پیشنهاد سفر

12 کاری که نباید در سفر انجام داد

بلاگرهای سفر همیشه در مورد کارهایی صحبت می‌کنند که باید در هنگام سفر انجام داد، یعنی فقط به جاذبه‌های دیدنی و کارهایی که باید انجام داد می‌پردازند، اینجا بروید، این کار را انجام بدهید، آن را ببینید، این طور عمل کنید. اما کارهایی که نباید در سفر انجام داد چی؟

مسافران اشتباهات بسیاری انجام می‌دهند که به هدر رفتن پول، از دست رفتن زمان و فرصت‌ها منجر می‌شود. گفتن کارهایی که باید انجام شود آسان است اما گاهی فراموش می‌کنیم نبایدها را گوشزد کنیم.

در جهانی که هر روز بیشتر دیجیتالی و مرتبط می‌شود، بسیاری از توصیه‌های متداول و قدیمی در مورد سفر ( استفاده از چک‌های مسافرتی یا رزرو از قبل ) منسوخ هستند. به باور من، ما با نگفتن جمله‌هایی مانند " این کار را انجام نده " به مسافران،  بسیاری از اسطوره‌ها را قوی نگه می‌داریم. ما خودی‌ها ترفندها را می‌شناسیم اما عموم مردم از آن‌ها بی‌خبرند مگر اینکه به آن‌ها بگوییم!

بنابراین ما می‌خواهیم در مپگرد بعضی از اشتباهات معمول در سفر را که باید از آن پرهیز کرد،  با شما به اشتراک بگذاریم. اگر از این اشتباهات رایج پرهیز کنید، ارزان‌تر، هوشمندانه‌تر و طولانی‌تر سفر خواهید کرد.

مطلب پیشنهادی: کارهایی که باید قبل از یک سفر خارجی انجام دهید 

 

‌نزدیک یک محل مهم توریستی غذا نخورید

‌نزدیک یک محل مهم توریستی غذا نخورید

معمولا قیمت مواد غذایی در نزدیکی جاذبه‌ های مهم گردشگری به دو برابر می‌رسد در حالی که طعم آن تفاوتی با جاهای دیگر ندارد. وقتی رستوران‌ها می‌دانند که مشتریان برنمی‌گردند، لازم نیست نگران کیفیت مطلوبی باشند. و اصلا گردشگران در مورد کیفیت غذای محلی اطلاعات زیادی ندارند.

آنها تازه رسیدند و حتی لذت می برند از اینکه در هنگام برگشت به خانه، در مورد اینکه چطور پیتزای "بی‌نظیرشان" را در مقابل کولوسئوم (Colosseum) خورده‌اند صحبت کنند. بنابراین چنین  رستوران‌هایی انگیزه‌ای برای درجه یک بودن ندارند.

با این حال، رستوران‌های غیر گردشگری محلی باید کیفیت بالایی داشته باشند وگرنه مردم محلی دیگر به آن‌جا نمی‌روند. این مکان‌ها نمی‌توانند با سرو غذاهای بی‌مزه و نامناسب دوام بیاورند. به جای غذا خوردن در رستورانی که شبیه یک تله مسافرتی است، حداقل به پنج بلوک دورتر از آن بروید. هرچه دورتر شوید، غذایی که پیدا می کنید محلی‌تر، ارزان‌تر و خوشمزه‌تر خواهد بود.

اگر پیاده‌روی تا یک رستوران تصادفی برایتان راحت نیست از وب‌سایت‌هایی مثل Yelp، Foursquare یا OpenRice استفاده کنید تا بفهمید چه غذاهایی از نظر افراد محلی بهترین کیفیت را دارد، و همینطور از رستوران‌هایی با منوهای پر جلوه و به چند زبان دوری کنید. این منوها یک نشانه مشخص از تله‌های توریستی است.

یک راه خوب دیگر برای پیدا کردن رستوران های محلی رفتن به خوابگاه‌ها و پرسیدن از آنها در مورد غذاها و رستوران‌های خوب است. حتی اگر در این مراکز نمی‌مانید، آن‌ها اطلاعات زیادی دارند و معمولا با خوشحالی شما را به مسیر درست هدایت می‌کنند!

مطلب پیشنهادی: غذاهای محلی و سنتی هر شهر و کشور را بشناسید 
 

 

پولتان را در فرودگاه تبدیل نکنید

DON’T exchange money at the airport

اگر این کار را انجام دهید با بدترین نرخ ارز مواجه خواهید شد، برای دریافت بهترین نرخ‌ ها،ا از کارت خودپرداز یا اعتباری استفاده کنید چون نرخ ارز آن‌ها تا حد ممکن به نرخ بین بانکی نزدیک خواهد بود و تضمین می‌کند که فریب نخواهید خورد.

هرگز پول نقد تبدیل نکنید مگر اینکه کاملا مجبور باشید و اگر لازم است پول خود را تبدیل کنید، سعی کنید این کار را در یکی از بانک‌های مرکز شهر انجام دهید تا بتوانید با  نرخ‌های بهتر و هزینه‌های کمتر این کار را انجام دهید.

 

با خود چک مسافرتی نبرید

 DON’T bring traveler’s checks

چک‌های مسافرتی چک‌هایی هستند که توسط بانک‌ها برای مقدار از پیش تعیین شده‌ای پول صادر می‌شوند و اجازه می‌دهند حامل، آن را در هر نقطه از جهان با پول نقد مبادله کند. قبل از پذیرش گسترده کارت‌های ATM و اعتباری، چک مسافرتی بهترین راه برای دسترسی مسافران به پول، بدون حمل مقدار زیادی پول نقد بود.

آنها این روزها کاملا بی‌‌استفاده هستند و تعداد کمی از بانک‌ها مایلند آنها را قبول کنند.

مطلب پیشنهادی: ویزا کارت و انواع آن را بشناسید
 

 

از کارت های بانکی هزینه‌دار استفاده نکنید

DON’T bring traveler’s checks

کارت‌ بانکی یا اعتباری بگیرید که هیچ گونه هزینه‌ تراکنش خارجی نداشته‌باشد تا بتوانید از هزینه‌های ATM و هزینه های اضافی دیگر دوری کنید. مسترکارت Barclays Arrival Plus World را به عنوان ساده‌ترین کارت اعتباری بدون هزینه تراکنش خارجی توصیه می‌کنم چون می‌توانید با آن امتیاز به دست آورید. گزینه‌های بدون هزینه بسیاری وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که خوب جستجو کرده‌اید.

مطلب پیشنهادی: برای انتخاب کارت های اعتباری مناسب سفر به چه نکاتی توجه کنیم؟
 

 

از بیمه سفر چشم‌پوشی نکنید

DON’T skip travel insurance

ممکن است بیمه سفر مانند یک هزینه اضافه مسخره به نظربرسد اما سفر به ناشناخته‌ها مربوط است و شما هرگز نمی‌دانید چه اتفاقاتی ممکن است  در سفر بیفتد. ممکن است پایتان بشکند، دوربینتان را گم کنید، پرده گوشتان در غواصی آسیب ببیند یا مجبور شوید کشوری را به دلیل بروز بلایای طبیعی ترک کنید.

بیمه مسافرتی در خارج از کشور از شما محافظت می‌کند و نباید از آن چشم‌پوشی کنید، گرفتن این بیمه کار هوشمندانه‌ای است.

دلیل وجود بیمه سفر، محافظت از شما در شرایط اضطراری پزشکی و غیر پزشکی است. اگر اتفاقی برایتان بیفتد و بیمه نداشته باشید، باید هزاران دلار از جیبتان هزینه کنید.

مطلب پیشنهادی: آشنایی با انواع ویزا و مدارک کلی مورد نیاز 
 

 

خوابگاه‌ها و هاستل ها (Hostels) را حذف نکنید

DON’T rule out hostels

بیشتر مردم فکر می‌کنند خوابگاه‌ها ساختمان‌های بدبو، کثیف و ساس‌زده‌ای دارند که برای دانشجویان فقیر ساخته شده‌اند.

امروزه بیشتر آن‌ها از بسیاری هتل‌ها تمیزترند! آن‌ها انواع امکانات رفاهی، از میز بیلیارد تا اتاق فیلم، ایکس باکس، کامپیوتر رایگان و دستگاه‌های رخت‌شویی و همچنین تورهای سازمان یافته، سفرهای یک روزه، وای فای رایگان و اتاق‌های خصوصی و کوچک مناسب برای خانواده‌ها، زوج‌ها یا دانشجویانی را ارائه می‌دهند، که به دنبال اقامت مقرون به صرفه‌ هستند.

مطلب پیشنهادی: انواع اقامتگاه های مناسب سفر را بشناسید
 

 

از وب سایت ها و شبکه‌های اجتماعی مهمان‌پذیری پرهیز نکنید

DON’T avoid hospitality networks

وب سایت ها و شبکه های مهمان‌پذیر مثل، CouchSurfing، Servas  یا  Be Welcome به مسافران اجازه می‌دهند به صورت رایگان در کنار مردم محلی اقامت کنند، داستان‌های خود را رد و بدل کنند و فرهنگ های خود را به اشتراک بگذارند.

این کار نه تنها یک مکان اقامت رایگان در اختیار شما قرار می دهد، بلکه مزیت واقعی آنها، اشنایی و دوستی با افراد بومی  از مکان‌های مختلف جهان و به دست آوردن اطلاعات محلی در مورد مقصد است.

 

تاکسی نگیرید

DON’T take taxis

تاکسی‌ها نقطه از دست رفتن بودجه مالی هستند و قیمت آنها همیشه بیش از حد بالا است. از آن‌ها صرف نظر کنید. تنها زمانی استفاده از تاکسی به صرفه است که کرایه میان چند نفر تقسیم شود یا محبورید دیروقت در شب، به جایی  برسید. تا حد ممکن از حمل و نقل عمومی‌ استفاده کنید.

 

در مبالغ کم خسیس و در مبالغ بالا ولخرج نباشید

DON’T be penny wise but pound foolish

به قول معروف، زمان طلاست و وقت شما ارزش دارد. ممکن است پیاده‌روی به جای گرفتن اتوبوس باعث شود 20 هزارتومان صرفه‌جویی کنید اما آیا واقعا ارزشش را دارد که رسیدن به مقصدتان یک ساعت بیشتر طول بکشد؟

ممکن است بتوانید با گرفتن یک پرواز با دو اتصال، 500 هزار تومان صرفه‌جویی کنید اما وقتی هم که می‌دانید گرفتار می‌شوید و خسته می‌رسید، این کار می‌ارزد ؟ سفر با بودجه کافی یک مسابقه تا انتها نیست.

مساله، رفتار هوشمند با پول و زمان به طور هم‌زمان است. همان‌طور که مانع هدر رفتن پول می‌شوید از اتلاف وقت هم جلوگیری کنید.

مطلب پیشنهادی: روش های کسب درآمد در سفر 
 

 

سفر خود را خیلی زود رزرو نکنید

ممکن است به سرعت در مورد سفر خود هیجان‌زده شوید وخیلی زود پرواز، هتل و یا رفت و آمد خود را در لحظه رزرو کنید، این کاراشتباه است و در این صورت شما بیش از دیگران پول می‌دهید.

برای پرواز حدود سه تا چهار ماه قبل از سفر صبر کنید، این زمانی است که خطوط هوایی بر اساس تقاضا شروع به افزایش یا کاهش قیمت‌ها می‌کنند و برای کشتی یا گروه‌های تور، تا آخرین لحظه صبر کنید. شرکت باید قایق‌ها و تورها را پر کنند بنابراین در آخرین لحظه برای پر کردن فضای استفاده‌ نشده پیشنهادات شگفت‌انگیزی می‌دهند.

 

دفاتر گردشگری محلی را فراموش نکنید

DON’T skip the local tourist office

دفاتر گردشگری همیشه در مورد رویدادهای جاری و جشنواره‌ها مشاوره می‌دهند و اطلاعات مسیرهای جدید آن‌ها را نمی‌توان در هر کتاب راهنمایی پیدا کرد. کار آنها این است که به معنای واقعی کلمه همه چیز را در مورد محلی که در آن هستید، بدانند، آنها پول می‌گیرند تا به شما کمک کنند.

وقتی به یک شهر جدید می‌رسید، حتما به دفاتر گردشگری سر بزنید و در مورد آنچه باید ببینید و انجام دهید اطلاعات بگیرید. آنها نقشه‌ها و کارت‌های تخفیف دارند  و می‌توانند به رزرو اقامتگاه کمک کنند.

پرهیز از این اشتباهات رایج به شما کمک خواهد کرد از هدر رفتن پول خود جلوگیری کنید، در وقت خود صرفه‌جویی کنید، تجربیات سفر با ارزش‌تر و ارزان‌تری به دست آورید، از راه‌های قدیمی نجات پیدا کنید و مسافر بهتری باشید.

به این مطلب امتیاز دهید
(25 امتیاز)

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
12 کاری که نباید در سفر انجام داد - 4.8 out of 5 based on 25 votes
کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

2 نظر

دانستنی ها و نکات سفر