آرکوسانتی (Arcosanti) | مجتمعی عجیب در آریزونا

آرکوسانتی (Arcosanti) یک شهر متراکم با استفاده از فرامین اقتصادی، کاهش حجم ضایعات به نام صرفه جویی کارآمد است که در سال 1970 میلادی توسط شخصی به نام فرانک لیود رایت پروتج پائولو سولری (Frank Lloyd Wright protégé Paolo Soleri) طراحی شده است که به صحرای آریزونا آمد تا یک جامعه آزمایشی را که برای پایه ریزی یک روش جدید زندگی شهری انتخاب کره بود، امتحان کند، که در واقع ترکیبی از هنر معماری و بوم شناسی بود.

مطلب پیشنهادی: عجیب ترین سازه ها و ساختمان های آمریکا را بشناسید

 

گنجایش مجتمع آرکوسانتی (Arcosanti) و روند پروسه ساخت آن

مجتمع آرکوسانتی برای جا دادن به 5000 نفر طراحی شده بود. اگرچه تا امروز 5 دهه از شروع روند ساخت این اثر معماری گذشته است، هنوز هم پروسه ساخت این بنا در مراحل اولیه خود قرار دارد. کاهش بودجه باعث شده است که آرکوسانتی وسعت زیادی نداشته باشد و تعداد ساکنین آن بسته به فصل های سال، بین 50 تا 150 نفر باشد.

در طول چند سال اخیر با کمک چندین داوطلب، تعداد زیادی آپارتمان، مغازه، یک آمفی تئاتر و یک مرکز تجمع همگانی با طاق هایی زیبا در این محوطه ساخته شده است. امکان شرکت در پروسه فضا سازی هنوز هم برای اشخاصی که می خواهند در اجرای این طرح نقش داشته باشند، وجود دارد.

 

هزینه ساخت سازه عجیب آرکوسانتی

هزینه ساخت آرکوسانتی با فروش برنز، سرامیک و آثار موسیقی تامین می شود. فرانک سولری در سال 2013 میلادی درگذشت، به همین دلیل ساختمان های ساخته شده در پروژه او کمی قدیمی به نظر می رسند؛ این احتمال وجود دارد که این ساختمان ها برای همیشه به همین شکل باقی بمانند.

با وجود این آرکوسانتی هنوز هم می تواند برای اشخاصی که به طرح های مرتبط با پیشرفته کردن زندگی شهری علاقمند هستند، اهمیت داشته باشد.

 

به این مطلب امتیاز دهید
(1 امتیاز)
آرکوسانتی (Arcosanti) | مجتمعی عجیب در آریزونا - 5.0 out of 5 based on 1 vote

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

برترین های جهان

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید