جاذبه های تاریخی ایران

زیباترین جاذبه های تاریخی ایران را از اینجا پیگیری کنید.

خانه زینت الملک، و یا زینت الملوک واقع در خیابان لطف علی خان، کنار نارنجستان قوام، در شهر شیراز یکی از بناهای تاریخی باقی مانده از دوره قاجار است که با فاصله ای دور از باغ نارنجستان قرار دارد اما با گذرگاه زیر زمینی به آن خانه متصل می شود.

خانه زینت الملوک | خانه مشاهیر شیراز - 5.0 out of 5 based on 3 votes

موزه آب یزد که یکی از با ارزشمندترین و در نوع خود بی نظیرترین موزه های آب جهان است در شهر یزد و در شمال میدان امیر چخماق قرار دارد. این موزه همزمان با برگزاری اولین همایش بین المللی قنات در اردیبهشت 1379 افتتاح شد. با مپگرد همراه باشید تا اطلاعات جالبی درباره آن بخوانید.

موزه آب یزد | خانه تاریخی کلاهدوزها - 5.0 out of 5 based on 5 votes

مجموعه گنجعلی خان که در پهناورترین استان ایران یعنی کرمان قرار دارد و ساخت آن از سال 1005  تا 1029 قمری طول کشیده است، شامل میدانی است در وسط شهر قدیم کرمان که در اطراف آن بازار، حمام، کاروانسرا، آب انبار، مسجد و ضرابخانه قرار گرقته است. در یک طرف میدان، حجره های تجاری قرار دارد و در سه طرف دیگر آن، بازار بزرگ کرمان که طولانی ترین راسته بازار ایران است.

مجموعه تاریخی گنجعلی خان | طولانی ترین راسته بازار ایران - 5.0 out of 5 based on 4 votes

دروازه ارگ سمنان شاخص ترین دیدنی سمنان و نماد آن محسوب می شود.

دروازه ارگ سمنان | شاخص ترین جاذبه تاریخی سمنان - 5.0 out of 5 based on 7 votes

باغ شازده (شاهزاده) بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی و یکی از 9 باغ زیبا و معروف ایرانی است که در 30 تیر ماه 1390 در فهرست میراث جهانی یونسکو (UNESCO) هم ثبت شده و به 35 زبان زنده دنیا ترجمه و در نقشه گردشگری یونسکو قرار گرفته است. باغ شاهزاده در 2 کیلومتری شهر ماهان و 35 کیلومتری کرمان در دامنه کوه های تیگران قرار گرفته است و یکی از زیباترین دیدنی های کرمان است.

باغ شاهزاده (شازده) | بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی - 5.0 out of 5 based on 7 votes

مجموعه تاریخی شهر باستانی بلقیس در سه کیلومتری شهر اسفراین خراسان شمالی قرار دارد. این مجموعه تاریخی قسمت های مختلفی دارد که در دوره های زمانی مختلف ساخته شده اند و از میان آنها ارگ یا قلعه بلقیس معروفترین و بزرگترین است.

تحقیقات باستان شناسان نشان داده است که این ارگ متعلق به دوره ساسانیان است که  265 سال پیش در حمله افغانها به کلی ویران شد ولی شواهد نشان می دهد تا اواخر دوره قاجار هنوز تعدادی خانواده در ارگ ساکن بوده و زندگی می کرده اند.

قلعه بلقیس | دومین بنای گلی ایران - 5.0 out of 5 based on 8 votes

میدان نقش جهان مجموعه ای بی نظیر از هنر، طبیعت، تاریخ و فرهنگ است، مکانی که شما را مجذوب نقش و رنگ و معماری بناهای منحصر به فردش می کند و همزمان در دل سبزی طبیعت می توانید از خنکی آب فواره های زیبا و صدای پرندگان میهمان حوض های وسیعش لذت ببرید، از کنار حجره های قدیمی و پرقصه اش بگذرید و همزمان موسیقی زیبای مینا کاران و مس تراشان را بشنوید.

میدان نقش جهان | دومين ميدان بزرگ جهان - 5.0 out of 5 based on 10 votes

کمتر کسی در ایران و یا حتی دنیا ممکن است نام سی و سه پل را نشنیده باشد و مشتاق دیدن این سازه بی نظیر نباشد!


تاریخچه سی و سه پل

این پل زیبا که به عنوان نماد شهر اصفهان شناخته می شود، شاهکار معماری صفویان است و به دستور شاه عباس اول، با نظارت و هزینه ی سپهسالار الله وردی خان گرجی ساخته شد.

عصر صفوی از نظر شهرسازی و ساخت سازه های مهندسی از درخشان ترین دوران تاریخ بود و گل سرسبد آن سی و سه پل است که با وجود گذر قرن ها هنوز از باشکوه ترین سازه های معماری ایران و جهان محسوب می شود.

سی و سه پل در دوران صفوی
سی و سه پل در دوران صفوی

از دوران قدیم سی و سه پل اصفهان چشم هرجهانگرد و بیننده خوش ذوقی را خیره می کرده و حتی جهانگردان معروفی مثل تارونیه فرانسوی، سرپرسی سایکس انگلیسی و شاردن از آن به تعریف تمجید یاد کرده اند و این بنا را جز پل های درجه اول دنیا و حتی شاهکار معماری نامیده اند که ارزش سفر کردن و دیدنش را دارد!

سی و سه پل در طول زمان نام های برازنده ای داشته است که پل شاه عباسی، پل الله وردی خان، پل جلفا، پل چهل چشمه و پل سی و سه چشمه از معروف ترین آنهاست.

پل سی و سه چشمه

این بنا در 15 دی ماه 1310 با شماره 110 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

سی و سه پل، شاهکار معماری ایرانی!

با نشستن شاه عباس صفوی بر تخت سلطنت و انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت ایران اقدامات زیادی برای عمران و آبادانی شهر انجام گرفت. پلان اصلی شهر اصفهان چهار باغ بوده که از دو محور عمود بر هم تشکیل می شده و سی و سه پل در امتداد یکی ازین محورهای اصلی قرار گرفت و متصل کننده چهارباغ عباسی به چهارباغ بالا، باغ هزار جریب، عباس آباد و محله جلفا بوده است.

همزمان با آبادانی باغ های چهارباغ عباسی، استاد معمار حسین بنا اصفهانی، پل را در عریض ترین قسمت زاینده رود ساخت، جایی که جریان روان و آرام آب زیر پل چشم اندازی زیبا می آفرید.

سی و سه پل در گذشته
سی و سه پل در گذشته

 

ساختار معماری سی و سه پل

سی و سه پل به طول تقریبا 360 متر و عرض 14 متر با 40 چشمه ( یا طاق بزرگ) و کاملا منظم بوده است که امروزه فقط 33 طاق آن باقی مانده و 295 متر طول دارد. شالوده بنا از آهک و سنگ است و طبقات بالاتر آن را با آجر و گچ ساخته اند.

ساختار معماری سی و سه پل

پل چهل چشمه دو طبقه بوده واز هر دو طبقه آن برای رفت و آمد مردم استفاده می شده. طبقه پایین یک پیاده رو دارد که کمی از سطح رودخانه بالاتر ساخته شده و بین پایه های پل ها سکوی های سنگی قرار گرفته که در زمان کم آب شدن زاینده رود مردم از روی آن می گذشتند.

سکوهاس سنگی سی و سه پل

هر پل دو ستون دارد که بهم متصل اند و یک طاق بزرگ را شکل می دهند که نمای مستطیلی یکپارچه و زیبا می سازد. در دو سمت نیز پله هایی برای ارتباط طبقه پایین با طبقه بالا ساخته شده است.

ستون های اصلی سی و سه پل

طبقه دوم با معماری ایرانی و بسیار زیبا روی طبقه زیرین بنا شده و یک شاهراه اصلی سنگ فرش شده و عریض در وسط قرار دارد که محل عبود سواره ها و کاروان ها بوده و دو راه رو مسقف و باریک تر در کنار آن است که برای عبور افراد پیاده استفاده می شده.

طبقه دوم سی و سه پل
طبقه دوم سی و سه پل

پیاده روها مزین به حدود 99 طاقچه ی کوچک هستند و از یک طرف به زاینده رود و از طرف دیگر به شاهراه اصلی مشرف می شوند و می گویند روی آن ها تابلوی های نقاشی زیبا قرار داشته است.

از این قسمت در زمان طغیان رودخانه استفاده می شده و جشن های رسمی را نیز در این طبقه برگزار می کردند.

13 تیرماه هر سال جشن باستانی آبریزگان یا آب پاشان ( جشنی که برای گرامی داشت آب برگزار می شده و در آن مردم روی هم آب و گلاب می ریختند و شادی می کردند) با حضور شاه و درباریان، شعرا و مردم روی این پل برگزار می شده است.

آیین نوروز و مراسم گلریزان برای شاه عباس، علاوه بر باغ نقش جهان روی این پل هم انجام می شده و مدت عید نوروز به دستور شاه آن را آذین می بستند و چراغانی می کردند.

با ساکن شدن ارامنه در اصفهان و محله جلفا این پل، مکانی برای برگزاری مراسم های ارمنی مثل خاج شویان هم بوده است. ارمنیان در میدان جلوی پل کالاهای خود را با بازرگانان اصفهانی معامله می کردند اما حق عبور از پل را نداشتند.

پل الله وردی خان

در کتاب عالم آرای عباسی در مورد این پل نوشته اند، که چهل چشمه ( یا دهانه) داشته است و از هر کدام از چشمه ها آب جاری بوده. بعد ها با کشت درختان و انحراف آب بعضی از دهانه ها تقریبا متروک می شوند اما در سال 1330 شهردار اصفهان آقای مصطفی خان مستوفی این اراضی را از دست غاصبان می گیرد و مجرای عبور آب را باز می کند و دیواری سنگی در سمت شمال پل می سازد که آثار آن هنوز دیده می شود.

در شمال شرقی 33 پل بنایی آجری قرار دارد که یادبودی است برای شاعر قصیده سرای اصفهانی کمال الدین اسماعیل که در حمله مغول از بین رفت. در جلوی پل مجسمه ای از رضا شاه قرار داشته که سوار بر اسب بوده اما امروزه به میدان 24 اسفند منتقل شده است.

تاریخ دقیق ساخت پل مشخص نیست اما در اوایل قرن 11 هجری و بین سال های 1005 تا 1011 ساخت آن تمام شده. احتمالا ابتدا طبقه زیرین پل را بنا کرده اند و بعد بر حسب نیاز در زمان طغیان رودخانه طبقه بالا به آن اضافه شده است.

 

راه دسترسی به سی و سه پل

برای دسترسی به 33 پل می توانید از سمت شمال از طریق خیابان کاوه به خیابان چهارباغ عباسی و میدان انقلاب بروید و یا در جنوب از دروازه شیراز و چهارباغ بالا به پل برسید.

به هرحال از هر راهی که خودتان را به این بنای تاریخی زیبا برسانید مطمئن باشید لحظه های خاطره انگیزی را هنگام قدم زدن بر دل زاینده رود تجربه خواهید کرد.

سی و سه پل و خشک شدن زاینده رود
سی و سه پل و خشک شدن زاینده رود
سی و سه پل | شاهکار معماری صفویان - 5.0 out of 5 based on 8 votes

کاخ اردشیر بابکان که بیشتر به آتشکده  فیروزآباد هم معروف است در 10 کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان فیروزآباد به حساب می آید.


این کاخ زیبا به دستور اردشیر بابکان، بنیانگذار سلسه ساسانی ساخته شد و یکی از کاخ های ییلاقی اردشیر بوده که دارای معماری زیبای گنبدی شکل و قدمتی 1800 ساله است  و تالارهای تو در تو زیبایی دارد.

کاخ اردشیر بابکان

در ضلع شرقی این آتشکده، چهار ساختمان گنبدی شکل وجود دارد که به اندازه یک متر از قطر سقف این گنبدها باز است.

چشمه کاخ اردشیر بابکان

در بیرون از ضلع شمالی آن هم چشمه ای جوشان وجود دارد که زیبایی منظره را بیشتر کرده است.


آتشکده فیروزآباد
آتشکده اردشیر

کاخ اردشیر بابکان | آتشکده فیروزآباد - 4.9 out of 5 based on 12 votes

کلیسای حضرت مریم (ننه مریم) از قدیمی ترین کلیساهای ایران و دومین کلیسای قدیمی جهان، بعد از کلیسای بیت الحم محل تولد حضرت مسیح  است. این کلیسا که به نام کلیسای شرق آشور هم مشهوراست، درابتدای روستای عیسی لو به فاصله 12 کیلومتری شمال شرق شهر ارومیه قرار دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کلیسای حضرت مریم (ننه مریم) | دومین کلیسای قدیمی جهان - 4.4 out of 5 based on 7 votes

غارهای خربس که به دلیل معماری صخره ای عجیبشان معروف اند، درمسیر روستای رمچاه و جلوی کوهی که به ساحل جنوبی جزیره قشم مشرف است، قرار دارند. بعد از رسیدن به این محل که دور تادور آن را تپه ها محاصره کرده اند، می توانید از 9 روزنه ای که شبیه غار هستند وارد این مجموعه که شکل باستانی خود را حفظ کرده است بشوید.

غارهای خربس | پناهگاه خفاش های در حال انقراض - 5.0 out of 5 based on 13 votes

مدرسه علمیه سعیدیه

مدرسه علمیه سعیدیه - 5.0 out of 5 based on 2 votes

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای دریافت پیشنهادهای ویژه مپگرد در خبرنامه عضو شوید