راهنمای بازدید از کاخ موزه نیاوران | کاخ اختصاصی خاندان پهلوی

مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ نیاوران در باغی به وسعت 12 هکتار در شمال تهران قرار دارد که بناهای آن مربوط به دوره قاجار و پهلوی است. در گذشته، منطقه نیاوران تهران پر از نیزار بود و مردم برای جمع آوری نی ها به این منطقه می آمدند و به خاطر همین به محله «‌نی آوران» معروف بوده که به مرور زمان به « نیاوران» تغییر نام داده است.

مطلب پیشنهادی: دیدنی ها و راهنمای سفر به تهران

 

فتحعلی شاه قاجار دستور داد خارج از شهر تهران باغی برای تفریحات تابستانی بسازند. باغ ییلاقی فتحعلی شاه که به جای نیزارها ساخته شد را «نی آوران» نامیدند و بعدها به کاخ نیاوران مشهور شد. محمدرضا شاه دستور داد بناهای کوچک باغ نیاوران را تخریب کنند و به جای آن کاخ نیاوران را با سبک معماری مدرن، برای سکونت او و خانواده اش بسازند.

باغ نیاوران در شمالی ترین نقطه شهر تهران و در دامنه رشته کوه های البرز قرار دارد. شرایط خوب آب و هوایی دامنه البرز و هوای کوه پایه ای، فراوانی آب و خاکهای آبرفتی در منطقه نیاوران باعث شده تا محیط برای رشد گیاهان مختلف مناسب باشد. این باغ بر اساس سبک باغ سازی ایرانی بنا شده است.

گونه غالب گیاهی باغ نیاوران چنار است که حدود 80٪ پوشش گیاهی نیاوران را تشکیل داده است. در باغ نیاوران گونه های غیربومی هم دیده می شود که به تدریج با شرایط منطقه نیاوران سازگاری پیدا کردند. با مپگرد همراه باشید تا با بخش های مختلف مجموعه نیاوران آشنا شوید.

 

معماری کاخ نیاوران

معماری کاخ نیاوران

کاخ نیاوران حدود 9000 مترمربع وسعت دارد و ساخت آن از سال 1337 شروع شده و بعد از یک وقفه کوتاه دوباره از سال 1342 ادامه پیداکرده است. از سال 1347 محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده (به جز در ایام تابستان) به کاخ نیاوران منتقل شده است.

معمار کاخ نیاوران محسن فروغی آن را به شیوه ای مدرن و با الهام از معماری ایرانی طراحی کرده است. تزیینات به کار رفته در باغ نیاوران تلفیقی از هنر پیش از اسلام و پس از اسلام است و فضای زیبا و چشم نوازی را در داخل کاخ نیاوران ایجاد کرده است. گچ بری کاخ نیاوران توسط استاد عبداللهی، آینه کاری توسط استاد علی اصغر و کاشی کاری نمای خارجی توسط استاد ابراهیم کاظم پور انجام شده است.

کاخ نیاوران دارای دو طبقه اصلی و نیم طبقه ای در وسط با سبک مدرن است. کف بنای کاخ نیاوران ازسنگ گرانیت سیاه است و دکوراسیون و معماری داخلی آن توسط یک گروه فرانسوی اجرا شده است. ورودی کاخ نیاوران با ستون های بلند و با ابهتی که دارد به همراه کاشیکاری های زیبای ایرانی در اطراف آن، توجه بازدیدکنندگان را در ابتدای ورود به کاخ نیاوران به خود جلب می کند.

مطلب پیشنهادی: کاخ های ایران را بشناسید 

 

طبقه همکف کاخ نیاوران


سالن اصلی کاخ نیاوران

طبقه همکف کاخ نیاوران شامل هال بزرگی است که بقیه اتاق ها در اطراف آن هستند. آیینه کاری های زیبای طبقه همکف کاخ نیاوران بر زیبایی و جذابیت آن افزوده است. قالی های دستباف زیادی در طبقه همکف کاخ نیاوران وجود دارد که مشهورترین آن فرش مصور چهره شاهان و مشاهیر ایرانی از دوره هخامنشی تا قاجار است که در راور کرمان به ابعاد 30.5* 38.3 توسط استاد علی کرمانی بافته شده است.

در بیضی وسط فرش نقش سلاطین و شاهان ایرانی را می بینیم و در حاشیه فرش هم بعضی حجاری های دوران هخامنشی و ساسانی به تصویر کشیده شده است.

اشیاء با ارزش هنری دیگری هم در طبقه اول کاخ نیاوران قرار دارند از جمله نقاشی طبیعت بی جان اثر محسن فروغی، نقاشی بهمن محصص، ظروف چینی با تصاویری از ناپلئون و خانواده سلطنتی ساخت فرانسه،ستون تزیینی (نماد سقاخانه) اثر هنرمند معروف پرویز تناولی، ظرف نقره طرح برجسته هدیه از کشور رومانی، ارگ اشرف پهلوی، قالیچه بافت کرمان با طرحی از داستان شیخ صنعان و دختر ترسا.

 

اتاق پذیرایی کاخ نیاوران

اتاق پذیرایی کاخ نیاوران

در قسمت جنوبی هال همکف، اتاق پذیرایی کاخ نیاوران قرار گرفته است که به پذیرایی از مهمانان دربار اختصاص دارد. از جمله اشیاء قیمتی و ارزشمند اتاق پذیرایی کاخ نیاوران می توان به سفال های به دست آمده و پیکرگ های گلی از محوطه باستانی مارلیک و املش در گیلان و مفرغ های لرستان مربوط به هزاره اول پی از میلاد اشاره کرد.

نقاشی های متعددی دور تا دور اتاق پذیرایی کاخ نیاوران راتزیین کرده است. تصویر محمدرضا شاه پهلوی و تصویر فرح دیبا، چند نقاشی چهره زن و  جنگل و منظره از جمله آنهاست. اتاق پذیرایی کاخ نیاوران را فرش های نفیس ایرانی با نقش لچک ترنج و اسلیمی بافت اصفهان و  تبریز پوشانده است.

مطلب پیشنهادی: باغ های ایرانی را بشناسید 

 

اتاق غذاخوری کاخ نیاوران

اتاق غذاخوری کاخ نیاوران

اتاق غذاخوری کاخ نیاوران در قسمت جنوب شرقی کاخ نیاوران قرار گرفته است. سرویس های غذاخوری نفیس که در اتاق غذاخوری کاخ نیاوران وجود دارند ساخت کشور آلمان، چک و فرانسه هستند و به سفارش دربار ایران ساخته شدند. از دیگر اشیاء نفیس اتاق های غذاخوری می توان به ظروف نقره با با روکش آب طلا ساخت کشور فرانسه؛ ظروف نقره  ساخت کشور انگلیس، مبلمان و شمعدان ساخت کشور فرانسه و فرش های نفیس ایرانی اشاره کرد.

 

اتاق نشیمن کاخ نیاوران

اتاق نشیمن کاخ نیاوران                                                                                                                                                                                                                                     

در اتاق نشیمن طبقه همکف کاخ نیاوران از رنگ تیره در دکوراسیون استفاده شده است و از این نظر تفاوت ظاهری با دیگر قسمت های کاخ نیاوران دارد. از اشیایی که در قسمت اتاق نشیمن کاخ نیاوران در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفتند می توان به ظروف تزیینی با روکش طلا که از طرف ریچارد نیکسون (Richard Nixon) رئیس جمهور امریکا هدیه داده شده است و گلدان ساخت ژاپن در قرن 19،نقاشی روباه  – مجموعه سفالهای تمدن امریکای جنوبی و فرش بافت منطقه بختیاری نام برد.

سینمای اختصاصی کاخ نیاوران در پشت اتاق نشیمن قرار دارد و امکان بازدید از آن وجود ندارد و تنها در مراسم های خاص از آن استفاده می شود.

 

تالار آبی کاخ نیاوران (موزه لباس و پارچه)

تالار آبی کاخ نیاوران (موزه لباس و پارچه)

در قسمت شمالی طبقه همکف کاخ نیاوران تالار آبی با وسعت 350 متر مربع قرار دارد. تالار آبی کاخ نیاوران با چند پله از طبقه همکف جدا شده است. از جمله مراسم های مهمی که در تالار آبی کاخ نیاوران برگزار شد می توان به مهمانی سال نو میلادی 1) رییس جمهور وقت امریکا در سال  1356 هجری شمسی برگزار شد نام برد (Jimmy Carter) که با حضور جیمی کارتر

علت نام گذاری این قسمت از کاخ نیاوران به تالار آبی وجود آبنما در روبروی تالار و در محوطه باغ و رنگ آبی دیوارها و پرده هاست. در اردیبهشت سال 1391 به مناسبت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی « موزه پارچه و لباس های سلطنتی» در تالار آبی کاخ نیاوران افتتاح شد.

با افتتاح موزه پارچه و لباس های سلطنتی بسیاری از آثار نفیس بافته، پارچه و لباس های دوره پهلوی که دارای ارزش هنری زیادی بودند و به علت نبود فضای کافی در معرض دید قرار نمی گرفتند به تالار آبی کاخ نیاوران منتقل شدند. ارتفاع تالار آبی، تزیینات گچبری زیبای سقف و دیوارها و لوسترهای کریستال به همراه آثار نمایش گذاشته شده زیبای موزه پارچه کاخ نیاوران را دو چندان کرده است.

مطلب پیشنهادی: موزه های ایران را بشناسید 

 

موزه لباس و پارچه کاخ نیاوران

موزه لباس و پارچه کاخ نیاوران

پارچه های نفیس اهدایی کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی و تولید شده کارگاههای پارچه بافی ایران از قبیل زربافت، ساتن، ابریشم و سوزن دوزی های مناطق مختلف در موزه پارچه کاخ نیاوران به نمایش گذاشته شده است. از آثار بسیار شاخص موزه پارچه کاخ نیاوران می توان به دو گوبلن ساخت فرانسه مربوط به قرن 17 و 18 م اشاره کرد که دیوارهای تاتر آبی کاخ نیاوران را تزیین کرده است.

 

اتاق انتظار مهمان کاخ نیاوران


اتاق انتظار مهمان کاخ نیاوران

در کنار راه پله اتاق انتظار مهمانان کاخ نیاوران وجود دارد که با نقاشی هایی زیبا و تندیس ها تزیین شده است.

 

نیم طبقه کاخ نیاوران

نیم طبقه کاخ نیاوران

در طبقه وسط ساختمان کاخ نیاوران  که به صورت یک نیم طبقه است اتاق کار و اتاق کنفرانس و دفتر منشی فرح دیبا و اتاق های خوای لیلا و ندیمه ی او قرار دارد. مجسمه سنگی بودا از کشور پاکستان و نقاشی  از منظره شمیران و پاروان های زیبای مشبک و منبت نیم طبقه کاخ نیاوران را تزیین کرده است.

برای رفتن به طبقه دوم کاخ نیاوران، چهار راه پله در چهار طرف کاخ قرار دارد که سه تای آنها مخصوص خدمه است و راه پله ای که از بقیه عرض بیشتری داشته مخصوص شاه بوده و به « شاه رو» معروف است. قبل از رسیدن به طبقه دوم دو اتاق وجود دارد که یکی رختکن  لباس نظامی و دیگری اتاق معاینات پزشکی است.

مطلب پیشنهادی: دیدنی های تهران را بشناسید 

 

طبقه آخر کاخ نیاوران


در طبقه آخر کاخ نیاوران اتاق های خصوصی فرزندان و خانواده و اتاق ندیمه ها ساخته شده است. در راه پله منتهی به طبقه آخر لباس های خانواده شاهنشاهی به نمایش گذاشته شده است.

 

اتاق مطالعه علیرضا پهلوی در کاخ نیاوران

اتاق مطالعه علیرضا پهلوی در کاخ نیاوران

اتاق مطالعه علیرضا پهلوی به اتاق خواب  او راه دارد. برنامه درسی هفتگی علیرضا پهلوی هنوز روی دیوار این اتاق به چشم می خورد. قالیچه زیبای بافت قم، ارگ مخصوص علیرضا پهلوی، نشان یادبود اولین پرواز مستقل علیرضا با هواپیما از جمله وسایلی است که در اتاق مطالعه علیرضا در کاخ نیاوران در معرض دید قرار گرفته است.

 

اتاق خواب و مطالعه فرحناز پهلوی

اتاق خواب و مطالعه فرحناز پهلوی

اتاق خواب و مطالعه فرحناز پهلوی هم در طبقه آخر کاخ نیاوران واقع شده است. در اتاق مطالعه فرحناز پهلوی در کاخ نیاوران مجموعه عروسک ها و مجسمه های برنزی و قفس تزیینی با حیوانات تاکسیدرمی شده وجود دارند. اتاق خواب با قالیچه بافت تبریز و تابلوهای رز اثر عباس کاتوزیان تزیین شده است.

 

اتاق آرایش فرح پهلوی

اتاق آرایش فرح پهلوی کاخ نیاوران

این اتاق محل آرایش فرح دیبا بوده و مستقیما به اتاق خواب راه دارد.

 

اتاق نشیمن طبقه اخر کاخ نیاوران

اتاق نشیمن طبقه اخرکاخ نیاوران

اتاق نشیمن کاخ نیاوران برای خانواده پهلوی در نظر گرفته شده است و اثر شاخص آن تابلوی نقاشی فرح با فرزندانش رضا و فرحناز است. محل استراحت نیمروزی محمدرضا شاه پهلوی درکاخ نیاوران با تابلو فرش را شاه و همسرش تاج الملوک بافت کرمان، خوشنویسی و تذهیب مدح چهره پیامبر (ص) و مبلمان های فرانسوی تزیین شده است.

اتاق خواب شاه و همسرش در کاخ نیاوران با رنگ طلایی و شیری تزیین شده است و فرش های بافت تبریز و کاشان در کف آن دیده می شود. مبلمان های زیبای فرانسوی هم زینت بخش این اتاق است. از جمله نکات قابل توجه در معماری کاخ نیاوران سقف بازشو کاخ نیاوران است که برای استفاده از نور طبیعی طراحی شده است.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های تاریخی ایران را بشناسید 

 

 

پیشنهاد ویژه مپگرد در بازدید از کاخ نیاوران

 • اگر هم به طبیعت علاقه مندید و هم از دیدن آثار معماری و تاریخی لذت می برید، بازدید از کاخ نیاوران را از دست ندهید. طبیعت مجموعه نیاوران با پوشش گیاهی زیبا و در برخی موارد منحصر به فرد خود بخصوص در فصل های بهار و پاییز بسیار لذت بخش و چشم نواز است.
 • کاخ نیاوران برای دوستداران هنر و معماری و صنایع دستی هم بسیار جذاب خواهد بود. معماری زیبا کاخ نیاوران و انواع صنایع دستی از جمله فرش های چشم نواز ایرانی، ظروف نفیس اروپایی، و آثار نقاشی نقاشان معروف و دیگر آثار هنری ارزش کاخ نیاوران را صدچندان کرده است.
 • مجموعه نیاورن در مناسبت های 14 خرداد (رحلت امام خمینی)، 21 رمضان (شهادت حضرت علی)، 9 و 10 محرم (تاسوعا و عاشورای حسینی)، 28 صفر (رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن)، 25 شوال (شهادت امام صادق) تعطیل است.

 

ساعات بازدید از کاخ نیاوران:

زمان بازدید از کاخ و موزه نیاوران همه روزه از 9 صبح تا 11 شب است.

 

 

  

اطلاعات تکميلي

 • آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران) مجموعه باغ نیاوران
 • نوع جاذبه گردشگری: تاریخی, معماری, جاذبه های گردشگری
 • ساعت های بازدید: از ۹ صبح تا ۱۸ عصر
 • روزهای بازدید: همه روزه به جز ایام تعطیل
 • هزینه بازدید: 2500 تومان
 • شماره تلفن: 02122282012
 • بهترین زمان برای بازدید: همه ایام سال
 • راه های دسترسی: تاکسی, ماشین
 • مدت زمان بازدید: کمتر از 2 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(11 امتیاز)

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
راهنمای بازدید از کاخ موزه نیاوران | کاخ اختصاصی خاندان پهلوی - 4.2 out of 5 based on 11 votes
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.