نخل برداری | آداب و رسوم مردم یزد در ماه محرم

در مورد آداب و رسوم مردم یزد در ماه محرم چقدر می دانید؟ چیزی درباره حمل نخل شنیدید؟ با مپگرد همراه باشید تا این آداب و رسوم جالب را بدانید.

مراسم نخل‌ برداری در یزد

یکی از سنت های جالب مردم یزد در ایام محرم و روز عاشورا آیین نخل‌برداری است.

نخل چوب‌بستی بزرگ، شکل برگ درخت است و شباهتی به برگ درخت خرما ندارد و آن را با پارچه سیاه کامل می پوشانند و از آن کلی شمشیر، قمه و خنجر آویزان می‌کنند. به جز این تزئینات دیگه ای مثل آینه، میوه، پولک‌های مختلف، منگوله‌های تزئینی، دستمال‌های ابریشمی رنگی هم در دو طرف نخل بسته می‌شود.

ترئیین و آماده کردن نخل‌
ترئیین و آماده کردن نخل‌

در دهه اول محرم یا در دهه آخر صفر، مردم نخل را مثل کشتی سه دور اطراف میدان نخل یزد می‌چرخانند. مراسم نخل‌برداری در خیلی از شهرهای یزد مخصوص روز عاشوراست و در روزهای دیگر نخل‌برداری انجام نمی‌شود. این مراسم با روضه‌خوانی، سینه‌زنی، عزاداری، پخش نذری، ذبح قربانی و دود کردن اسفند همراه است و در شهرستان‌هایی مثل تفت و اشکذر با شکوه و عظمت خاصی برگزار می‌شود.

بزرگ‌ترین نخل استان یزد، در شهرستان تفت قرار دارد و هر سال در روز عاشورا جمعیت زیادی در این مراسم شرکت می‌کنند و صدها نفر مردم قوی هیکل این سمبل عظیم را به دوش می‌کشند و اطراف میدان نخل به حرکت درمی‌آورند.

نخل‌ها در ماه های دیگر سال بدون تزئین در کنار حسینیه‌ها، میدان های بزرگ شهر قرار دارند و سمبل عشق و ارادت مردم یزد به امام حسین به حساب می آیند.

مطلب پیشنهادی: درباره باورها سنت ها و آداب و رسوم مردم ایران بیشتر بدانید

مراسم نخل‌ برداری در یزد
مراسم نخل‌ برداری در یزد

 

مراسم نخل‌ برداری در گذشته

در گذشته، برای مراسم ترئیین و آماده کردن نخل‌ها چند روز قبل از شروع محرم، وقتی می‌خواستند نخل‌ها را برای انجام مراسم محرم آماده کنند، با یک فراخوان محلی از همه افراد کمک می گرفتند و افراد هم از یک تکه چوب و ریسمان گرفته تا پارچه‌های الوان، چراغ‌، آئینه، خنجر، دشنه‌، پیاله زنگوله، سپر، و ... در آذین‌بندی هرچه باشکوه‌تر نخل شرکت می کردند.

بعضی افراد هم در یزد و اطراف آن، درختان خود را وقف می‌کردند تا در زمان کهنسالی آن ساقه‌هایش را صرف مرمت نخل کنند.

مراسم نخل‌ برداری در گذشته
مراسم نخل‌ برداری در گذشته

 

فلسفه آداب نخل برداری در یزد

مردم و عزاداران یزد هر کدام از عناصر به کار برده شده در نخل را نمادی از یک حادثه و متعلق به شخص خاصی در حادثه کربلا می دانند.

مثلا چوب نخل به عنوان پیکر سیدالشهدا، سیاهپوش کردن نخل به عنوان پارچه سیاه روی پیکر، شمشیر و نیزه ها به علامت تیر و نیزه های وارد شده بر بدن امام حسین، سرو نخل به عنوان قد و قامت علی اکبر، آیینه به عنوان نور وجود امام حسین، علم هایی که به نخل بسته می شود به عنوان علمدار امام حسین، زنگهایی که در قدیم به آن می بستند به عنوان زنگ کاروان امام حسین، عزادارانی که نخل را بر می دارند به عنوان تشییع کنندگان و... برای مردم شناخته شده است.

به این مطلب امتیاز دهید
(4 امتیاز)
نخل برداری | آداب و رسوم مردم یزد در ماه محرم - 5.0 out of 5 based on 1 vote
فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید