تهران

راهنمای سفر به تهران

تهران مرکز استان تهران، پایتخت ایران و بیست و پنجمین شهر پر جمعیت جهان است که در جنوب دامنه رشته کوه البرز قرار دارد و شامل 22 منطقه، 134 ناحیه و 370 محله است.

حفاری‌های باستان شناسی صورت گرفته در تپه های قیطریه، عباس آباد، پاسداران و دروس نشانگر تمدنی 7000 ساله هستند. تاریخ شهر کنونی تهران از زمانی آغاز می شود که آقا محمدخان قاجار در 1778 این شهر را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد. پس از آن تهران رونق گرفت و به تدریج از دوره‌ی ناصرالدین شاه المان های مدرن وارد شهر شد.

تهران با دو برج خود در جهان شناخته شده است. برج آزادی به مناسبت 2500 سالگی شاهنشاهی فارس با الهام از معماری اسلامی و ساسانی در میدان آزادی ساخته شد و پس از آن در سال 1380 دهه‌ی 80 برج میلاد، به عنوان بلندترین برج ایران به نماد مدرنی از تهران تبدیل شد.

 

مهم ترین جاذبه های گردشگری تهران

اگر به موزه ها و بناهای تاریخی علاقه دارید می توانید ازموزه‌ی آبگینه، موزه عکسخانه، موزه‌ی سینمای ایران، موزه‌ی ملی ایران، موزه‌ی رضا عباسی، باغ موزه‌ی دکتر حسابی، باغ موزه‌ی قصر… بازدید کنید و اگر به جاذبه های طبیعی علاقمندید بوستان‌هایی مثل بوستان نیاوران، بوستان آب و آتش، مجموعه‌های کاخ نیاوران، کاخ سعد آباد، کاخ گلستان را از دست ندهید و البته جاذبه های مذهبی مثل امام زاده صالح، عبدالعظیم، بی بی شهربانو، حسینیه ارشاد ومصلی تهران.

تئاتر شهر، بهارستان، بازار بزرگ تهران، گنبد مینا، پل طبیعت، دریاچه چیتگر، و مجموعه های بیرون از شهر تهران، مثل آتشکده‌ی تخت رستم، سد لتیان، برج نقاره خانه، تنگه واشی و .... از دیگر مکان های دیدنی تهران هستند.

غذاهای سنتی و محلی تهران

تهران مجموعه ای از همه غذاهای سنتی و فرنگی را در خود جا داده است و غذای سنتی خاصی ندارد.

سوغات و صنایع دستی تهران

در تهران هنرهای دستی خاصی وجود ندارد، اما از آن جا که هنرمندان از سراسر کشور به اینجا می آیند، مجموعه‌ی کاملی از آثار دستی، از قلم‌زنی و خراطی گرفته تا سفالگری و قالی‌بافی را به راحتی می‌توانید پیدا کنید.

روش های سفر به تهران

اتوبوس و سیستم حمل و نقل جاده ای

پایانه شرق تهران

آدرس: در محدوده تهران پارس و خیابان دماوند، از شمال به خيابان دماوند، از جنوب به بزرگراه شهيد ياسينی، از شرق به ایستگاه خط يك سامانه اتوبوس‌های تندرو (BRT) و از غرب به پارك عطار ختم می شود.

شماره تماس: 021-77000590

 پایانه غرب تهران

آدرس: ضلع شمال غربی ميدان آزادی

شماره تماس: 021-44659676

 پایانه جنوب تهران

آدرس: ضلع شمالی بزرگراه بعثت، از شمال به خيابان شهيد تقوی (خط BRT شهيد افشار) از جنوب به اتوبان بعثت، از غرب به خيابان شهيد بخارايی و از شرق به خيابان عباسی ختم می شود.

شماره تماس: 021-5518550

 پایانه بیهقی تهران

آدرس: میدان آرژانتین

شماره تماس: 021-88506601

 

قطار و سیستم ریلی

آدرس: خیابان ولیعصر، ضلع جنوبی میدان راه آهن، ایستگاه راه آهن تهران

شماره تماس: 021-55125206

 

هواپیما و خطوط هوایی

فرودگاه بین المللی مهرآباد برای پروازهای داخلی

آدرس: میدان آزادی، خیابان معراج، فرودگاه بین المللی مهراباد تهران

شماره تماس: 61021-021

فرودگاه بین المللی امام خمینی برای پروازهای خارجی

آدرس: ۴۰ کیلومتری جنوب تهران بین بزرگراه تهران-قم و بزرگراه تهران-ساوه

شماره تماس: 51001-021

بهترین زمان برای سفر به تهران

وضعیت آب و هوایی تهران:

آب و هوای سرد و خشک در نواحی شمالی و آب و هوای گرم و خشک در نواحی جنوبی

بهترین زمان برای سفر به تهران:

همه فصل ها به ویژه فصل بهار

اطلاعات تکمیلی

پیش شماره تلفن: 021

شماره پلاک ماشین: 11-22-33-44-55-66-77-88-99

 

مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ نیاوران در باغی به وسعت 12 هکتار در شمال تهران قرار دارد که بناهای آن مربوط به دوره قاجار و پهلوی است. در گذشته، منطقه نیاوران تهران پر از نیزار بود و مردم برای جمع آوری نی ها به این منطقه می آمدند و به خاطر همین به محله «‌نی آوران» معروف بوده که به مرور زمان به « نیاوران» تغییر نام داده است.

راهنمای بازدید از کاخ موزه نیاوران | کاخ اختصاصی خاندان پهلوی - 4.2 out of 5 based on 11 votes

توچال قله ای در شمال تهران و قسمتی از رشته کوههای البرز است که با 3962 متر ارتفاع بام تهران لقب گرفته است و با تفریحات ورزشی و غیر ورزشی هیجان انگیز، رستوران های مختلف و هوای بی نظیرش به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری تهران تبدیل شده است.

افراد زیادی از شهرها و حتی کشورهای مختلف برای اسکی در پیست اسکی توچال و یا تجربه تله کابین در یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته جهان به این مجموعه ورزشی مراجعه می کنند. با مپگرد همراه باشید تا با امکانات و بخش های مختلف مجموعه گردشگری توچال آشنا شوید.

مجموعه گردشگری توچال | یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته جهان - 4.3 out of 5 based on 11 votes

برج میلاد، مشهورترین ساختمان شهر تهران با ارتفاع 435 متر است که به عنوان ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی جهان شناخته می شود و یکی اصلی ترین مقاصد گردشگری تهران است که هر بازدیدکننده در اولین سفر خود به تهران از آن بازدید می کند. چه تا به حال از برج میلاد بازدید کرده اید و چه نه این مطلب را از دست ندهید!

راهنمای بازدید از برج میلاد | ششمین برج مخابراتی جهان - 4.4 out of 5 based on 105 votes