فارس

راهنمای سفر به استان فارس

استان فارس در بخش جنوبی کشور قرار گرفته، مرکز آن شهر شیراز است و به دلیل آثار تاریخی مهمی که در آن قرار دارد به پایتخت فرهنگی ایران معروف است.

این استان از شمال به استان اصفهان، از شرق به استان یزد، از جنوب به استان هرمزگان و از غرب به استان کهکیلویه و بوشهر متصل می شود و یکی از مناطق مهم عشایری ایران است که بزرگترین ایل ایران (ایل قشقایی) با شش طایفه در آن کوچ روی می کنند.

مهم ترین جاذبه های گردشگری استان فارس

از مهم ترین آثار تاریخی و گردشگری فارس، می توان به تخت جمشید(پرسپولیس) در شهرستان مرودشت، باغ ارم، باغ عفیف آباد، مجموعه زندیه در شیراز، آرامگاه حافظ و سعدی، آتشکده اردشیر بابکان در فیروزآباد، دریاچه بختگان در نزدیکی ارسنجان، آرامگاه کوروش در پاسارگاد و… اشاره کرد.

 

سوغات و صنایع دستی استان فارس

صنایع دستی زیادی در شهرهای استان فارس و مناطق عشایری آن وجود دارد که از مهمترین ها می توان به قالی و گلیم بافی، گبه، خاتم کاری، منبت کاری، معرق کاری، نقاشی روی چوب، سفال کاری، گچ بری، آینه کاری، تذهیب و سنگ تراشی اشاره کرد.

 

غذاهای سنتی و محلی استان فارس

از معروف ترین غذاهای سنتی و محلی استان فارس می توان کلم پلو شیرازی، آش کارده کازرون، کباب لار و خورشت بادمجان را نام برد.

اگر به استان فارس سفر کردید حتما فالوده، آبقوره، کلوچه مسقطی و نان یوخه شیراز، انار و رب انار ارسنجان، انجیر استهبان،خرما جهرم، پرتقال داراب و مسقطی لار را امتحان کنید.خانه زینت الملک، و یا زینت الملوک واقع در خیابان لطف علی خان، کنار نارنجستان قوام، در شهر شیراز یکی از بناهای تاریخی باقی مانده از دوره قاجار است که با فاصله ای دور از باغ نارنجستان قرار دارد اما با گذرگاه زیر زمینی به آن خانه متصل می شود.

خانه زینت الملوک | خانه مشاهیر شیراز - 5.0 out of 5 based on 3 votes

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است که در زمان قاجار ساخته شده است. رنگ صورتی شفاف کاشی کاری ها که با گذشت زمان هنوز درخشش خود را حفظ کرده است این مسجد را به نام مسجد صورتی هم معروف کرده است.

ویژگی خاص مسجد نصیرالملک که شهرت زیادی برای آن آورده است، نور آرایی شبستان های مسجد است. بازی رنگ و نور در این مسجد چشم هر بازدید کننده ای را خیره می کند و فضای عارفانه ای به وجود می آورد که توصیفش در قالب کلام  نمی گنجد. با مپگرد همراه باشید تا سری به این مسجد زیبا بزنید.

مسجد نصیرالملک (مسجد صورتی) | زیباترین مسجد ایران - 5.0 out of 5 based on 4 votes

آرامگاه حافظ (حافظیه)

آرامگاه حافظ به عنوان نگین زیبای شهر شیراز شهرت جهانی دارد، این مجموعه در شمال شهر، پایین تر از دروازه قرآن قرار دارد و شامل آرامگاه خواجه حافظ، مقبره های مشاهیر فارس، خانواده های سرشناس و حکم رانان شیراز است.

آرامگاه حافظ (حافظیه) - 5.0 out of 5 based on 18 votes

کاخ اردشیر بابکان که بیشتر به آتشکده  فیروزآباد هم معروف است در 10 کیلومتری شهرستان فیروزآباد استان فارس قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان فیروزآباد به حساب می آید.


این کاخ زیبا به دستور اردشیر بابکان، بنیانگذار سلسه ساسانی ساخته شد و یکی از کاخ های ییلاقی اردشیر بوده که دارای معماری زیبای گنبدی شکل و قدمتی 1800 ساله است  و تالارهای تو در تو زیبایی دارد.

کاخ اردشیر بابکان

در ضلع شرقی این آتشکده، چهار ساختمان گنبدی شکل وجود دارد که به اندازه یک متر از قطر سقف این گنبدها باز است.

چشمه کاخ اردشیر بابکان

در بیرون از ضلع شمالی آن هم چشمه ای جوشان وجود دارد که زیبایی منظره را بیشتر کرده است.


آتشکده فیروزآباد
آتشکده اردشیر

کاخ اردشیر بابکان | آتشکده فیروزآباد - 4.9 out of 5 based on 12 votes

مدرسه علمیه سعیدیه

مدرسه علمیه سعیدیه - 5.0 out of 5 based on 2 votes

توریستی ترین شهرهای استان فارس

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای دریافت پیشنهادهای ویژه مپگرد در خبرنامه عضو شوید