جاذبه های تاریخی ایران

زیباترین جاذبه های تاریخی ایران را از اینجا پیگیری کنید.

مجموعه گنجعلی خان که در پهناورترین استان ایران یعنی کرمان قرار دارد و ساخت آن از سال 1005  تا 1029 قمری طول کشیده است، شامل میدانی است در وسط شهر قدیم کرمان که در اطراف آن بازار، حمام، کاروانسرا، آب انبار، مسجد و ضرابخانه قرار گرقته است. در یک طرف میدان، حجره های تجاری قرار دارد و در سه طرف دیگر آن، بازار بزرگ کرمان که طولانی ترین راسته بازار ایران است.

مجموعه تاریخی گنجعلی خان | طولانی ترین راسته بازار ایران - 5.0 out of 5 based on 4 votes

دروازه ارگ سمنان شاخص ترین دیدنی سمنان و نماد آن محسوب می شود.

دروازه ارگ سمنان | شاخص ترین جاذبه تاریخی سمنان - 5.0 out of 5 based on 7 votes

باغ شازده (شاهزاده) بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی و یکی از 9 باغ زیبا و معروف ایرانی است که در 30 تیر ماه 1390 در فهرست میراث جهانی یونسکو (UNESCO) هم ثبت شده و به 35 زبان زنده دنیا ترجمه و در نقشه گردشگری یونسکو قرار گرفته است. باغ شاهزاده در 2 کیلومتری شهر ماهان و 35 کیلومتری کرمان در دامنه کوه های تیگران قرار گرفته است و یکی از زیباترین دیدنی های کرمان است.

باغ شاهزاده (شازده) | بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی - 5.0 out of 5 based on 5 votes

مجموعه تاریخی شهر باستانی بلقیس در سه کیلومتری شهر اسفراین خراسان شمالی قرار دارد. این مجموعه تاریخی قسمت های مختلفی دارد که در دوره های زمانی مختلف ساخته شده اند و از میان آنها ارگ یا قلعه بلقیس معروفترین و بزرگترین است.

تحقیقات باستان شناسان نشان داده است که این ارگ متعلق به دوره ساسانیان است که  265 سال پیش در حمله افغانها به کلی ویران شد ولی شواهد نشان می دهد تا اواخر دوره قاجار هنوز تعدادی خانواده در ارگ ساکن بوده و زندگی می کرده اند.

قلعه بلقیس | دومین بنای گلی ایران - 5.0 out of 5 based on 8 votes

میدان نقش جهان مجموعه ای بی نظیر از هنر، طبیعت، تاریخ و فرهنگ است، مکانی که شما را مجذوب نقش و رنگ و معماری بناهای منحصر به فردش می کند و همزمان در دل سبزی طبیعت می توانید از خنکی آب فواره های زیبا و صدای پرندگان میهمان حوض های وسیعش لذت ببرید، از کنار حجره های قدیمی و پرقصه اش بگذرید و همزمان موسیقی زیبای مینا کاران و مس تراشان را بشنوید.


میدان نقش جهان (میدان امام)، دومين ميدان بزرگ جهان

میدان نقش جهان از بزرگترین میدان های قدیمی اصفهان است که در گذشته اعتبار شهر اصفهان به حساب می آمده و حتی میدان های بزرگ و معروف آن زمان مثل میدان دوژ پاريس، ميدان سرخ مسكو، ميدان بزرگ شهر بروكسل بلژيك و ميدان كنكورد پاريس هم در رقابت با وسعت آن ناکامند. میدان نقش جهان بعد از ميدان تيان آنكمن در پكن چین، دومين ميدان بزرگ جهان است.

میدان نقش جهان در بهمن 1313 ه.ش در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت 1358 ه.ش با نام میدان شاه، از اولین آثار ایرانی بود که به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو، ثبت جهانی شد.

میدان نقش جهان (میدان امام)، دومين ميدان بزرگ جهان

 

تاریخچه میدان نقش جهان

در طول زمان میدان نقش جهان را با  اسم های مختلفی می شناختند، مثل میدان بزرگ، میدان اصلی شهر، میدان نو، میدان قصر، میدان شاه، میدان سلطنتی و میدان بزرگ شاهی، که امروز به آن میدان امام می گویند.

با اینکه نقش جهان پیشینه‌ای از دوران تیموریان داشته، ولی سازه به شکل امروزی، در عصر صفویان و زمان سلطنت شاه عباس صفوی پایه‌ گذاری شده‌است. شاه عباس، پس از انتقال پایتختش از قزوین به اصفهان، به کمک وزیر دانشمندش، شیخ بهایی، طرحی نو برای شهر اصفهان پایه ریزی می کند و شهر را در یک پلان 4 باغ به سمت جنوب و زاینده رود گسترش می دهد و میدان نقش جهان هم به عنوان قطب ارتباطی بافت قدیم و جدید شهر بین آنها قرار میگیرد.

تاریخچه میدان نقش جهان

 

تا قبل از ساخت میدان، دراین محل، باغ بزرگی بنام نقش جهان وجود داشته‌ که برگرفته از شهری در آذربایجان بود که امروزه نخجوان نام دارد. در دوران سلجوقیان، بخش میدانی باغ، میدان کوشک نام داشته و برای اجرای مجازات های حکومتی مثل اعدام و برگزاری آیین های رسمی مثل جشن نوروز استفاده می شده ولی بعدها، صفویان میدان را با وسعت خیلی بزرگتر ازکوشک سابق، در سال 1011 ه.ق ساختند. میدان نفش جهان زمان ساخت و بعد از آن در تمام دوران صفویه، فعال و پر رونق بوده، اما در زمان شاه سلطان حسین، به دلیل بی توجهی ها، جوی‌های آب به تدریج راکد شد و درختانی که شاه عباس به دست خود کاشته بود، خشکیدند. بخش‌هایی از میدان مثل عمارت نقاره ‌خانه هم در دوران آشفتگی ایران هنگام حمله اشرف افغان و استقرار حکومت قاجاریه، تخریب شد. اما در زمان حکومت رضا شاه دوباره به میدان توجه زیادی شد، غرفه‎های میدان را مرمت و بازسازی کردند و فعالیت‌های شهری و کسب و کار به راه انداختند و رونق از دسته رفته را به آن باز گرداندند که تا امروز ادامه دارد.

از سال 1368 به بعد به منظور حفظ و نگهداری این اثر ارزشمند، تردد خودروها در بخش جنوبی ممنوع شد و تردد در این بخش به صورت پیاده یا با درشکه انجام می شود.

درشکه ها در میدان نقش جهان اصفهان
درشکه ها در میدان نقش جهان اصفهان

اکثر مناسبت های سلطنتی، رویداد های ورزشی، معاملات تجاری و آیین های مذهبی، در این میدان برگزار می شده و این میدان پذیرای هر فردی با هر لباس و مقام و عقیده ای بوده است. در این محل آیین‌های مختلف ملی و مذهبی، بازی چوگان، قپق اندازی، شاطردوانی، رژه قشون، جشن و چراغانی، آتش‌بازی و … برگزار می شده و در روزهای دیگر محل گردش و خرید مردم و محل برگزاری جمعه بازارهای بزرگ بوده‌است. یکی از اولین مراسم های رسمی که در این میدان برگزار شد، بازگشت پیروزمندانه امام قلی خان از فتح جزیره هرمز به پایتخت آن زمان یعنی (اصفهان) بوده‌ است.

 

معماری بنای میدان نقش جهان

طرح میدان نقش جهان احتمالا با الهام از نقشه های قدیمی تر در اصفهان ( میدان عتیق دوران آل بویه) و تبریز (میدان حسن پادشاه) و قزوین (میدان عالی قاپو) و به دست معماران، استاد محمدرضا و استاد علی‌اکبر اصفهانی اجرا شده است که اسم آنها بر سر در بناهای میدان دیده می شود.

به عنوان نماد اصلی قدرت صفوی، ارسن ( مجموعه بازار، مسجد و بخش حکومتی در یک شهر) نقش جهان، همه بعد های حکومتی، شامل مرکز اجتماعی (مسجد شهر )، مرکز حکومتی (کاخ عالی قاپو)، مرکز اقتصادی (بازار) و مرکز مذهبی (شیعه) مسجد شیخ لطف الله را بصورتی یکپارچه و متحد در خود قرار داده است. در پشت ارسن، ساختمان‌ها و باغ‌هایی بوده که تا کنار زاینده رود ادامه داشته ولی امروزه بیشتر آن‌ها از بین رفته‌اند و تنها کوشک‌های چهل ستون و هشت بهشت باقی مانده است.

میدان نقش جهان در گذشته بزرگتر بوده و بازارهایی اطرافش قرار داشته، اما برای جلوگیری از رانش طاق ها، بازارها و دهانه‌هایی به میدان اضافه شد و آن را کوچکتر کرد که در زمان شاه صفی، این دهانه ها به حجره های تجاری تبدیل شدند.

 

راهنمای بازدید از مجموعه نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان در قسمت شمال شهر، به طول تقریبی 507 و عرض 158 متر ( 85 هزار متر مساحت) و به شکل مستطیلی که در راستای شمالی جنوبی کشیدگی دارد قرار گرفته. در چهارگوشه این میدان مشهورترین و عظیم‌ترین بناهای تاریخی اصفهان مثل مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه (در ضلع جنوبی)، مسجد شیخ لطف‌الله (در ضلع شرقی)، عمارت عالی‌قاپو (در ضلع غربی) و سردر قیصریه (در ضلع شمالی) ساخته شده‌است.

مسجد امام در میدان نقش جهان
مسجد جامع عباسی یا مسجد شاه در میدان نقش جهان
کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان
کاخ عالی قاپو در میدان نقش جهان
مسجد شیخ لطف الله در میدان نقش جهان
مسجد شیخ لطف الله در میدان نقش جهان
سردر قیصریه میدان نقش جهان
سردر قیصریه میدان نقش جهان

این چهار بنا را، چهار بازار بزرگ احاطه کرده‌اند که شامل 200 حجره دو طبقه می شوند. هر کدام از بازارها در زمان صفوي به شغلی اختصاص داشت در حال حاضر تمام بازار ها به فروش صنایع دستی اشتغال دارند که شامل آثار منبت کاری، مینا کاری، تزئینات مسی، قلم زنی و هنرهای دیگر مردم اصفهان است.

در طبقه دوم میدان هم، موزه بزرگ اسلامی در حال ساخت است که محلی برای نمایش آثار اسلامی خواهد شد.

حیاط نقش جهان، به شکل صحن مساجد، 4 ایوانی ساخته شده و 4 دروازه دارد. در بخش جنوبی حیاط دو دروازه سنگی چوگان از آن دوره باقی مانده که از آن برای ورزش چوگان استفاده می شد و قدیمی‌ترین دروازه چوگان دنیاست. طرح میدان بعدها الگوی ساخت زمین‌های ورزشی هارلینگام و زمین‌های چوگان معروف دیگر قرار گرفت.

بنای میدان نقش جهان

 

قهوه خانه هایی هم در اطراف میدان نقش جهان وجود دارد که برای گذران وقت شاعران ، هنرمندان ، درباریان و سران مملکتی و سرگرم کردن آنها بوده است.

همچنین در حیاط میدان با درشکه های قرمز و زیبا رو به رو می شوید که گردش با انها در میدان برایتان خاطره انگیز خواهد بود.

قهوه خانه های میدان امام اصفهان
قهوه خانه های میدان امام اصفهان

سر در قیصریه

سردر قیصریه بنایی است در شمال میدان نقش جهان، که در ورودی اصلی بازار بزرگ اصفهان است و در گذشته راه اصلی بازار بوده‌ و به دلیل شباهت آن به یکی از بناهای شهر قیصریه به این نام معروف شد. قبلا سه طبقه ولی الان دو طبقه‌ است. طبقه سوم، نقاره‌ خانه نام داشته که در آن با صدای موسیقی، اوقات روز را اعلام می‌کرده‌اند.

سردر قیصریه شامل چهار در فرعی، یک دروازه اصلی و یک حوض بوده که حوض آن حدود سال 1340 شمسی به باغچه تبدیل شد ولی بعدها احیا شده‌ است. سردر قیصریه تزیینات کاشی کاری زیبایی دارد و نقاشی‌هایی جالب از شکار دسته جمعی شاه عباس، تصویر مردان و زنان اروپایی و جنگ شاه عباس با ازبکان، به هنر رضا عباسی دیده می شود.

ناقوس دیر هرمز و ساعتی که در قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز قرار داشته ، بعد از فتح آن جزیره، به اصفهان آورده شد و در بالای این سردر نصب شد.

سردر قیصریه در میدان امام اصفهان

 

بازار قیصریه یا سلطانی

بعد از عبور از سر در قیصریه وارد بازار بزرگ قیصریه یا بازار سلطانی می شویم. این بازار محل نمایش فرش های اصیل اصفهانی است و زیباترین و معروفترین بازار در عصر صفویه بوده است. راسته بازار سلطانی دو طبقه است که طبقه بالا مربوط به کارهای اداری و طبقه پایین محل خرید و فروش صنایع دستی، فرش و … بوده است.

غیر از بناهایی که الان دیده می شود، سازه های دیگری هم در میدان وجود داشته که به تدریج کابرد خود را از دست داده و از بین رفته‌اند، مثل سرستون‌های مرمرین که احتمالاً از تخت جمشید شیراز به اصفهان آورده شده بودند و الان  یکی به چهلستون منتقل شده و یکی در موزه ایران باستان تهران قرار دارد، و یا 110 توپ اسپانیایی و غنیمت فتح جزیره هرمز به وسیله امام قلی خان و میله قپق به ارتفاع چهل متر که در مرکز میدان بوده اند و الان کاملا نابود شدند و یا بنایی که ساعتی اروپایی در آن نصب شده بوده. در کنار مسجد شیخ لطف‌الله هم، مدرسه‌ای به نام مدرسه خواجه ‌ملک (بعدها اسم آن به مدرسه شیخ لطف‌الله تغییر کرد) وجود داشته که در زمان قاجاریه تخریب شد.

بازار قیصریه یا سلطانی

 

دسترسی به میدان نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان در میدان مرکزی شهر اصفهان قرار دارد و باید از خیابان سپاه به سمت میدان بروید. در شرق میدان، خیابان حافظ و در غرب، خیابان سپه قرار دارد که مسیر رسیدن به میدان است. از خیابان استانداری هم می توانید از طریق کوچه‌ی پشت مطبخ و کوچه‌های عمود به میدان، پباده بروید.

 

نقش جهان در نگاه جهانیان

سیاحان و جهانگردانی که در زمان‌های گذشته به اصفهان سفر کرده اند، از شکوه و عظمت میدان نقش جهان و کاربری های مهم سیاسی اش در مذاکرات تاریخی، تعریف کرده اند مثل مانند شوالیه شاردن، ژان باتیست تاورنیه، پیترو دلاواله، سانسون، انگلبرت کمپفر و ... که بیانش خالی از لطف نیست.

ژان شاردن، فرانسوی میدان نقش جهان را زیباترین میدان دنیا دانسته ‌است.

دیو لافوا، جهانگرد فرانسوی می نویسد: من احتیاجی ندارم که مانند فیثاغورث یونانی در حل مسئله مهمی تلاش کنم، بلکه کاملاً  برای من مکشوف است و می توانم با نهایت اطمینان بگویم که در دنیای متمدن امروز هیچ گونه بنا ئی وجود ندارد که بتواند از حیث وسعت و زیبائی و تقارن عمارات، شایسته مقایسه با این میدان باشد. این عقیده شخص من نیست، سایر اروپائیان هم که در فن معماری و مهندسی تخصص دارند با عقیده من همراهند.

پیترو دلاواله، جهانگرد ایتالیائی می گوید: دور تا دور این میدان را ساختمانهای مساوی و موزون و زیبا فرا گرفته که سلسله آنها در هیچ نقطه قطع نشده است . درها همه بزرگ و دکانها همسطح خیابان هستند و بالای آنها ایوانها و پنجره ها و هزاران تزئینات مختلف ، منظره زیبائی بوجود آورده است. این حفظ تناسب در معماری و ظرافت کار باعث تجلی بیشتر زیبائی میدان می شود و با وجودی که عمارتهای میدان ناوو نادر رم بلندتر و غنی تر هستند، اگر جرات این را داشته باشم باید بگویم میدان نقش جهان را بدلایلی ترجیح می دهم.

پرو فسور هینتس، ایران شناس معاصر آلمانی هم می گوید: میدان در مرکز شهر قرار دارد. بنایش موقعی صورت گرفته که مشابه آن را از نظر وسعت و سبک معماری و اصول شهر سازی در مغرب زمین نداریم.

میدان نقش جهان | دومين ميدان بزرگ جهان - 5.0 out of 5 based on 8 votes

کمتر کسی در ایران و یا حتی دنیا ممکن است نام سی و سه پل را نشنیده باشد و مشتاق دیدن این سازه بی نظیر نباشد!


تاریخچه سی و سه پل

این پل زیبا که به عنوان نماد شهر اصفهان شناخته می شود، شاهکار معماری صفویان است و به دستور شاه عباس اول، با نظارت و هزینه ی سپهسالار الله وردی خان گرجی ساخته شد.

عصر صفوی از نظر شهرسازی و ساخت سازه های مهندسی از درخشان ترین دوران تاریخ بود و گل سرسبد آن سی و سه پل است که با وجود گذر قرن ها هنوز از باشکوه ترین سازه های معماری ایران و جهان محسوب می شود.

سی و سه پل در دوران صفوی
سی و سه پل در دوران صفوی

از دوران قدیم سی و سه پل اصفهان چشم هرجهانگرد و بیننده خوش ذوقی را خیره می کرده و حتی جهانگردان معروفی مثل تارونیه فرانسوی، سرپرسی سایکس انگلیسی و شاردن از آن به تعریف تمجید یاد کرده اند و این بنا را جز پل های درجه اول دنیا و حتی شاهکار معماری نامیده اند که ارزش سفر کردن و دیدنش را دارد!

سی و سه پل در طول زمان نام های برازنده ای داشته است که پل شاه عباسی، پل الله وردی خان، پل جلفا، پل چهل چشمه و پل سی و سه چشمه از معروف ترین آنهاست.

پل سی و سه چشمه

این بنا در 15 دی ماه 1310 با شماره 110 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

سی و سه پل، شاهکار معماری ایرانی!

با نشستن شاه عباس صفوی بر تخت سلطنت و انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت ایران اقدامات زیادی برای عمران و آبادانی شهر انجام گرفت. پلان اصلی شهر اصفهان چهار باغ بوده که از دو محور عمود بر هم تشکیل می شده و سی و سه پل در امتداد یکی ازین محورهای اصلی قرار گرفت و متصل کننده چهارباغ عباسی به چهارباغ بالا، باغ هزار جریب، عباس آباد و محله جلفا بوده است.

همزمان با آبادانی باغ های چهارباغ عباسی، استاد معمار حسین بنا اصفهانی، پل را در عریض ترین قسمت زاینده رود ساخت، جایی که جریان روان و آرام آب زیر پل چشم اندازی زیبا می آفرید.

سی و سه پل در گذشته
سی و سه پل در گذشته

 

ساختار معماری سی و سه پل

سی و سه پل به طول تقریبا 360 متر و عرض 14 متر با 40 چشمه ( یا طاق بزرگ) و کاملا منظم بوده است که امروزه فقط 33 طاق آن باقی مانده و 295 متر طول دارد. شالوده بنا از آهک و سنگ است و طبقات بالاتر آن را با آجر و گچ ساخته اند.

ساختار معماری سی و سه پل

پل چهل چشمه دو طبقه بوده واز هر دو طبقه آن برای رفت و آمد مردم استفاده می شده. طبقه پایین یک پیاده رو دارد که کمی از سطح رودخانه بالاتر ساخته شده و بین پایه های پل ها سکوی های سنگی قرار گرفته که در زمان کم آب شدن زاینده رود مردم از روی آن می گذشتند.

سکوهاس سنگی سی و سه پل

هر پل دو ستون دارد که بهم متصل اند و یک طاق بزرگ را شکل می دهند که نمای مستطیلی یکپارچه و زیبا می سازد. در دو سمت نیز پله هایی برای ارتباط طبقه پایین با طبقه بالا ساخته شده است.

ستون های اصلی سی و سه پل

طبقه دوم با معماری ایرانی و بسیار زیبا روی طبقه زیرین بنا شده و یک شاهراه اصلی سنگ فرش شده و عریض در وسط قرار دارد که محل عبود سواره ها و کاروان ها بوده و دو راه رو مسقف و باریک تر در کنار آن است که برای عبور افراد پیاده استفاده می شده.

طبقه دوم سی و سه پل
طبقه دوم سی و سه پل

پیاده روها مزین به حدود 99 طاقچه ی کوچک هستند و از یک طرف به زاینده رود و از طرف دیگر به شاهراه اصلی مشرف می شوند و می گویند روی آن ها تابلوی های نقاشی زیبا قرار داشته است.

از این قسمت در زمان طغیان رودخانه استفاده می شده و جشن های رسمی را نیز در این طبقه برگزار می کردند.

13 تیرماه هر سال جشن باستانی آبریزگان یا آب پاشان ( جشنی که برای گرامی داشت آب برگزار می شده و در آن مردم روی هم آب و گلاب می ریختند و شادی می کردند) با حضور شاه و درباریان، شعرا و مردم روی این پل برگزار می شده است.

آیین نوروز و مراسم گلریزان برای شاه عباس، علاوه بر باغ نقش جهان روی این پل هم انجام می شده و مدت عید نوروز به دستور شاه آن را آذین می بستند و چراغانی می کردند.

با ساکن شدن ارامنه در اصفهان و محله جلفا این پل، مکانی برای برگزاری مراسم های ارمنی مثل خاج شویان هم بوده است. ارمنیان در میدان جلوی پل کالاهای خود را با بازرگانان اصفهانی معامله می کردند اما حق عبور از پل را نداشتند.

پل الله وردی خان

در کتاب عالم آرای عباسی در مورد این پل نوشته اند، که چهل چشمه ( یا دهانه) داشته است و از هر کدام از چشمه ها آب جاری بوده. بعد ها با کشت درختان و انحراف آب بعضی از دهانه ها تقریبا متروک می شوند اما در سال 1330 شهردار اصفهان آقای مصطفی خان مستوفی این اراضی را از دست غاصبان می گیرد و مجرای عبور آب را باز می کند و دیواری سنگی در سمت شمال پل می سازد که آثار آن هنوز دیده می شود.

در شمال شرقی 33 پل بنایی آجری قرار دارد که یادبودی است برای شاعر قصیده سرای اصفهانی کمال الدین اسماعیل که در حمله مغول از بین رفت. در جلوی پل مجسمه ای از رضا شاه قرار داشته که سوار بر اسب بوده اما امروزه به میدان 24 اسفند منتقل شده است.

تاریخ دقیق ساخت پل مشخص نیست اما در اوایل قرن 11 هجری و بین سال های 1005 تا 1011 ساخت آن تمام شده. احتمالا ابتدا طبقه زیرین پل را بنا کرده اند و بعد بر حسب نیاز در زمان طغیان رودخانه طبقه بالا به آن اضافه شده است.

 

راه دسترسی به سی و سه پل

برای دسترسی به 33 پل می توانید از سمت شمال از طریق خیابان کاوه به خیابان چهارباغ عباسی و میدان انقلاب بروید و یا در جنوب از دروازه شیراز و چهارباغ بالا به پل برسید.

به هرحال از هر راهی که خودتان را به این بنای تاریخی زیبا برسانید مطمئن باشید لحظه های خاطره انگیزی را هنگام قدم زدن بر دل زاینده رود تجربه خواهید کرد.

سی و سه پل و خشک شدن زاینده رود
سی و سه پل و خشک شدن زاینده رود
سی و سه پل | شاهکار معماری صفویان - 5.0 out of 5 based on 8 votes

کاخ اردشیر بابکان که بیشتر به آتشکده  فیروزآباد هم معروف است در 10 کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان فیروزآباد به حساب می آید.


این کاخ زیبا به دستور اردشیر بابکان، بنیانگذار سلسه ساسانی ساخته شد و یکی از کاخ های ییلاقی اردشیر بوده که دارای معماری زیبای گنبدی شکل و قدمتی 1800 ساله است  و تالارهای تو در تو زیبایی دارد.

کاخ اردشیر بابکان

در ضلع شرقی این آتشکده، چهار ساختمان گنبدی شکل وجود دارد که به اندازه یک متر از قطر سقف این گنبدها باز است.

چشمه کاخ اردشیر بابکان

در بیرون از ضلع شمالی آن هم چشمه ای جوشان وجود دارد که زیبایی منظره را بیشتر کرده است.


آتشکده فیروزآباد
آتشکده اردشیر

کاخ اردشیر بابکان | آتشکده فیروزآباد - 4.9 out of 5 based on 12 votes

کلیسای حضرت مریم (ننه مریم) از قدیمی ترین کلیساهای ایران و دومین کلیسای قدیمی جهان، بعد از کلیسای بیت الحم محل تولد حضرت مسیح  است. این کلیسا که به نام کلیسای شرق آشور هم مشهوراست، درابتدای روستای عیسی لو به فاصله 12 کیلومتری شمال شرق شهر ارومیه قرار دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کلیسای حضرت مریم (ننه مریم) | دومین کلیسای قدیمی جهان - 5.0 out of 5 based on 6 votes

غارهای خربس که به دلیل معماری صخره ای عجیبشان معروف اند، درمسیر روستای رمچاه و جلوی کوهی که به ساحل جنوبی جزیره قشم مشرف است، قرار دارند. بعد از رسیدن به این محل که دور تادور آن را تپه ها محاصره کرده اند، می توانید از 9 روزنه ای که شبیه غار هستند وارد این مجموعه که شکل باستانی خود را حفظ کرده است بشوید.

غارهای خربس | پناهگاه خفاش های در حال انقراض - 5.0 out of 5 based on 13 votes

مدرسه علمیه سعیدیه

مدرسه علمیه سعیدیه - 5.0 out of 5 based on 1 vote

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای دریافت پیشنهادهای ویژه مپگرد در خبرنامه عضو شوید
×