قلعه رودخان | قلعه هزار پله ایران

قلعه رودخان یا "قلعه هزار پله"، "قلعه حسامی"  و یا "دژ سكسار" در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان وارتفاعات روستای رودخان ساخته شده است. نام این بنای شگفت انگیز که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه گیلان شناخته می شود، در قدیم دژ رودگان یا روگان (دژی در کنار رود) بوده است که به مرور زمان به قلعه رودخان تغییر پیدا کرده است.

مطلب پیشنهادی: دیدنی های گیلان را بشناسید

 

راهنمای بازدید از قلعه رودخان

این دژ تاریخی که مقر حکومتی حاکمان گیلان بوده است، دیوار هایی با 1500 متر طول و 15 متر ارتفاع دارد. در این قلعه 65 برج قرار گرفته که اتاق های هشت ضلعی آن با طاق های گنبدی پوشانده شده است و دور تا دور دیوارها و برج ها روزنه هایی شیب دار وجود دارد که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی ساخته شده اند.

قلعه رودخان از نمای بالا
قلعه رودخان از نمای بالا

ساختار و بخش های مختلف قلعه رودخان

قلعه رودخان که از میلیون ها قطعه آجر، سنگ لاشه، ساروج و گچ ساخته شده است، دو بخش با کاربری های متفاوت داشته است؛ بخشی برای محل زندگی حاکم و خانواده اش (ارگ) و بخشی برای زندگی سربازان و فعالیت های نظامی (قورخانه).

از طرفی این دژ مستحکم، روی دو تپه کنار هم ساخته شده است و به ناچار، به سه بخش میانی، شرقی و غربی تقسیم می شود.

بخش های مختلف قلعه رودخان
بخش های مختلف قلعه رودخان

قسمت شرقی، روی تپه 670 متری قرار گرفته و با یک دروازه از سایر قسمت ها جدا می شود. قسمت میانی که دروازه ی اصلی در آنجا قرار دارد، در پایین ترین نقطه قلعه قرار دارد و قسمت غربی هم روی شیب تند کوه بنا شده است.

بخش غربی قلعه رودخان
بخش غربی قلعه رودخان
بخش شرقی قلعه رودخان
بخش شرقی قلعه رودخان

ارگ در قسمت غربی قلعه در دو طبقه و قورخانه در قسمت شرق و باز هم در دو طبقه ساخته شده است که حفره های نورگیر زیادی هم در آن به کار رفته است. قسمت غربی علاوه بر ارگ، شامل دروازه ی ورودی، آب انبار، سردخانه، آبریزگاه و تعدادی واحدهای مسکونی و قراول خانه هم هست. در قسمت شرق این قلعه 12 ورودی، زندان، آبریز، حمام و در اضطراری وجود دارد.

شیب تند تپه و دو برج عظیم که در دو طرف دروازه واقع شده است و همچنین دو سکو از جنس لاشه سنگ به ارتفاع  یک و نیم متر که در دو طرف دروازه ی ورودی وجود دارد،محل استقرار محافظین بوده است. به دلیل هوای مه آلود در این بخش، این قلعه در طول تاریخ توسط هیچ دشمنی فتح نشده است. چه در زمان ساسانیان همزمان با حمله اعراب‌ به ایران، چه در دوره سلجوقیان که این قلعه تجدید بنا شده و به پایگاه ‌های مبارزاتی اسماعیلیان تبدیل شده بود.

قلعه رودخان در هوای مه آلود
قلعه رودخان در هوای مه آلود

اگر به داخل برج ها بروید می بینید که اجاق و دودکش دارند تا نگهبانانی که به انجام وظیفه مشغول بوده اند در سرمای زمستان گرم شوند. سقف برج ها، نگهبانان را از گزند باد و باران و برف در امان نگه می داشته است.
در انتهای شمال شرقی قلعه رودخان، یک ساختمان دو طبقه‌ی بسیار زیبا وجود دارد و در ضلع جنوبی آن کوهی قرار دارد که غاری در آن دیده می‌شود و به گفته‌ی مردم محلی قبلا محل استقرار نگهبانان بوده است تا در صورت بروز حمله به قلعه علامت دهند.

مهمترین سازه ی بخش غربی قلعه رودخان، شاه نشین است که در فاصله 200 متری از دروازه ی ورودی و روی بلندترین نقطه ی قلعه واقع شده و محل استقرار حاکم بوده است. این بنا از لحاظ شکل و ابعاد با بقیه قسمت های  قلعه متفاوت است و از دو بخش تحتانی و فوقانی و یک تراس تشکیل شده است که این تراس محل خوبی برای نشستن و تماشای قلعه محسوب می شده است.

بخش شاه نشین قلعه رودخان
بخش شاه نشین قلعه رودخان

قبلا چشمه آبی كه منبع اصلی آب قلعه بود، در حیاط قلعه قرار داشت و معروف است كه این آب را با گنگ از ییلاق زردخونی آورده اند. این چشمه پس از زلزله سال ۱۳۶۹ گیلان خشك شد اما بعدها میراث فرهنگی گیلان آن را احیا کرد.

چشمه آب قلعه رودخان

 

نوشته کتیبه سردر ورودی قلعه رودخان

بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه رودخان که امروزه در موزه گنجینه رشت نگهداری می‌ شود نوشته شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌ الدین امیردباج بن امیر علاءالدین اسحق تجدید بنا شده است.

امیرحسام الدین دباج فومنی (مظفرالسلطان)، فرمانروای منطقه فومن اولین قدرت منطقه‌ ای بود که از اطاعت از صفویان سرپیچی کرد، و قلعه رود خان را بازسازی کرد تا از آنجا به مقاومت بپردازد ولی موفقیتی به دست نیاورد و به دربند  فرار کرد و نهایتاً دستگیر و در تبریز اعدام شد.

مطلب پیشنهادی: قلعه های معروف ایران را بشناسید 

 

مسیر ورودی قلعه رودخان

وقتی از 935 پله قلعه رودخان بالا بروید، به در ورودی با قوس جناغی و ارتفاع سه و نیم متر می رسید.  بعد از دروازه، یک راهرو قرار دارد که دو طرف آن سکو  است و نقش بارانداز را داشته اند.

مسیر ورودی قلعه رودخان
مسیر ورودی قلعه رودخان
در ورودی قلعه رودخان
در ورودی قلعه رودخان

بعد از ورود به محوطه ی قلعه رودخان، چند پله سنگی وجود دارد که به سمت پشت بام بالای دروازه می روند و راه ورود به داخل برج ها  هم از همین قسمت است.

برج های بزرگ دو طرف دروازه، در پایین توپر هستند و در بالا، تو خالی و اتاق های هشت ضلعی دارند،هرچند از بیرون استوانه ای شکل هستند ودر اتاق های هشت ضلعی داخل برج ها، در هر وجه، یک طاق نما به ضخامت یک و نیم متر دیده می شود.

 

نمونه های مشابه قلعه رودخان

نمونه های قلعه های کوهستانی شبیه به این قلعه را می توانید در کلیبر آذربایجان شرقی (قلعه بابکالموت قزوین(قلعه ی حسن صباح ) و ریجاب کرمانشاه (قلعه یزدگرد) مشاهده کنید.

 

مسیر عبوری قلعه رودخان

از ابتدای مسیر قلعه هزار پله رودخان تا در ورودی آن، با بازارچه، رستوران ها و دست فروش های مختلفی روبرو می شوید.

بازارچه قلعه رودخان
بازارچه قلعه رودخان
رستوران های قلعه رودخان
رستوران های قلعه رودخان
ابتدای پله های قلعه رودخان
ابتدای پله های قلعه رودخان
مسیرعبوری قلعه رودخان1
مسیرعبوری قلعه رودخان
مسیرعبوری قلعه رودخان2
مسیرعبوری قلعه رودخان
چای زغالی در مسیر قلعه هزارپله
چای زغالی در مسیر قلعه هزارپله
چای زغالی در مسیر قلعه رودخان
چای زغالی در مسیر قلعه هزارپله

و همینطور رودخانه ای که به همین نام در کنار مسیر پله ها جریان دارد دیدنی است.

رودخانه کنار پله های قلعه رودخان
رودخانه کنار پله های قلعه رودخان

 

راه های دسترسی به قلعه رودخان

اگر قصد سفر با ماشین شخصی را دارید، می توانید از تابلوی راهنما که در شهر فومن وجود دارد استفاده کنید و در جاده ی زیبای فومن – قلعه رودخان 22 کیلومتر رانندگی کنید تا به پارکینگ این مجموعه برسید و بعد دو کیلومتر پیاده روی کنید و بعد هزار پله معروف این قصر را بالا بروید تا از دیدن ریزه کاری های هنرمندانه این بنا غرق لذت شوید.
اگر هم نمی خواهید از ماشین شخصی استفاده کنید، می توانید به شهر فومن بروید و از ترمینال این شهر تاکسی هایی که به سمت قلعه رودخان می روند را سوار شوید.

بهترین زمان برای بازدید از قلعه رودخان

به خاطر آب و هوای خوب شمال کشور، در تمام سال می توانید از قلعه رودخان بازدید کنید. ولی بهترین زمان برای بازدید از قلعه رودخان بهار و تابستان است چون هم مشکل رفت و آمد و سردی هوا را نخواهید داشت، هم در این  فصل ها زمان بازدید از ساعت 8 صبح تا 7 بعدازظهر است، اما در زمستان فقط تا ساعت 4 بعدازظهر امکان بازدید وجود دارد.

اطلاعات تکميلي

 • آدرس: 22 کیلومتری جاده فومن – قلعه رودخان
 • نوع جاذبه گردشگری: تاریخی, جاذبه های گردشگری
 • ساعت های بازدید: 8 صبح تا 7 بعدازظهر
 • روزهای بازدید: همه روزه
 • هزینه بازدید: 5000 تومان
 • بهترین زمان برای بازدید: بهار, تابستان, پاییز
 • راه های دسترسی: تاکسی, ماشین, ماشین های محلی
 • مدت زمان بازدید: کمتر از 3 ساعت
به این مطلب امتیاز دهید
(10 امتیاز)
قلعه رودخان | قلعه هزار پله ایران - 4.4 out of 5 based on 10 votes

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
کانال تلگرام مپگرد
جاده رود خان
فومن, گیلان.
ایران ,
Contact

قلعه رودخان یا "قلعه هزار پله"، "قلعه حسامی"  و یا "دژ سكسار" در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان وارتفاعات روستای رودخان ساخته شده است. نام این بنای شگفت انگیز که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه گیلان شناخته می شود، در قدیم دژ رودگان یا روگان (دژی در کنار رود) بوده است که به مرور زمان به قلعه رودخان تغییر پیدا کرده است.

نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

2 نظر

 • لینک نظر پویان چهارشنبه, 10 بهمن 1397 01:45 نظر پویان

  سلام بر شما.ممنونم از مطالب مفیدتون.یه سوالی داشتم.راستش من ماشین شخصی ندارم.اگه از فومن برم قلعه رودخان موقع برگشتن باز تاکسیها یا ماشینهای خطی در ورودی قلعه هستن که مسافران رو به فومن ببرن؟متشکرم از راهنماییتون.

 • لینک نظر عباس نعمتی شنبه, 17 مهر 1395 01:02 نظر عباس نعمتی

  من اینجا رو رفتم وافعا پله هاش خیلی زیاد بود حتما با خودتون لباس گرم ببرید هر لحظه ممکنه بارون بیاد

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید