قلعه های ایران

زیباترین قلعه های ایران را از اینجا دنبال کنید.

مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ نیاوران در باغی به وسعت 12 هکتار در شمال تهران قرار دارد که بناهای آن مربوط به دوره قاجار و پهلوی است. در گذشته، منطقه نیاوران تهران پر از نیزار بود و مردم برای جمع آوری نی ها به این منطقه می آمدند و به خاطر همین به محله «‌نی آوران» معروف بوده که به مرور زمان به « نیاوران» تغییر نام داده است.

راهنمای بازدید از کاخ موزه نیاوران | کاخ اختصاصی خاندان پهلوی - 5.0 out of 5 based on 2 votes

مجموعه تاریخی شهر باستانی بلقیس در سه کیلومتری شهر اسفراین خراسان شمالی قرار دارد. این مجموعه تاریخی قسمت های مختلفی دارد که در دوره های زمانی مختلف ساخته شده اند و از میان آنها ارگ یا قلعه بلقیس معروفترین و بزرگترین است.

تحقیقات باستان شناسان نشان داده است که این ارگ متعلق به دوره ساسانیان است که  265 سال پیش در حمله افغانها به کلی ویران شد ولی شواهد نشان می دهد تا اواخر دوره قاجار هنوز تعدادی خانواده در ارگ ساکن بوده و زندگی می کرده اند.

قلعه بلقیس | دومین بنای گلی ایران - 5.0 out of 5 based on 8 votes

قلعه رودخان یا "قلعه هزار پله"، "قلعه حسامی"  و یا "دژ سكسار" در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان وارتفاعات روستای رودخان ساخته شده است. نام این بنای شگفت انگیز که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه گیلان شناخته می شود، در قدیم دژ رودگان یا روگان (دژی در کنار رود) بوده است که به مرور زمان به قلعه رودخان تغییر پیدا کرده است.

قلعه رودخان | قلعه هزار پله ایران - 5.0 out of 5 based on 3 votes

قلعه پرتغالی ها

بدون شک جزیره قشم مجموعه اسرار آمیزی از بکر ترین مناطق دیدنی و جاذبه های طبیعی ایران است که هر گردشگر خوش ذوقی را به خود جذب می کند، اما اگر می خواهید در کنار طبیعت زیبای قشم تجربه ای تاریخی و هیجان انگیز داشته باشید حتما از قلعه پرتغالی های جزیره دیدن کنید!


راهنمای سفر به قلعه پرتغالی ها (Portuguese Castle)

قلعه پرتغالی ها در شمال شرقی جزیره، کنار ساحل نیلی خلیج فارس قرار دارد. در عصر صفوی، زمانی که پرتغالی ها بر بخش های جنوبی ایران سلطه داشتند برای حفاظت منطقه از شورش احتمالی بومیان خلیج فارس و کنترل راه بازرگانی بین هند و اروپا قلعه هایی در مناطق مختلف بنا کردند که امروزه بقایای آنها را می توان در هرمز، قشم، لارک، بندر لنگه و حتی راس الخیمه در عمان دید.

قلعه تاریخی قشم در سال 1507 میلادی به دستور دریانورد پرتغالی به نام " آلفونسو آلبرکرک " ساخته و طی یک قرن بعد چندین بار استحکام بخشی شد. نظامیان پرتغالی از قلعه به عنوان انبار مهمات و سلاح استفاده می کردند و در مواقع ضروری به دیگر قلعه ها کمک می رساندند. پس از تقریبا یک قرن از اشغال مناطق جنوبی به دست پرتغالی ها در سال 1623 میلادی، سپاه صفوی به کمک امام قلی خان و حمایت انگلیسی ها آنها را از خاک ایران برای همیشه بیرون کردند و کنترل تمامی قلعه ها را به دست گرفتند.

قلعه قشم در سال 1378 توسط باستان شناس " احسان یغمایی" از زیر خاک بیرون آمد و کاوش روی آن شروع شد. شرکت برق منطقه هم با کاوش در اطراف قلعه تونل های قدیمی متصل به آن را کشف کرد. در سال 1389 میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم ساماندهی قلعه را بر عهده گرفت و با پاکسازی، مرمت و استحکام بخشی و نور پردازی قلعه، آن را برای بازدید گردشگران آماده کرد.

این بنای تاریخی و زیبا در آذر ماه سال 1377 با شماره 2202 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

قلعه تاریخی قشم

 

معماری قلعه پرتغالی ها

قلعه تاریخی قشم با مساحتی بیشتر از 2000 متر مربع و به شکل چهارضلعی نامنظم، به سبک بناهای عهد ساسانی ساخته شده است. در جلوی قلعه یک خندق بزرگ وجود داشته است که امروزه پر شده.

معماری قلعه پرتغالی ها

 

بخش های اصلی قلعه شامل انبار اسلحه، آب انبار بزرگ، سربازخانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است.

قلعه دارای دیوارهای 3.5 متری از جنس گچ، ملات و ساروج محلی و سنگ های مرجانی است.  چهارگوشه آن هم چهار برج بزرگ 12 متری وجود داشته که روی آنها منجنیق و ابزار جنگی قرار می دادند.

معماری قلعه پرتغالی ها

 

تونل هایی در زیر قلعه تعبیه شده بوده که به عنوان راه فرار فرماندهان و نیروی نظامی و حتی مکان نگهداری سلاح استفاده می شده.حدود 4 کیلومتر از این تونل ها کشف شده است اما  حدس می زنند طول آنها 15 کیلومتر باشد که تا غارهای خربس قشم ادامه دارد.

قلعه پرتغالی ها

 

همینطور در میان خرابه های قلعه چندین لوله توپ وجود دارد. چهار عدد ازین لوله ها در ورودی پاسگاه های قدیمی قشم نصب شده و بقیه را هم به بندر لنگه برده اند.

باوجود گذر زمان و تخریب بخش های زیادی از مجموعه هنوز دیدن این مکان تاریخی که یادآور گذشته پرفراز نشیب ایران است خالی از لطف نیست.

توپ های قلعه پرتقالی ها

 

قلعه پرتغالی ها - 4.9 out of 5 based on 14 votes

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای دریافت پیشنهادهای ویژه مپگرد در خبرنامه عضو شوید