برترین جاذبه های گردشگری جزیره پوکت تایلند (Phuket Island)

پوکت بزرگترین و بدون شک یکی از معروف ترین جزایر تایلند است. آب شفاف، سواحل شنی، غذای عالی و غواصی، همه از جاذبه های توریستی جزیره پوکت هستند. جزیره پوکت به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی تایلند شناخته می شود که مسافران از تمام نقاط برای آرامش و ماجراجویی در اینجا جمع می شوند.

بخشی از جذابیت پوکت آب و هوای استثنایی آن است. موسم بارندگی زودتر از نقاط دیگر به این جزیره می رسد و در طول فصل بارندگی یک تا دو بار در روز باران می بارد. با مپگرد همراه باشید تا با برترین دیدنی های پوکت جزیره ای بی نظیر در تایلند آشنا شوید.

مطلب پیشنهادی: با دیدنی های تایلند (Thailand) بیشتر آشنا شوید
 

1) ساحل پاتونگ (Patong Beach)

ساحل پاتونگ

ساحل پاتونگ طولانی ترین ساحل پوکت است که زمانی زیباترین ساحل هم بود، اما توسعه و توریسم، آن را از گوشه دنج دنیا به مرکزی شلوغ از فعالیت های گوناگون  تبدیل کرد. ممکن است نتوانید در پاتونگ نقطه ای آرام برای کتاب خواندن یا تعمل در زندگی پیدا کنید اما می توانید مراکز خرید و فعالیت های زیادی برای سرگرم شدن پیدا کنید.

 

2) شهر پوکت (Phuket Town)

ساحل پاتونگ

شهر پوکت در ساحل جنوبی جزیره در خلیجی زیبا واقع شده است. معماری این شهر بازتاب تاثیر مهاجرت چینی ها و زیبایی شناسی پرتغالی است که تضاد جالبی در مقایسه با سبک سنتی تایلندی که در نقاط دیگر مشاهده می شود به وجود آورده است.

این شهر جزیره ای، شلوغی و رونق امروزی اش را وام دار هتل ها، رستوران ها، سالن های ماساژ و دیگر جاذبه هایی است که از سال 1980 به سرعت رشد کرده اند.

مطلب پیشنهادی: دیدنی های پوکت را بشناسید

 

3) روستای راوای (Rawai Village)

شهر پوکت (Phuket Town)

برای آشنا شدن با قبیله ای از کولی های دریایی به اسم موکان (Mokan) به این روستای کوچک بروید. این قبیله اصالتا از جزایر آندامان (Andaman) و نیکوبار (Nicobar) هستند و قاطعانه به باورها و سنت های خودشان متعهد مانده اند. بعضی از آنها در دریا زندگی می کنند و بعضی دیگر زندگی نیمه عشایری دارند.

همه تلاش های دولت برای ادغام آن ها شکست خورده است. مردهای قبیله بیشتر ماهیگیری می کنند و گاهی اوقات به عنوان راهنمای سفرهای دریایی هم کار می کنند. این روستا یک بندر کوچک ماهیگیری و ساحلی پوشیده از درختان نارگیل دارد و باتلاق بلوط ها است. برای قایقرانی و رفتن به سواحل دورتر می توانید از این نقطه قایق اجاره کنید.

سواحل ناى هارن (كه هتل Yacht Club پوكت در آن قرار دارد)، كاتا نوى (Kata Noi)، كاتا (Kata)، كارن (Karon)، كارن نوى (Karon Noi) و ساحل اصلى، ساحل پاتونگ، در جنوب راواى (Hat Rawai) و در شمال در طول ساحل غربى كشيده  شده اند.

 

4) درخت نارگیل چهار شاخه (Four Branch Coconut Palm)

برای دیدن یکی از گونه های نادر گیاهی، در طول مسیر به راوای به اطراف خوب توجه کنید تا بتوانید درخت نارگیل چهار شاخه را ببینید. این درخت بیش از 60 سال سن دارد، در 20 سال اول تنه آن به دو قسمت و در 20 سال دوم هر یک  از این تنه ها به دو قسمت دیگر تقسیم شدند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای کامل اخذ ویزای تایلند و مدارک مورد نیاز 

 

5) آکواریوم پوکت (Phuket Aquarium)

حیات وحش خائوپرا تائو (Khao Phra Thaeo Game Reserve)

اگر کودکی همراه خود دارید آکواریوم پوکت گزینه خیلی خوبی برای آشنا شدن با زندگی موجودات دریایی، بدون نیاز به غواصی است، موجوداتی از قبیل ماهی‌های عجيب و غريب، لاک‌ پشت‌ های آبى، خرچنگ‌ها و ستاره دريايى. همچنین می توانید با رزرو قبلی از مرکز تحقیقات دریایی هم دیدن کنید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از آکواریوم پوکت

ساعت بازدید از آکواریوم پوکت: هر روز از 8:30 صبح تا 4:30 بعدازظهر

قیمت بلیط و هزینه ورودی آکواریوم پوکت: (مردم محلی) بزرگسالان 50 بات، کودکان 20 بات، (توریست ها) بزرگسالان 100 بات، کودکان 50 بات، برای کودکان کوتاه تر از 108 سانتی متر رایگان

آدرس آکواریوم پوکت:: 51 Moo 8 Sakdidet Rd, A Muang, Phuket

مطلب پیشنهادی: آکواریوم دبی، بزرگترین آکواریوم سرپوشیده جهان

 

6) حیات وحش خائوپرا تائو (Khao Phra Thaeo Game Reserve)

حیات وحش خائوپرا تائو (Khao Phra Thaeo Game Reserve)

اگر به دنبال حيات وحش خارج از آب هستيد حتماً از خائوپرا تائو (Khao Phra Thaeo Game Reserve) كه در شمال شرقى جزيره پوکت قرار دارد بازدید کنید. در اينجا می‌توانید بوفالو، گراز وحشى، فيل ها، ميمون ها و بسيارى از گونه‌های پرنده‌های استوايى را ببینید. شما می‌توانید بین جنگل‌ها قدم بزنید يا در کنار آبشار تون ساى (Ton Sai) و آبشار بنگ پا (Bang Pae) استراحت کنید. 

ساعات بازديد از حیات وحش خائوفراتائو: هر روز از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر

 

7) پارک ملی هت نای یانگ (Hat Nai Yang National Park)

پارک ملی هت نای یانگ (Hat Nai Yang National Park)

شاید بپرسید چرا باید به این پارک برویم وقتی از تمام عجایب حیات وحش خائوپرا تائو (Khao Phra Thaeo Game Reserve) لذت برده ایم؟ دیدن صحنه نادر تخم گذاری لاک پشت های آبی تنها با گذراندن یک روز در پارک ملی هت نای یانگ که در شمال غربی پوکت است امکان پذیر است، که ارزش رفتن به آن را دارد.

مطلب پیشنهادی: پارک ملی خائویای (Khao Yai) اولین پارک ملی تایلند

  

8) غواصی در پوکت، جزیره فی فی و پارک ملی سیمیلان

غواصی در پوکت، جزیره فی فی و پارک ملی سیمیلان

خیلی از مردم به قصد گرفتن مدرک غواصی به تایلند می آیند. کوتائو (Koh Tao) مکان مناسبی برای یادگیری غواصی است هرچند که در پوکت گزینه های زیادی برای گذراندن دوره های تخصصی PADI (انجمن غواصان حرفه ای) وجود دارد. .

بعضی از آنها شما را به جزیره فی فی (Koh Phi Phi) که یکی دیگر از جزایر معروف و فوق العاده زیبای تایلند است می برند. هزینه دوره های غواصی (PADI) در تایلند در مقایسه با دیگر کشورها کمتر است بنابراین بازدیدکنندگان می توانند گردش زیرآب که ممکن است تنها یکبار در زندگی پیش آید را در پوکت تجربه کنند.
اگر قصد دارید مدرک غواصی خود را بگیرید حتما پارک ملی سیمیلان (Similan Islands) را در نظر داشته باشید. در مقایسه با 11 جزیره خالی از سکنه، این رشته کوچک همواره مورد توجه مشتاقان غواصی بوده است.

متصدیان تور و مدارس غواصی، گشت و گذار در بهشت روی آب پارک ملی سیمیلان را بدون هرگونه برنامه ریزی اضافی پیشنهاد می کنند. کسانی که می خواهند به تنهایی به این جزیره سفر کنند باید 104 کیلومتر به سمت شمال پوکت به تاپلامو (Thap Lamu) رفته و از آنجا با کشتی راه را ادامه دهند.

کشتی ها همه روزه از ساحل پانتوگ به کوسیمیلان (Koh Similan) حرکت می کنند. (این سفر با کشتی های معمولی حدود 8 ساعت طول می کشد و 3 ساعت و نیم به عنوان بخشی از سفر روز یک متصدی تور است) محل اقامت هم در جزیره اصلی مهیا است.

مطلب پیشنهادی: بهترین نقاط جهان برای غواصی

 

9) غواصی با لوله (Snorkeling)

غواصی با لوله (Snorkeling)

اگر شما هم از دسته کسانی هستید که حوصله یا وقت دوره های غواصی را ندارید، غواصی با لوله جایگزین مناسبی است به خصوص در تایلند که آب شفاف آن شرایط را فوق العاده می کند. خیلی از تورهای قایقی اطراف جزیره برای غواصی با لوله توقف می کنند و می توانید از زیبایی بی پایان ماهی های رنگی، جوجه تیغی های دریایی و دیگر موجودات شگفت انگیز لذت ببرید.

 

10) تورهای قایقی جزیره پوکت

تورهای قایقی جزیره پوکت

شاید مایل باشید تمام مدت اقامتتان را در ساحل پوکت استراحت کنید. اما اگر می خواهید کمی از جزیره دور شوید تا شگفتی هایی که پوکت را محاصره کرده اند ببینید، برای تور جزیره پوکت ثبت نام کنید. مخصوصا تور ناخایای (Nakha yai)، تور مافرائو (Maphrao) در سواحل شرقی با فرهنگ مروارید و همینطور تور راجانوی (Raja Noi)، تور کوکائو (Koh Kaeo)، تور کوبوند (Koh Bond) و تور راجایای (Raja Yai) در جنوبی ترین نقطه و در آخر، جزیره کوچک پو (Poo) در ساحل غربی.

قایق ها از هات کاتا (Hat Kata) برای گشت و گذاری یک روزه به سمت فانگانا (Phangnga) که صخره معروف جیمز باند در آن قرار دارد می روند. (بعد از آنکه در سال 1974 فیلم جیمز باند در این مکان فیلم برداری شد به این نام معروف شد)

شما همچنین می‌توانید به راحتی به جزیره فی فی (Koh Phi Phi) و ساحل معروف مایابی (Maya Bay) در فیلم "ساحل (The Beach)" لئوناردو دیکاپریو برسید، ولی برای گشت و گذار در این ساحل بیش از یک روز زمان لازم دارید.

 

11) منظره سه ساحل (Three Beaches View)

منظره سه ساحل (Three Beaches View)

علت نامگذاری این نقطه آن است که شما می توانید سه تا از زیباترین سواحل پوکت را ببینید. اگر از بالا به آن نگاه کنید شبیه عدد 3 است. برای رسیدن به این نقطه می توانید در امتداد راهی که روبروی ساحل Kata Noi است حرکت کنید و مسیر جنوب غربی را ادامه دهید و تا به جنوبی ترین نقطه جزیره برسید.

 

12) معبد پراتنگ (Wat Phra Thong) در تالنگ (Thalang)

معبد پرا (Phra) واقع در تالنگ (Thalang)

این معبد، غرق در افسانه‌های محلی و خانه‌هایی با مجسمه‌های بوداییست که در طول حمله برمه شکسته شده اند. افسانه ها از پسری می گویند که با افساری متصل به فلزی که از زمین بیرون زده از بوفالویی محافظت می‌کند. پسر ناگهان می‌میرد، اما در خواب پدرش ظاهر می شود و درباره همان قطعه فلز با او صحبت می کند. پدر شروع به کندن زمین می‌کند و مجسمه بودایی را پیدا می کند که از طلای خالص ساخته شده است...

بر اساس کاوش‌های باستانی معبد پرا در سال 1785 در این قسمت ساخته شده است. زمانی که برمه، تالانگ (Thalang) را فتح می‌کند، بعد از حفاری مجسمه را دو نبم می‌کنند که یکی از نیمه‌های آن گم شده است، اما نیمه دیگر هنوز در معبد استوار مانده است. شیروانی و پنجره‌های معبد، کنده کاری های غنی آن را نشان می دهند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از معبد پراتنگ (Wat Phra Thong) | معبدی با افسانه های زیاد

 

به خاطر وسعت و محبوبیت پوکت، به راحتی قابل دسترس است. فرودگاه بین المللی پوکت دومین فرودگاه بزرگ تایلند است که به مسافران داخلی و خارجی خدمات می دهد.

و یا می توانید با اتوبوس از بانکوک به پوکت بروید که گزینه مناسبی برای بکپکرها و کسانی است که بودجه محدودی دارند. مسافرت هوایی در مقایسه با نقاط دیگر آنقدر گران نیست اما اتوبوس ها نسبتا ارزان تر هستنند و به راحتی می توانید بلیط آن را یک یا دو روز قبل از سفر تهیه کنید.

 

مکان های مناسب برای اقامت و گشت و گذار بهتر در پوکت

اگر برای اولین بار از پوکت دیدن می کنید و می خواهد در مرکز اتفاقات و شلوغی باشید، ساحل پاتونگ اما اگر مکانی آرام با دسترسی آسان به جاذبه های گردشگری جزیره پوکت را ترجیح می دهید، سواحل شمال پاتونگ بهترین انتخاب هستند.

 

تعدادی از بهترین هتل های پوکت

هتل های لوکس پوکت

هتل سرن تریسار (The Serene Trisara Phulet): حدودا با 45 دقیقه رانندگی در شمال ساحل پاتونگ به این هتل می رسید که با اتاق های هرمی و منظره ای عالی و پوشیده از نخل، بهترین گریز از هوای گرمسیر تایلند است.

هتل چاوا ریسورت (The Chava Resort): کمی نزدیک تر به ساحل پاتونگ (حدود 20 دقیقه رانندگی) هتل چاواریسورت قرار دارد که فقط با 3 دقیقه پیاده روی به ساحل زیبای سورین (Surin Beach) دسترسی دارد. اگر با خانواده سفر می کنید این هتل با اتاق های بزرگ، آشپزخانه کاملا مجهز و استخر خصوصی انتخاب بهتری است.

هتل اماری پوکت (Amari Phuket): این هتل که نسبتا مقرون به صرفه هم هست با منظره ای فوق العاده از اقیانوس و اتاق هایی کاملا مجهز در نزدیکی دامنه سرسبز ساحل فوکت قرار دارد.

 

هتل های درجه متوسط پوکت

Pen Villa Hotel، BYD Lofts Boutique Hotel

 

هتل های ارزان پوکت

Summer Breeze Inn Hotel، Patong Princess Hotel

 

نکات مهم در سفر به پوکت

  • مراقب افراد سودجو باشید

پوکت مکان بسیار زیبایی برای سفر است اما محبوبیت و شلوغیش باعث شده افراد سودجو و کلاه بردار هم از آن سو استفاده کنند. زمان اجاره موتور یا جت اسکی سعی کنید قبل از استفاده از آن عکس بگیرید چون بعضی از شرکت ها ممکن است شما را به وارد کردن خسارت به وسیله متهم کنند و بخواهند از شما خسارت بگیرند و شما را تهدید کنند که اگر جریمه را پرداخت نکنید به پلیس زنگ می زنند پس داشتن چند عکس برای مقایسه در این موارد می تواند به شما کمک کند.

  • انتخاب مراکز شلوغ و یا سواحل آرام

اگر دنبال مکان های شلوغ، مراکز خرید یا پیدا کردن همسفر هستید قطعا پیشنهاد ما ساحل پاتونگ است اما اگر دنبال مکانی آرام می گردید حتما به سواحل کمتر شناخته شده پوکت سر بزنید. پوکت در تمام طول سال میزبان توریست های زیادی است بنابراین برای پیدا کردن مکانی که احساس کنید تماما مال خودتان است باید بیشتر تلاش کنید. سازمان گردشگری تایلند سواحل شمالی پوکت را به عنوان سواحل آرام و خلوت تر پیشنهاد می کند.

  • زمان خرید هیچوقت چانه زنی را فراموش نکنید

این نکته در تمام تایلند صادق است. از خرید سوغاتی گرفته تا اجاره موتور یا قایق، اگر چانه بزنید می توانید تخفیف بگیرید. همچنین اگر گروهی برای خرید تورهای خصوصی اقدام کنید برایتان ارزان تر تمام می شود.

  • زمانی هم که در آب هستید بیشتر حواستان را جمع کنید

چون تقریبا هیچوقت در سواحل تایلند غریق نجات نمی بینید، دقت کنید که چقدر از ساحل دور می شوید خصوصا وقتی افراد کمی در ساحل هستند چون در مواقع اورژانسی احتمال اینکه افراد حرفه ای در دسترس باشند کم است.

 

به کمک نقشه زیر می توانید قیمت هتل ها و اقامتگاه های پوکت را در نواحی مختلف ببینید و با کلیک بر روی آن یکی از آنها را رزرو کنید.

Booking.com

به این مطلب امتیاز دهید
(9 امتیاز)
برترین جاذبه های گردشگری جزیره پوکت تایلند (Phuket Island) - 4.6 out of 5 based on 9 votes

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

رسانه

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

1 نظر

برترین های جهان