رم (Rome)

راهنمای سفر به رم ( Rome )

شهر رم (Rome) در قدیم پایتخت امپراتوری روم (Roman Empire) بود. امروزه این شهر پایتخت سیاسی کشور ایتالیا (Italy) است و در مرکز منطقه لاتزیو (Lazio) قرار دارد. رم (Rome) یک شهر بزرگ با سابقه تاریخی است که حوادث تاریخی باستان و امروزی در آن رقم خورده است. رم (Rome) مرکز ساختمان ها و سازه های باستانی است و به عنوان شهر واتیکان (Vatican) شناخته شده است و بیش از 2500 سال به عنوان یک مرکز مهم فرهنگی و قدرت دینی بوده است.

شهر رم (Rome) به چندین بخش و منطقه تقسیم می شود. جاذبه های گردشگری باستانی مثل کولوسئوم (Colosseum)، انجمن آگوستوس (Augustus)، کاپیتول هیل (Capitoline Hill) و محل اجتماعات روم (Roman Forum) در منطقه کولوسئو (Colosseo) قرار دارد.

در حومه قسمت مرکزی رم باستان (Old Rome)، معبد قدیم پانتئون (Pantheon)، کلیساهای خیره کننده و معماری های دوره رنسانس به چشم می خورد، که واتیکان (Vatican) به خاطر قرار گرفتن کلیسای سنت پیتر (St. Peter’s Basilica)، کاخ مربوط به پاپ و کلیسای سیستین (Sistine) در آن مشهور است.

جاذبه های گردشگری زیادی در رم (Rome) وجود دارد که بازدید از همه آنها شاید به ماه ها و حتی یک سال زمان نیاز دار، با این حال تورهای اتوبوسی در مکان های پربازدید متوقف می شوند و گردشگران می توانند به صورت رایگان از جاهای دیدنی بازدید کنند.

 

مناسب ترین زمان برای رفتن به رم (Rome) چه زمانی است؟

رم (Rome)، شهری است با آب و هوای مدیترانه ای و زمستان های معتدل، مرطوب و گرم و تابستان های خشک. گرم ترین ماه های سال در رم (Rome) ماه های ژوئن تا آگوست است که دمای هوا در هنگام ظهر اغلب بالای 95 درجه فارنهایت ( 35 درجه سانتی گراد) است و رومیان تمایل دارند که در ماه آگوست کسب و کار خود را تعطیل کنند و برای تفریح به نقاط سرد تر بروند.  

ماه های دسامبر تا فوریه، ماه های نسبتاً سرد رم (Rome) با دمای 55 درجه فارنهایت ( 13 درجه سانتی گراد) است. شاید بهترین زمان برای مسافرت به رم (Rome) فصل بهار , بین ماه های مارس و مه، زمانی که آسمان آبی و دمای هوا نیز مناسب است باشد. فصل پاییز نیز پربازدید ترین زمان سال است.

 

کار ساخت حمام های کاراکالای در سال 216 به پایان رسید و از جمله حمام های عمومی بوده است. این مجموعه یک مرکز ورزشی کامل به همراه حمام های سرد و گرم، استخر شنا، سونا خشک و بخار، سالن ژیمناستیک و امکانات ورزشی، باغ ها، کتابخانه ها، سالن های آرایشگری و مغازه ها را تشکیل می داده است.

حمام کاراکالا (Baths of Caracalla) - 5.0 out of 5 based on 2 votes

تپه باستانی پالاتین (Palatine Hill)، تپه ای در ارتفاع 50 متری تیبر (Tiber) است که بعضی اعتقاد دارند رم باستان از این نقطه شروع شده است. عملیات باستان شناسی، وجود آثار انسانی در قرن 9 قبل از میلاد را در این مکان تایید می کند.

تپه باستانی پالاتین (Palatine Hill) | شهری هفت تپه در رم - 5.0 out of 5 based on 2 votes

راه پله های اسپانیایی (The Spanish Steps)، میدان دی اسپانگا (di Spagna) را به کلیسای ترینیتا دی مونتی (Trinita dei Monti) متصل می کنند. این راه پله ها که با بودجه سفیر فرانسه ساخته شده و اسم خود را از میدان دی اسپانگا گرفته، محل رفت و آمد گردشگران زیای است.

کلیسای سنت جان لاتران یکی از باشکوه ترین کلیساهای جهان در رم (Rome) است. این بنا که به دست امپراتور کنستانتین (Constantine) ساخته شده، بعد از قرن ها هنوز شکل اولیه خود را حفظ کرده است. معماری کلیسای سنت جان لاتران نمونه خوبی از سبک باروک (baroque) است.

کلیسای سنت جان لاتران (San Giovanni in Laterano) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

یکی از مشهورترین دیدنی های معروف رم، فواره معروف تروی (Trevi Fountain) است که بر اساس یک افسانه، هر کس یک سکه در چشمه تروی بیاندازد روزی دوباره به رم (Rome) بر می گردد. بزرگترین فواره رم، فونتا دی تری وی (Fontana di Trevi) است که توسط اغریپا (Agrippa)، حامی بزرگ هنر، قرن اول قبل از میلاد ساخته شده است.

فروم تراجان (Trajan's Forum) بزرگترین انجمن و محل اجتماع روم باستان است که به شکل خیلی خوبی حفظ شده، انجمن امپراتور تراژن بوده که در اوایل قرن دوم میلادی ساخته شده است. این مجموعه شامل ساختمان ها و بناهایی مثل معبد، قصر سلطنتی، بازار و سه بنا است که به احترام امپراتور ساخته شده است.

میدان ناوونا یکی از میدان های مشهور و زیبای رم است که به سبک باروک ساخته شده است. محلی که میدان ناوونا در آن ساخته شده قبلاً استادیوم دومیتیان قرار داشته که در سال 86 بعد از میلاد، توسط امپراتور دومیتان (Domitian)، ساخته شده است. این استادیوم بیشتر برای فستیوال های ورزشی و مسابقات اسب دوانی قرون وسطی مورد استفاده قرار می گرفته است.

آمفی تئاتر کولوسئوم (Colosseum) ایتالیا معروفترین و بزرگترین آمفی تئاتر در روم باستان بوده است. واژه کولوسئوم (Colosseum) از کلوسئوس نرونیس (Colossus Neronis) که نام یک مجسمه برنزی بزرگ از امپراتور نرو (Nero)، که در نزدیکی این آمفی تئاتر قرار داشته، گرفته شده است. اما در زمان های گذشته برای استفاده مجدد از فلز برنز، این مجسمه از بین رفته است.

آمفی تئاتر کولوسئوم (Colosseum) ایتالیا | معروفترین آمفی تئاتر روم باستان - 4.3 out of 5 based on 24 votes

ویتوریانو یا بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم (Vittoriano or  Monument to Victor Emmanuel II) نشانی از پیروزی و وحدت ایتالیایی هاست و به افتخار پادشاه ویکتور امانوئل دوم ساخته شده که در حقیقت نقطه عطفی در تاریخ آنهاست.

معبد پانتئون (Pantheon)، یادگار دوران رم باستان است که به بهترین شکل حفظ شده و بیشتر قسمت های آن بعد از گذشت 2000 سال دست نخورده باقی مانده است.

معبد پانتئون (Pantheon) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

فروم رومی ها قلب امپراتوری رم باستان بوده است. در این مکان پیاده روها، معابد، بازارها، دادگاه و ساختمان های رم باستان قرارداشته، اما آثار زیادی از آنها به جای نمانده است. برای درک ساختار کلی این مکان باید کمی قوه تخیل خود را به کار بگیرید.

فروم رومی ها (Roman Forum) - 5.0 out of 5 based on 2 votes

واتیکان کوچکترین کشور جهان با مساحتی کمتر از نیم کلومتر مربع است که در داخل شهر رم قرار دارد. بیشتر محدوده واتیکان، توسط دیوار واتیکان محصور شده و در آن کاخ واتیکان، کلیسا و میدان سنت پیتر (St. Peter's)، قرار گرفته و تحت حکومت پاپ، رئیس عالی کلیسای کاتولیک رم، است.

شهر واتیکان (Vatican City) | کوچکترین کشور جهان در رم! - 5.0 out of 5 based on 2 votes