16 پیست اسکی معروف و بزرگ ایران برای تجربه ورزش های زمستانی

ورزش اسکی معمولا به عنوان تفریح قشر مرفه شناخته می شود، اما پیست های اسکی ایران برای لذت همه مردم از برف زمستانی، امکانات کافی برای آموزش و خوش گذرانی و اقامت کوتاه مدت دارند. این ورزش مفرح و هیجان انگیز می تواند برای تمام اعضای خانواده جالب باشد و خاطره ای به یاد ماندنی بسازد.

در خیلی از کشورهای دنیا با ساختن پیست های مصنوعی و با دریافت هزینه های گزاف، این امکانات را در اختیار گردشگران قرار می دهند، حیف است با وجود این همه پیست اسکی در ایران زیبایمان، این تجربه شیرین را از دست بدهیم. با مپگرد همراه باشید تا با پیست های اسکی ایران آشنا شوید و بتوانید در نزدیکترین پیست اسکی محل زندگیتان این ورزش لذت بخش را تجربه کنید.

مطلب پیشنهادی: 12 پیست برتر اسکی در 10 کشور همسایه ایران 

 

1) پیست اسکی دیزین، تهران

دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران و معتبرترین پیست اسکی در کل خاورمیانه به شمار می رود که در شمال تهران قرار گرفته و اولین پیست اسکی ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات رسمی معتبر شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفت.

پیست اسکی دیزین، تهران

هتل دیزین

 هتل دیزین در پیست اسکی دیزین

ویدیوی 360 درجه از پیست اسکی دیزین

 

2) پیست اسکی شمشک، تهران

شمشک بعد از دیزین، دومین پیست اسکی بزرگ ایران است. این پیست در 57 کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته و برای رسیدن به آن می توان از مسیرهای لشکرک، زردبند و کرج، گچسر (فقط در فصل تابستان) استفاده کرد.

پیست اسکی شمشک، تهران
هتلی در پیست اسکی شمشک

هتلی در پیست اسکی شمشک

ویدیوی 360 درجه از پیست اسکی شمشک

 

3) پیست اسکی توچال، تهران

توچال نزدیک ترین و شلوغ ترین پیست تهران است که در پایان خیابان ولنجک  قرار دارد. این پیست 3 خط تله‌کابین، سه خط تله‌سیژ و یک خط تله اسکی دارد که روی هم رفته طول آنها به 7500 متر می رسد و با طولانی ترین تله کابین های دنیا رقابت می کند.

مطلب پیشنهادی: با مجموعه گردشگری توچال | یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته جهان بیشتر آشنا شوید

 

پیست اسکی توچال، تهران

 

ویدیوی 360 درجه از پیست اسکی توچال

 

4) پیست اسکی آبعلی، تهران

پیست اسکی آبعلی قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است که در نزدیکی شهر آبعلی، در 75 کیلومتری تهران و در جاده هراز قرار گرفته است. آبعلی 5 پیست اسکی‌ دارد که در هر کدام از آن‌ها امکاناتی مثل تله‌کابین و تله‌اسکی به چشم می خورد.

پیست اسکی آبعلی، تهران

 

ویدیوی 360 درجه از پیست اسکی آبعلی

 

5) پیست اسکی پولاد کف، سپیدان

پیست اسکی پولادکف یا سپیدان نام یکی از پیست های اسکی ایران است که در استان فارس، 5 كیلومتری شهرستان سپیدان (در نزدیکی شیراز) قرار دارد. در این پیست تجهیزاتی مثل بالابر، تله کابین و موتور برقی وجود دارد و فضایی خانوادگی در آن حاکم است. در نزدیکی پیست اسکی پولادکف، پیست اسکی کوچکتری هم وجود دارد که به نام پیست اسکی سپیدان شناخته می شود و به صورت 4 فصل فعالیت می کند.

پیست اسکی پولاد کف، سپیدان

 

6) پیست اسکی خوشاکو، ارومیه

پیست اسکی خوشاکو در 30 کیلومتری غرب ارومیه در منطقه راژان قرار دارد. جایی در کوه های پرشیب ارومیه که همراه با تجهیزات ویژه اسکی و پوشش گیاهی مناسب می تواند به عنوان پیست اسکی روی برف و روی چمن در فصل های مختلف سال مورد استفاده قرار گیرد.

پیست اسکی خوشاکو، ارومیه

 

7) پیست اسکی کاکان، یاسوج

برای اسکی در پیست اسکی کاکان یاسوج باید به دامنه‌های زاگرس و قله دنا، در 18 کیلومتری یاسوج سفر کنید. در این پیست تله‌اسکی بشقابی به عنوان دستگاه بالابر استفاده می شود و تسهیلاتی مثل خوابگاه و رستوران وجود دارد. بهترین زمان اسکی در این پیست از اوایل دی‌ماه تا اواخر اسفندماه است که عمق برف حتی تا 3.5 متر می رسد.

پیست اسکی کاکان، یاسوج

 

مطلب پیشنهادی: برترین مقاصد ایران برای سفر در فصل زمستان

 

8) پیست اسکی بیجار، کردستان

پیست اسکی بیجار در استان کردستان هم یکی دیگر از پیست هایی است که می توانید روی آن برای یک سفر زمستانی فکر کنید. پیست اسکی نسار بیجار روی دامنه کوه نسار در بیجار استان کردستان قرار دارد و یکی از پنج تفریح گاه مهم این استان به شمار می رود که تجهیزاتی مثل تله کابین، تله سیژ، پارکینگ عمومی، هتل و رستوران در آن به چشم می خورد.

پیست اسکی بیجار، کردستان

 

9) پیست اسکی کوهرنگ، چلگرد، شهرکرد

پیست اسکی چلگرد در 85 کیلومتری شهرستان شهرکرد یکی دیگر از پیست هایی است که از همین روزها تا پایان اسفند ماه می توانید از آن استفاده کنید. این پیست 800 متر طول دارد و هوای آن در بیشتر روزهای زمستان آفتابی است. دسترسی به این پیست از منطقه زاگرس امکان پذیر است و 20 تا 30 هزار نفر می توانند در هر سال، از آن استفاده کنند.

پیست اسکی چلگرد، شهرکرد

 

10) پیست اسکی سهند، تبریز

پیست اسکی سهند را باید در 39 کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز ببینید که حدود 40 دقیقه از این شهر دورتر است. این پیست که این روزها در حال تجهیز است، به زودی دارای 12دستگاه بالابر، دو هتل پنج ستاره و سه ستاره، مجموعه های آپارتمانی، ویلایی و اماکن ورزشی خواهد شد.

پیست اسکی سهند، تبریز

 

11) پیست اسکی فریدونشهر، اصفهان

این پیست در 3 کیلومتری فریدون‌شهر استان اصفهان و در دامنه کوه تسیخه قرار گرفته و مرتفع‌ترین پیست اسکی ایران است. زمان بازدید  از این پیست از پاییز تا اواخر فروردین ماه است.

پیست اسکی فریدونشهر، اصفهان

 

12) پیست اسکی آلوارس، سرعین، اردبیل

پیست اسکی آلوارس در دامنه زیبای کوه سبلان، از نظر وسعت بزرگترین پیست اسکی ایران است در فاصله 24 کیلومتری سرعین و 12 کیلومتری روستای آلوارس قرار گرفته. چون این پیست در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد، بخاطر بارندگی برف زیاد در طول پاییز و زمستان و دیر آب شدن آن، حدود 6 تا 8 ماه می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

پیست اسکی آلوارس، سرعین، اردبیل

 

13) پیست اسکی تاریک دره، همدان

پیست اسکی تاریک دره در فاصله 10 کیلومتری از مرکز شهر همدان قرار دارد که در فصل زمستان و اوایل بهار فعال است. راه آسفالت این پیست اسکی از دره عباس آباد و گنج نامه می گذرد. طول پیست تقریبا 4 کیلومتر است.

پیست اسکی تاریک دره، همدان

 

14) پیست اسکی شیرباد، مشهد

پیست اسکی شیرباد تنها پیست اسکی شرق کشور هست که با طول 1200 متر در ارتفاعات رشته کوه بینالود، در 35 کیلومتری مشهد قرار دارد معمولا از آذر تا فروردین مورد استفاده است.

پیست اسکی شیرباد، مشهد

 

15) پیست اسکی پاپایی، زنجان

این پیست در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی زنجان در منطقه‌ای کوهستانی و در ۳ کیلومتری مرکز شهرستان ایجرود قرار دارد. پیست اسکی پاپایی به دلیل داشتن شیب نه چندان تند، برای استفاده مردم عادی هم مناسب است و از طرفی با استفاده از قسمت شرقی پیست می‌شود جهت استفاده مردم عادی و اسکی بازان مبتدی و آماتور از آن بهره برد.

پیست اسکی پاپایی، زنجان

 

16) پیست اسکی پیام، مرند

پیست اسکی پیام مرند، با سابقه بیش از 45 سال از قدیمی ترین پیست های اسکی ایران است. امکانات زیادی در این منطقه وجود دارد، ازجمله امكانات رفاهي پاركينگ، رستوران، سرويس بهداشتی، دستگاه های بالابر براي افراد مبتدی و حرفه ای، پل روگذر ورودي پيست، 3 دستگاه تلکس مخصوص خانم ها، پیست آموزش کودکان و افراد مبتدی و اسنوبرد مارپیچ.

پیست اسکی پیام، مرند

 

مطلب پیشنهادی: 12 پیست برتر اسکی در 10 کشور همسایه ایران

 

به این مطلب امتیاز دهید
(14 امتیاز)
16 پیست اسکی معروف و بزرگ ایران برای تجربه ورزش های زمستانی - 4.7 out of 5 based on 14 votes

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

3 نظر