شهرهای توریستی و مکان های معروف صربستان (Serbia)

صربستان (Serbia)، ترکیبی از فرهنگ های مخنلف رومی، عثمانی و هپسبرگ (Hapsburgs) است که سال ها بر سر آن جنگیدند. اما امروزه کشوری برای خوشگذرانی و فستیوال های مختلف در کنار منظره های زیبا است. صربستان با دیدنی های جذابش جایی است که فرهنگ شرقی و غربی با هم تلاقی می کند و شهرهای قرون وسطایی با قلعه ها و صومعه های باستانی دلبری می کنند.

مطلب پیشنهادی: دیدنی های صربستان (Serbia) را بشناسید 

 

1) نیس (Nis)

نیس (Nis)

شهر دانشگاهی و پر هیاهوی نیس (Nis)، سومین شهر بزرگ صربستان است و بین بلگراد (Belgrade) و صوفیه (Sofia) و اسکوپیه (Skopje) قرار گرفته است. نیس (Nis)، یکی از قدیمی‌ ترین شهرهای اروپایی به شمار می رود و قدمت آن به ۲۷۹ سال پیش از میلاد برمی‌گردد.

کنستانتین کبیر (Constantine)، موسس قسطنطنیه هم در این شهر به دنیا آمده است و بنای یادبود او در مرکز شهر دیده می‌شود. علاوه بر مجسمه کنستانتین، در مرکز شهر، قلعه‌ای وجود دارد که در قرن هجدهم و توسط ترک‌ها ساخته شده است. بنایی ترسناک و منحصر به فرد به نام برج جمجمه که از جمجمه صرب‌هایی که توسط عثمانی‌ها کشته شده‌اند، ساخته شده است و یکی از منحصر به فردترین مکان های دیدنی صربستان (Serbia) محسوب می‌شود.

در جنوب شرقی شهر نیس (Nis) هم چشمه آب گرم درمانی به نام نیسکا بانجا (Niška Banja) وجود دارد که در میان مردم محبوبیت زیادی دارد و به درمان بیماری روماتیسم کمک می‌کند.

مطلب پیشنهادی: چشمه های معروف جهان 

 

2) شهر شیطان (Devil’s Town)

2) شهر شیطان (Devil’s Town)

فرسایش صخره‌ها در طول زمان در یکی از شهرهای صربستان باعث بوجود آمدن صخره‌هایی با شکل‌های عجیب و غریب شده است و به همین دلیل به این شهر، شهر شیطان می گویند. افسانه‌های محلی در رابطه با بوجود آمدن این صخره‌های عجیب می‌گویند که این صخره‌ها در‌ واقع افرادی بوده‌اند که در یک میهمانی شرکت کرده بودند، اما شیطان آن‌ها را تبدیل به این صخره‌ها کرده است.

شهر شیطان که در جنوب صربستان واقع شده است، بیش از ۲۰۰ صخره در خود دارد که در سراسر دو دره زیبا بر روی کوه رادان (Radan) پراکنده شده‌اند. ستون‌های این صخره‌ها دائماً در حال تغییر هستند و گاهی اوقات فروریخته و شکل جدید به خود می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی: دره ستارگان، یکی از عجایب قشم 

 

3) پارک ملی کوپا اونیک (Kopaonik National Park)

3) پارک ملی کوپا اونیک (Kopaonik National Park)

کوپا اونیک (Kopaonik)، بلندترین کوه کشور صربستان است که از سال ۱۹۸۱به عنوان پارک ملی معرفی شده است. این پارک با مناظر زیبا و ناهموار، میزبان پیست اسکی اصلی صربستان است و با ۲۵ بالابر در هر ساعت، گنجایش ۳۲ هزار نفر را دارد.

بارش برف در این مکان از ماه نوامبر تا ماه می ادامه دارد و برای اسکی کاملاً مناسب است. این منطقه با توجه به وجود پوشش گیاهی مناسب، در تابستان هم برای کوهنوردی و پیاده‌روی کاملاً مناسب است. در کوه‌های پارک ملی کوپا اونیک (Kopaonik) گاهی اوقات طلا، نقره، آهن و روی هم پیدا می‌شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین پیست های اسکی ایران را بشناسید 

 

4) پریزرن (Prizren)

4) پریزرن (Prizren)

پریزرن (Prizren)، شاید زمانی در قرون وسطی پایتخت صربستان بوده باشد،‌ اما امروزه بخشی از جمهوری کوزوو محسوب می‌شود که در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را از صربستان اعلام کرد. اگر چه صربستان آن را به عنوان ایالتی که به صورت غیرقانونی جدا شده است می‌شناسد و استقلال آن را قبول نکرده است. در حال خاضر هم صرب‌ها در آن اقلیت جامعه را تشکیل می‌دهند.

مهمترین و معروف‌ترین جاذبه گردشگری که در پریزرن (Prizren) وجود دارد، قلعه پریزرن (Prizren) است که قدمت آن به دوره عثمانی برمی‌گردد. با توجه به اینکه پریزرن شهری کوچک است و همه چیز در این شهر به هم نزدیک است، برای پیاده‌روی و گشت و گذار در شهر و لذت بردن از مناظر زیبا، بسیار مناسب است.

در مرکز پریزرن هم کلیساهای زیادی دیده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به کلیسای مشهور بانو لیوویس (Our Lady of Ljovis) اشاره کرد که بیانگر معماری صرب‌ها در عصر قرون وسطی است. می‌توان گفت که پریزرن یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی صربستان است که بهتر است در سفر به این کشور آن را از دست نداد.

مطلب پیشنهادی: کلیساهای مشهور جهان را بشناسید 

 

5) پارک ملی درداپ (Derdap National Park)

5) پارک ملی درداپ (Derdap National Park)

پارک ملی درداپ (Derdap National Park)، دارای چهار دره تنگ و به طول ۱۱۵ کیلومتر است و دره درداپ هم در این محل، از ترکیب این چهار دره تشکیل شده است. یکی از این چهار دره به نام گوسپودین ویت (Gospodin Vit)، دارای یکی از عمیق‌ترین رودهای جهان است. با توجه به اینکه این دره‌ها ورودی جنوبی کوه‌های کارپات (Carpathian) هستند، از آن‌ها به عنوان «دروازه آهن» هم یاد می‌شود.

پارک درداپ در رود دانوب (Danube) در نزدیکی قلعه گلوباک (Golubac) قرار دارد و میزبان گیاهان و حیوانات زیادی است که با زیبایی‌های خاص خود یکی از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی صربستان محسوب می‌شود.

مطلب پیشنهادی: معروفترین پارک های ملی جهان 

 

6) صومعه ستودنیکا (Studenica)

6) صومعه ستودنیکا (Studenica)

صومعه ستودنیکا (Studenica) در صربستان مرکزی واقع شده و عجایب و زیبایی‌های زیادی دارد. این صومعه متعلق به قرن دوازدهم است و به خاطر نقاشی و سایر دکوراسیون مزین که می‌توانید در آن پیدا کنید، مشهور و شناخته شده است. این موضوع باعث شده تا این صومعه به عنوان یکی از ثروتمندترین صومعه‌ ها در صربستان مشهور باشد و مادر تمامی صومعه‌های ارتدوکس محسوب می‌شود.

استفان نمانجا (Stefan Nemanja)، کسی که صربستان و صومعه را بنیانگذاری کرده است در این مکان مدفون است.

مطلب پیشنهادی: صومعه های معروف جهان را بشناسید 

 

7) زلاتیبور (Zlatibor)

7) زلاتیبور (Zlatibor)

زلاتیبور (Zlatibor) یک مقصد توریستی محبوب در کوه‌های غربی صربستان است و با امکاناتی تجهیز شده که باعث خوشحالی و شادی مسافران و گردشگران می‌شود. اسکی در زمستان و پیاده روی و کوهنوردی در تابستان از جمله مواردی است که در این ناحیه وجود دارد.

منطقه اسکی در تورنیک (Tornik)، بلندترین کوه در زلاتیبور (Zlatibor) قرار دارد و می‌تواند در هر ساعت میزبان ۵۴۰۰ اسکی باز باشد. این منطقه زیبایی‌های خاص خود را دارد و در آن روستای تاریخی عجیب و جالبی وجود دارد. کلیسای چوبی قدیمی و یک موزه در فضای باز از جاذبه‌های اصلی آن محسوب می‌شود.

بعد از یک روز گشت و گذار در این ناحیه می‌توانید از غذایی به نام پرسیتا (Zlatiborian prsuta) لذت ببرید.

مطلب پیشنهادی: 12 پیست برتر اسکی در 10 کشور همسایه ایران 

 

8) نووی ساد (Novi Sad)

8) نووی ساد (Novi Sad)

نووی ساد (Novi Sad)، یک شهرستان زیبا در کنار رود دانوب است و سواحل زیبایی دارد. بر اساس استانداردهای اروپایی، این شهر یکی از جوانترین شهرها محسوب می‌شود چراکه در اواخر قرن هفدهم ساخته شده است و دومین شهر بزرگ صربستان (Serbia) است.

شاید بتوان گفت این شهر بیشتر به خاطر فستیوال‌های موسیقی سالانه که در پترووارادین (Petrovaradin) (قلعه ای که هرگز فتح نشده است) برگزار می‌شود، مشهور و شناخته شده است.

ساختمان‌های قابل توجه آن هم شامل تالار قدیمی شهر، قلعه قدیمی محافظت شده (Dvorac Dundjerski) و کلیسای سنت جرج بزرگ (Church of the Great Martyr St. George) است.

مطلب پیشنهادی: فستیوال ها و کارناوال های معروف جهان را بشناسید 

 

9) سوبوتیکا (Subotica)

9- سوبوتیکا

سوبوتیکا (Subotica)، پنجمین شهر بزرگ صربستان (Serbia) است. این شهر بیشترین ‏جمعیت کاتولیک را دارد و یکی از بهترین دیدنی های آن، تالاری است که در اوایل سال ۱۹۰۰ ‏ساخته شده است. اما این شهر به خاطر ساختمان‌های قدیمی اش مثل کلیسای جامع سنت ‏ترازا (the Cathedral of St. Theresa of Avila) مشهور است که در سال ۱۷۹۷ ساخته شده است.

کافه‌ها در اطراف میدان مرکزی ‏شهر، میزبان تالار شهر و فواره آبی آن است و بهترین مکان برای استراحت کردن و خرید از‎ ‎بوولیاک (Buvljak)، که یکی از بزرگترین بازارهای فروش اجناس دست دوم و ارزان قیمت است.

مطلب پیشنهادی: ساختمان ها و برج های معروف جهان را بشناسید 

 

10) بلگراد (Belgrade)

10) بلگراد (Belgrade)

بلگراد‎ ‎پایتخت صربستان (Serbia) و بزرگترین شهر آن، ‏همیشه به اندازه امروز زیبا و دوست داشتنی نبوده است. این شهر در محل تلاقی رودخانه دانوب و ‏ساوا واقع شده و گذشته بدی داشته است. مثلا در ۱۱۵ جنگ حضور داشته است و ۴۴ بار ‏توسط دشمنان به‎ ‎آتش‎ ‎کشیده شده است.

امروزه این شهر ‏صلح آمیزتر از هر جای دیگری است و میزبان رویدادها و فستویال های محتلفی مثل موسیقی و فیلم است. قلعه بلگراد یکی از مشهورترین مکان‌های تاریخی صربستان است. این شهر ‏همچنین بهترین مکان برای دیدن رودخانه ها و موزه‌های زیبای زیادی مثل موزه ملی با ‏بیش از ۴۰۰۰۰۰ نمایشگاه و موزه نیکولا تسلا (Nikola Tesla) است که هزاران وسیله شخصی و اسناد مخترعان ‏در آن نگهداری می‌شود‎.

مطلب پیشنهادی: موزه های معروف جهان را بشناسید 

 

به کمک نقشه زیر می توانید قیمت هتل ها و اقامتگاه های شهرهای مختلف صربستان را در نواحی مختلف ببینید و با کلیک بر روی آن یکی از آنها را رزرو کنید.

Booking.com

به این مطلب امتیاز دهید
(10 امتیاز)
شهرهای توریستی و مکان های معروف صربستان (Serbia) - 5.0 out of 5 based on 10 votes

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

1 نظر

برترین های جهان