبقه ها و لایه های دره چاهکوه به دلیل فرسایش زیاد و عمقی، بسیار حساس و شکننده هستند و حتی ممکن است لایه ای که در ظاهر مقاوم است در زیر کاملا فرسوده و خالی باشد. بنابراین هنگام راه رفتن روی شیار های بزرگ احتیاط کنید.

طبقه ها و لایه های دره چاهکوه

تنگه چاهکوه | عجایب هفتگانه قشم - 5.0 out of 5 based on 11 votes

اگر تصمیم گرفته اید سفری به جنوب کشور داشته باشید، حتما جزیره قشم را جز برنامه خود قرار دهید. بزرگترین جزیره خلیج فارس که در تنگه هرمز قرار گرفته است، جاذبه های گردشگری زیادی دارد که شاید بسیاری از آن ها ناشناخته مانده باشند. یکی از این مکان های جذاب و زیبا، دره ستارگان است.

دره ستارگان | عجایب هفتگانه قشم - 5.0 out of 5 based on 29 votes

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای دریافت پیشنهادهای ویژه مپگرد در خبرنامه عضو شوید