راهنمای بازدید از برج ایفل (Eiffel Tower) | نگین پاریس

یکی از نماد های برجسته و مشهور دنیا و مهمترین نماد شهر پاریس (Paris)، برج ایفل (Eiffel Tower) است. همه گردشگران قبل از رفتن به پاریس (Paris) و دیدن این سازه شگفت انگیز، برج ایفل (Eiffel Tower) را در فیلم‌ها و کارت پستال‌ها دیده‌اند. این شاهکار معماری به بلندای 320 متر با 8000 قطعه فلزی و  2.5 میلیون پرچ فلزی، نمادی از نبوغ و مهارت است. با این که این سازه عظیم وزن بسیار سنگینی دارد اما معماری شبکه‌ای زیبا و ابتکاری آن، لقب "بانوی آهنین" را به خود گرفته است. با مپگرد همراه باشید تا با یکی از مشهورترین دیدنی های فرانسه آشنا شوید.

 

علت ساخته شدن برج ایفل (Eiffel Tower)

گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) برج ایفل (Eiffel Tower) را برای برگزاری نمایشگاه جهانی پاریس (Paris) در سال ۱۸۸۹ برای بزرگداشت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه (France) ساخت. در واقع یک بنای موقتی! در آن زمان ساخت این بنا اعتراض‌هایی هم به دنبال داشت از جمله نویسنده و هنرمند مشهور شارل گارنیه (Charles Garnier) و الکساندر دوما (Alexandre Dumas) مخالف ساخت آن بودند. در ابتدا عمر 20 سال برای آن تصور می‌شد. اما بعد، استفاده از برج ایفل (Eiffel Tower) برای آنتن رادیویی جان آن را نجات داد و هر گردشگری هم دوست داشت منظره زیبای پاریس (Paris) را از ارتفاع  نفس‌گیر  این برج تماشا کند.

مراحل ساخت برج ایفل (Eiffel Tower)

مراحل ساخت برج ایفل

 

پایه‌های غول‌آسای برج ایفل (Eiffel Tower)

چهار پایه عظیم برج ایفل (Eiffel Tower) کل وزن آن یعنی 10100 تن را تحمل می‌کند. مهندس سازنده برج، گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) تصمیم گرفت برج را با فلز درست کند، برخلاف مصالح سنگی که در آن زمان برای ساخت کلیسا‌ها یعنی بلندترین آثار تاریخی آن زمان استفاده می‌شد. به خاطر چارچوب ماهرانه برج ایفل وزن آن به خوبی بر روی زمین پخش شده است و مقاومت بسیار خوبی در مقابل بادهای شدید دارد. فشاری که بر روی زمین اعمال می‌شود تنها 4 کیلوگرم بر متر مربع است، تقریباً برابر با فشاری که یک فردی عادی نشسته بر روی صندلی دارد.

پایه‌های غول‌آسای برج ایفل (Eiffel Tower)

 

در ابتدای مشاهده برج ایفل و پایه‌های عظیم آن احساس غیرمنتظره‌ای از شکوه به انسان دست می‌دهد. پایه‌های برج به قدری بزرگ هستند که چهار آسانسور و در پایه جنوبی آن یک ساختمان اداری قرار دارد.

پایه‌های برج ایفل (Eiffel Tower)

 

مرکز فروش بلیط برج ایفل بین پایه‌های غربی و جنوبی قرار دارد همینطور فروشگاه و کافه تریا در زیر پایه‌ها دیده ‌می‌شود.

مرکز فروش بلیط برج ایفل

مرکز فروش بلیط برج ایفل

با بلیط ورودی که در دست دارید سوار یکی از سه آسانسور موجود در پایه شمالی، شرقی یا غربی شوید تا به طبقه اول برسید. آسانسور جنوبی یک آسانسور اختصاصی برای رسیدن به رستوران ژول ورن (Jules Vernes) است. از صعود با آسانسور و یا استفاده از پله ها برای رفتن به بالای برج ایفل لذت ببرید.

آسانسور اختصاصی برای رسیدن به رستوران ژول ورن (Jules Vernes) در برج ایفل

  آسانسور اختصاصی برای رسیدن به رستوران ژول ورن (Jules Vernes) در برج ایفل

 

طبقه اول برج ایفل (Eiffel Tower)

بعد از 360 پله یا لذت آسانسور سواری به ارتفاع 57 متری به طبقه اول می‌رسید و چشم اندازی فراگیر از پاریس (Paris) را می‌بینید. طبقه اول حس و حال خوبی از ساختار شبکه‌ای برج به بیننده منتقل می‌کند.

پله های برج ایفل (Eiffel Tower)

پله های برج ایفل (Eiffel Tower)

آسانسور برج ایفل (Eiffel Tower)

آسانسور برج ایفل (Eiffel Tower)

طبقه اول برج ایفل (Eiffel Tower)

 طبقه اول برج ایفل

سالن ها و کف شیشه ای آن منظره خوبی برای تماشا فراهم کرده است. 2000 متر مربع فضای باز، برای لذت بردن و استراحت بسیار مناسب است.

کف شیشه ای طبقه اول برج ایفل

 

این طبقه یک فروشگاه کادویی، یک موزه و یک سینمای کوچک به نام Cineiffel Theater  دارد که یک فیلم آموزشی درباره تاریخچه برج ایفل در آن پخش می‌شود. در ضمن یک اداره پست هم هست که نامه‌های شما را با یک مهر مخصوص مهر می‌زند.

اداره پست در برج ایفل

 اداره پست برج ایفل

در واقع این طبقه یک گالری است که در آن جاذبه‌های پاریس (Paris) را پیدا می‌کنید و از تماشای آن لذت می‌برید. برای شام یا ناهار می‌توانید از رستوران 58 برج ایفل لذت ببرید. دکوراسیونی جالب و استایلی منحصر به فرد که ناهار آن تقریباً معمولی است اما شام آن غذای فرانسوی با سبک و سیاق سنتی است. کافه تریا هم برای ناهار با انواع اسنک، سالاد، ساندویچ، پیتزا و شیرینی، پذیرای مهمانان است.

رستوران 58 برج ایفل (58 Tour Eiffel)

رستوران 58 برج ایفل (58 Tour Eiffel)

 

طبقه دوم برج ایفل (Eiffel Tower)

در طبقه دوم با ارتفاع 115 متر با بهترین منظره تمام نما از پاریس (Paris) روبرو می‌شوید. رود سن (Seine River) در نزدیکی برج ایفل به راحتی قابل دیدن است. برای طبقه دوم هم آسانسور در نظر گرفته شده است یا اینکه 704 پله را از همکف طی کنید.

نمای رود سن (Seine River) از بالای برج ایفل

 

طبقه دوم هم دارای سرویس بهداشتی عمومی، فروشگاه خرید یادگاری و کافه تریا مشابه طبقه اول است. همینطور اینجا یک پنجره حاوی داستان ساخت برج ایفل است. یک نقطه جالب برای عکس گرفتن در طبقه دوم گوشه هایی با کف شیشه ای با نمایی پانوراما است که البته به افرادی که از ارتفاع می‌ترسند توصیه نمی‌شود.

طبقه دوم برج ایفل (Eiffel Tower)

 

اگر اهل ولخرجی هستید یک وعده غذایی در رستوران غیر قابل مقایسه ژول ورن (Jules Vernes) را تجربه کنید. رستورانی توصیه شده توسط کتاب راهنمای میشلن (Michelin-starred)، غذای کلاسیک فرانسوی در کنار طعم های معاصر، که مثل منظره بیرونی بی‌نظیر است. برای رستوران حتماً باید ماه‌ها قبل وقت بگیرید و از آسانسور خصوصی پایه جنوبی برای ورود به آن  استفاده کنید.

رستوران ژول ورن (Jules Vernes) در برج ایفل

رستوران ژول ورن (Jules Vernes) در برج ایفل

 

طبقه آخر برج ایفل (Eiffel Tower)

این طبقه برای بیماران قلبی مناسب نیست با ارتفاعی 276 متر و گیج گننده! نوک برج ایفل (Eiffel Tower) چند متری بلندتر از این ارتفاع است که با آنتن رادیو 320 متر می‌شود، برای این طبقه هم مثل طبقات دیگر آسانسور وجود دارد.

استفاده از برج ایفل (Eiffel Tower) برای آنتن رادیویی
آنتن رادیویی برج ایفل

 

نمای جنوبی پاریس (Paris) از بالای برج ایفل

نمای جنوبی پاریس (Paris) از بالای برج ایفل

نمای شمالی پاریس (Paris) از بالای برج ایفل

نمای شمالی پاریس (Paris) از بالای برج ایفل

در این طبقه دو قسمت برای گردشگران وجود دارد یکی بخش مسقف و دیگری فضای باز برای کمی هیجان در ارتفاع بالا. این طبقه فضای کمتری نسبت به پایین دارد. در این ارتفاع منظره بسیار شگفت انگیز است، کلیسای نوتردام پاریس (Tower of Notre-Dame) با ارتفاع 70 متر، 200 متر پایین تر است.

دفتر کار گوستاو ایفل (Gustave Eiffel's Office) در این طبقه قرار داشت که اکنون در همان شکل حفظ شده است و مجسمه ای از گوستاو ایفل به همراه دخترش در کنار توماس ادیسون (Thomas Edison) در آن قرار دارد.

فتر کار گوستاو ایفل (Gustave Eiffel's Office)

 

در نقاط مختلف، نقشه های پانوراما مهمترین جاذبه‌های پاریس (Paris) را به همراه ارتفاعشان نشان می‌دهند. در آنجا یک ارتفاع سنج هم برای مشاهده ارتفاع، برای گردشگران قرار داده شده است.

نقشه ها در برج ایفل

 

نورافشانی برج ایفل (Eiffel Tower)

تماشای برج ایفل و بالا رفتن از آن در روز کافی نیست. برج ایفل (Eiffel Tower) در شب با نورافشانی دلربا و خیره کننده، هر نگاهی را به خود جذب می‌کند. با نورهای طلایی از لامپ‌های تعبیه شده در ساختمان برج ایفل جلوه ای جادویی به برج می‌دهد.

برج ایفل (Eiffel Tower) در شب

 

نورافشانی هر روز بعد از غروب خورشید تا ساعت 1 بامداد ادامه دارد. یک چراغ دریایی هم با زاویه چرخشی 360 درجه به اطرف نورافشانی می‌کند و لامپ های چشمک زن در سراسر سازه برای 5 دقیقه مثل جرقه خاموش و روشن می شوند. سیستم چراغ های جرقه زن از 20000 لامپ تشکیل شده که توسط 25 کوهنورد ماهر طی 5 ماه نصب می‌شود و هزینه بالایی هم دارد.

 

بهترین مکان برای عکس گرفتن با برج ایفل (Eiffel Tower)

برای آنهایی که به دنبال عکسبرداری حرفه‌ای با برج ایفل (Eiffel Tower) در پس زمینه هستند دو محل پیشنهاد می‌شود؛

اولی میدان تروکادورو (Place du Trocadero) در کنار آب نمای نزدیک برج ایفل که یک منظره چشم نواز دارد و دومی نزدیکتر به برج ایفل، میدان شان دو مارس (Champs de Mars) که یک پس زمینه خوب از برج ایفل دارد.

از هر دو این محل‌ها عکس گرفتن بسیار آسان و محبوب است و بهترین زمان برای گرفتن عکس با برج ایفل (Eiffel Tower) صبح یا عصر است.

بهترین مکان برای عکس گرفتن با برج ایفل (Eiffel Tower)

 

نکات و ترفندهایی برای بازدید بهتر از برج ایفل (Eiffel Tower)

 • تهیه بلیط بازدید از برج ایفل

مرکز فروش بلیط برج ایفل در بین پایه‌های غربی و جنوبی برج قرار دارد. قیمت بلیط‌ها برای طبقه‌های اول و دوم برابر است و برای بازدید از طبقه سوم قیمت بالاتری دارد. (قیمت بلیط برج ایفل تا طبقه دوم با راه پله ها: 7 یورو و با آسانسور 11 یورو، هزینه بلیط تا طبقه سوم با آسانسور 17 یورو)

 • از تجمعات و شلوغی ها دوری کنید

برج ایفل با 7 میلیون بازدید کننده در سال، یکی از پر بازدید ترین مکان‌های جهان است. صف را رعایت کنید تا درگیر ازدحام نشوید. سعی کنید برای بازدید از برج ایفل اول صبح، قبل از 9 و یا وقت غروب، بعد از 6 عصر بروید. در طول تابستان برج ایفل تا دیروقت هم باز است. 

 • بلیط برج ایفل را از روش‌های آنلاین تهیه کنید

برای در صف نماندن، بهتر است حداقل یک روز قبل از روش‌های آنلاین بلیط برج ایفل را تهیه کنید و بلیط پرینت شده را همراه داشته باشید، بلیط ورودی پله‌ها به صورت آنلاین در دسترس نیست.

اگر بلیط آسانسور را از قبل تهیه نکرده‌اید می‌توانید بلیط راه پله را با قیمت چند یورو کمتر تهیه کنید و یادتان باشد باید 360 پله تا طبقه اول و 344 پله تا طبقه دوم بالا بروید و برای طبقه سوم پله‌ای وجود ندارد.

 • هشدارها

جیب برها در هر مکان شلوغی حضور دارند و اینجا هم به اندازه کافی شلوغ است. از اذحام جمعیت دوری کنید و مراقب باشید. حتماً دوربین و موبایلتان دارای بند باشد و در صورت امکان به کمربندتان متصل کنید تا در ارتفاع از دستتان رها نشود.

 • میزان زمان مورد نیاز برای بازدید از برج ایفل

حداقل 90 دقیقه برای بازدید از برج ایفل در نظر بگیرید، در صف آسانسور ایستادن، تماشای منظره پاریس (Paris)، عکس گرفتن همه اینها را در نظر داشته باشید. اگر می‌خواهید غذایی هم بخورید زمانی اضافه‌تر در نظر بگیرید.

 • دسترسی به طبقات مختلف برج ایفل

هر سه طبقه با آسانسور قابل دسترسی است. بلیط جداگانه برای هر طبقه فروخته می‌شود و قیمت‌ها متفاوت است، طبقه اول و دوم راه پله‌ دارد.

 • اپلیکیشن برج ایفل

می‌توانید اپلیکیشن برج ایفل را دانلود و نصب کنید و از اطلاعات مفید آن به همراه امکان جالب تصویر پانوراما 360 درجه، که مکان نمادها و جاذبه های توریستی پاریس (Paris) را نشان می‌دهد استفاده کنید.

 • دیدن نورپردازی برج ایفل

چراغ‌های برج هر روز بعد از غروب خورشید روشن می‌شود اگر در وقت عصر به برج بروید هم از نمای روز استفاده می‌کنید و هم از نورافشانی شبانه.

 • استفاده از تورهای دارای راهنما برای بازدید از برج ایفل

اگر با یک تور خصوصی دارای راهنما به برج ایفل بروید درباره تاریخ برج ایفل اطلاعات جالبی به دست خواهید آورد. تورهای خصوصی امکان بازدید از مکان‌های ممنوعه و غیر عمومی را برای گردشگران فراهم می‌کنند، از جمله اتاق قدیمی موتورخانه که هنوز هم کار می‌کند و همینطور پناهگاه زیر زمینی که در زیر میدان شان دو مارس (Champ de Mars) قرار دارد.

 • رستوران ها در برج ایفل

در رستوران ژول ورن (Le Jules Vernes) که در طبقه دوم قرار دارد یک لذت به یاد ماندنی داشته باشید،  این رستوران یکی از رستوران‌های برتر پاریس (Paris) است. رزرو میز باید به صورت آنلاین و در ماه‌های شلوغ 3 ماه قبل انجام شود و پوشیدن لباس رسمی الزامیست! تی‌شرت، شلوارک و لباس اسپورت ممنوع است.

نمای 360 درجه برج ایفل (Eiffel Tower)-قایق

 

راه‌های دسترسی و پیشنهادی برای رفتن به برج ایفل (Eiffel Tower)

 • با مترو

ایستگاه‌های Bir-Hakeim  یا Trocadéro station

 • قطار شهری

ایستگاه Champs de Mars - Tour Eiffel station

 • با اتوبوس

از خطوط 82 یا 42 برای ایستگاه برج ایفل استفاده کنید یا از اتوبوس‌های 82،87 و یا 69 برای ایستگاه میدان شان دو مارس (Champs de Mars) استفاده کنید.

 • با قایق

با اتوبوس دریایی بر روی رودخانه سن (Seine River) به نزدیکترین ایستگاه برج ایفل که چند قدمی با برج ایفل فاصله دارد بروید.

 • با دوچرخه

دوچرخه ها برای اجاره در ایستگاه‌های مخصوص در دسترس است.

 • با ماشین

می توانید ماشین خود را در پارکینگ‌های زیر زمینی اطراف برج ایفل پارک کنید. نزدیکترین پارکینگ با نام Quai Branly در فاصله 300 متری از برج قرار دارد.

وب سایت رسمی برج ایفل برای اطلاعات بیشتر

راه‌های دسترسی به برج ایفل (Eiffel Tower)-دوچرخه

راه‌های دسترسی به برج ایفل (Eiffel Tower)-قایق 

 برج ایفل شاهکار پاریس

 

حقایقی جالب درباره برج ایفل (Eiffel Tower)

 • ۴۱ سال برج ایفل بلندترین سازه دنیا بود تا اینکه ساختمان کرایسلر در نیویورک ساخته شد
 • هر ۷ سال یک بار برج ایفل رنگ آمیزی می شود که برای این کار ۶۰ تن رنگ مصرف می شود
 • در ابتدا رنگ برج ایفل قرمز بود
 • 30 کپی از برج ایفل در جهان مثل لاس وگاس و چین هم وجود دارند
 • نام ۷۲ مهندس که در ساخت برج ایفل مشارکت داشتند روی برج ایفل حک شده است
 • هر شب برای روشن کردن برج ایفل از ۲۰۰۰۰ لامپ استفاده می شود

 

اطلاعات تکميلي

 • آدرس: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, France
 • نوع جاذبه گردشگری: جاذبه های گردشگری
 • ساعت های بازدید: 9 صبح تا 11 شب
 • روزهای بازدید: همه روزه
 • هزینه بازدید: هزینه بلیط تا طبقه دوم با راه پله ها: 7 یورو و با آسانسور 11 یورو، هزینه بلیط تا طبقه سوم با آسانسور 17 یورو
 • شماره تلفن: +33 892 70 12 39
 • بهترین زمان برای بازدید: بهار, تابستان
 • راه های دسترسی: تاکسی, ماشین, اتوبوس, قطار
 • مدت زمان بازدید: کمتر از 2 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(38 امتیاز)
راهنمای بازدید از برج ایفل (Eiffel Tower) | نگین پاریس - 4.5 out of 5 based on 38 votes

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

رسانه

airpano
کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

3 نظر