راهنمای بازدید از برج میلاد | ششمین برج مخابراتی جهان

برج میلاد، مشهورترین ساختمان شهر تهران با ارتفاع 435 متر است که به عنوان ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی جهان شناخته می شود و یکی اصلی ترین مقاصد گردشگری تهران است که هر بازدیدکننده در اولین سفر خود به تهران از آن بازدید می کند. چه تا به حال از برج میلاد بازدید کرده اید و چه نه این مطلب را از دست ندهید!

 

مطلب پیشنهادی: بلنترین برج های جهان را بشناسید

 

کاربردها و دلایل ساخته شدن برج میلاد

دلایل ساخته شدن برج میلاد

از جمله کاربردهای برج میلاد می توان به گسترش ارتباطات بی سیم، گسترش پوشش رادیویی و تلویزیونی، ایجاد زیرساخت های تلویزیونی دیجیتال، هواشناسی و کنترل ترافیک اشاره کرد.

 

بخش های مختلف ساختمان اصلی برج میلاد تهران

بخش های مختلف ساختمان اصلی برج میلاد تهران

معمار برج میلاد، مهندس محمدرضا حافظی این بنا را در 5 بخش طراحی کرده است که شامل پی، ساختمان پای برج (لابی)، بدنه (شفت)، ساختمان راس و دکل مخابراتی و تلویزیونی است. سقف بتنی قوسی شکل برج میلاد از برجسته ترین کارهای بتنی زمان حاضر به حساب می آید.

 

ساختمان پای برج میلاد (لابی)

ساختمان پای برج میلاد (لابی)

ساختمان پای برج 6 طبقه است و 17 هزار متر مربع وسعت دارد. در طبقه همکف آن، ورودی و محل پذیرش بازدیدکنندگان قرار گرفته است. 6 پله برقی در این قسمت نصب شده که ظرفیت جابجایی 900 نفر در ساعت را دارد و 4 آسانسور با ظرفیت 21 نفر هم در لابی نصب شده است. طبقات اول و دوم زیر همکف را فضاهای تاسیساتی و مرکز داده ها تشکیل داده اند.

 

مرکز خرید مجموعه برج میلاد

بازدید از مرکز خرید مجموعه برج میلاد با حدود 83 واحد تجاری برای علاقمندان به خرید بسیار لذت بخش خواهد بود. بازدید از فضای بیرونی و لابی برج میلاد و کلیه مراکز خرید آن هر روز از ساعت 12 تا 24 برای عموم آزاد و رایگان است. 

 

رستوران، کافه تریا

در طبقات بعدی برج میلاد، رستوران، کافه تریا و همینطور نمایشگاهی با وسعت 200 متر مربع وجود دارد.

 

بدنه اصلی برج میلاد (شفت)

بدنه اصلی برج میلاد (شفت)

بدنه اصلی برج میلاد فقط برای عبور تاسیسات و آسانسورهای پر سرعت است. هر 12 متر یک طبقه با امکان دسترسی به تاسیسات طراحی شده و همینطور سنسورهای اندازه گیری آلودگی هوا و دوربین های کنترل ترافیک برروی بدنه این قسمت نصب شده است.

 

ساختمان بالای برج (راس)، مهمترین بخش برج میلاد

ساختمان بالای برج (راس)، مهمترین بخش برج میلاد

ساختمان بالای برج مهمترین بخش برج میلاد است و به آن لقب بزرگترین سازه راس در میان برجهای مخابراتی جهان را داده اند. این ساختمان 12 هزار متر مربع وسعت دارد و در 12 طبقه ساخته شده است. به جز 6 آسانسوری که در بدنه اصلی وجود دارد 2 آسانسور با ظرفیت 10 نفر هم در مرکز این ساختمان نصب شده است.

 

طبقه اول و دوم ساختمان بالای برج میلاد

طبقه اول و دوم ساختمان بالای برج میلاد

طبقه اول این مجموعه با وسعت 460 متر مربع به عنوان منطقه ای امن در مواقع بحران و آتش سوزی اختصاص یافته است و طبقه دوم هم محل تاسیسات مکانیکی و برقی است.

 

طبقه سوم ساختمان بالای برج میلاد، سکوی دید سربسته و موزه شهرداری

طبقه سوم ساختمان بالای برج میلاد، سکوی دید سربسته

یکی از جاذبه های مهم مجموعه برج میلاد در طبقه سوم ساخته شده است. سکوی دید سربسته با وسعت 880 مترمربع مکان خوبی برای بازدیدکنندگان است تا بتوانند منظره شهر تهران را از آنجا تماشا کنند.

موزه شهرداری هم در این قسمت قرار گرفته و این امکان را می دهد که بازدیدکنندگان بتوانند به پایین دید داشته باشند. در این موزه هدایایی که از طرف شهرداری شهرهای مختلف به شهرداری تهران اهدا شده، نگهداری می شود.

قیمت بلیط سکوی دید سربسته و موزه شهرداری برج میلاد: بازدید از این مکان به همراه بازدید از سکوی دید باز، گنبد آسمان و موزه مشاهیر در قالب یک پکیج ارائه می شود و هزینه آن 35،000 تومان است.

مطلب پیشنهادی: موزه های ایران را بشناسید

 

طبقه چهارم ساختمان بالای برج میلاد، کافه تریا و موزه سکه

طبقه چهارم ساختمان بالای برج میلاد، کافه تریا

کافه تریای برج میلاد در طبقه چهارم با 680 متر مربع وسعت و در تراز 264 متری برج میلاد، مرتفع ترین کافه تریای ایران است. تماشای منظره زیبای شهر از پشت شیشه های مقاوم این قسمت بی نظیر است.

 

موزه سکه برج میلاد

همینطور موزه سکه های باستانی شامل 160 سکه از دوره های مختلف تاریخی از جمله هخامنشی، اشکانی، ساسانی، زندیه و قاجاریه در این قسمت قرار گرفته است که توسط یک کلکسیونر شخصی جمع آوری شده است.

قیمت بلیط سکوی دید بسته و موزه سکه برج میلاد: بازدید از این مکان به همراه بازدید از سکوی دید باز، گنبد آسمان، موزه شهرداری و موزه مشاهیر در قالب یک پکیج ارائه می شود و هزینه آن 35،000 تومان است.

 

طبقه پنجم ساختمان بالای برج میلاد، موزه مشاهیر

طبقه پنجم ساختمان بالای برج میلاد، موزه مشاهیر

در طبقه پنجم ساختمان برج میلاد موزه مشاهیر قرار دارد. اولین موزه ای که در آن تندیس شخصیت های بزرگ ایرانی به معرض دید مردم گذاشته شده است. از جمله مجسمه های سیلیکونی زیبای ساخته شده توسط هنرمند مجسمه ساز علیرضا خاقانی از کمال الملک، پروین اعتصامی، جهان پهلون تختی، پروفسور محمودحسابی، مصطفی چمران، شهریار، امام خمینی، ستارخان، سیمین دانشور، جلال آل احمد، محمد تقی بهار.

قیمت بلیط موزه مشاهیر برج میلاد: بازدید از این مکان به همراه بازدید از سکوی دید باز و بسته، موزه شهرداری و گنبد آسمان در قالب یک پکیج ارائه می شود و هزینه آن 35،000 تومان است.

 

طبقه ششم ساختمان بالای برج میلاد، رستوران گردان

طبقه ششم ساختمان بالای برج میلاد، رستوران گردان

بخش متحرک رستوران گردان برج میلاد

و اما طبقه ششم ساختمان بالای برج میلاد برای علاقمندان به تجربه های متفاوت رستوران گردی بسیار جذاب خواهد بود. چون بزرگترین رستوران گردان جهان در ارتفاع 276 متری و با مساحت 1860 متر در این قسمت قرار دارد.

 

رستوران گردان برج میلاد

بخش ثابت رستوران گردان برج میلاد

ظرفیت رستوران گردان برج میلاد بیش از 400 نفر است و دو فضای ثابت و متحرک دارد که فضای متحرک آن در هر ساعت یک دور به دور قسمت ثابت می چرخد و به این ترتیب دید 360 درجه را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند. غذای این رستوران به دلیل شرایط ایمنی در رستوران مرکزی برج میلاد طبخ و به وسیله آسانسورهای مخصوص به رستوران منتقل می شود.

 

ساعت کار گیشه فروش ورودی رستوران گردان برج میلاد

صبحانه: 9:30 - 7:00

ناهار: 14:30 - 12:30

شام: 21:30 - 19:00

برای خرید بلیط رستوران گردان برج میلاد می توانید از 48 ساعت قبل از طریق شماره تلفن های 88620381 اقدام اقدام کنید.

 

قیمت وعده های غذایی در رستوران گردان برج میلاد

وعده صبحانه: 59،950 تومان

روزهای پنج شنبه و جمعه و روزهای تعطیل از ساعت 7:30 صبح تا 10 صبح به صورت بوفه آزاد.

 

وعده ناهار (هر روز به جز روزهای جمعه و تعطیل): 107،900 تومان

از ساعت 12:30 تا 15:30 به صورت انتخابی و بوفه آزاد است.

وعده ناهار در روزهای جمعه و تعطیل: 145،000 تومان

به صورت بوفه آزاد.

 

وعده شام: 145،000 تومان

هر روز از ساعت 19:30 تا 23 شب به صورت بوفه آزاد.

 

طبقه هفتم ساختمان بالای برج میلاد، سکوی دید باز

طبقه هفتم ساختمان بالای برج میلاد، سکوی دید باز

طبقه هفتم ساختمان بالای برج میلاد سکوی دید باز با زیربنای 3000 متر مربع است که بزرگترین قطر را در بنای ساختمان بالای برج میلاد دارد و برای امنیت بیشتر دور تا دور آن با فنس های فلزی پوشیده شده است.  

 

دوربین هایی که در سکوی باز برج میلاد

بازدیدکنندگان می توانند به کمک دوربین هایی که در سکوی باز برج میلاد وجود دارد، مناطق مهم و دیدنی شهر بزرگ تهران را تماشا کنند.

 

زمان بازدید از سکوی باز برج میلاد

یکی از نکات جالب توجه در این بخش حضور هنرمندانی است که دور تا دور این بنا مشغول نقاشی، قلم زنی و... هستند و کارهای زیبای هنری خود را در معرض دید و فروش علاقمندان گذاشته اند.

 

نمای تهران از سکوی باز برج میلاد

نمای تهران از سکوی باز برج میلاد

زمان بازدید از سکوی باز برج میلاد: از ساعت 9 صبح تا 21 شب به مدت 45 دقیقه

قیمت بلیط سکوی دید باز برج میلاد: 12000 تومان

مطلب پیشنهادی: جاذبه ها و دیدنی های تهران را بشناسید

 

طبقه هشتم، نهم، دهم و یازدهم ساختمان بالای برج میلاد

طبقه هشتم، نهم، دهم و یازدهم ساختمان بالای برج میلاد

طبقات هشتم و نهم این قسمت محل نگهداری تجهیزات مخابراتی و تلویزیونی است.

طبقه دهم ساختمان بالای برج، رستوران ویژه ای است با وسعت 1100 متر و ظرفیت بیش از 100 نفر جهت مهمانی های رسمی و مجهز به امکانات پیشرفته است و در معماری داخلی آن از چوب استفاده شده است.

طبقه یازدهم هم برای تاسیسات در نظر گرفته شده است.

 

طبقه دوازدهم ساختمان بالای برج میلاد، گنبد آسمان

طبقه دوازدهم ساختمان بالای برج میلاد، گنبد آسمان

گنبد آسمان برج میلاد از نمای بیرون

در طبقه دوازدهم ساختمان بالای برج میلاد، گنبد آسمان قرار دارد. گنیدی شیشه ای به ارتفاع 13 متر که کار هنری استاد رضا یحیایی (Reza Yahyaee) زیبایی خاصی به این بنا داده است. سیر تکامل فرهنگ و هنر ایران زمین را می توان در این آثار هنری دید که از زمان امپراتوری های بزرگ تا دوره معاصر را شامل می شود.

 

2برج میلاد، گنبد آسمان

فضای داخلی گنبد آسمان برج میلاد

گنبد آسمان

فضای داخلی گنبد آسمان برج میلاد

فضای داخلی گنبد آسمان

فضای داخلی گنبد آسمان برج میلاد

ایده اولیه طراحی این اثر بر پایه چهار عنصر اصلی آفرینش آب، خاک، باد و آتش است و مفاهیم با ارزشی مثل زندگی، عشق، عدالت، مبارزه و صلح را درون خود جای داده است.

قیمت بلیط گنبد آسمان برج میلاد: بازدید از این مکان به همراه بازدید از سکوی دید باز و بسته، موزه شهرداری و موزه مشاهیر در قالب یک پکیج ارائه می شود و هزینه آن 35،000 تومان است.

 

دکل آنتن برج میلاد

دکل آنتن برج میلاد

دکل آنتن برج میلاد سازه ای فولادی با ارتفاع 120 متر است که در پایین ترین قسمت، یک 16 ضلعی به قطر 6 متر و در بالاترین قسمت به یک مربع 60 سانتیمتری تبدیل می شود و از 360،000 قطعه فولاد، پیچ و مهره ساخته شده و وزن تقریبی آن 350 تن است.

 

دکل آنتن برج میلاد

در داخل دکل آنتن برج میلاد یک آسانسور 2 نفره نصب شده و کاربران تخصصی را تا ارتفاع 70 متری منتقل می کند و دسترسی به دیگر قسمت های دکل آنتن از طریق پله های استخری است. دکل در 4 قسمت طراحی و ساخته شده که قسمت پایینی آن، محل نصب آنتن های مخابراتی کاربران عمومی و سه قسمت بالایی به آنتن تلویزیونی آنالوگ و دیجیتال اختصاص داده شده است.

 

بخش های دیگر برج میلاد برای گردش و تفریح

مجموعه برج میلاد انتخاب های دیگری هم برای گردش و تفریح برای بازدیدکنندگان قرار داده است.

 

پارک دلفین های مجموعه برج میلاد، اولین پارک غیر ساحلی خاورمیانه

پارک دلفین های مجموعه برج میلاد

دلفیناریوم برج میلاد اولین پارک غیر ساحلی خاورمیانه در نوع خود است. مکان این پارک در قسمت غربی مجموعه برج میلاد و با ظرفیت 700 نفر است که دو دلفین و تعدادی شیر دریایی آموزش دیده شده در هر سانس 90 دقیقه ای به اجرای برنامه می پردازند.

ساعت کاری دلفیناریوم برج میلاد: دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از 7 صبح تا 9 شب

قیمت بلیط دلفیناریوم برج میلاد: 50،000 تومان

شماره تماس دلفیناریوم برج میلاد: 88616211 - 88616202

برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت زیر مراجعه کنید.

www.tdpark.ir

 

زمین پینت بال مجموعه برج میلاد

زمین پینت بال مجموعه برج میلاد

در قسمت جنوب غربی برج میلاد زمین چمن مصنوعی برای علاقمندان به بازی پینت بال در نظر گرفته شده تا تنوع تفریحی این مجموعه را دو چندان کند.

ساعت کاری باشگاه پینت بال برج میلاد: هر روز از ساعت 9 صبح تا 23 شب

قیمت بلیط و هزینه ورودی باشگاه پینت بال برج میلاد: 20،000 تومان

شماره تماس باشگاه پینت بال  برج میلاد: 88620335 - 88620334

 

لیزریوم مجموعه برج میلاد

لیزریوم مجموعه برج میلاد

یکی دیگر برنامه های مهیج و تفریحی مجموعه برج میلاد لیزریوم در ورودی پارکینگ برج اشاره است که هر 30 دقیقه یکبار نمایش های 15 دقیقه ای جذابی همراه با صدا و تصویر ارائه می کند.

 

لیزریوم

لیزریوم یک هنر تلفیقی از نور، صدا و رنگ است که با جلوه هایی ویژه ارائه می شود.

قیمت بلیط لیزریوم برج میلاد: 8000 تومان

ساعت کاری لیزریوم برج میلاد: هر روز از 9 صبح تا 12 ظهر - عصر ها از 17 تا 23 شب

شماره تماس لیزریوم برج میلاد: 88620336

 

سینما 6 بعدی و گیم 7 بعدی برج میلاد

سینما 6 بعدی و گیم 7 بعدی برج میلاد

این سالن بزرگترین و عریض ترین پرده سه بعدی فعلی ایران را دارد و ظرفیت آن 8 نفر است و هر صندلی مجهز به یک تفنگ لیزری است. در حین بازی از شما عکس گرفته می شود.

قیمت بلیط سینما 6 بعدی برج میلاد: 7000 تومان

قیمت بلیط سینما 7 بعدی (گیم) برج میلاد: 10،000 تومان

ساعت کاری سینما 6 بعدی و گیم 7 بعدی برج میلاد: هر روز از 10 صبح تا 22 شب

 

رستوران سنتی برج میلاد

رستوران سنتی برج میلاد

در این رستوران می توانید انواع غذاهای سنتی را همراه با موسیقی زنده تجربه کنید.

ساعت کاری رستوران سنتی برج میلاد: هر روز از 12 ظهر تا 23 شب

 

کافه آس (AS) برج میلاد

کافه آس برج میلاد

این کافه زیبا در محیط برج میلاد 25 نفر ظرفیت دارد و می توانید علاوه بر استفاده از صبحانه و یا نوشیدنی های خوشمزه آن از WiFi رایگان هم استفاده کنید.

ساعت کاری کافه آس برج میلاد: هر روز از 8:30 صبح تا 23:30 شب

تلفن تماس: 22899313

 

فست فود فرش وی (freshWay) برج میلاد

فست فود فرش وی (freshWay) برج میلاد

رستوران های زنجیره ای فرش وی اولین دارنده گواهینامه ISO22000 ،ISO9001 ،HACCP و برند حلال در ایران است. این رستوران با رعایت استانداردهای بین المللی پخت غذا با استفاده از تجهیزات مدرن و با نگاه ارائه غذای سالم و بهداشتی، انواع غذاهای فست فود را ارائه می کند. رستوران فِرش وی در ضلع غربی گذرگاه ورودی اصلی برج میلاد قرار دارد.

ساعت کاری فست فود فرش وی برج میلاد: هر روز از 11 صبح تا 23 شب

تلفن تماس: 88620390 - 88495397

 

کافه رستوران آبشار برج میلاد

کافه رستوران آبشار برج میلاد

رستوران آبشار در محوطه ای سرسبز و دنج در کنار خاص ترین و بی نظیرترین آبشار مصنوعی ایران قرار دارد.

ساعت کاری کافه رستوران آبشار برج میلاد: هر روز از 12 ظهر تا 23:30 شب

تلفن تماس: 88620349

 

سالن همایش های برج میلاد

سالن همایش های برج میلاد

فضای بیرونی سالن همایش های برج میلاد

فضای داخلی سالن همایش های برج میلاد

فضای داخلی سالن همایش های برج میلاد

سالن همایش های برج میلاد مجموعه ای از چند تالار و مرکز همایش است که برای کاربردهای مختلفی مثل نمایشگاه، پذیرایی، کنسرت و همایش و … استفاده می شود.

تلفن تماس: 84361020

 

واقعیت هایی درباره برج میلاد

 • برج میلاد ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی جهان است.
 • سقف بتنی قوسی شکل برج میلاد از برجسته ترین کارهای بتنی زمان حاضر به حساب می آید.
 • رستوران گردان برج میلاد بزرگترین رستوران گردان جهان در ارتفاع 276 متری و با مساحت 1860 متر است.
 • دکل آنتن برج میلاد سازه ای فولادی با ارتفاع 120 متر است که از 360،000 قطعه فولاد، پیچ و مهره ساخته شده و وزن تقریبی آن 350 تن است.
 • دلفیناریوم برج میلاد اولین پارک غیر ساحلی خاورمیانه در نوع خود است.

 

پیشنهاد ویژه مپگرد در بازدید از برج میلاد

 • بهترین زمان برای بازدید از سکوی دید باز عصر و موقع غروب خورشید است، تا هم فضای تهران را در غروب ببینید و هم زیبایی شهر را در شب.
 • اگر زمان کمی برای بازدید دارید و یا قصد دارید تنها یک مکان را ببینید سکوی دید باز را انتخاب کنید.

مسیر اختصاصی ورودی برج میلاد

 مسیر اختصاصی ورودی برج میلاد

اطلاعات تکميلي

 • آدرس: تهران، بزرگراه همت غرب به شرق، خروجی شیخ فضل الله جنوب، مسیر اختصاصی برج میلاد تهران
 • نوع جاذبه گردشگری: تفریح و سرگرمی, معماری, جاذبه های گردشگری
 • ساعت های بازدید: هر روز از 9 صبح تا 23 شب
 • روزهای بازدید: همه روزه
 • هزینه بازدید: بسته کامل: 35،000 تومان (سکوی دید باز، گنبد آسمان، موزه شهرداری، موزه مشاهیر)، بازدید از سکوی دید باز: 12،000 تومان، لیزریوم: 8000 تومان، کافه تریا: 5000 تومان
 • شماره تلفن: 2184361000
 • بهترین زمان برای بازدید: همه ایام سال
 • راه های دسترسی: تاکسی, مترو, ماشین
 • مدت زمان بازدید: کمتر از 2 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(105 امتیاز)

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
راهنمای بازدید از برج میلاد | ششمین برج مخابراتی جهان - 4.4 out of 5 based on 105 votes
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

7 نظر