پیشنهاد سفر

گفتگوی اختصاصی مپگرد با امیر ممبنی

امیر ممبنی دوچرخه سواری هست که اگرچه به خاطر آسیب دیدگیش در مسابقات تکواندو رکاب زدن واسش سخت بوده اما تلاش کرده با بیماریش مقابله کنه و به هر شکلی که میتونه سفر کنه. با مپگرد همراه باشید تا این گفتگوی اختصاصی رو بخونین و از تجربیاتش استفاده کنین.

خودتو یکم معرفی کن

امیرممبنی (ممبینی)، 23 سالمه ایرانی با لهجه ی لری بختیاری و طبق تقسیمات جغرافیایی در استان خوزستان شهرستان رامهرمز زندگی میکنم. لیسانس عمران دارم و منبع مالی ندارم. اگه سوال کننده غیر ایرانی بود شغلم رو گردشگر و فعال محیط زیست معرفی میکردم.

 

چند وقته اینطوری سفر میکنی؟

سفر با دوچرخه رو از سال 92 شروع کردم و سفر پیاده (هیچهایک) رو از شهریورماه 95 شروع کردم. چون دکترم 3 ماه دوچرخه سواری را برام ممنوع کرده و الان دوران نقاهت رو می گذرونم. اولین سفرم ررو بدون داشتن هیچ تجهیزاتی انجام دادم و فقط لباس همراهم بود دوچرخم ترکبند نداشت و کوله پشتیم کوله دانش آموزی بود. تجهیزات مهمه ولی برای شروع نباید سخت گرفت.

 

بیماری داری؟

سال85 تو مسابقات تکواندو شکمم آسیب دید، با فشار زیاد و رکاب زدن آسیبم تشدید شد و بعد از سفر تهران مجبور شدم عمل کنم.

 

چی شد دوچرخه خریدی؟

به احترام محیط زیست و مردم!!!

رامهرمز شهر کوچیکی هست با بافت قدیمی. وقتی با ماشین می رفتم بیرون 3 بار تصادف کردم و می دیدم بیشتر ماشین ها تک سرنشین هستند. تصمیم گرفتم برای انجام کارهای روزانه دوچرخه سواری کنم. شاید بپرسید چرا موتور نخریدی؟ چون موتور تو خونه ما ممنوعه!

 

چی شد که تصمیم گرفتی ماجراجویی رو شروع کنی و این مدل سفر کردن رو انتخاب کنی؟

از وقتی خودمو شناختم درباره ی اقوام و شهرهای ایران بزرگ بد شنیدم، پس سفر با دوچرخه یکی از راههایی بود که به مردم نزدیک شم و این نزدیک بودن به من اثبات کرد که مردم ایران خیلی خوب هستند و نباید به شنیده ها اهمیت داد. دلیل دیگر لمس طبیعت و جاده بود، من عاشق جاده هستم. وقتی با خانواده مسافرت میکنم درگیر رسیدن به مقصد هستیم (از شهر خودمون میریم شهری با اسامی مشابه میدان ها با تفاوتی در بافت شهری) و از طول مسیر لذت نمیبریم سرعت 20 لذت بیشتری نسبت به سرعت 120 برام داره.

البته من دوس داشتم نوع سفرم با همه ی مردم فرق داشته باشه. تو ایران 80 میلیونی شاید 1میلیون به این سبک سفر کنن که خوشبختانه داره جا میوفته.

 

معمولا سفرهات چقدر طول می کشن؟ دوری از خانواده و … اذیتت نمی کنه؟

چند روز در سفر باشم مهم نیست چون وقتی از خونه بیرونم از خانواده دورم. مطمئنا دوری از خانواده اذیت کننده س ولی هدفم رو دوس دارم. وقتی در سفر هستم خانواده زیاد با من تماس میگیرند بخصوص مادرم که ساعتی یکبار تماس میگیره و اسمش رو گذاشتم مزاحم دوست داشتنی.

 

اولین سفر ماجراجوییت به کجا بود؟

ایرانگردی رو با خوزستان گردی شروع کردم و از هر فرصتی استفاده میکنم تا همه گردشگران رو به خوزستان دعوت کنم.

به استان من خوزستان بیا...به خوزستان گرم و سرسبز...بله سرسبز...باورش سخت است...تو بیا سرسبزیش با من!!!

 

بهترین تجربه یا خاطره ای که تو این مدت باهاش روبرو شدی چی بوده؟

من در سفرهام عشق رو تجربه کردم!

به شهر شوشتر که رسیدیم دوچرخه سواری اومد پیشمون گفت بریم خونه و با اصرار مارو برد خوابگاه ورزشی. مردی منتظرمون بود که محمد اونو پیشکسوت دوچرخه سواری معرفیش کرد. این بزرگ مرد متوجه شد که از خستگی حال جوراب دراوردن ندارم اومد و جورابامو دراورد! شوکه شدم و نتونستم پاهامو جمع کنم تا مانعش بشم. صبح با حلیم و سرشیر از ما پذیرایی گرد و تا شهر گتوند با موتور همسفرمون شد.

 

هزینه سفرهات رو معمولا چطوری تامین می کنی؟

برعکس برداشت مردم سفرهای من کم هزینه هستن. بیشترین هزینه ای که دارم خرید تجهیزات است که خانواده ام کنارم بودند. البته خودمم مدیریت اقتصادی خوبی دارم، مثلا کم از تاکسی استفاده می کنم و بیشتر پیاده روی یا با دوچرخه جابجا می شم. غذا هم که بخاطر وسواس و بد بودن برنج های بازار (ما برنج محلی استفاده می کنیم) از رستوران خیلی کم استفاده می کنم و خودم در سفر آشپزی میکنم، هتل پنج ستاره هم دارم (چادر مسافرتی)!

 

وسواس؟ گردشگری و وسواس!!!؟؟

متاسفانه بله! وسواس دارم که بعضی روزها به اوج و بعضی روزها افت میکنه... بخاطر همین وسواس بعضیا به سفرهام شک میکنن (با خنده)... وسواس سخت اذیتم میکنه.

 

واسه سفرهات حامی مالی نداری؟

حامی مالی ندارم ولی با شرکت اطلس پیمایش نمایندگی گارمین در ایران مذاکراتی داشتم که مثبت بوده و امیدوارم فصل خوبی رو شاهد باشم.

 

اگه بخوای بهترین جاهایی که تو ایران سفر کردی رو نام ببری کجاهان؟ و چرا؟

قرار نشد سوال سخت بپرسی... هرجایی زیبایی خودش رو داره و بدون شناخت مناظر سفر میکنم.

 

بهترین کشورهایی که رفتی و توصیه میکنی؟

خدمت سربازی نرفتم و گذرنامه ندارم ولی اگه قرار باشه قبل از اتمام ایرانگردی به خارج از ایران سفر کنم به کشورهایی که از ایران جدا شدن سفر میکنم. اولین سفر خارجیم کشور تاجیکستان خواهد بود.

 

بهترین فیلم هایی که دیدی یا کتاب هایی که خوندی و ازشون الهام گرفتی؟

الهام!!! زیاد اهل فیلم نیستم و یکی از دوستان علاقه مند به ماجراجویی قصد داره منو به فیلم علاقه مند کنه ولی از بین چند فیلمی که دیدم "زندگی پی (PI)" که سبک ماجراجویانه ای داره بهترین بود.

کتاب ولی دوست دارم و بهترین کتابی که خوندم "نامه به کودکی که هرگز زاده نشد" از خانم فالاچی بود.

سفرنامه و سایت های گردشگری و مستندات در حوزه گردشگری رو با جدیت دنبال میکنم.

 

هدفی که دنبال می کنی چیه و فکر میکنی 5 سال آینده کجا باشی و در چه حالی؟

امیدوارم که شاغل باشم. در حال یادگیری نوشتن سفرنامه و مستندسازی و عکاسی در حوزه گردشگری هستم و شاید 5 سال دیگه پدر باشم!

 

گفتی پدر، ازدواج کردی؟

نه ولی اگه دختری که به طبیعت گردی و سفر علاقه مند باشه پیدا کنم حتما ازدواج میکنم چون تشکیل خانواده رو دوست دارم. اگه در ایران موفق به ازدواج نشدم در سفرهای خارجی به ازدواج فکر می کنم.

 

رفتار مردم با تو چطوریه؟

مردم سرمایه ی هر کشوری هستند. وقتی منو سوار دوچرخه و زندگیمو روی ترکبند دوچرخم میبینن با هیجان به سمتم میان. مردهای بزرگسال یاد جوونیشون میکنن و میگن تا مجردی استفاده کن. پسرا و دخترا میگن کاش ما هم پسر بودیم و مثل تو سفر میکردیم... خیلیارو میبینم که ماجراجوی درون دارن ولی به خودشون کم لطفی میکنن... راستی متاهلا منو ده قدم از ازدواج دور میکنن. بنظر من ازدواج مثل ارتش میمونه همه ازش بد میگن بعد کلی داوطلب داره! (باخنده)

 

اطرافیانت تورو نا امید می کنند یا امیدوار؟

من بذرم و دفنم کنن رشد میکنم! بارها منو بخاطر دوچرخه سواری مسخره کردن و القابی مثل "دلخوش بیکار ولگرد" و دیگر واژه هایی که درحد گپ ما نیستن به من دادن. روزی که به دوستی گفتم میخوام با دوچرخه خوزستان گردی کنم با خنده گفت: "نقشه خوزستان رو بزار تو حیاط و با دوچرخه تیام (برادرزاده م)دورش بچرخ".

ماه بعد از گتوند بهش پیام دادم "من گتوندم" گفت "آمار میدادی با هم می رفتیم" گفتم "با دوچرخم" گفت "امیر تو خیلی دیوونه ای بهت تبریک میگم" ... البته الان دید همشهریان و دوستانم نسبت به من عوض شده و مطمئن بودم یه روز اینطوری میشه و آرزو میکنن جای من باشن.

 

سفر تنهایی رو دوست داری یا گروهی؟

ببینید تو کشور ما در همه ی زمینه ها کار گروهی ضعیفه و به مشکل میخوره، به همین خاطر من بارها سعی داشتم عضو گروه کوهنوردی بشم ولی نتونستم تحمل کنم (البته به کوهنوردی علاقه دارم که هدف فقط صعود نباشه و از طول مسیر لذت ببرم). به سفر بیشتر از دو نفر اعتقاد ندارم ولی مطمئنم یه روز سفر گروهی رو حتی شده برای یکبار تجربه میکنم.

وقتی تنها هستم بیشتر از سفر و مناطق استفاده میکنم. البته منظورم این نیست که تفریح با دوستان و خانواده رو دوست ندارم شما از سفر پرسیدید.

 

امنیت شما تامین شدس؟

همه سختی های سفر رو به جون خریدم و از اونجایی که تو زندگیم به کسی ضربه ای نزدم مطمئنم که کسی دنبال ضربه زدن به من نیست. البته یکبار موتوری به من زد که اتفاقی برام نیوفتاد ولی وقتی دیدم موتور سوار زمین خورد خیلی ناراحت شدم و بهش گفتم "معرف خوبی برای خودت خانوادت و شهرت باش". جواب داد "صورتت کک مک داره فکر کردم خارجی باشی"، گفتم "پس معرف خوبی برای ایران هم باش"!

به اعتقاد من این سبک سفر به امنیت و اعتماد مردم نسبت به همدیگه کمک خوبی میکنه.

این اتفاق برام مهم نیست و تر و خشک رو با هم نمیسوزونم. دوستی چند روز پیش در شوشتر براش اتفاقی افتاد که گزارشش خیلی منو ناراحت کرد مردم شوشتر رو بی فرهنگ خطاب کرد و دوستانی کامنت گذاشتن چطور جرات کردی رفتی جنوب!!!

 

سفر بعدی رو کی شروع میکنی؟

سفر سرد و بارانی در بهمن ماه. احتمال زیاد به سمت خلیج پارس رکاب بزنم و بعد میخوام برف باران و سرمای اردبیل رو تجربه کنم.

  

صحبت پایانی

کاش دستم توان داشت نقشه رو از میان <تا> کند... تو در شمالی و من در جنوب....

سفر کنیم با چه وسیله ای فرقی نمیکنه و در سفرها و تفریحاتمون هوای طبیعت رو داشته باشیم چون بهترین میراث برای بچه های فردا طبیعته.

دوستانی که فکر میکنن برای شروع سفر به تجربه یا همراه نیاز دارن میتونم همسفرشون بشم!

 

به این مطلب امتیاز دهید
(11 امتیاز)
گفتگوی اختصاصی مپگرد با امیر ممبنی - 4.7 out of 5 based on 11 votes

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

4 نظر

 • لینک نظر مهدی نوری جمعه, 28 آبان 1395 21:56 نظر مهدی نوری

  سلام
  امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشی
  و امیدوارم یک روز در کنار هم رکاب بزنیم
  ممنون ??

 • لینک نظر مهدی نوری جمعه, 28 آبان 1395 21:56 نظر مهدی نوری

  سلام
  امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشی
  و امیدوارم یک روز در کنار هم رکاب بزنیم
  ممنون ??

 • لینک نظر Perfectionist سه شنبه, 25 آبان 1395 11:00 نظر Perfectionist

  مصاحبه خوبی بود. سوال هایی پرسیده شده که تو ذهن خیلی از علاقمندان به سفر مخصوصا سفر با دوچرخه نقش بسته بود.
  ممنون از سایت خوبتون...

 • لینک نظر سمیه دوشنبه, 24 آبان 1395 18:16 نظر سمیه

  سلام امیر ، تو فوق العاده ای
  خوشحالم مصمم هستی در مسیری که انتخاب کردی
  افتخار میکنم بهت پسر

دانستنی ها و نکات سفر

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید