پارک ملی اتنا (Etna National Park) | ایتالیا (Italy)

پارک ملی اتنا (Etna National Park) نه فقط به خاطر آتشفشان های آن و جریان گدازه هایش، بلکه به خاطر محیط منحصر به فرد اطراف آن، که پر از صداها، عطرها و رنگ های مختلف است، بسیار زیباست. پارک ملی اتنا (Etna National Park)  از قله آتشفشانی آن تا شهرهای اطرافش گسترده شده است، و به چهار حوزه با سطوح مختلف حفاظت A، B، C و D تقسیم شده است.

کوه اتنا (Mount Etna) یک منطقه منحصر به فرد 19،237 هکتاری خالی از سکنه است که در بالاترین بخش ساحل شرقی سیسیلی (Sicily) قرار دارد.  

کوه اتنا (Mount Etna) بلندترین کوه جزیره مدیترانه (Mediterranean) و فعال ترین استراتوولکان جهان است. تاریخ فوران آتشفشان می تواند به 500،000 سال قبل برگردد و حداقل 2700 سال از این فعالیت ثبت شده است.

همینطور این آتشفشان از اکوسیستم های مهم زمین از جمله گیاهان و جانوران بومی و فعالیت هایی که آن را به یک آزمایشگاه طبیعی برای مطالعه فرآیندهای زیست محیطی و بیولوژیکی تبدیل می کند پشتیبانی می کند. طیف متنوع و در دسترس ویژگی های آتشفشانی مثل دهانه قله، مخروط های خاکستر، جریان های گدازه و گودال های Valle de Bove این محل را به یک مقصد مهم برای تحقیق و آموزش تبدیل کرده است.

فعال ترین آتشفشان های زمین

یکی از فعال ترین آتشفشان های زمین، کوه اتنا (Etna)، مرکز پارک ملی اتنا (Etna) در سیسیلی (Sicily) است.

 

پارک ملی اتنا (Etna National Park)

مکان: ایتالیا (Italy)

تاریخ تاسیس: 1987

اندازه: 224 مایل مربع (581 متر مربع)

 

چیزهایی که باید درباره پارک ملی اتنا (Etna) بدانید

کوه آتشین

آتشفشان اتنا (Etna)، مرکز پارک ملی اتنا (Etna)، یکی از فعال ترین آتشفشان های زمین است. این کوه نزدیک به نیم میلیون سال است که مدام فوران می کند. گشتن در منطقه اتنا (Etna)، تاریخی نوشته شده در گدازه ها را نشان می دهد، از فوران های تازه گرفته تا فوران های قدیمی که به سنگ تبدیل شدند و از جنگل های کاج و راش و توس پوشیده شده اند.

کوه آتشین اتنا (Etna)

 

بلندی

آتشفشان اتنا (Etna)، بلندترین آتشفشان فعال اروپا (Europe) است که نزدیک به 3330 متر ارتفاع دارد. اما ارتفاع آن اغلب به خاطر فوران ها و از هم پاشیدن دیواره آن تغییر می کند.

بلندترین آتشفشان فعال اروپا (Europe)

 

ریشه های آتشین

کلمه اتنا (Etna) یک کلمه ترکیبی از لاتین و یونانی است و به معنای "سوختن" است. بعضی زبان شناسان معتقدند که ممکن است این کلمه ریشه فنیقی داشته باشد و به معنای "کوره" باشد.

کلمه اتنا (Etna)

 

مستند سازی

تنها چند آتشفشان هستند که فوران های آن ها در تاریخ مستند ثبت شده باشد. تاریخ اتنا (Etna) به 1500 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. حدود 200 فوران آن در طول قرن ها ثبت شده اند، اما از نظر مرگ و میر تلفات چندانی نداشته است. تنها حدود 100 مرگ برای این آتشفشان ثبت شده است. البته این کوه کاملا هم بی ضرر نیست و در سال 1928، شهر ماسکالی (Mascali) را به کلی نابود کرد.

تاریخ اتنا (Etna)

 

منطقه رشد یافته

دامنه های کوه توسط انسان شکل گرفته اند تا از خاک غنی آن برای تاکستان ها و باغ های سیب، شاه بلوط و فندق استفاده شود.

منطقه رشد یافته پارک ملی اتنا (Etna)

 

غارهای گدازه ای

در طول قرن ها، گدازه های آتشفشانی بیش از 200 غار به وجود آورده اند. مردم محلی از آن ها استفاده های متفاوتی می کنند، مثل محل دفن یا محل خنکی برای نگه داری مواد غذایی.

غارهای گدازه ای آتشفشان اتنا (Etna)

 

حیات وحش پارک ملی اتنا (Etna)

پستانداران بزرگ، زمانی در این جا زندگی می کرده اند، اما امروزه روباه ها، مارتن ها، گربه های وحشی، خرگوش ها و موش ها زندگی می کنند. بعضی از این پستانداران به حفظ پرندگان دیدنی مثل (peregrine) و عقاب های طلایی کمک می کنند.

حیات وحش پارک ملی اتنا (Etna)

 

دهانه آتشفشان پارک ملی اتنا (Etna)

دهانه آتشفشان بوو (Bove) که به شکل نعل اسب است، دهانه آتشفشان باستانی از صخره ها، حفره ها و تشکل های گدازه ای است که 14 مایل مربع (37 متر مربع) را پوشانده اند. دیواره های این برج 1000 متر ارتفاع دارند.

دهانه آتشفشان پارک ملی اتنا (Etna) 

 

چطور به پارک ملی اتنا (Etna) سفر کنیم؟

کاتانیا (catania)، دومین شهر بزرگ سیسیلی (Sicily) است که در سایه کوه اتنا (Etna) قرار گرفته است. راه آهن سیرکومتنئا (Circumetnea) از ایستگاه مترو بورگو (Borgo) حرکت می کند و سرویس های منظمی از شهر بالای کوه ها تا ریفوجو ساپینزا (Rifugio Sapienza) دارد.

چطور به پارک ملی اتنا (Etna) سفر کنیم؟

 

بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی اتنا (Etna) چه زمانی است؟

بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی اتنا (Etna) در طول دوره تولید گدازه است و این پدیده صدها هزار توریست را به خود جذب می کند. متاسفانه این رویدادها نمی توانند به طور قطعی برنامه ریزی شوند و نیاز به انعطاف در برنامه سفر دارند. اما معمولا مدت زمان زیادی طول می کشند. برای مثال یک جریان گدازه ای در دره بوو (Bove) در دسامبر (آذر-دی) 1991 آغاز شد و تا بهار سال 1993 ادامه یافت.

بهترین زمان برای بازدید از پارک ملی اتنا (Etna)

 

چطور از پارک ملی اتنا (Etna) بازدید کنیم؟

یک راه بی دردسر برای دیدن پارک ملی Etna، یک سفر سه ساعته با قطار سیرکومتنئا (Circumetnea) است که از ایستگاه مترو بورگو (Borgo) در کاتانیا (catania) حرکت کرده و به دور کوه می چرخد. تورهایی با جیپ به قسمت های شمالی کوه هم وجود دارند که می توان آنها را در کاتانیا (catania)، تائورمینا (Taormina)، جیاردینی ناکسوس (Giardini Naxos) و لتویانی (Letojanni) رزرو کرد.

در قسمت جنوبی، اتومبیل ها و اتوبوس ها از مراکز پارک در نیکولوسی (Nicolosi) و دیگر شهرهای نزدیک به ریفوجو ساپینزا (Rifugio Sapienza) در بالای کوه می روند. از این کلبه کوهستانی ماشین های کابلی و اتوبوس جیپ به سمت ارتفاعات بالاتر می روند، اما به نقاط خطرناک و یا فعال نزدیک نمی شوند.

چطور از پارک ملی اتنا (Etna) بازدید کنیم

به این مطلب امتیاز دهید
(5 امتیاز)
پارک ملی اتنا (Etna National Park) | ایتالیا (Italy) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
153 Via Etna
سیسیلی (Sicilia).
ایتالیا (Italy) ,95100
Contact

کوه اتنا (Mount Etna) بلندترین کوه جزیره مدیترانه (Mediterranean) و فعال ترین استراتوولکان جهان است. تاریخ فوران آتشفشان می تواند به 500،000 سال قبل برگردد و حداقل 2700 سال از این فعالیت ثبت شده است.

نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید