تهران

راهنمای سفر به استان تهران

استان تهران در بخش مرکزی کشور قرار گرفته، و به دلیل مرکز آن شهر تهران، اهمیت سیاسی و منطقه ای خاصی دارد.

این استان از شمال به استان مازندارن، از غرب به استان البرز، ازشرق به استان سمنان، از جنوب به استان قم و از جنوب غرب به استان مرکزی متصل می شود و به دلیل همجواری در جنوب شرقی مرکز رشته کوه های البرز، اب و هوایی معتدل دارد.

 

مهم ترین جاذبه های گردشگری استان تهران

از مهم ترین آثار تاریخی و گردشگری تهران، می توان به موزه ها و کاخ های مختلفی در شهر تهران، پیست اسکی دیزین و آبعلی، برج میلادی و برج آزادی تهران، تنگه واشی فیروزکوه، بازار تاریخی تهران، منطقه ییلاقی لواسانات و اشاره کرد.

 

سوغات و صنایع دستی استان تهران

استان تهران صنایع دستی خاصی ندارد بیشتر صنایع از شهرهای دیگر به این استان آمده اند اما نقاشی روی چرم از سال های زیادی در تهران وجود داشته است.

 

غذاهای سنتی و محلی استان تهران

از معروف ترین غذاهای سنتی و محلی استان تهران می توان دمی بلغور جو، دمپختک، سرگنجشکی، والک پلو و اشکنه اسفناج را نام برد.

اگر به استان تهران سفر کردید حتما سبزی کوهی دماوند، دوغ آبعلی، سوهان شهر ری و انگور و کشمش شهریار را امتحان کنید.

مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ نیاوران در باغی به وسعت 12 هکتار در شمال تهران قرار دارد که بناهای آن مربوط به دوره قاجار و پهلوی است. در گذشته، منطقه نیاوران تهران پر از نیزار بود و مردم برای جمع آوری نی ها به این منطقه می آمدند و به خاطر همین به محله «‌نی آوران» معروف بوده که به مرور زمان به « نیاوران» تغییر نام داده است.

راهنمای بازدید از کاخ موزه نیاوران | کاخ اختصاصی خاندان پهلوی - 4.2 out of 5 based on 11 votes

توچال قله ای در شمال تهران و قسمتی از رشته کوههای البرز است که با 3962 متر ارتفاع بام تهران لقب گرفته است و با تفریحات ورزشی و غیر ورزشی هیجان انگیز، رستوران های مختلف و هوای بی نظیرش به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری تهران تبدیل شده است.

افراد زیادی از شهرها و حتی کشورهای مختلف برای اسکی در پیست اسکی توچال و یا تجربه تله کابین در یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته جهان به این مجموعه ورزشی مراجعه می کنند. با مپگرد همراه باشید تا با امکانات و بخش های مختلف مجموعه گردشگری توچال آشنا شوید.

مجموعه گردشگری توچال | یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته جهان - 4.3 out of 5 based on 11 votes

برج میلاد، مشهورترین ساختمان شهر تهران با ارتفاع 435 متر است که به عنوان ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی جهان شناخته می شود و یکی اصلی ترین مقاصد گردشگری تهران است که هر بازدیدکننده در اولین سفر خود به تهران از آن بازدید می کند. چه تا به حال از برج میلاد بازدید کرده اید و چه نه این مطلب را از دست ندهید!

راهنمای بازدید از برج میلاد | ششمین برج مخابراتی جهان - 4.4 out of 5 based on 105 votes

توریستی ترین شهرهای استان تهران