راهنمای بازدید از اهرام جیزه مصر (Giza) | عجایب هفتگانه

گردشگران قبل از اینکه به شهر جیزه (Giza) مصر سفر کنند، عکس هایی از اهرام باشکوه جیزه را می بینند اما حقیقت این است که داشتن فرصت تماشای این آثار تاریخی باستانی از فاصله نزدیک کاملا با آنچه که در عکس ها می بینید، تفاوت دارد.

این مقبره های باستانی، باشکوه ترین و مشهورترین بناهای کشور مصر (Egypt) هستند و توسط مجسمه هایی به نام مجسمه های ابوالهول (Sphinx) محافظت می شوند.

مطلب پیشنهادی: دیدنی های مصر را بشناسید

 

اهرام جیزه قرن های زیادی مقصد گردشگری بازدیدکنندگانی از گوشه و کنار جهان بوده اند و هنوز هم به عنوان بخشی از مشهورترین مقاصد گردشگری جهان محسوب می شوند، به همین دلیل اگر می خواهید به مصر سفر کنید باید حتما از این آثار باستانی بازدید کنید. اهرام جیزه در نزدیکی حومه شهر قاهره (Cairo) ساخته شده اند و میزان قدرت، عظمت و بلند پروازی پادشاهان مصر را نشان می دهند. این اهرام در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

 

هرم بزرگ خوفو یا هرم خئوپس (Pyramid of Cheops)

هرم بزرگ (هرم خوفو یا هرم خئوپس)، (Pyramid of Cheops)

هرم بزرگ جیزه که با نام هرم خئوپس (Pyramid of Cheops) هم شناخته می شود، نه تنها مشهورترین بنای شهر جیزه است بلکه به عنوان یکی از معروف ترین بناهای جهان هم شناخته می شود. این هرم توسط یکی از فرمانروایان مصر به نام خوفو (Khufu) ساخته شده و از نظر مصریان باستان با نام آخت خوفو (Ekhet Khufu) یا افق خوفو شناخته می شده است.

طبق مطالعات انجام شده توسط هرودوتوس (Herodotus) این هرم در مدت سه ماه با به کارگیری 100,000 مرد ساخته شده است. هرم بزرگ جیزه به یک گنجواره شگفت انگیز هم مجهز است. آمار و ارقام موجود نشان می دهند که این هرم بدون در نظر گرفتن اتاق های داخلی و فونداسیون سنگی آن، حجمی معادل 2.3 میلیون متر مکعب دارد. طبق اطلاعات موجود مساحت هرم بزرگ جیزه 227.5 و ارتفاع آن 137.2 متر است.

مطلب پیشنهادی: با شگفتی های جهان بیشتر آشنا شوید 

 

هرم بزرگ (هرم خوفو یا هرم خئوپس)، (Pyramid of Cheops)2

آن دسته از افرادی که از گشت و گذار در مکان های بسته هراسی ندارند، می توانند از مکان های داخلی این هرم شگفت انگیز هم بازدید کنند اگرچه که راهروهای باریک و نمناک داخلی این هرم جاذبه های بسیار زیادی برای تماشا ندارند. مدخل جدید این بنا توسط سارقان اشیاء قیمتی در فاصله پانزده متری از ورودی اصلی هرم در جناح شمالی آن حفر شده است.

این راهروی باریک به سمت فضایی به نام گرند گالری (Grand Gallery)، یک راهروی طولانی و شگفت انگیز که با مهارت بالایی ساخته شده است، پیش می رود؛ در انتهای این راهرو اتاق مقبره واقع شده است که یک تابوت خالی از جنس سنگ آهک در آن قرار دارد؛ شواهد موجود نشان می دهند که جسد مومیایی شده خوفو در این تابوت بوده است.

 

موزه قایق خورشیدی (Solar Boat Museum)

موزه قایق خورشیدی (Solar Boat Museum)

حفاری های انجام شده در سال 1954 میلادی در قسمت های جنوبی و شرقی هرم جیزه باعث کشف یک کشتی خورشیدی شدند که ظاهرا به عنوان هدیه به خوفو داده شده است. این کشتی با به کارگیری تلاش باستان شناسان زیادی مورد بازسازی قرار گرفت و هم اکنون در قالب یک اثر 4500 ساله چوبی در داخل یک موزه کوچک که در کنار هرم بزرگ جیزه ساخته شده، در معرض بازدید گردشگران گذاشته شده است.

مطلب پیشنهادی: موزه های معروف جهان را بشناسید 

 

قبرستان شرقی اهرام جیزه

قبرستان شرقی

در سمت شرق هرم خوفو سه هرم کوچک تر واقع شده است که برای ملکه ها و دختر خوفو ساخته شده اند؛ یک گورستان بزرگ هم در نزدیکی این سه هرم قرار دارد که برای سایر بستگان فرعون ساخته شده است. در سمت جنوبی هرم جیزه هم یک ردیف از آرامگاه های بزرگ وجود دارد که ظاهرا به مقامات عالی رتبه دربار فرعون تعلق دارد.

 

قبرستان غربی اهرام جیزه

قبرستان غربی

در سمت غرب هرم خئوپس یک قبرستان بزرگ سلطنتی قرار دارد؛ این قبرستان در زمان روی کار آمدن سلسله چهارم خوفو ساخته شده و تا زمان حکومت سلسله ششم خوفو برای تدفین شخصیت های مهم دربار فرعون و مقامات عالی رتبه رسمی پادشاه مورد استفاده قرار می گرفته است. گردشگران در این مکان می توانند از آرامگاه سنگمیب اینتی (Senegemib-Inti) و کنده کاری های زیبای انجام شده بر روی دیوارهای این آرامگاه بازدید کنند.

 

هرم چفرن یا هرم خافره (Chephren)

هرم چفرن یا هرم خافره (Chephren)

هرم چفرن (Chephren) که با نام هرم خافره (Khafre) هم شناخته می شود، در فاصله 160 متری از سمت جنوب غربی هرم بزرگ جیزه ساخته شده است. این هرم توسط خافره، پسر خوفو، ساخته شد و در نگاه اول، از هرم خوفو بزرگتر به نظر می رسد چون در یک سطح مرتفع تر از زمینی که هرم خوفو بر روی آن قرار دارد، ساخته شده است. علی رغم این که چندین قرن از زمان ساخت این بنا می گذرد، هنوز هم بخش های گسترده ای از نمای سنگ آهکی قله این بنای شگفت انگیز سالم باقی مانده است؛ گردشگران علاوه بر این هنوز هم می توانند از نمای معبد این هرم که در سمت شرق آن قرار دارد، بازدید کنند. هرم خافره 135.5 متر ارتفاع و 210.5 متر مساحت دارد.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های تاریخی معروف جهان را بشناسید 

 

هرم میسرینوس (Mycerinus) یا هرم منکانوره (Menkaure)

هرم میسرینوس (Mycerinus) یا هرم منکانوره (Menkaure)

هرم میسرینوس (Mycerinus) یکی از هرم های باشکوه دیگر شهر جیزه است. این هرم با نام هرم منکائوره (Menkaure) هم شناخته می شود و در مقایسه با سه هرم اصلی شهر جیزه اندازه کوچکتری دارد. هرم میسرینوس از تخته سنگ های بزرگ آهکی ساخته شده و 62 متر ارتفاع و 108 متر مساحت دارد. در سمت جنوبی این هرم سه هرم کوچک تر دیگر قرار دارد که ظاهرا برای بستگان فرعون ساخته شده اند.

 

مجسمه ابوالهول (Sphinx)

مجسمه ابوالهول (Sphinx)

می توان گفت که بعد از هرم بزرگ شهر جیزه مشهورترین بنای مصر مجسمه ابوالهول است، یک بنای اسرارآمیز اما ساده از جنس سنگ گرانیت که به شکل یک شیر خوابیده در سمت شمال غربی هرم خوفو ساخته شده است. مجسمه ابوالهول سر فرعون (چفرن) را که با یک سرپوش سلطنتی به شکل مار کبرا تزئین شده، روی خود دارد. شرایط آب و هوایی و تخریب های عمدی در طول قرن های متمادی، آسیب های زیادی به مجسمه ابوالهول وارد کرده اند با وجود این هنوز هم این بنا نمایی بسیار تاثیرگذار از قدرت و هنر مصر را به گردشگران نشان می دهد. این مجسمه 73.5 متر طول و 20 متر ارتفاع دارد.

مطلب پیشنهادی: المان ها و مجسمه های معروف جهان را بشناسید 

 

تاریخچه اهرام جیزه، تنها بازمانده شگفت انگیز جهان باستان

تاریخچه اهرام جیزه، تنها بازمانده شگفت انگیز جهان باستان

اهرام جیزه که توسط سلسله چهارم پادشاهان مصر ساخته شده اند، از جمله قدیمی ترین سازه های باستانی ساخته شده توسط انسان محسوب می شوند. این اهرام در دوران سلطنت رومی ها و یونانی ها به عنوان باشکوه ترین بنا از میان عجایب هفتگانه جهان شناخته می شدند. اهرام شهر جیزه هنوز هم به عنوان دستاوردهایی خارق العاده و آثاری مهندسی که قدرت فرمانروایان مصر را نشان می دهند، شناخته می شوند.

باستان شناسان هنوز هم نتوانسته اند ارتباط موجود در بین اندازه این سازه ها و فرمانروایانی را که این اهرام برای آنها ساخته شده اند، درک کنند با وجود این به نظر می رسد که اندازه هر بنا به تمایل، قدرت شخصی و منابع مالی هر فرعون بستگی داشته است. طبق اطلاعات موجود هنوز اطلاعات کافی برای اثبات این فرضیه که اندازه یک هرم به وسعت قلمرو حاکمیت یک فرعون بستگی داشته، کشف نشده است.

مشخصه مشترکی که در همه اهرام مصر وجود دارد این است که این اهرام در مرز صحرا و در سمت غرب رود نیل ساخته شده اند و در ساخت این بناها از تخت سنگ های بزرگ آهکی تزئین شده با سنگ گرانیت یا سنگ آهک مرغوب سفید استفاده شده است. در داخل و زیر همه هرم ها هم آرامگاه هایی برای پرستش اجساد فرمانروایان و اتاق هایی برای ارائه هدایا قرار دارد. ویژگی دیگری که در همه این سازه ها دیده شده قرارگیری مدخل هرم ها در سمت شمال و آرامگاه ها در سمت شرق اهرام است؛ هر آرامگاه هم به وسیله یک راهرو به یک معبد که در نزدیکی فرورفتگی رود نیل ساخته شده، متصل شده است.

مطلب پیشنهادی: عکس های هوایی جذاب از معروف ترین دیدنی های جهان 

 

نکاتی برای بازدید بهتر از اهرام جیزه

زمان بندی برای دریافت بلیط بازدید از فضای داخلی اهرام جیزه

زمان بندی برای دریافت بلیط بازدید از فضای داخلی اهرام جیزه

برای در امان ماندن از گرمای شدید صحرا و ازدحام جمعیت گردشگرانی که برای بازدید از این اهرام می آیند، بهتر است که در اوایل روز برای بازدید از این جاذبه های گردشگری حرکت کنید.

اگر می خواهید از نمای داخلی هرم بزرگ جیزه هم بازدید کنید باید بدانید که بلیط های بازدید از فضای داخلی این هرم به تعداد محدود در ساعت 8 صبح و 1 عصر هر روز به فروش می رسند به این صورت که اولین گردشگرانی که محل فروش بلیط ها می رسند، فرصت خرید بلیط ها را کسب می کنند؛ در صورتی که نتوانستید بلیط ورود به داخل اهرام جیزه را خریداری کنید، ناراحت نشوید چون می توانید بلیط ورود به هرم چفرن را بدون محدودیت تعداد در تمام طول روز خریداری کنید.

گردشگران می توانند با رفتن به یک پرتگاه صخره ای که در فاصله چهار کیلومتری جنوب هرم میسرینوس واقع شده است، زیباترین منظره از شکوه اهرام جیزه را ببینند.

 

گشت و گذار در اطراف اهرام جیزه

گشت و گذار در اطراف اهرام جیزه با موتور

هر شخصی که از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار باشد می تواند به آسانی با پای پیاده از اهرام شهر جیزه و مجسمه ابوالهول بازدید کند اما در صورتی که می خواهید به مکانی بروید که بهترین چشم انداز از مکان ساخته شدن این اهرام را به شما نشان دهد، باید از وسایلی که برای حمل و نقل به این منظور در اختیار گردشگران گذاشته شده است، استفاده کنید؛ گردشگران همچنین می توانند با اجاره کردن تاکسی به نزدیکی هر هرم بروند و از جاذبه های گردشگری این اهرام بازدید کنند زیرا رانندگان تاکسی ها اجازه ورود به این مناطق را دارند. بازدیدکنندگان علاوه بر این می توانند در اطراف این جاذبه های گردشگری با اجاره کردن اسب و شتر لذت سفر خود را چند برابر کنند.

 

اجاره اسب از اسطبل های روستایی نزدیک اهرام جیزه

اجاره اسب از اسطبل های روستایی نزدیک اهرام جیزه

اگر می خواهید برای رفتن به اهرام جیزه از اسب استفاده کنید، بهتر است که از اسطبل های روستایی ساخته شده در نزدیکی اهرام جیزه اسب اجاره کنید چون راهنماهای شاغل در این مکان ها اطلاعات بیشتری را در اختیار گردشگران می گذارند و اسب هایی که در این مناطق نگهداری می شوند هم وضعیت بهتری دارند.

بهترین زمان برای حرکت به سمت اهرام جیزه با استفاده از اسب در هنگام غروب است چون در این زمان از روز گردشگران می توانند به دور از گرمای سوزان صحرا از جاذبه های گردشگری باستانی شهر جیزه در هنگام غروب آفتاب بازدید کنند.

 

اجاره کردن شتر برای بازدید از اهرام جیزه

گشت و گذار در اطراف اهرام جیزه با شتر

اگر می خواهید در سفر خود به مصر برای بازدید از جاذبه های گردشگری این کشور از شتر به عنوان وسیله نقلیه استفاده کنید، بهترین مکان برای انجام این کار شهر جیزه است اگرچه باید برای اجاره کردن شتر با زبان تجارت هم آشنایی نسبی داشته باشید چون قیمت رسمی اجاره کردن شتر در شهر جیزه برای هر ساعت 1.66 دلار است اما هیچ یک از اجاره دهندگان، شترهای خود را با قیمتی کمتر از 2.76 دلار اجاره نمی دهند.

 

خریدن غذا و خوراکی در اطراف اهرام جیزه

خریدن غذا و خوراکی در اطراف اهرام جیزه

برای خریدن خوراکی و نوشیدنی بهتر است که از مجموعه رستوران های محلی، ارزان قیمت و خوب ساخته شده در نزدیکی مجسمه ابوالهول خرید کنید زیرا خوراکی ها و نوشیدنی هایی که در هتل منا هاوس (Mena House Hotel) به فروش می رسند، قیمت های بسیار گرانی دارند.

 

نمایش نور و صدا در اهرام جیزه (Sound & Light Show)

نمایش نور و صدا در اهرام جیزه (Sound & Light Show)

نمایش نور و صدا در اهرام جیزه یکی از جاذبه های منحصر به فرد جیزه است. این نمایش نورپردازی بسیار زیبایی دارد و نمایش های جالبی را اجرا می کند. نمایش های این مجموعه در ساعت 10:30 شب به وقت تهران شروع می شوند.

 

وسایل نقلیه و راه های دسترسی به اهرام جیزه

وسایل نقلیه و راه های دسترسی به اهرام جیزه

تاکسی خصوصی: آسان ترین و راحت ترین روش حرکت به سمت اهرام جیزه برای گردشگران مستقل، اجاره تاکسی برای یک نیم روز در شهر قاهره است. رانندگان تاکسی می توانند در صورت تمایل گردشگران، آنها را به مکان اهرام جیزه ببرند و بعد به مرکز شهر برگردانند. اگر می خواهید فقط برای مسیر رفت خود تاکسی بگیرید، می توانید بعد از بازدید از اهرام  جیزه، برای طی کردن مسیر برگشت به سمت شهر در نزدیکی محل ورودی مجسمه ابوالهول تاکسی اجاره کنید.

حمل و نقل محلی: گردشگران علاوه بر این می توانند با استفاده از سیستم مترو شهر قاهره و مینی بوس های این شهر، به سمت اهرام جیزه حرکت کنند؛ برای حرکت به سمت اهرام جیزه از این طریق باید ابتدا با مترو به جیزه بروید و بعد از خارج شدن از ایستگاه مترو جیزه با استفاده از مینی بوس یا تاکسی به سمت اهرام جیزه حرکت کنید.

 

اهرام جیزه از نمای دور

اهرام جیزه از نمای دور

 

اهرام جیزه از نمای دور2

اهرام جیزه از نمای دور

 

عکس هوایی از اهرام جیزه

عکس هوایی از اهرام جیزه

اطلاعات تکميلي

  • آدرس: Al Haram, Nazlet El-Semman, Al Haram, Giza Governorate, Egypt
  • نوع جاذبه گردشگری: تاریخی, معماری, جاذبه های گردشگری, ماجراجویانه
  • ساعت های بازدید: ۸ صبح تا ۱۷ عصر
  • روزهای بازدید: همه روزه
  • هزینه بازدید: ۸۰ یورو مصری
  • بهترین زمان برای بازدید: بهار, پاییز, زمستان
  • راه های دسترسی: تاکسی, ماشین
  • مدت زمان بازدید: کمتر از 3 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(6 امتیاز)
راهنمای بازدید از اهرام جیزه مصر (Giza) | عجایب هفتگانه - 4.8 out of 5 based on 6 votes

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.