غارهای خربس | پناهگاه خفاش های در حال انقراض

غارهای خربس که به دلیل معماری صخره ای عجیبشان معروف اند، درمسیر روستای رمچاه و جلوی کوهی که به ساحل جنوبی جزیره قشم مشرف است، قرار دارند. بعد از رسیدن به این محل که دور تادور آن را تپه ها محاصره کرده اند، می توانید از 9 روزنه ای که شبیه غار هستند وارد این مجموعه که شکل باستانی خود را حفظ کرده است بشوید.

ورودی غارهای خربس

 

دشت خربس که دنباله رشته کوه های زاگرس است و به وسیله تخلیه ماسه ها و گرداب ها از حفره های سنگ ساخته شده است، در زمان های قدیم محل رفت و آمد کشتی رانان بوده است. ولی امروزه کامل ویران شده و فقط یک گورستان با قبرهایی از دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام و یک برکه در پای دهانه غارها از آن باقی مانذه است. این برکه یک طاق گهواره ای هم دارد که نشان دهنده قدمت آن از زمان "ساسانیان" است.

مطلب پیشنهادی: عجایب و شگفتی های ایران را بشناسید

دشت خربس

 

ساختار و معماری غارهای خربس

غارهای خربس که از داخل به هم پیوسته اند، تعداد زیادی دهلیز و تالار و اتاق (در ابعاد 4 در 5/5) و همینطور چشمه ها و روزنه های زیادی دارد که رو به شمال و جنوب قرار دارند و حضور انسان ها را در این محل تایید می کنند.

حفره های غارهای خربس

 

شکل دیوارها و سقف مسطح تالار هم نشان دهنده وجود انسان های گذشته در غار است. دشت خربس تا زمان "ساسانیان" محلی آباد بوده و افرادی در آن زندگی می کرده اند.

معماری غارهای خربس

معماری غارهای خربس 2

معماری غارهای خربس3

 

امروزه هم هنرمندان و سنگتراشان، برای آنکه هنر و زندگی مردم در دوران باستان را نشان دهند، طرح هایی بسیار زیبا و رمز آلود روی دالان های سمت راست غار تراشیده اند.

نقش های رمزآلود غارهای خربس قشم

نقش های رمزآلود غارهای خربس قشم2

نقش های رمزآلود غارهای خربس قشم3

نقش های رمزآلود غارهای خربس قشم4

 

افسانه ها و باورهایی درباره غارهای خربس

این چهار غار، متعلق به دوره مادها هستند و به دلیل قرارگیری آن در بلندی و ارتفاع 20-30 متری آنها، عده ای از محققین معتقدند اینجا نیایشگاه پیروان "آیین میترا" بوده است که در آن مراسم مذهبی ویژه ای برای بزرگداشت درگذشتگانشان برگزار می کرده اند. البته عده ای هم معتقدند اینجا پناهگاهی برای مردم بی دفاعی بوده است که در این دشت ها زندگی می کرده اند و از یورش دزدان دریایی یا ایلغارها به غارها پناه می آورده اند.

مطلب پیشنهادی: عجایب و دیدنی های جزیره قشم را بشناسید

 

غارهای خربس پناهگاه خفاش های در حال انقراض

نسلی از خفاش های در حال انقراض که به "دم موشی" معروف اند، در حفره های پایینی غارهای خربس زندگی می کنند و مشغول زاد و ولد هستند که برای طرفداران محیط زیست خبر خوبی است. همچنین یک جفت "عقاب ماهیگیر" که در دنیا بسیار کمیاب و پرطرفدار هستند، بالای دهانه غار لانه ساخته و زندگی می کنند. این دو مورد باعث شده که این غارها از نظر زیست محیطی هم جالب توجه باشند.

 

بهترین زمان برای سفر به غارهای خربس

اگر با خواندن این متن تصمیم گرفته اید به این مکان جالب و هیجان انگیز سفر کنید، در مرحله اول زمان سفر را در نظر داشته باشید. جزیره قشم و روستای خربس، هوایی گرم و خشک دارند که باعث می شود اوایل پاییز و بهار، بهترین فصل برای دیدار از این مکان باشد.

مطلب پیشنهادی: دره ستارگان یکی از عجایب قشم

 

مسیر دسترسی به غارهای خربس

بعد از رسیدن به شهر قشم، وارد جاده قشم به درگهان شوید و پانزده کیلومتر جلو بروید تا در سمت راست یکی از جالب ترین نقاط جزیره قشم را ببینید.

بعد از رسیدن به جزیره قشم، اگر با ماشین شخصی سفر کرده اید کار سختی در پیش ندارید. اما اگر با وسایل عمومی تا جزیره آمده اید، می توانید با پرداخت هزینه ای حدود بیست هزار تومان از تورهای عمومی که هر روز در جزیره برقرار است استفاده کنید. هزینه ورودی غارهای خربس هم 500 تومان است.

مسیر دسترسی به غارهای خربس

 

اطلاعات تکميلي

  • آدرس: هرمزگان، قشم، 15 کیلومتری جاده قشم - درگهان
  • نوع جاذبه گردشگری: تاریخی, جاذبه های گردشگری
  • ساعت های بازدید: بدون محدودیت
  • روزهای بازدید: همه روزه
  • هزینه بازدید: 500 تومان
  • بهترین زمان برای بازدید: بهار, پاییز, زمستان
  • راه های دسترسی: ماشین, ماشین های محلی
  • مدت زمان بازدید: کمتر از 1 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(14 امتیاز)

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
غارهای خربس | پناهگاه خفاش های در حال انقراض - 5.0 out of 5 based on 14 votes
کانال تلگرام مپگرد
قشم, هرمزگان.
ایران ,
Contact

غارهای خربس به دلیل معماری صخره ای عجیبشان معروف اند

نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

7 نظر

جاذبه های گردشگری قشم