پیشنهاد سفر

کوهنوردی و طبیعت گردی از خلخال تا اسالم

این برنامه توسط گروه کوهنوردی خلخال اجرا شد و یکی از بزرگترین برنامه های کوهنوردی بود که با حضور 500 نفر کوهنورد و طبیعت گرد اجرا شد.

با اینکه برنامه ریزی و مدیریت برنامه با ضعف بسیار زیادی همراه بود ولی گروه کوهنوردی خلخال زحمت زیادی برای اجرای این برنامه کشید.
مسیر خلخال به اسالم یکی از زیباترین جاذبه های طبیعت گردی ایران به حساب می آید، این مسیر سه نوع جاده دارد، جاده آسفالت ماشین رو، جاده خاکی و جاده مال رو.
زیباترین و بکر ترین جاده ، مسیر مالرو و کوهنوردی در این راه هست که می توان از اعماق جنگل های بکر و زیبا عبور کرد و در طول مسیر، به آبشار 25 متری گزنه سر، در منطقه دریابن و چند چشمه و البته رودخانه پر آب ناو رود، مواجه شد.
روز اول ده ساعت و روز دوم پنج ساعت پیاده روی کردیم، چیزی حدود 40 کیلومتر در اعماق جنگل! و شب در منطقه دریابن در نزدیکی آبشار گزنه سر کمپ زده شد .
کوهنوردی از ارتفاع 2400 متری روستای اندبیل شروع شد و تا اسالم به ارتفاع 42 متر رسید، در حقیقت یک فرود طولانی مدت انجام گرفت.
لازم هست این نکته را بگویم که طی کردن این مسیر حتما نیاز به راهنما دارد و به هیچ عنوان بدون راهنما نمی توانید این مسیر را طی کنید.

زمان حرکت اتوبوس از شهر جدید هشتگرد تا خلخال (روستای اندبیل) 6 ساعت و 40 دقیقه                        
زمان پیاده روی روز اول (صعود و فرود کوه و جنگل) 10 ساعت
زمان پیاده روی روز دوم (صعود و فرود کوه و جنگل) 5 ساعت و 15 دقیقه
زمان حرکت اتوبوس از اسالم (روستای لاکتاش) تا شهر جدید هشتگرد 6 ساعت و 10 دقیقه

ابتدای شروع مسیر، انتهای روستای اندبیل

روستای اندبیل در 6 کیلومتری خلخال قرار دارد و با توجه به ارتفاع 1900 متری آب و هوای سردی دارد . در این منطقه (انتهای روستای اندبیل و ابتدای پیمایش مسیر) امکان شب مانی وجود دارد و علاوه بر سکوهایی برای برپایی چادر ، سرویس بهداشتی و آب لوله کشی هم موجود است .

گردنه اندبیل گیوره، تقریبا بلندترین ارتفاع این برنامه است با ارتفاع حدود 2400 متر
این نقطه، باد خیز و دارای منظره بسیار زیبا جهت عکاسی است اما توقف طولانی در این منطقه ، درست نیست چون سردی هوا و بادخیز بودن آن بعد از صعود و تعریق بدن ، باعث سردی بدن می شود.

کل راهپیمایی از راه های گوناگون تشکیل شده است در بعضی قسمت ها وارد جاده خاکی ماشین رو می شویم و در بعضی مناطق بیراهه های جنگلی و یا جاده های مال رو، که بخاطر آنها در طول مسیر به جنگل و صخره و کوه و رودخانه و چشمه برخورد می کنیم.

چشمه نسا در نزدیکی محل کمپ شبانه در منطقه دریابن است . لازم به تذکر است که منشا چشمه تقریبا سمت غرب این برکه وجود دارد و آب خروجی از سمت شرق برکه به رودخانه در حقیقت قسمت انتهایی چشمه است و آب تمیزی نیست، بنابراین برای برداشت آب، حتما از سرمنشا چشمه استفاده کنید .


برای رسیدن به آبشار گزنه سر، ابتدا باید از یک تنگه تقریبا صد متری عبور کرده تا به آبشار زیبای 25 متری برسید، حدود 30 متر مانده به آبشار در سمت چپ مسیر مال رو جهت صعود به بالای آبشار وجود دارد.

 

آدرس وب سایت: http://www.alirezahajisharif.com/

 

به این مطلب امتیاز دهید
(5 امتیاز)
کوهنوردی و طبیعت گردی از خلخال تا اسالم - 5.0 out of 5 based on 5 votes

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

دانستنی ها و نکات سفر

سفرنامه ها

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید