10 جاذبه گردشگری برتر دبی (Dubai) | قسمت اول

شهر پر زرق و برق دبی با جاذبه های گردشگری مشهورش در تعطیلات، پرطرفدارترین نقطه امارات متحده عربی (United Arab Emirates) است. این شهر که پر از آسمان خراش ها و مراکز خرید است، از یک پایگاه مرزی کویری به یک مقصد محبوب تبدیل شده است که مردم در هر فرصتی، برای خرید، لذت بردن از آفتاب و تفریحات خانوادگی، به این شهر سرازیر می شوند.

مطلب پیشنهادی: درباره دبی بیشتر بدانید

 

جاذبه های گردشگری دبی شهرت زیادی دارد، مثل برج خلیفه (Burj Khalifa) که بلندترین ساختمان جهان است و مراکز خریدی که با وجود آکواریم های عظیم و پیست های اسکی سرپوشیده کامل تر شده اند. اما دبی، دیدنی های فرهنگی هم دارد. کافی است در محله بستکیه (Bastakia) چرخی بزنید تا دبی قدیمی را کشف کنید و یا سوار بر کشتی های عربی در خور دبی شناور شوید و ببینید که این شهر چیزی فراتر از یک پوسته خوش آب و رنگ است. با مپگرد همراه باشید تا با قسمت اول معروف ترین دیدنی های دبی (Dubai) آشنا شوید.

مطلب پیشنهادی: 10 جاذبه گردشگری برتر دبی (Dubai) | قسمت دوم

 

1) برج خلیفه (Burj Khalifa)

برج خلیفه (Burj Khalifa)

برج خلیفه (Burj Khalifa) نماد دبی و با 829.8 متر ارتفاع بلندترین برج جهان به شمار می آید. برای اکثر بازدید کننده ها، دیدن اطراف از سکویی که در طبقه 124 این برج قرار دارد، از اصلی ترین برنامه های سفر به دبی است.

بعد از بازگشت به سطح زمین، در باغچه های اطراف بنا و مسیر های پیاده روی پیچ در پیچ که به زیبایی تمام طراحی شده قدم بزنید و از دیدن آبنماهایی که آنجاست لذت ببرید. یکی از آنها آب نمای دبی (Dubai Fountain) است که بزرگترین و بلندترین فواره جهان است و همان گروهی آن را طراحی کرده است که آب نماهای مشهور بلاجیو (Bellagio) در لاس وگاس (Las Vegas) را طراحی کرده است.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از برج خلیفه دبی (Burje Khalifa)

 

2) موزه دبی (Dubai Museum)

موزه دبی (Dubai Museum)

موزه دبی در قلعه الفهیدی (Al-Fahidi Fort) قرار گرفته که در سال 1787 برای دفاع از خور دبی (Dubai Creek) ساخته شد. دیوار های قلعه از سنگ های بادبر و ملات آهک درست شده است . طبقه بالا با ستون های چوبی که به هندلز (Handels) معروفند نگه داشته شده است و سقف از ترکیبی از شاخه نخل، گل و گچ ساخته شده است.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از موزه دبی

 

قلعه الفهیدی در طول تاریخ به عنوان محل اقامت جایگاه سلطنتی، جلسات دولتی، پادگان نظامی و زندان استفاده شده است. در سال 1971 (و دوباره در سال 1995 به میزان بیشتری) مرمت شد و امروزه بهترین موزه شهر دبی است. ورودی موزه دبی نمایشگاه جذابی از نقشه های قدیمی امارات (Emirates) و دبی است که گسترش عظیم منطقه را بعد از رونق تجارت نفت نشان می دهد.

مطلب پیشنهادی: موزه های معروف جهان را بشناسید

 

3) محله بستکیه (Bastakiya) یا (دبی قدیمی)

محله بستکیه (Bastakia) یا (دبی کهن)

محله بستکیه (Bastakiya) در اواخر قرن 19 ساخته شد تا خانه بازرگانان ایرانی ثروتمندی باشد که اغلب با مروارید و پارچه سر و کار داشتند و به دلیل تجارت معاف از مالیات و دسترسی به خور دبی به این منطقه جذب شدند. بستکیه شامل مناطقی از بخش شرقی بر دبی (Bur Dubai) تا خور و تمام ساختمان های سنگی این منطقه است که روی اکثرشان بادگیرهایی قرار دارد که تا امروز به خوبی نگهداری شده اند.

داخل این منطقه گالری مجلس (Majlis Gallery) را می توانید پیدا کنید که مجموعه ای از سرامیک و مبلمان عربی (در یک خانه بادگیری) دارد و همینطور گالری ایکس وی ای (XVA Gallery) که مجموعه آثار هنری معاصر را (در یک خانه تاریخی) نگهداری می کند.

مطلب پیشنهادی: درباره محله بستکیه دبی (Bastakiya) بیشتر بدانید

 

4) خانه شیخ سعید آل مکتوم (Sheikh Saeed Al-Maktoum)

خانه شیخ سعید آل مکتوم (Sheikh Saeed Al-Maktoum)

شیخ سعید آل مکتوم از سال 1921 تا 1958 فرمانروای دبی و پدربزرگ فرمانروای کنونی دبی بود. خانه قبلی او بازسازی شده و به عنوان یک نمونه عالی از معماری عربی احیا شده است.

خانه اولیه در سال 1896 توسط پدر شیخ سعید ساخته شد تا او بتواند از تراس های خانه اش شاهد حرکت کشتی ها باشد. خانه اصلی از بین رفت اما خانه کنونی در مجاورت محل خانه اولیه ساخته شد که با درهای کنده کاری شده از جنس درخت ساج، با حفاظ های چوبی شبکه بندی شده روی پنجره ها و صفحات تهویه گچی که با طرح های گلدار و هندسی تزیین شده اند، به خانه اصلی وفادار ماند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از خانه شیخ سعید دبی (Dubai)

 

5) خور دبی (Dubai Creek)

 خور دبی (Dubai Creek)

خور (نهر) دبی، شهر دبی را به دو منطقه تقسیم می کند، دیره (Deira) در شمال و بر دبی (Bur Dubai) در جنوب. این خور، در رشد دبی عنصری تاثیر گذار بوده است، که اولین آن جذب ساکنین برای صید ماهی و مروارید به این منطقه بود. دهکده های کوچکی در حدود 4000 سال پیش در راستای خور دبی رشد کردند و در سال 1830 با ساکن شدن قبیله بنی یاس (Bani Yas) دوران مدرن این منطقه آغاز می شود.

گمرک داو (Dhow Wharfage) در ساحل خور دبی، در شمال پل آل مکتوم (Al-Maktoum Bridge) قرار گرفته است. تعدادی از این لنج ها هنوز هم برای تجارت های کوچک استفاده می شوند که در کناره ساحل لنگر گرفته اند و عمری نزدیک به 100 سال دارند.

مطلب پیشنهادی: درباره خور دبی (Dubai Creek) بیشتر بدانید

 

6) مسجد جمیره (Jumeirah Mosque)

مسجد جمیره (Jumeirah Mosque)

مسجد جمیره از نظر خیلی ها زیباترین مسجد دبی است. این مسجد تقلید دقیقی از مسجد الازهر (Al-Azhar) قاهره (Cairo) است که هشت برابر آن اندازه دارد و نمونه خوبی از معماری اسلامی است. مسجد جمیره در دوران میانی خلافت فاطمیان ساخته شد و دو مناره با تزیینات سنگی ظریف دارد به خصوص در شب که با نورافکن ها روشن می شود، بسیار دیدنی است.

مطلب پیشنهادی: درباره مسجد جمیره دبی (Jumeirah Mosque) بیشتر بدانید

 

مطلب پیشنهادی: مسجد های زیبای جهان را بشناسید

 

7) بازار های دیره (Deira Souks)

بازار دیره (Deira Souks)

بازارهای دیره (Deira) دبی در بخش شمالی ساحل خور دبی (Dubai Creek) قرار گرفته است و کوچه پس کوچه های آن ملیت های مختلفی را نشان می دهد که دبی را برای اقامت انتخاب کرده اند. روی ساحل خور دبی، لنج های قدیمی بارگیری می شوند در حالی که می توانید در همان نقطه، هتل ها، بانک ها و ساختمان های مدرن دبی را به عنوان پشت صحنه این منظره ببینید.

بازار سنتی دیره (Deira) اصلی ترین دلیل شهرت دبی برای مسافران است و بازار طلای دیره به عنوان بزرگترین بازار طلای جهان شناخته می شود و همین دلیل دبی به شهر طلا معروف استدر این بازار می توانید انواع طلا و جواهر، از طراحی های سنتی و مدرن و حتی گزینه های زیادی که مطابق با سلیقه شما ساخته می شود پیدا کنید.

مطلب پیشنهادی: درباره بازار طلا و ادویه دیره بیشتر بخوانید

 

8) جاده شیخ زاید

جاده شیخ زاید

جاده شیخ زاید اصلی ترین شاهراه دبی است که از منطقه تجاری مدرن شهر عبور می کند. این بزرگراه پهن و هشت بانده دیواره بلندی از جنس شیشه، کروم و استیل دارد که در طول آن کشیده شده است.

دیدنی های مهم دبی، در نواری بین میدان و اولین تقاطع قرار گرفته است و بیشتر مرکز خرید های معروف دبی هم در امتداد همین خیابان است. برج تجارت جهانی دبی هم در بالاترین طبقه خود برای بازدید کنندگان، سکویی برای دیدن منظره پانوراما دارد که از برج خلیفه ارزانتر است.

مطلب پیشنهادی: درباره جاده شیخ زاید، اصلی ترین شاهراه دبی بیشتر بخوانید

 

9) مسجد بستکیه (Bastakia Mosque)

مسجد بستکیه (Bastakia Mosque)

شاید مسجد بستکیه دبی، بزرگترین یا چشمگیرترین مسجد امارات نباشد اما یکی از خوش عکس ترین مساجد دبی است که با شبکه های چوبی بدیعی اش زیبایی آن با نمای تماما سفید آن، چند برابر می شود. در همان نزدیکی می توانید بقایای دیواره شهر دبی را دید که در قرن 19 با گچ و سنگ ساخته شده است، ببینید.

مطلب پیشنهادی: با مساجد، معابد و جاذبه های مذهبی جهان آشنا شوید

 

10) دهکده میراث و غواصی (Heritage and Diving Village)

دهکده میراث و غواصی (Heritage and Diving Village)

معماری، میراث و فرهنگ دریایی دبی، در دهکده میراث و غواصی دبی با بازسازی نمایش هایی از صید مروارید و ساخت لنج (دو پایه مهم تاریخی اقتصاد دبی) در معرض نمایش قرار داده شده است.

در این دهکده، تقلیدی از بخش هایی از زندگی بادیه نشین ها و زندگی روستایی کنار ساحل ساخته شده است، با خانه هایی به سبک ایرانی، یک قهوه خانه و یک بازار سنتی کوچک که در آن سفالگران و بافنده ها در حال کار در کارگاه های خود هستند.

از ماه اکتبر تا آوریل در این مکان موسیقی و رقص محلی اجرا می شود و بازدیدکنندگان می توانند از متخصصین محلی دبی درباره داروهای سنتی اطلاعات بگیرند.

مطلب پیشنهادی: درباره دهکده غواصی دبی بیشتر بدانید

 

برای گشت و گذار بهتر در دبی، کجا اقامت کنید

اگر می خواهید به راحتی به جاذبه های برتر گردشگری دبی (Dubai) دسترسی داشته باشید، بهترین مکان برای اقامت شما مرکز شهر دبی است.

برج خلیفه (Burj Khalifa)، بلندترین برج جهان، مرکز خرید دبی و آب نمای دبی (Dubai Fountain) دیدنی های برتر دبی هستند که به مرکز شهر نزدیکند. در این منطقه پر جنب و جوش، مغازه ها و رستوران ها و گالری های هنری زیادی می توانید پیدا کنید.

اگر در جستجوی خورشید و ماسه و دریا هستید، با پانزده دقیقه رانندگی از برج خلیفه (Burj Khalifa) به ساحل جمیره (Jumeirah Beach) می رسید که یک منطقه محبوب توریستی است.

 

تعدادی از هتل های پر امتیاز دبی در مرکز شهر 

  • هتل های لوکس دبی

هتل قصر مرکز شهر دبی (Palace Downtown Dubai) با قرار گرفتن در فاصله کمی از برج خلیفه (Burj Khalifa)، مرکز خرید دبی، آب نمای دبی (Dubai Fountain) و بازار البحار (Souk Al Bahar)، ترکیبی از تجمل و در دسترس بودن است.

هتل آرمانی دبی (Armani Hotel) در مرکز دبی و درست در نزدیکی برج خلیفه (Burj Khalifa)، مهمانانش را با وقار پرشکوهی پذیرا می شود. برای کسانی که به دنبال تجمل در کنار دریا هستند، برج العرب (Burj Al Arab) بادبان شکل جمیره (Jumeirah)، وجود دارد که نماد دبی و یکی از مجلل ترین هتل های دنیا است. 

  • هتل های درجه متوسط دبی

هتل رمادا مرکز شهر دبی (Ramada Downtown Dubai)، که با برج خلیفه (Burj Khalifa) و مرکز خرید دبی 10 دقیقه پیاده روی فاصله دارد، یکی از هتل های دبی با قیمت مناسب است.

هتل بوتیک منزل مرکز شهر دبی (Manzil Downtown Dubai) که طراحی آن به سبک مدرن عربی است، با 12 دقیقه رانندگی از برج خلیفه (Burj Khalifa) و درست روبروی ساحل که پر از مغازه و رستوران های مختلف است.

هتل سافیتل دبی (Sofitel Dubai) هم در ساحل جمیره قرار گرفته است. 

  • هتل های ارزان دبی

اگر حواستان به کیف پولتان هست، یکی از هتل های ارزان قیمت و محبوبی که می توانید انتخاب کنید، هتل ایبیس مرکز خرید امارات (Ibis Mall of the Emirates) است که درست کنار مرکز خریدی به همین نام و پیست اسکی دبی (Ski Dubai) قرار گرفته است. این هتل در نزدیکی ایستگاه مترو هم هست و تا برج خلیفه با ماشین 133 دققیه، فاصله دارد.

یکی دیگر از هتل هایی که نزدیک ایستگاه مترو قرار دارد، هتل ایبیس الرقه (Ibis Al Rigga) است که به فرودگاه بین المللی هم نزدیکتر است.

اگر هم به دنبال تجربه فضایی تاریخی تر هستید، هتل هنر ایکس وی ای (XVA Art Hotel) در قلب منطقه بستکیه (Bastakia)، خدمات فوق العاده ای ارائه می دهد.

 

نکات مهم در سفر به دبی و تورهای گردشگری دبی 

  • دیدن منظره های دبی

یکی از ساده ترین و راحت ترین راه های دیدن شهر دبی، شرکت کردن در تورهای گشت و گذار نیم روزه دبی است. این گشت ها شما را به اصلی ترین جاذبه های گردشگری دبی می برد، مثل مسجد جمیره، بستکیه (Bastakia)، بازار ادویه، بازار طلای دیره و دیگر مقصدهای گردشگری دبی.

برای شرکت در توری که کامل تر باشد و ترکیبی از دیدن جاذبه های گردشگری دبی و سافاری در کویر باشد، تورهای دو روزه دبی را امتحان کنید. بعد از ظهر اول گشتن در دبی و دیدن جاذبه های شهری است و عصر روز دوم در کویر سافاری کنید، که شامل شتر سواری، آموزش شن اسکی، باربکیو در غروب آفتاب و رقص عربی است. 

  • پرواز بر فراز آسمان دبی

برای دیدن منظره های فوق العاده در دبی و اطراف آن، یک پرواز 15 تا 25 دقیقه ای را با هلیکوپتر تجربه کنید. برای دیدن نخل جمیره (Palm Jumeirah) یا مجمع الجزایر منصوعی جهان (The World)  که به شکل نقشه جهان ساخته شده، هیچ زاویه ای بهتر از آسمان نیست.

 

به کمک نقشه زیر می توانید قیمت هتل ها و اقامتگاه های دبی را در نواحی مختلف ببینید و با کلیک بر روی آن یکی از آنها را رزرو کنید.

Booking.com

به این مطلب امتیاز دهید
(6 امتیاز)
10 جاذبه گردشگری برتر دبی (Dubai) | قسمت اول - 5.0 out of 5 based on 6 votes

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

برترین های جهان