تفاوت ویزا کارت و مستر کارت

بیشتر کسانی که قصد دارند کارت اعتباری بین المللی بخرند در انتخاب بین ویزا کارت و مستر کارت سردرگم می شوند. برای اینکه بهتر بتوانید انتخاب کنید این مقاله را بخوانید تا با تفاوت های ویزا کارت و مستر کارت آشنا شوید. ویزا کارت (Visa Card) و مستر کارت (Master Card) دو نوع از معروفترین کارت های اعتباری جهان هستند که در رتبه اول مبادلات ارزی قرار دارند و انواع مختلفی دارند.

در واقع ویزا و مستر هیچ کدام به خودی خود بانک نیستند و شبکه های پرداخت های ارزی بین المللی هستند (مثل شبکه شتاب) که با استفاده از آنها می توانید از تمام وبسایت های متصل به درگاه پرداخت آنلاین ویزا یا مستر در سراسر جهان خرید کنید و یا از تمام خودپردازهای متصل به شبکه ویزا و مستر در همه کشورهای جهان پول برداشت کنید.

مطلب پیشنهادی: انواع کارت های اعتباری ارزی بین المللی را بشناسید 

 

چه کسی می تواند ویزا یا مستر کارت صادر کند؟

بانک ها و موسسات مالی اعتباری جهان اول توسط شبکه مستر کارت یا ویزا کارت بررسی می شوند و بعد از دریافت مجوزهای مورد نیاز می توانند ویزا کارت یا مستر کارت صادر کنند.

در واقع ویزا کارت و مستر کارت صادر کننده کارت نیستند و بانک آنها را صادر می کند اما هر دو شبکه به دارندگان کارت های خود مزایایی می دهند که با توجه به نوع کارتشان متفاوت است.

تفاوت بین انواع ویزا کارت ها یا مستر کارت ها و همینطور قوانین نامگذاری آنها به بانک های عامل و صادر کننده آنها بستگی دارد. برای مثال:

هر بانک طبق قوانین خودش می تواند کارت را با ارز دلار ارائه دهد، یا یورو و …

طبقه بندی کارت ها با عنوان طلایی، کلاسیک و … کاربرد درون بانکی دارد و ممکن است هر بانک برای نام گذاری کارت ها استاندارد و قوانین خودش را داشته باشد، برای مثال ممکن است یک بانک به کارتی که روزانه تا سقف 2000 دلار می توان از آن برداشت کرد ویزا کارت گلد بنامد و بانکی دیگر به آن ویزا کارت سفید بگوید!

در مورد ویزا کارت و مستر کارت هیچ ویژگی کاملا ثابتی وجود ندارد و این بانک ها هستند که آنها را دسته بندی می کنند.

مطلب پیشنهادی: ویزا کارت و انواع آن را بشناسید 

 

زمان انتخاب ویزا کارت یا مستر کارت به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

بهتر است زمان انتخاب بین مستر کارت یا ویزا کارت به جای بررسی ویژگی های آنها ابتدا بدانیم بانک صادر کننده کارت چه امکاناتی را در ازای کارت اعتباری در اختیار ما قرار می دهد.

این امکانات و خدمات شامل پاداش به ازای ثبت نام، جایزه به ازای هر خرید، خدمات مربوط به سفر و یا دسترسی به سالن فرودگاه می شود.

 

تفاوت بین شبکه های پرداخت ویزا کارت و مستر کارت و دیگر کارت های بین المللی

ممکن است بین خدمات و ویژگی های ویزا کارت و مستر کارت تفاوت های زیادی نباشد اما بین شبکه های پرداخت آنها وجود دارد.

اگرچه بیشتر پذیرنده های شبکه ویزا و مستر در سراسر جهان یکی هستند اما به طور کلی تعداد پذیرنده های شبکه ویزا از مستر بیشتر است. (ویزا حدود 99% و مستر حدود 75%) و اینکه شبکه ویزا حدود 35 سال قدمت دارد اما شبکه مستر حدود 15 سال! و البته که شبکه پرداخت دیسکاوری و امثال آن به گستردگی شبکه ویزا و مستر نیست.

مطلب پیشنهادی: مزایا و محدودیت های ویزا کارت و مستر کارت را بشناسید 

 

تفاوت ویزا کارت و مستر کارت از نظر کاربرد

به طور مثال شبکه ویزا کارت به کاربران خود برنامه Visa Saving Edge را ارائه می دهد که به وسیله آن می توانید تا 15% یا بیشتر از تخفیف های رزرو هتل یا اجاره ماشین استفاده کنید.

در مقابل مستر کارت از برنامه Easy Savings برای ارائه همچین خدماتی استفاده می کند.

 

تفاوت ویزا کارت و مستر کارت از نظر سطح کاربری

ویزا کارت امکانات خود را در دو سطح "پایه" و سطح "امضای ویزا" ارائه می دهد و مستر کارت از سه سطح "پایه" سطح "جهانی" و سطح "منتخب جهانی" استفاده می کند.

 

اگر سوالی درباره تفاوت ویزا کارت و مستر کارت دراید می توانید در بخش نظرات بپرسید تا به این مقاله اضافه شود.

به این مطلب امتیاز دهید
(5 امتیاز)

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
تفاوت ویزا کارت و مستر کارت - 4.2 out of 5 based on 5 votes
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

راهنمای حساب ها و پرداخت های ارزی