آمفی تئاتر کولوسئوم (Colosseum) ایتالیا | معروفترین آمفی تئاتر روم باستان

آمفی تئاتر کولوسئوم (Colosseum) ایتالیا معروفترین و بزرگترین آمفی تئاتر در روم باستان بوده است. واژه کولوسئوم (Colosseum) از کلوسئوس نرونیس (Colossus Neronis) که نام یک مجسمه برنزی بزرگ از امپراتور نرو (Nero)، که در نزدیکی این آمفی تئاتر قرار داشته، گرفته شده است. اما در زمان های گذشته برای استفاده مجدد از فلز برنز، این مجسمه از بین رفته است.

مطلب پیشنهادی: معروفترین دیدنی های ایتالیا را بشناسید 

 

کولوسئوم ، حدود 189 متر (615 فوت) طول و 156 متر (510 فوت) عرض دارد و دیوار بیرونی این بنا 48 متر (157 فوت) ارتفاع دارد. گنجایش این آمفی تئاتر 50 هزار نفر بوده و 80 در وردی داشته است. این بنا در 4 طبقه طراحی شده است، طبقه بالایی مخصوص زنان و افراد معمولی و طبقه هم کف مخصوص شهروندان درجه 1 بوده است.

کف این آمفی تئاتر از چوب به همراه شن و ماسه ساخته شده است و یک قسمت زیر زمینی به نام سرداب نیز در آن ساخته شده است که امروزه فقط مقدار کمی از ساختار کف آن، باقی مانده است ولی قسمت سرداب هنوز هم به وضوح قابل مشاهده است. این قسمت از یک سری تونل ها و گذر گاه ها برای عبور حیوانات و بردگان تشکیل شده است.

بنای کولوسئوم (Colosseum)

 

پارچه هایی به نام ولاریم (velarium) برای محافظت تماشاگران از باران و گرمای خورشید تعبیه شده بوده که به بالای قسمت شیروانی اتاق ها متصل می شده است. در سال 2000 برای فیلم گلادیور ریدلی اسکات (Ridley Scott) بنای کولوسئوم دوباره از طریق تصاویر کامپیوتری بازسازی شد. 

ساخت و ساز کولوسئوم توسط امپراتور و سپاسیان (Vespasian) از خاندان فلاویان (Flavian) در سال 72 میلادی آغاز شد و پسرش تیتوس (Titus) در سال 80 میلادی آن را به پایان رساند. در طول مراسم افتاحیه در طی 100 روز حدود 5000 حیوان و 2000 گلادیوتر کشته شدند. این آمفی تئاتر به مدت 500 سال مورد استفاده قرار می گرفت. آخرین بازی هایی که به ثبت رسیده در قرن ششم برگزار شده است. آخرین نبرد گلادیوتور ها در سال 404 میلادی انجام شده است. حدود 500000 نفر انسان و بیش از یک میلیون حیوان وحشی در این نبردها در این بنا از بین رفته اند.

امپراتوران رومی از این بازی ها برای سرگرم کردن مردم به صورت رایگان استفاده می کرده اند. این بازی ها نمادی از اعتبار و قدرت بوده اند و موجب افزایش محبوبیت امپراتور می شدند.

بنای کولوسئوم (Colosseum) از نمای بالا

بنای کولوسئوم از نمای بالا

 

بازی ها برای یک روز کامل و گاهی اوقات در طی چند روز در یک ردیف برگزار می شد. هزینه مورد نیاز برای این بازی ها یک سوم از درآمد کل امپراتوری روم را شامل می شد. این بازی ها با نمایش های خنده دار و نمایش حیوانات عجیب و غریب شروع  می شد و با کشته شدن حیوانات و یا نبرد بین گلادیوتورها و کشته شدن آنها تمام می شد.

دیوار کولوسئوم (Colosseum)

این جنگجویان معولاً از بردگان، جنایت کاران جنگی، و یا زندانیان تشکیل می شدند. گاهی اوقات حتی شهروندان عادی برای کسب شهرت وارد این گونه مبارزه ها می شدند. اگر گلادیوترها به شکست خود اذعان می کردند مبارزه متوقف می شد، گلادیاتور با بالا بردن انگشت خود در خواست خود را نشان می داد، عکس العمل جمعیت حاضر در آمفی تئاتر مشخص می کرد که آیا فرد بازنده می تواند زنده بماند یا اینکه باید توسط فرد پیروز کشته شود.

اعتقاد بر این است که اگر جهت شست تماشاگران به سمت پایین می بود، این معنا را داشت که آن ها با کشتن موافقند و اگر رو به بالا می بود به معنای موافت با زنده بودن فرد بازنده بود؛ اما هیچ مدرکی برای این قضیه به دست نیامده است.

مطلب پیشنهادی: دیدنی های و راهنمای سفر به ایتالیا 

 

راهنمای بازدید از کولوسئوم (Colosseum)

آمفی تئاتر فلاوین (Flavian) در جهان با نام کولوسئوم معروف است. با وجود آسیب های ناشی از آتش سوزی، زلزله، و غفلت در نگهداری از آن و تبدیل شدن آن به قلعه خانوادگی Frangipani و غارت سنگ های آن برای ساخت کاخ ها و آلودگی و ترافیک اطراف آن، ولی هنوز ساختار اصلی خود را حفظ کرده است.

 

دیوار بیرونی کولوسئوم (Colosseum outer wall)

Colosseum-Outer-Wall-travel

این بنا یک ساختمان بیضی شکل است اگر چه ظاهراً دایره ای به نظر می رسد، برای ساخت این بنا از سنگ مرمر و تراورتن و اتصالات آهنی استفاده شده است. قسمت جنوبی آن در زمین لرزه ای که در سال 1349 رخ داده فرو ریخته است. سنگ های فروریخته از این بنا برای ساختن ساختمان ها در سرتاسر رم مورد استفاده قرار گرفت. شما می توانید لایه های اصلی ستون ها و قوس ها را در قسمت شمالی بنا مشاهده کنید. در طبقه همکف این بنا Doric ها و در طبقه میانی Ionic ها و در طبقه بالا Corinthian قرار می گرفتند. در چهار ورودی اصلی تنها قطعاتی از نقش های برجسته رنگ شده گچی باقی مانده است.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های تاریخی جهان را بشناسید 

 

بخش داخلی کولوسئوم (Colosseum interior)

Colosseum-Interior-travel

امپراطوران فلاوین برای ایجاد تفریح و سرگرمی مردم این بنا را ساخت، اما علاوه بر مردم عادی اشرافیان و امپراطوران نیز به این مکان می آمدند و هر کدام جایگاه مشخصی داشتند. به طوری که هنوز نام بعضی از آنها بر روی محل های مخصوص حک شده است. این مکان گنجایش 50 هزار نفر را داشته است و نجیب زادگان در طبقه دوم قرار می گرفتند و مردم عادی در طبقه سوم و چهارم قرار می گرفتند. معابر و صندلی ها به گونه ای طراحی شده است که به افراد اجازه می داد که در عرض چند دقیقه بتوانند ساختمان را ترک کنند.

در طبقه بالایی تقریباً 240 دکل یک پارچه در اطراف دیوار وجود دارد که بنا را مقاوم تر کرده است. فضای داخلی این بنا به شیوه بسیار پر هزینه ای تزئین شده بود اما تنها چند قطعه از آن شبیه به آن چه در قرن اول بوده باقی مانده است. یک صلیب برنزی که یادآور شهدای مسیحی هستند که اعتقاد بر این است که در دوران امپراتوری روم در آنجا فوت کرده اند، قرار دارد. در حقیقت شواهد کمی برای این موضوع وجود دارد.

مطلب پیشنهادی: شهرهای توریستی و مکان های معروف شمال ایتالیا (Italy) 

 

سرداب (Hypogeum)

Colosseum-Hypogeum-travel

کف این قسمت 83 متر طول و 48 متر عرض دارد و  از چوب ساخته شده که با شن و ماسه پوشش داده شده بوده و از گذرگاه ها و تونل های پر پیچ و خم و زیر زمین هایی برای آموزش گلادیوتر ها و نگهداری حیوانات وحشی تشکیل شده بوده است.

 

طاق کنستانتین (Arch of Constantine)

Constantine-Arch-travel

طاق کنستانتین (Arch of Constantine) در کنار کولوسئوم به افتخار امپراتور کنستانتین به عنوان "منجی شهرستان ها و ارمغان آورنده صلح" پس از پیروزی در نبرد میلویان بریدج (Milvian Bridge) در سال 312 ساخته شد. این طاق 21 متری بزرگترین و بهترین طاق رومی است و سال ها به همراه کولوسئوم در تصاحب خانواده Frangipani بوده است. این طاق با نقش و نگارهایی تزئین شده که بعضی از آنها مربوط به پیروزی کنستانتین و شامل تصاویر شکار گراز است.

مطلب پیشنهادی: پارک های ملی ایتالیا را بشناسید 

 

نکاتی که باید برای بازدید از کولوسئوم (Colosseum) به یاد داشته باشید

 • پوشیدن کفش پیاده روی خوب: با پوشیدن کفش های مناسب شما به راحتی می توانید بر روی ناهمواری ها راه رفته و به قسمت های بالایی رفته تا بتوانید به وضوح محوطه داخلی این بنا را ببینید.
 • زمان بندی: این بنا یکی از برترین جاذبه های توریستی را در شهر رم (Rome) دارد و به همین دلیل در اکثر اوقات شلوغ است و به احتمال زیاد زمان زیادی را در صف طی خواهید کرد. بهترین زمان برای بازدید از بنا صبح زود و یا نزدیک ظهر است که بیشتر افراد برای ناهار می روند.
 • دسترسی: برای رفتن به طبقه های فوقانی آسانسور در دسترس است و همچنین افرادی برای کمک به معلولان در محل حاضر هستند. می توانید از بلیط دار در این مورد سوال کنید.
 • بلیط: بلیط های مربوط به کولوسئوم (Colosseum)  به صورت دو روزه است.
 • سرداب: منطقه زیر زمینی و ردیف سوم، به طور معمول در طول روز به جز ساعت 1:30 بعد از ظهر برای عموم باز است.

کولوسئوم (Colosseum) در نمای 360 درجه

کولوسئوم (Colosseum) در نمای 360 درجه

 

اطلاعات تکميلي

 • آدرس: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma, Italy
 • نوع جاذبه گردشگری: تاریخی, معماری, جاذبه های گردشگری
 • ساعت های بازدید: 8:30 تا 15:30 عصر
 • روزهای بازدید: همه روزه
 • هزینه بازدید: دارد
 • بهترین زمان برای بازدید: بهار, تابستان
 • مدت زمان بازدید: کمتر از 3 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(24 امتیاز)

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
آمفی تئاتر کولوسئوم (Colosseum) ایتالیا | معروفترین آمفی تئاتر روم باستان - 4.3 out of 5 based on 24 votes
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

رسانه

کانال تلگرام مپگرد
58 Piazza del Colosseo
رم (Rome), لاتزیو (Lazio).
ایتالیا (Italy) ,00184
+39 06 3996 7700
Monday: 8:30 AM – 3:30 PM,Tuesday: 8:30 AM – 3:30 PM,Wednesday: 8:30 AM – 3:30 PM,Thursday: 8:30 AM – 3:30 PM,Friday: 8:30 AM – 3:30 PM,Saturday: 8:30 AM – 3:30 PM,Sunday: 8:30 AM – 3:30 PM
Contact

کولوسئوم (Colosseum) معروف ترین و بزرگ ترین آمفی تئاتر در روم باستان بوده است

نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

3 نظر