جهانگردی

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی! 

شاید این مکان ها توسط موجودات فرا زمینی ساخته نشده باشند اما به این معنی نیست که آن ها فراتر از زمین نیستند. سیاره زمین خانه بعضی از آثار برجسته دوران گذشته است، سازه هایی که از قابلیت های تکنولوژیکی زمان خود هم سر پیچی کرده اند چرا که بیش از حد بزرگ، سنگین و پیچیده هستند. همچنین بعضی فکر می کنند که سازندگان اهرام مصر (Egyptian pyramids) و خطوط نازکا (Nasca lines) از یک کتابچه راهنمای ساخت فرا زمینی پیروی می کرده اند، شاید دستانی که این آثار را ساخت واقعا زمینی نبود.

مطمئنا فکر کردن به اینکه بیگانگان زمین را دیده اند یا نه جالب است. علیرغم این، انسان ها در شرف دستیابی به فضا و جاهایی مثل مریخ هستند اما هیچ شاهدی برای اثبات وجود بیگانگان بر زمین وجود ندارد و ماوراطبیعی خواندن بزرگترین دست یافته های بشر، به معنای نادیده گرفتن شیوه های قابل توجهی است که تمدن های ماقبل تاریخ برای ساختن بزرگترین و پر رمز و رازترین ساخته های روی زمین مدیریت کردند. با مپگرد همراه باشید تا در مورد بعضی از عجیب ترین سازه های جهان آشنا آشنا شوید.

۷ جای باستانی که توسط بیگانگان ساخته شده - 5.0 out of 5 based on 1 vote

قصر دوج (Doge's Palace) یکی از زیباترین و شاخص ترین کاخ های اروپا (Europe) است این قصر در زمان جمهوری ونیز، مرکز دولت و همینطور محل اقامت دوج ونیز بوده است. کاخ دوج (Doge's Palace) در ابتدا یک دژ نظامی چوبی تنگ و تاریک و پر از برجک های نظامی بود اما بعد از وقوع چند آتش سوزی، قلعه بازسازی و تبدیل به یک کاخ به سبک بیزانس شد. ساختمان فعلی در قرن 14 ساخته شده و نمای بیرونی قصر به نیمه اول قرن 15 بر می گردد. برخلاف موزه ها که اشیاء و آثار هنری به آن منتقل می شوند، تابلوهای نقاشی موجود در کاخ دوج متعلق به همین جا است و از جای دیگری نیامده. آثار هنری، تاریخچه این مکان و زیبایی بی نظیر، اینجا را به یکی از جاذبه های گردشگری ونیز (Venice) تبدیل کرده است.

راهنمای بازدید از کاخ دوج ونیز (Doge's Palace) | زیباترین کاخ اروپا - 5.0 out of 5 based on 3 votes

جشنواره معروف یی پِنگ (Yi Peng) و لوی کراتونگ (Loy Krathong) نمایشی جادویی است که هزاران نفر از مردم برای فرستادن خوم لوی (khom loi) یا همان فانوس های روشن به آسمان شب دور هم جمع می ‌شوند تا آن را برپا کنند. قبل از این صحنه‌ تماشایی فوق العاده، برنامه های شاد و آرامش بخشی توسط راهب ها اجرا می شود که می توان به خواندن سرودهایی خاص روی صحنه اشاره کرد.

جشنواره فانوس یی پنگ (Yi Peng Lantern Festival) | تایلند (Thailand) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

در شهر ورونا (Verona) در شمال ایتالیا (Italy) خانه‌ای وجود دارد به نام "خانه عشق" که در سال 1905 از خانواده دالکاپلو (Dal Cappello) خریداری شده است. خانه ژولیت (Juliet's House) یکی از جاذبه های اصلی شهر ورونا (Verona) است که در حیاط آن معروف ترین بالکن جهان قرار دارد که در سال 1936 به آن افزوده شده است.

خانه ژولیت (Juliet’s House) | معروف ترین بالکن جهان - 5.0 out of 5 based on 6 votes

شب سال نو برای همه زمان مهمی است. از مدت ها قبل انتظار این شب را داریم و برای آن برنامه ریزی می کنیم تا سال قدیم تمام شود و سال جدید را اتفاقات شاد شروع کنیم. شب سال نوی میلادی هم استثنا نیست. اگر در این دوران برنامه ای برای سفر داشتید خوب است از قبل در مورد برنامه های خاصی که هر کشور و هر منطقه برای جشن سال نو دارند اطلاع داشته باشید تا انتخاب مقصد را راحت تر کند. در کشورهای اروپایی جشن سال نو تلفیقی از سنت های قدیمی هر کشور و رسم های جدید تر است. در ادامه مراسم خاص تعدادی از این کشور ها را می خوانیم، با مپگرد همراه باشید.


جشن ها و مراسم سال نو بریتانیایی (British)

جشن ها و مراسم سال نو بریتانیایی (British)

 

روش جشن گرفتن سال نو بریتانیایی (British) بازتابی از سنت، فرهنگ و عادت هایی است که مردم بریتانیا (Britain) آن را دنبال می کنند. با اینکه در دنیای مدرن امروز، هر چیزی حتی جشن ها و فستیوال ها، خود را با پیشرفت دنیای امروز همراه می کنند، در مورد برگزاری جشن سال نو در بریتانیا (Britain) می توانیم استثنا قائل شویم.

موضوع این نیست که بریتانیا (British) از سازگاری با تغییرات در شیوه جشن گرفتن سر باز می زنند، بلکه بیشتر دوست دارند اطمینان داشته باشند که به آیین و سنت هایشان، حتی در شرایط متغیر، کاملا وفادار باقی می مانند و مراسم سال نو نمونه ای از همین فکر است.

در بریتانیا (Britain) روز اول ژانویه را (اولین روز از اولین ماه در تقویم مسیحی) جشن می گیرند. مراسم جشن بریتانیایی ها سرشار از انرژی، شادی، ذوق و هیجان است و در عین حال از سنت های پر بارشان هم بهره برده است. شاید این بخشی از همان باور انگلیسی ها باشد که دوست دارند هر چیزی را با افکار مثبت و باور به لذت بردن از زمان حال، تلفیق کنند.

 

مراسم سال نو در بریتانیا (Britain)

آماده سازی و برنامه ریزی جشن سال نو از مدت زیادی قبل از روز اصلی شروع می شود. طبق سنت، مراسم سال نو در بریتانیا (Britain) از شب سال نو یعنی شب 31 دسامبر سال قدیم، شروع می شود و تا غروب روز سال نو یعنی روز اول ژانویه ادامه دارد. یکی از رسم هایی که در جشن های امروزی آن ها خیلی مهم است، رسم آتش بازی است که حتی در سال های اخیر گسترده تر هم شده است.

مراسم سال نو در بریتانیا (Britain)

 

به محض به صدا در آمدن زنگ های کلیسا در ساعت 12 نیمه شب، آتش بازی شروع می شود و مردم هم، چه در خانه، چه در خیابان یا مهمانی ها، یکدیگر را در آغوش می گیرند و برای هم آرزوی شادی در سال حدید می کنند. همچنین برای خانواده و دوستان نزدیک تر، هدیه، کارت تبریک، گل، کیک و شمع می فرستند.

کارت تبریک

 

در بخش ادینبورگ (Edinburgh)، اسکاتلند (Scotland) مهمانی خیلی بزرگی برپا می شود که از خیابان پرینس (Prince’s Street) شروع می شود و تا رویال مایل (Royal Mile) ادامه پیدا می کند و در پایان به قلعه ادینبورگ (Edinburgh Castle) می رسد. البته در این جشن همه افراد اجازه شرکت کردن ندارند.

ادینبورگ (Edinburgh)، اسکاتلند (Scotland)

 

مراسم سال نو در انگلستان (England)

در انگلستان (England) رسم است که در لحظه ای که زنگ های کلیسا در ساعت 12 شب به صدا در می آیند، هر خانواده در پشتی خانه خود را باز می کند. به این شکل آن ها با سال قدیم خداحافظی می کنند. بعد از آن جوانی با موهای تیره که ترجیحا زیبا هم هست، از در اصلی خانه با سبدی از نمک، شمع و نان، وارد می شود. این سنت قدیمی به باور انگلیسی ها باعث خوش شانسی در سال جدید می شود: " نان نمادی از فراوانی غذا، نمک نمادی از فراوانی پول و شمع برای گرمای بیشتر در سال نو."

سبدی از نمک، شمع و نان

 

در کنار این ها هر کس باید همراه خود یک غریبه بیاورد. البته بهتر است این غریبه با موهای بلوند یا قرمز نباشد، چون معتقدند باعث بد شانسی می شود. این رسم علاوه بر اینکه در انگلستان (England) اجرا می شود، در اسکاتلند (Scotland) هم جدی گرفته می شود.

 

مراسم سال نو در اسکاتلند (Scotland) و ولز (Wales)

مراسم سال نو در اسکاتلند

در اسکاتلند (Scotland)، به سال نو "هاگمنی (Hogmanay)" می گویند. این کلمه از نام نوعی کیک بلوط گرفته شده است، که در شب سال نو بین بچه های کوچک پخش می کنند. در ولز (Wales) به شب سال نو "نوس گالان (Nos Galan)" و به روز اول سال جدید "دید کالان (Dydd Calan)" می گویند.

روز اول سال نو، بچه ها صبح اول وقت از خواب بیدار می شوند و در حالی که آواز های مخصوص سال نو را می خوانند به سراغ همسایه ها می روند. همسایه ها هم از روی لطف و محبت به آنها سکه، کوکی، "مینس پای (mince pie)"، سیب و خوراکی های دیگر می دهند، این برنامه تا ظهر طول می کشد.

 

جشن ها و مراسم سال نو اتریشی (Austrian)

جشن ها و مراسم سال نو اتریشی (Austrian)

 

برای اتریشی ها (Austrian) جشن سال نو، روز اول ژانویه است. از سال 1691 که پاپ اینوسنت دوازدهم (Pope Innocent XII) رسما روز اول ژانویه را به عنوان روز اول سال اعلام کرد، اتریشی ها (Austrian) هر سال در این روز، جشن سال نو را با شور و اشتیاق برپا می کنند. در اتریش (Austria) گاهی این روز را با نام "سیلوسترابند (Silvesterabend)" هم می شناسند که اشاره ای است به قدیس معروفی به نام "سنت سیلوستر (Saint Sylvester)".

مراسم سال نو در اتریش (Austria) با استایل خاص و متفاوتی انجام می شود، به طوری که به ندرت در نقاط دیگر، مشابه آن را می توان پیدا کرد. سنت های مراسم سال نو اتریشی ها (Austrian) شامل آماده کردن تنگی از نوشیدنی قرمز است که با شکر و دارچین مخلوط می کنند و به "سنت سیلوستر (Saint Sylvester)" تقدیم می کنند. از دیگر آیین های اتریشی ها (Austrian) می توان به مراسم آتش بازی اشاره کرد که آن را نشانه ای از دور شدن نیرو های بد و انرژی های منفی گذشته می دانند. با این کار آن ها می خواهند در سال جدید همه چیز مثبت و خوشایند باشد.

 تنگی از نوشیدنی قرمز که با شکر و دارچین مخلوط شده

 

شام شب پیش از شروع سال نو هم از دیگر رسم های مهم اتریش (Austria) است. شام شب سال نو معمولا شامل گوشت خوک است، چون فکر می کنند باعث خوش اقبالی می شود. در کنار غذای مخصوصی که از گوشت بچه خوک درست می شود، انواع خوراکی ها و مواد غذایی دیگر هم در وعده شام سال نو وجود دارد. خوردنی هایی مثل انواع بیسکوییت و شکلات، کیک فاج (Fudge)، آبنبات شکر افرا (Maple sugar)، مارسپان یا همان خمیر بادام (Marzipan) را به شکل خوک در میاورند. بعد از اینکه غذای اصلی به شیوه سنتی آن خورده شد نوبت بستنی با طعم نعناع می رسد که به عنوان دسر سرو می شود.

گوشت خوک

 

در صبح سال نو، مردم در مکان های مشخصی دور هم جمع می شوند، بچه ها هم از کنار خانه همسایه ها آواز خوان عبور می کنند و از آن ها دیدن می کنند. این روز ها پر از مهمانی ها و جشن های مختلف است و همینطور مراسم مذهبی هم برگزار می شود. در روز سال نو کمی سرب مذاب را داخل سطلی از آب سرد می ریزند و بر اساس شکلی که درست کرده برای کسی که سرب را ریخته پیشگویی هایی درباره سال جدیدش می کنند. مثلا اگر شکل سرب شبیه یک زن پیر باشد، به این معنی است که ممکن است اتفاق شومی رخ بدهد.

هر سال در شهر وین (Vienna)، اپرایی از اشتراوس (Straus) به نام "فلیدرماس (Die Fledermaus)"، در شب پیش از سال نو و اولین روز از سال نو اجرا می شود. این اپرا در بین مردم محبوبیت زیادی دارد، حتی در سایر کشورهای دنیا. هر سال افراد زیادی از نقاط دور و نزدیک به وین (Vienna) می آیند تا این اپرا را ببینند. این اجرا با همراهی اجرایی از تمام کارهای اشتراوس (Straus) توسط ارکستر فیلارمونیک وین (Vienna Philharmonic) به صحنه می رود.

اپرایی از اشتراوس (Straus)

 

حتما بخوانید: 10 جاذبه برتر گردشگری اتریش (Austria)
 

 

 

جشن ها و مراسم سال نو در برلین (Berlin)

جشن ها و مراسم سال نو در برلین (Berlin)

برلین (Berlin) پایتخت آلمان (Germany)، یکی از بهترین نقاط روی کره زمین است که می شود مراسم سال نو را در آن گذراند. شاید لحظه هایی که می توان در این زمان در برلین (Berlin) تجربه کرد از خاطره انگیز ترین و مسحور کننده ترین لحظات زندگی باشد. برای اهالی برلین (Berlin) این روزها از مهم ترین روزهای سال محسوب می شوند و هر کدام از آن ها تمام تلاش خود را می کنند تا بزرگترین و بهترین جشن سال نو را در کل دنیا برگزار کنند و ثابت کنند که چه شهر غنی، پویا و سرشار از سنت ها و فرهنگ گرانبهایی دارند.

 

جشن سال نو برلین (Berlin) در فضای آزاد

از مشخصه های جشن سال نو در برلین (Berlin) همین جشنی است که در فضای باز می گیرند که در نوع خود بزرگترین مهمانی در کل دنیاست. این مراسم در محل دروازه براندنبرگ (Brandenburg Gate)، از مهمترین شاخصه های تاریخی و امروزی آلمان (Germany) و برلین (Berlin)، برگزار می شود. بیش از یک میلیون نفر از هر گوشه دنیا به برلین (Berlin) می آیند تا شاهد این مراسم خیره کننده و منحصر به فرد باشند. این مهمانی بزرگ به قدری سرشار از شور و هیجان است که با هیچ مهمانی در هیچ نقطه از جهان قابل مقایسه نیست.

مراسم در محل دروازه براندنبرگ (Brandenburg Gate)

 

سایر مراسم سال نو در برلین (Berlin)

جدا از این مهمانی با شکوه در دروازه براندنبرگ (Brandenburg Gate) تقریبا همه بارها، هتل ها، رستوران ها و کلوپ ها برای سال نو مهمانی های مخصوص به خود را دارند. این جشن ها یک روز قبل از شب سال نو شروع می شوند و تا طلوع صبح روز اول سال جدید هم ادامه پیدا می کنند. در بخش هایی از شهر هم نوازنده ها، خواننده ها، شعبده باز ها، رقاص ها، گروه های موسیقی راک یا پاپ در حال اجراهای مختلف هستند.

در جشن های برلین (Bertin) هم، آتش بازی های تماشایی فراموش نمی شود بلکه تدارک نمایش آتش بازی، از روزها قبل شروع می شود. اهالی برلین (Berlin) معتقدند مهمانی ها را باید به شدت جشن گرفت و در هر فرصتی که پیدا می کنند سعی می کنند این موضوع را ثابت کنند. در چشن روزهای سال نو آن ها می نوشند، می رقصند، آواز می خوانند و سر و صدا می کنند تا با سال قدیم خداحافظی کنند و سال جدید را با شادی و هیجان آغاز کنند.

 

بزرگترین جشن سال نو در برلین (Berlin)

این جشن در پاریسر پلاتس (Pariser Platz)، رو به روی دروازه برندنبرگ (Brandenburg Gate) برگزار می شود. مراسم در فضایی است به طول دو کیلومتر، شامل تعداد زیادی صحنه اجرا، زمین رقص و بار که در فواصل مناسب نسبت به هم قرار گرفته اند. مهمانی در ساعت 6:30 عصر قبل از سال نو شروع می شود و تا ساعاتی از صبح سال جدید ادامه دارد. از سرتاسر دنیا آشپز های برجسته ای به این مکان می آیند تا در جشنواره غذا شرکت کنند و البته از مهمانی هم لذت ببرند.

جشن در پاریسر پلاتس (Pariser Platz)

 

 

جشن ها و مراسم سال نو در ایتالیا (Italy)

جشن ها و مراسم سال نو در ایتالیا (Italy)

 

هر کس در نزدیکی سال نو از کشور زیبای ایتالیا (Italy) دیدن کند، حتما مشتاق است که در مراسم سال نو در این کشور شرکت کند. در ایتالیا (Italy)، هر بخشی از کشور آیین خاص خود را برای جشن گرفتن دارد. در ونیز (Venice)، رم (Rome)، ناپل (Naples) و فلورانس (Florence) خیلی از مردم هنوز با سنت های قدیم جشن سال نو را برگزار می کنند. جشن ها حدود سه روز برپا است و مردم دور هم جمع می شوند و شام می خورند و به هم هدیه می دهند.

جشن سال نو در ایتالیا (Italy) که به نام "کالندز ژانویه (January Kalends)" (رومی ها برای روزهای ماه خود اسم جداگانه داشتند و کالندز نام روز اول ماه است) هم شناخته می شود، هر سال با شادی زیادی برپا می شود. آن ها خانه ها و حتی محل کار خود را با نورها و گیاهان تزئینی، تزیین می کنند.

در روزهای سال نو ایتالیایی ها (Italian) لباس های نو می پوشند و از اطرافیان نزدیک هدیه می گیرند و به آن ها هدیه می دهند. در این کشور رسم هدیه دادن و هدیه گرفتن خیلی مهم است. آن ها دقت زیادی در خرید کادو برای عزیزانشان به کار می برند. گزینه های معمول ایتالیایی ها (Italian) در خرید هدیه که خوش یمن به نظر می رسد، انواع شیرینی، شیشه های عسل، طلا یا نقره، پول، سکه و آباژور است. علاوه بر این هر کدام از این هدیه ها معمولا ویژگی خاصی هم دارند که باعث می شود ایتالیایی ها (Italian) رسم هدیه دادن و هدیه گرفتن را خیلی دوست داشته باشند، مثلا عسل نشانه ای از مهربانی و صلح، طلا و نقره نشانه ای از ثروت و آباژور و لامپ نشانه ای از روشنایی در سال جدید است. رسم جالب دیگری که ایتالیایی ها (Italian) دارند، پوشیدن لباس های زیر به رنگ قرمز است.

هدیه ایتالیایی ها در سال نو

 

غذاهای خوش یمن سال نو در ایتالیا (Italy)

در ایتالیا (Italy) غذاها در همه جشن ها نقش مهمی ایفا می کنند. آیین غذا خوردن در شب سال نو از هر منطقه به منطقه دیگر تفاوت دارد اما بعضی از بخش های مهم آن ثابت است. مثلا در تمام ایتالیا (Italy) به عنوان نمادی از موفقیت و امید، کیک یا نان شیرین سرو می شود.

از نظر مردم ایتالیا (Italy)، انواع عدس خوش شانسی می آورد و به همین دلیل حتما در وعده غذای سال نو از عدس استفاده می کنند. در کنار آن لوبیا چشم بلبلی هم استفاده می شود که معتقدند سمبل ثروت است. از گوشت خوک و سوسیس های چرب هم به عنوان نشانه ای از کیف پر پول در غذاهایشان استفاده می کنند.

غذاهای خوش یمن سال نو در ایتالیا (Italy)

 

حتما بخوانید: جاذبه های گردشگری ایتالیا (Italy)
 

مراسم سال نو میلادی در کشورهای مختلف اروپا (Europe) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

اروپا (Europe) بیشتر از هر قاره دیگری این امکان را برای شما فراهم می کند که از معماری، موسیقی، مد، تئاتر و مکان های تفریحی لذت ببرید. این قاره 700 میلیون نفری با بیش از 450 نقطه باستانی و نقاشی های معروف، مناظری جذاب را برای عکاسی فراهم می کند. با مپگرد همراه باشید تا تجربیات جالبی را که این قاره به گردشگران می دهد، مرور کنیم.

این 30 کار را حتما در اولین سفرتان به اروپا انجام دهید - 5.0 out of 5 based on 6 votes

کریسمس (Christmas) روزی است که برای جشن گرفتن میلاد مسیح تعیین شده است. در تمام دنیا مسیحیان این روز را که  25 دسامبر (معادل روز 4 یا 5 دی ماه) است، جشن می گیرند. با اینکه مسیح دقیقا در این روز به دنیا نیامده است، این تاریخ به این دلیل انتخاب شد تا مصادف با روز جشن رومیان غیرمسیحی برای بزرگداشت ساترنس (خدای برداشت محصولات) و میترا (خداوند نور) باشد. روز این جشن، بعد از انقلاب زمستانی است، که طولانی ترین شب در نیمکره شمالی است. به این ترتیب این جشن نشان دهنده پایان کوتاه شدن روزها و به نوعی قدر دانی از خورشید هم هست.

فلسفه و آیین کریسمس (Christmas) | میلاد مسیح - 5.0 out of 5 based on 7 votes

اگر قرار بود، کشورهای جهان را بر حسب تنوع رتبه بندی کنند، مالزی (Malaysia) در جای نخست این فهرست قرار می گرفت. کشور مالزی نه تنها دارای فرهنگ های قومی متنوعی است بلکه طیف وسیعی از آداب و رسوم، غذاها و مذاهب مختلف را در کمال صلح و دوستی در خود حفظ کرده است.

10 مقصد برتر گردشگری مالزی (Malaysia) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

هند (India) سرزمینی پر جنب و جوش، پر از تضاد و جایی است که دو جهان سنتی و مدرن در هم می آمیزند. هند (India)، هفتمین کشور بزرگ جهان و دومین کشور پرجمعیت است و میراثی غنی دارد که نشانه قرن ها فرهنگ ها و مذهب های مختلف است. سفر به هند (India)، فرصتی است برای تجربه مجموعه ای از مکان های مقدس و برخوردهای معنوی. دوست داران طبیعت، می توانند از ساحل های آفتابی، پارک های ملی باشکوه و پناهگاه های حیات وحش باشکوه لذت ببرند. با سفر به این کشور، از تاج محل (Taj Mahal) زیبا در آگرا (Agra) گرفته تا مکان های مقدس هارماندیر صاحب (Harmandir Sahib) در امریتسار (Amritsar) و مسجد مکه (Mecca Masjid) در حیدر آباد (Hyderabad) گنجینه ای معنوی، فرهنگی و تاریخی را کشف خواهید کرد.

 

تاج محل (Taj Mahal)، آگرا (Agra)

بدون شک، شناخته شده ترین ساختمان هند (India)، تاج محل (Taj Mahal) است که مشهورترین شاهد قدرت عشق هم هست. این بنا به افتخار ممتاز مهال (Mumtaz Mahal)، همسر محبوب امپراتور شاه جهان (Shah Jahan) نام گذاری شده است. بنای ساختمان از زمان مرگ او در 1631 آغاز شد و با 20000 کارگر 22 سال طول کشید تا کامل شود. تاج محل (Taj Mahal) بیش تر از مرمر سفید ساخته شده و با منبت کاری های ظریف طرح گل و سنگ ها قیمتی و نیمه قیمتی مثل یشم، لاجورد، الماس و مادر مروارید تزیین شده است. ساختمان با زیادی از عنصرهای طراحی اسلامی مثل قوس، مناره و گنبدهای پیاز شکل در کنار خطاطی های سیاه در سر در ترکیب شده است.

نکته‌ی مهم: بهترین زمان برای بازدید از تاج محل (Taj Mahal) سپیده دم یا غروب است که فضا به خاطر تغییر نورها درخشان شده است. اگر امکان داشت سعی کنید بازتاب تاج محل (Taj Mahal) در رودخانه جمنا (Yamuna) را ببینید.

Address: 64 Taj Road, Agra-282001

وب سایت رسمی: www.tajmahal.gov.in

تاج محل (Taj Mahal)، آگرا (Agra)

 

شهر مقدس بنارس (Varanasi)

یکی از مراکز زیارتی بزرگ هندوها (Hindus)، شهر مقدس بنارس (Varanasi) است که در کنار رود گنگ (Ganges)، یکی از مهم ترین نمادهای مذهبی قرار گرفته است. این شهر از قدیمی ترین شهرهای زنده جهان است و قدمت آن به قرن هشتم پیش از میلاد مسیح بر می گردد. دلایل زیادی برای بازدید از این شهر وجود دارد. شما می توانید محله قدیمی کنار رود گنگ (Ganges) را بگردید و معبد ویشوانا کاشی (Kashi Vishwanath) که در 1780 ساخته شده است را ببینید.

معبد جدید ویشوانا (Vishwanath) با هفت معبد جداگانه اش  هم جالب است. حمام کردن در رود گنگ (Ganges)  برای هندوها اهمیت زیادی دارد برای ورود به رود گنگ (Ganges) که نمازگزاران در آن استحمام می کنند، مکان های زیادی به نام قات (ghat) وجود دارند که پلکانی هستند .  بنارس بیش تر از 100 قات (ghat) دارد که بزرگترین آن ها قات دسشومه (Dasashvamedh Ghat) و قات عاصی (Assi Ghat) هستند ( دومی در محل تلاقی رود گنگ (Ganges) و رود عاصی (Asi) قرار دارد و به طور ویژه ای مقدس محسوب می شود). سری به دانشگاه هندو بنارس (Banaras Hindu University) بزنید که در 1917 تاسیس شده است و به خاطر کتابخانه عظیمش با بیش تر از یک میلیون کتاب شهرت دارد. موزه بهارات کالا باهاوان (Bharat Kala Bhavan) با مجموعه های خوبی از نقاشی های مینیاتوری، مجسمه ها، نسخه های خطی برگ نخل و نمایشگاه های تاریخ محلی  هم ارزش بازدید دارد.

شهر مقدس بنارس (Varanasi)

 

هارماندیر صاحب ( Harmandir Sahib)، معبد طلایی امریتسار (Amritsar)

امریتسار(Amritsar) در 1577 توسط رام داس (Ram Das) ساخته شد و یکی از مهم ترین مرکزهای تاریخی و فرهنگی سیک ها (Sikh) است. جاذبه اصلی اینجا، هارماندیر صاحب (Harmandir Sahib) است که در 1604 بازگشایی شد و هنوز هم به نام معبد طلایی به خاطر دکوراسیون طلای خود نامیده می شود. یکی از مقدس ترین زیارتگاه های سیک ها (Sikh)، که هندوها و مردمی از مذهب های دیگر را هم به خود جذب می کند، با ترکیبی از سبک هندو و اسلامی ساخته شده است. قسمت مرمری پایین آن منبت کاری های طرح گل و حیوانات نقش  شده دارد، اما گنبد طلایی آن به شکل گل نیلوفر آبی است که نمادی از پاکی برای سیک (Sikh) هاست. زمان بازدید از هارماندیر صاحب (Harmandir Sahib)  نه تنها طراحی فوق العاده آن شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد، بلکه فضای معنوی آن  هم بر شما تاثیر خواهد گذاشت. این فضای معنوی به خاطر صدای آواز نمازگزاران که کتاب مقدس سیک ها (Sikh) را می خوانند و در سراسر مجموعه می پیچد، افزایش می یابد.

Address: Golden Temple Road, Amritsar, Punjab 143006

هارماندیر صاحب ( Harmandir Sahib)

 

شهر طلایی جیسلمر (Jaisalmer)

شهر طلایی جیسلمر (Jaisalmer) به خاطر ماسه سنگ های زردی که در بسیاری از ساختمان ها به کار رفته به این اسم نامگذاری شده است. شهر طلایی جیسلمر (Jaisalmer) واحه ای در تپه های شنی بیابان تار (Thar) است. این شهر زمانی یک پایگاه مرزی استراتژیک بوده است و الان پر از قصرهای پر زرق و برق قدیمی، دروازه های باشکوه و قلعه عظیم جیسلمر (Jaisalmer) یا قلعه طلایی است که ساختار دلهره آور آن به قرن 12 تعلق دارد.

علاوه بر قصرها، معبدها و خانه های قدیمی خوب، دژ، 99 سنگر و دروازه های عظیم دارد که به میدان اصلی راه دارند. در آن جا شما قصر بلند هفت طبقه مهاراجه را می بینید. ساخت بنا در 1500 آغاز شد و تا قرن 19 ادامه داشت. قسمت های عمومی قصر، منطقه هایی هستند که با کاشی های ایتالیایی و چینی تزیین شده اند، درهای سنگی حکاکی شده و معبدهای جین (Jain) که متعلق به قرن 12 تا 16 هستند و با مرمر و ماسه سنگ و برگ های نخل خطاطی شده  تزیین شده و سقف های آن با رنگ روشن رنگ آمیزی شده اند. حتما از کتابخانه 1000 ساله جاین بندر (Gyan Bhandar) دیدن کنید که نسخه های خطی و آنتیک هایی از قرن 16 دارد.

شهر طلایی جیسلمر (Jaisalmer)

 

قلعه سرخ (The Red Fort)، دهلی نو (New Delhi)

این قلعه هلالی شکل که در دهلی نو (new Delhi) قرار دارد در سال 1648 توسط شاه جهان (Shah Jahan) ساخته شد و به خاطر ماسه سنگ های قرمزی که در ساختنش استفاده شده به این اسم نامگذاری شده است.

قلعه سرخ (The Red Fort) مساحتی بیش تر از دو کیلومتر مربع دارد و توسط یک خندق بزرگ احاطه شده است و از نقاط جالب آن، دو دروازه بزرگ لاهور (Lahore Gate) - ورودی اصلی قلعه - و دروازه دهلی (Delhi Gate) است که استادانه تزیین شده است و قبلا توسط امپراتور برای مراسم تشریفاتی استفاده می شد.

بخش سرگرم کننده این بازدید، چات چوک (Chatta Chowk) است، یک بازار سرپوشیده قرن 17 که در آن همه چیز از جواهر و لباس ابریشم گرفته تا سوغات و مواد غذایی می فروشند. تورهای قلعه، دید جذابی از زندگی و زمان شاه به شما خواهند داد و همینطور بازدیدی دیدنی از سالن مرمر سفید (Hall of Public Audiences) که امپراتور افراد خود را می دید. اما خودتان هم می توانید در قلعه بگردید.

نکته مهم: عصرها نمایش های صدا و نور، برای نشان دادن رویدادهای مهم تاریخ قلعه سرخ (The Red Fort) برگزار می شود، آن ها را از دست ندهید.

 

Address: Netaji Subhash Marg, Chandni Chowk, New Delhi, Delhi 110006

قلعه سرخ (The Red Fort)، دهلی نو (New Delhi)

 

دروازه هند (The Gateway of India)، بمبئی (Mumbai)

اگر به بمبئی (Mumbai) رفتید، باید دروازه هند (The Gateway of India) را ببینید. بنایی به طول 26 متر که مشرف به دریای عرب (Arabian Sea) است. این بنا به مناسبت ورود شاه جرج پنجم (King George V) و همسرش ملکه مری (Queen Mary) در 1911 ساخته شد و در سال 1924 به عنوان بلندترین ساختمان شهر، در مراسمی مجلل افتتاح شد. این بنا به طور کامل از بازالت زرد و بتن ساخته شده است و به خاطر طراحی هندی (Indo)-ساراسناکی (Saracenic) خود مشهور است.

دروازه هند (The Gateway of India)، در سال 1948، زمانی که هند استقلال خود را به دست آورد، شاهد رژه سربازان بریتانیایی (British) بود. امروزه، گذرگاه طاقدار دروازه هند (The Gateway of India) چشم انداز زیبایی دارد که محبوب محلی ها و توریست هاست.

نکته مهم: یعد از بازدید از دروازه هند (The Gateway of India)، به هتل و برج تاج محل (Taj Mahal) در نزدیکی های آن بروید و چای بنوشید. این سنت از 1903 که این هتل لوکس افتتاح شد، شروع شده است.

دروازه هند (The Gateway of India)، بمبئی (Mumbai)

 

مسجد مکه (Mecca Masjid)، حیدرآباد (Hyderabad)

ساخت مسجد مکه (Mecca Masjid) حیدرآباد (Hyderabad)، یکی از بزرگترین مسجدهای جهان و یکی از قدیمی ترین ها در هند (India)، در سال 1614 زمان سلطنت محمدعلی قطب شاه (Mohammed Quli Qutub Shah) شروع شد و تقریبا 80 سال طول کشید. این مسجد برای 10000 نمازگزار ظرفیت دارد و 15 قوس و ستون عظیم آن که از گرانیت سیاه ساخته شده اند، توسط 1400 گاو تا مکان ساخت و ساز کشانده شده است. آجرهای بالایی دروازه ورودی مسجد از مکه (Mecca) آورده شده است، به همین دلیل مسجد مکه (Mecca Masjid) نامیده شده است.

ویژگی های برجسته این مکان شامل دروازه ورودی، میدان بزرگ، یک حوض بزرگ ساخته دست انسان، و اتاقی که موهای حضرت محمد (ص) در آن نگه داری می شود، است. دیگر ویژگی های قابل توجه آن ، نوشته های قرآنی در بالای قوس ها و درها، سقف نفیس سالن اصلی، گچ بری های کل ساختمان مسجد، نقوش گل و گچبری های پیش ساخته در طول قوس هاست.

Address: Hyderabad, Telangana 500002
مسجد مکه (Mecca Masjid)، حیدرآباد (Hyderabad)

 

قلعه عامر (Amer Fort)، جیپور (Jaipur)

قلعه عامر (Amer Fort)، (گاهی به شکل (Amber) نوشته می شود)، کاخ مجللی بود که در سال 1592 توسط مهاراجه من سینگ اول (Man Singh I) ساخته شد و مدت ها پایتخت جیپور (Jaipur) بوده است. کاخ روی شیب یک کوه قرار دارد و می توان پای پیاده یا سوار بر حیوانات (فیل بهترین گزینه است) از شهر زیر آن، به قلعه رسید.

جاهای جالب آن، جالب چوک (Jaleb Chowk)، اولین میدان با فیل های حکاکی شده و معبد شیلا دوی (Shila Devi)، که به الهه جنگ تعلق دارد، هستند. تالار عمومی با دیوارهای تزیین شده و تراس های پر از میمون هم جالب هستند. تالار لذت (Sukh Niwas)، پر از گل است و کانال آب آن قبلا برای انتقال آب خنک کننده استفاده می شد. معبد پیروزی (Jai Mandir) به خاطر پنل های تزیین شده، سقف های رنگی و چشم انداز عالی اش از قصر و دریاچه زیر آن جالب است. درست بالای قلعه عامر (Amer Fort)، قلعه جایگار (Jaigarh Fort) قرار دارد که در سال 1726 توسط جای سینگ (Jai Singh) ساخته شده است و برج های نگهبانی بلند، دیوارهای مستحکم و بزرگترین توپ چرخ دار جهان را دارد.

زمانی را صرف گردش در  شهر قدیمی جیپور (Jaipur) کنید. دروازه های آن بازسازی شده اند و بازارها پر زرق و برق اند. کاخ شهر (City Palace) هم مجموعه ای عظیم از میدان ها، باغ ها و ساختمان هاست.

قلعه عامر (Amer Fort)، جیپور (Jaipur)

 

سواحل گوا (Goa)

سواحل گوا (Goa) برای خود هندوها مقصد تعطیلات ساحلی است، اما اخیرا توریست ها آن را کشف کرده اند. خط ساحلی غربی گوا (Goa) رو به دریای عرب (Arabian Sea) و بسیار زیباست. با بیش تر از 60 مایل فاصله از خط ساحلی، زیباترین ساحل های جهان قرار گرفته اند که هرکدام ویژگی خاص خود را دارند. اگر به دنبال آرامش و سکوت هستید، ساحل آگوندا (Agonda) انتخاب مناسبی است. اما ساحل کالانگوت (Calangute) شلوغ تر و تجاری تر است. اگر در جستجوی اقامتگاه های مد روز، یوگا و چشمه های آب گرم هستید، ساحل های ماندریم (Mandrem)، مورجیم (Morjim) و آشویم (Ashwem) بین هندی های ثروتمند و غربی ها محبوب هستند. پالولوم (Palolem) هم یک ساحل محبوب دیگر و بسیار زیباست.

وقتی در گوا (Goa) هستید، از پناهگاه های حیات وحش پاوام مهاویر (Bhagwan Mahavir) دیدن کنید. این پناهگاه ها خانه انبوهی از جانداران مثل گوزن، میمون، فیل، پلنگ، ببر و پلنگ های سیاه و شاه کبری معروف هند (India) و 200 گونه پرنده است. بازدید از جزیره دیوار (Divar)  هم خالی از لطف نیست. می توانید با قایق از گوا قدیمی (Old Goa) به آنجا بروید. نقاط جذاب آن جا شامل پیداده (Piedade)، یک روستای معمولی گوایی (Goan) و کلیسای بانوی مهربان ما با گچ کاری، دکوراسیون گچی باروک و محراب های جذاب و چشم اندازهای فوق العاده اطراف است.

سواحل گوا (Goa)

 

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش پریار (Periyar)، مادورای (Madurai)

یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی جنوب هند (India)، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش پریار (Periyar) است که در اطراف دریاچه ای که در سال 1895 توسط مهندسین بریتانیایی برای آب رسانی به شهر مادورای (Madurai) ساخته شد، قرار گرفته است. این پارک زیبا که در سال 1934 تاسیس شده است، گونه های زیادی از پستانداران شامل فیل های هندی، گراز، سمور، نوعی میمون با دم شیر و بیش تر از 20 ببر بنگال دارد. تماشای پرندگان از فعالیت های محبوب این مکان است که می توانید گونه های زیادی مثل مارگردن، لک لک، ماهی خورک، هورن بیل، بوجانگای دم راکتی و انواع جالبی از پروانه ها را ببینید. بهترین راه لذت بردن از چشم انداز عالی کوهستان، سفر روی دریاچه یا جنگل گردی با یک راهنماست. دومی به شما فرصت می دهد که با گله فیل ها روبه رو شوید و دیگر گونه های حیات وحش را از برج های نگهبانی ببینید.

نکته مهم: حتما از یکی از مزارع قهوه، چای یا ادویه در آن نزدیکی بازدید کنید.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش پریار (Periyar)، مادورای (Madurai)

 

قلعه آگرا (Agra)

این قلعه یک بنای نظامی بود که در سال 1565 توسط امپراتور اکبر (Emperor Akbar) ساخته شد و شاه جهان (Shah Jahan) قسمت هایی را به آن اضافه کرد. این قلعه که به نام قلعه سرخ آگرا (Agra)  هم شناخته می شود، ترکیب جالبی از معماری هندو و اسلامی است و به فاصله دو کیلومتری از تاج محل (Taj Mahal) قرار گرفته است. ورودی قلعه، دروازه عمار سینگ (Amar Singh) است که دیواربیرونی آن کوتاه است و طراحی مارپیچی دارد تا دشمن گمراه شود. زمانی که وارد شدید، دو ساختمان بزرگ به هم پیوسته از ماسه سنگ می بینید، اکبری محال (Akbari Mahal) و جهانگیری محال (Jahangiri Mahal) که بزرگترین اقامتگاه های خصوصی مجموعه هستند. دیگر جاذبه های این محل، خاص محل (Khas Mahal) (کاخ خصوصی) با سقف مسی پر زرق و برق، باغ انگور (Anguri Bagh)، باغ مغول با فواره های زیبا و کانال های آبی و چشم اندازی که مخصوص امپراتور و همراهانش بوده است، هستند. برج هشت وجهی موسمِّن (Musamman) هم که زندان شاه جهان (Shah Jahan) تا زمان مرگش بوده است، جالب است.

Address: Rakabganj, Agra, Uttar Pradesh 282003

قلعه آگرا (Agra)

 

غارهای الورا (Ellora)، اورنگ آباد (Aurangabad)

غارهای الورا (Ellora) معروف، در قرن های 5 تا 10 توسط راهب های بودایی، جین (Jain)، و هندو ساخته شدند. اگر از بمبئی (Mumbai)، حدود 300 کیلومتر به سمت غرب بروید، سفری تفریحی به این غارها خواهید داشت. در حال حاضر این مجموعه 34تایی از صومعه ها، عبادتگاه ها و معبدهای حکاکی شده، جزو میراث جهانی یونسکو (UNESCO) هستند. 12 تای آن ها بودایی، 17 تا هندویی و 5 تا متعلق به مذهب جین هستند که در کنار یک دیگر ساخته شده اند و نشان دهنده بردباری مذهبی در آن زمان هند (India) است.

نقاط جالب غارهای صومعه بودایی، تعدادی از زیارتگاه های کنده کاری شده بودا و قدیسان در قرن های 5 تا 7 و غار خیره کننده کارپنتر (Carpenter) است که جزو بهترین نمونه ها در هند (India) است. غارهای هندو خیلی پیچیده تر هستند و از بالا به پایین کنده کاری شده اند، بنابراین داربست نیاز نداشته اند. در میان آن ها معبد کایلاسا (Kailasa) است که در کوه کایلاسا (Kailasa) ساخته و 200000 تن سنگ از آن بریده شده است.

غارهای الورا (Ellora)، اورنگ آباد (Aurangabad)

 

قلعه مهرانگار (Mehrangarh)، جادهاپور (Jodhpur)

قلعه مهرانگار (Mehrangarh) که به شهر قدیمی جادهاپور (Jodhpur) مشرف است، یکی از بزرگترین استحکامات هند است و در قرن 15 برای حفاظت از مردم شهر آبی (Blue City) یا (جادهاپورJodhpur فعلی) ساخته شد (به این دلیل به آن شهر آبی می گفتند چون خانه ها برای دفع گرما آبی رنگ شده بودند).

قلعه مهرانگار (Mehrangarh) که در بالای یک تپه ساخته شده است، شاهکاری شگفت انگیز از ساخت و ساز است که دیوارهایی غیرقابل نفوذ دارد. دسترسی به داخل از هفت دروازه باشکوه شامل جایا پل (Jaya Pol) و فاتح پل (Fateh Pol) (که هنوز هم صدمه های توپ را بر خود دارد) امکان پذیر است. نقاط جالب آن، گشت و گذار در شبکه حیاط ها و کاخ ها و موزه ای است که آثار مربوط به مهاراجه ها را در خود دارد. زمانی را در مرکز تاریخی خود جادهاپور (Jodhpur) بگذرانید که به خاطر هشت دروازه شهر، یک برج ساعت قدیمی و بازارهایی که همه چیز، از سبزیجات و شیرینی گرفته تا ادویه و هنرهای دستی می فروشند، مشهور است.

Address: Fort Road, Jodhpur, Rajasthan 342006

قلعه مهرانگار (Mehrangarh)، جادهاپور (Jodhpur)

 

قصر میسور (Mysore Palace)

شهر گسترده میسور (Mysore) به خاطر ترکیب مخلوط خود از معماری قدیمی استعماری قصرهای شاهانه هند (India) و باغ های سرسبز، انتخاب خوبی برای گشت و گذار است. اگر تمایل داشته باشید خرید کنید، زمان خوبی را در بازارهای معروف ابریشم و چوب صندل خواهید گذراند. در سال 1897، این قصر سه طبقه زیبا بعد از یک آتش سوزی ویرانگر به طور کامل بازسازی شد. ویژگی های برجسته قصر میسور (Mysore Palace)، برج های مربعی و گنبدهای زیبا، سقف و ستون های تزیین شده در سالن دربار(Durbar) و عمارت کلاه فرنگی ازدواج با کاشی های کف خیره کننده، شیشه های رنگی زیبا، آثار هنری و نمایش های جواهرات هستند (در موقعیت های خاص، تخت طلا به نمایش گذاشته می شود). سعی کنید حتما یکی از نمایش های نور که هر یکشنبه و در تعطیلات برگزار می شود و کل قصر با 90000 لامپ روشن می شود را ببینید.

نکته مهم: یکی از راه های سرگرم کننده برای بازدید زمین ها و باغ های بزرگ قصر  استفاده از تورهاست که وقتی داخل باشید، رایگان است.

Address: Sayyaji Rao Road, Mysuru, Karnataka 570001

قصر میسور (Mysore Palace)

 

معبد ماهابودی (Mahabodhi Temple)، بودگایا (Bodhgaya)

بودگایا (Bodhgaya) احتمالا مقدس ترین مکان برای بوداییان است که هر ساله هزاران بازدید کننده را به خود جذب می کند که همه می خواهند با راهبان ساکن در آن جا مراقبه کرده و دعا بخوانند. نقطه مرکزی این زیارتگاه مرکزی، معبد خیره کننده ماهابودی (Mahabodhi) است که نزدیک به نقطه ای که بودا روشنگر شد و فلسفه خود را در مورد زندگی تنظیم کرد قرار دارد. این معبد ماهابودی (Mahabodhi Temple) در قرن ششم ساخته شد و بارها ترمیم شده است و یک منار مخروطی زیبا و یک مجسمه عظیم از بودا دارد.

از دیگر نقطه جالب این مکان، درخت انجیر هندی است که از نوادگان درخت اصلی ای است که بودا پس از روشنگری، 7 روزدر آنجا مراقبه کرد. این درخت از قدیمی ترین و محترم ترین درخت های جهان است. یک ماسه سنگ قرمز آن مکان را نشانه گذاری کرده است.

Address: Bodhgaya, Bihar 824231

معبد ماهابودی (Mahabodhi Temple)، بودگایا (Bodhgaya)

15 جاذبه برتر گردشگری هند (India) - 5.0 out of 5 based on 3 votes

سایبان متروپل (Metropol Parasol)، که توالی خیره کننده ای از سایبان های مواج و بزرگترین سازه چوبی جهان است، در پلازا دلا انکارنیشن (Plaza de la Encarnacíon) قرار دارد و  بخشی از طرح توسعه مجدد پلازا د لا انکارنیشن (Plaza de la Encarnacíon) است که توسط جی.مایر اچ (J. MAYER H) طراحی شده است.

سایبان متروپل (Metropol Parasol) | بزرگ ترین سازه چوبی جهان - 5.0 out of 5 based on 2 votes

یکی از نماد های برجسته و مشهور دنیا و مهمترین نماد شهر پاریس (Paris)، برج ایفل (Eiffel Tower) است. همه گردشگران قبل از رفتن به پاریس (Paris) و دیدن این سازه شگفت انگیز، برج ایفل (Eiffel Tower) را در فیلم‌ها و کارت پستال‌ها دیده‌اند. این شاهکار معماری به بلندای 320 متر با 8000 قطعه فلزی و  2.5 میلیون پرچ فلزی، نمادی از نبوغ و مهارت است. با این که این سازه عظیم وزن بسیار سنگینی دارد اما معماری شبکه‌ای زیبا و ابتکاری آن، لقب "بانوی آهنین" را به خود گرفته است.

راهنمای بازدید از برج ایفل (Eiffel Tower) | نگین پاریس - 5.0 out of 5 based on 7 votes

پارک ملی اتنا (Etna National Park) نه فقط به خاطر آتشفشان های آن و جریان گدازه هایش، بلکه به خاطر محیط منحصر به فرد اطراف آن، که پر از صداها، عطرها و رنگ های مختلف است، بسیار زیباست. پارک ملی اتنا (Etna National Park)  از قله آتشفشانی آن تا شهرهای اطرافش گسترده شده است، و به چهار حوزه با سطوح مختلف حفاظت A، B، C و D تقسیم شده است.

پارک ملی اتنا (Etna National Park) | ایتالیا (Italy) - 5.0 out of 5 based on 3 votes

پارک ملی مونتی سیبیلینی (Monti Sibillini National Park) که در سراسر مناطق مارکه (Marche) و اومبریا (Umbria) قرار دارد و استان های Macerata، Fermo، Ascoli Piceno، و Perugia را شامل می شود، در سال 1993 تاسیس شد و اکنون بیش از 70،000 هکتار وسعت دارد.

پارک ملی مونتی سیبیلینی (Monti Sibillini National Park) | ایتالیا (Italy) - 5.0 out of 5 based on 7 votes

پارک ملی سینکته (Cinque Terre National Park) یک منطقه حفاظت شده است که در سال 1999 به عنوان اولین پارک ملی ایتالیا (Italy) مشخص شد. این پارک در استان لاسپتسیا لیگوریا (La Spezia Liguria)، در شمال ایتالیا (Italy) قرار دارد که هم کوچک ترین پارک ملی ایتالیا (Italy) است و هم با 5000 نفر جمعیت دائمی در بین پنج شهر، متراکم ترین پارک ملی ایتالیا (Italy) هم هست.

پارک ملی سینکته (Cinque Terre) | ایتالیا (Italy) - 5.0 out of 5 based on 6 votes

کوه آتشفشانی اتنا (Mount Etna) یکی از جاذبه های گردشگری اصلی سیسیلی (Sicily) با سالانه هزاران گردشگر است، یک آتشفشان فعال در ساحل شرقی سیسیلی (Sicily)، ایتالیا (Italy) که در منطقه کاتانیا (Catania)، بین مسینا (Messina) و کاتانیا (Catania)، بین حاشیه صفحات همگرای آفریقا (African) و اوراسیا (Eurasian) قرار گرفته است. بلندترین آتشفشان فعال در اروپا (Europe) که در حال حاضر 3329 متر (10922 فوت) ارتفاع دارد، اما ارتفاع آن با فوران های قله ای تغییر می کند.

کوه آتشفشانی اتنا (Mount Etna) | فعال ترین آتشفشان جهان - 5.0 out of 5 based on 10 votes

کولوسئوم (Colosseum)

کولوسئوم (Colosseum) معروف ترین و بزرگ ترین آمفی تئاتر در روم باستان بوده است. واژه کولوسئوم (Colosseum) از کلوسئوس نرونیس (Colossus Neronis) که نام یک مجسمه برنزی بزرگ از امپراتور نرو (Nero)، که در نزدیکی این آمفی تئاتر قرار داشته، گرفته شده است. اما در زمان های گذشته برای استفاده مجدد از فلز برنز، این مجسمه از بین رفته است.

کولوسئوم (Colosseum) - 4.6 out of 5 based on 17 votes

صومعه ملک ابی (Melk Abbey)

صومعه Melk Abbey یکی از معروف ترین صومعه های جهان است که در بالای صخره‌های زیبای مشرف بر آب‌های آرام رود دانوب (Danube)، درکنار کلیسای بندیکتین (Benedictine) قرار گرفته است.


قبل از این در سال 1089 قلعه لئوپولد دوم (Leopold II) به راهبان بخشیده شده بود که آن را تبدیل به جایی برای آرامش و یادگیری کنند. این مرکز معنوی به یکی از تاثیرگذارترین آثار معماری دوره باروک (Baroque) و همچنین مهد شکوفایی موسیقی و هنر لیبرال (liberal)  در دوره خود تبدیل شد.

 

 

صومعه ملک ابی (Melk Abbey) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

جشنواره هولی (Holi Festival) یا «جشن رنگ‌ها» از عیدهای رسمی مردم هندوستان (India) است که یک روز پس از ماه فلاگونا (Phalguna)، که ماه آخر هندوها است و تقریباً بین اواخر فوریه و اوایل مارس است برگزار می شود و به جشنواره رنگ (Festival Of Colors) مشهور است.


هولی (Holi) در حقیقت به معنای عبور از فصل سرد و خشن زمستان به فصل با نشاط و گرم بهار است، مردم در این زمان که مطابق تقویم هندی تعطیل رسمی است، پایان زمستان و آغاز بهار طبیعت را جشن می‌گیرند. در این جشن بر اساس یک سنت قدیمی، اهالی هر منطقه با پاشیدن آب و رنگدانه‌ های مخصوص به سمت هم و اجرای موسیقی و رقص، به سرور و پای‌کوبی می‌پردازند. در این آیین شاد، همهٔ افراد شرکت می‌کنند و باور دارند که با فرارسیدن بهار، روشنایی بر تاریکی و خوبی بر بدی پیروز شده‌است. «جشن هولی» از اعیاد مهم مردم هند (India) و نقطهٔ مقابل «جشن دیوالی» است که در آغاز فصل سرما برگزار می شود.

جشنواره رنگ هولی

جشنواره هولی (Holi) نوعی پاس داشت از شخصیت داستانی پراهلاد (Prahlada) به حساب می آید. پراهلاد شاهزاده ای است که به پرستش ویشنو (Vishnu) (خدای بزرگ هنودییان) روی می آورد. پدر و عمه پراهلاد با مذهب جدید او مخالفت می کنند ولی او دست از ایمان خود بر نمی دارد و آنها شاهزاده را در وسط آتش می اندازند ولی پرودگار ویشنو از او محافظت کرده و در کمال تعجب شاهزاده از اتش سالم بیرون می آید.

امروزه بخشی از این مراسم سنتی باقی مانده است از جمله پاشیدن رنگ روشن و آب که در حقیقت نمادی از نور آتش و بهار است.

"جشن رنگ ها" فرصتی برای هندوها است تا کمی از قوانین و عرفیات اجتماعی فاصله بگیرند. در این جشن تفاوت های بین فقیر و غنی، مرد و زن، پیر و جوان برداشته می شود.

فستیوال هولی

 

فستیوال هولی (Holi) یکی از جشنواره های باستانی هندوها است که در بین غیر هندوهای بسیاری از نقاط آسیای جنوبی نیز رواج دارد. در درجه اول در هند (India)، نپال (Nepal) و دیگر مناطق جهان که جمعیت زیادی از نژاد هند در آنجا زندگی می کنند مشاهده می شود. در سال های اخیر این جشنواره به قسمت هایی از شمال اروپا (Europe) و آمریکا (America) به عنوان جشن بهاره گسترش یافته است.

جشنواره هولی (Holi) در شب قبل از روز جشن، با روشن کردن آتش و رقص و آواز شروع می شود و صبح روز بعد با پاشیدن رنگ به روی یکدیگر ادامه می یابد. در روز جشن شرکت کنندگان با استفاده از پودر های خشک رنگ و یا تفنگ های آبی حامل رنگ به روی یک دیگر رنگ پاشی می کنند.

رنگ های جشن هولی

 

مرد و زن، کوچک و بزرگ، غنی و فقیر به روی یکدیگر رنگ می پاشند و مناسبات اجتماعی و تفاوت های طبقاتی را کنار می گذارند.  گروهی نیز با طبل و آواز خواندن و رقصیدن در میان جمع به شادی می پردازند. در ادامه مردم با یکدیگر نوشیدنی می نوشند و غذا می خورند.

طبق داستان دیگری هولی (Holi) نام خود را از لرد کریشا (Lord Krishna)، که با دختران روستا شوخی می کرد و آنها را با آب خیس کرده و به آنها رنگ می پاشید گرفته شده است.

مراسم سنتی هولی (Holi) بزرگ ترین مراسم در ماسورا (Mathura) است و این مراسم در دهلی نو 4 ساعت طول می کشد.

Holi festival

 

جشن هولی (Holi) چطور برگزار می شود؟

در تمام طول روز جشن، مردم چهره یکدیگر را با پودرهای رنگی، رنگ می کنند و به روی یک دیگر آب و رنگ می پاشند و رقص و پایکوبی می کنند. همچنین در این جشن نوشیدنی بهانگ که از گیاه شاهدانه ساخته شده است سرو می شود. 

جشن هولی

 

آداب رسوم مخصوص فستیوال هولی (Holi Festival) چیست؟

در آستانه برگزاری جشن آتشی بزرگ برپا می شود که به سوزاندن هولیکا (Holika) معروف است و در کتاب هندوها نارادا پورانا (Narada Purana) ذکر شده است. مردم در اطراف آتش می چرخند و رقص و پایکوبی می کنند. 

شب قبل از هولی

 پایکوبی در فستیوال هولی

 

جشنواره رنگ هولی (Holi) | هند - 5.0 out of 5 based on 12 votes

پاییز مملو از رنگ زرد و برگ های ریخته است، درختان برگریز اولین پیشگامان این زمان از سال است و به آن بارانی از ریسمان های طلایی می دهد و این مقدمه ای برای آشنایی بیشتر با درخت چهل سکه یا جینگو (Ginkgo) است.

درخت چهل سکه یا جینگو (Ginkgo) | چین - 5.0 out of 5 based on 8 votes

اتریش (Austria) کشوری است با پیشینه تاریخی غنی، مکان‌های زیبا، سنت ها و عادات منحصر به فرد که به همراه همسایه اش سوئیس (Switzerland)، به عنوان پایتخت ورزش های زمستانی شناخته می‌شود و به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی اروپا، در کل سال گردشگران زیادی را جذب می کند، نه تنها در تابستان بلکه در زمستان هم در مناطق کوهستانی به شلوغی تابستان است.

10 جاذبه برتر گردشگری اتریش (Austria) - 4.7 out of 5 based on 6 votes

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای دریافت اطلاعات مفید گردشگری عضو شوید. ( ما هرگز اسپم نمی فرستیم )
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران