جهانگردی

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی! 

جشنواره هولی (Holi Festival) یا «جشن رنگ‌ها» از عیدهای رسمی مردم هندوستان (India) است که یک روز پس از ماه فلاگونا (Phalguna)، که ماه آخر هندوها است و تقریباً بین اواخر فوریه و اوایل مارس است برگزار می شود و به جشنواره رنگ (Festival Of Colors) مشهور است.


هولی (Holi) در حقیقت به معنای عبور از فصل سرد و خشن زمستان به فصل با نشاط و گرم بهار است، مردم در این زمان که مطابق تقویم هندی تعطیل رسمی است، پایان زمستان و آغاز بهار طبیعت را جشن می‌گیرند. در این جشن بر اساس یک سنت قدیمی، اهالی هر منطقه با پاشیدن آب و رنگدانه‌ های مخصوص به سمت هم و اجرای موسیقی و رقص، به سرور و پای‌کوبی می‌پردازند. در این آیین شاد، همهٔ افراد شرکت می‌کنند و باور دارند که با فرارسیدن بهار، روشنایی بر تاریکی و خوبی بر بدی پیروز شده‌است. «جشن هولی» از اعیاد مهم مردم هند (India) و نقطهٔ مقابل «جشن دیوالی» است که در آغاز فصل سرما برگزار می شود.

جشنواره رنگ هولی

جشنواره هولی (Holi) نوعی پاس داشت از شخصیت داستانی پراهلاد (Prahlada) به حساب می آید. پراهلاد شاهزاده ای است که به پرستش ویشنو (Vishnu) (خدای بزرگ هنودییان) روی می آورد. پدر و عمه پراهلاد با مذهب جدید او مخالفت می کنند ولی او دست از ایمان خود بر نمی دارد و آنها شاهزاده را در وسط آتش می اندازند ولی پرودگار ویشنو از او محافظت کرده و در کمال تعجب شاهزاده از اتش سالم بیرون می آید.

امروزه بخشی از این مراسم سنتی باقی مانده است از جمله پاشیدن رنگ روشن و آب که در حقیقت نمادی از نور آتش و بهار است.

"جشن رنگ ها" فرصتی برای هندوها است تا کمی از قوانین و عرفیات اجتماعی فاصله بگیرند. در این جشن تفاوت های بین فقیر و غنی، مرد و زن، پیر و جوان برداشته می شود.

فستیوال هولی

 

فستیوال هولی (Holi) یکی از جشنواره های باستانی هندوها است که در بین غیر هندوهای بسیاری از نقاط آسیای جنوبی نیز رواج دارد. در درجه اول در هند (India)، نپال (Nepal) و دیگر مناطق جهان که جمعیت زیادی از نژاد هند در آنجا زندگی می کنند مشاهده می شود. در سال های اخیر این جشنواره به قسمت هایی از شمال اروپا (Europe) و آمریکا (America) به عنوان جشن بهاره گسترش یافته است.

جشنواره هولی (Holi) در شب قبل از روز جشن، با روشن کردن آتش و رقص و آواز شروع می شود و صبح روز بعد با پاشیدن رنگ به روی یکدیگر ادامه می یابد. در روز جشن شرکت کنندگان با استفاده از پودر های خشک رنگ و یا تفنگ های آبی حامل رنگ به روی یک دیگر رنگ پاشی می کنند.

رنگ های جشن هولی

 

مرد و زن، کوچک و بزرگ، غنی و فقیر به روی یکدیگر رنگ می پاشند و مناسبات اجتماعی و تفاوت های طبقاتی را کنار می گذارند.  گروهی نیز با طبل و آواز خواندن و رقصیدن در میان جمع به شادی می پردازند. در ادامه مردم با یکدیگر نوشیدنی می نوشند و غذا می خورند.

طبق داستان دیگری هولی (Holi) نام خود را از لرد کریشا (Lord Krishna)، که با دختران روستا شوخی می کرد و آنها را با آب خیس کرده و به آنها رنگ می پاشید گرفته شده است.

مراسم سنتی هولی (Holi) بزرگ ترین مراسم در ماسورا (Mathura) است و این مراسم در دهلی نو 4 ساعت طول می کشد.

Holi festival

 

جشن هولی (Holi) چطور برگزار می شود؟

در تمام طول روز جشن، مردم چهره یکدیگر را با پودرهای رنگی، رنگ می کنند و به روی یک دیگر آب و رنگ می پاشند و رقص و پایکوبی می کنند. همچنین در این جشن نوشیدنی بهانگ که از گیاه شاهدانه ساخته شده است سرو می شود. 

جشن هولی

 

آداب رسوم مخصوص فستیوال هولی (Holi Festival) چیست؟

در آستانه برگزاری جشن آتشی بزرگ برپا می شود که به سوزاندن هولیکا (Holika) معروف است و در کتاب هندوها نارادا پورانا (Narada Purana) ذکر شده است. مردم در اطراف آتش می چرخند و رقص و پایکوبی می کنند. 

شب قبل از هولی

 پایکوبی در فستیوال هولی

 

جشنواره رنگ هولی (Holi) | هند - 5.0 out of 5 based on 13 votes

ترکیه (Turkey) با داشتن آثار باستانی به جا مانده از خودنمایی فاتحان و چشم اندازهای تاثیرگذارش، یکی از پربازدیدترین کشورهای جهان است که بین آسیا و اروپا قرار دارد و فرهنگ غنی، غذاهای معروف و تاریخ عظیمش، همه گردشگران را هیجان زده می کند. درحالی که مناظر باشکوه آن، از مدیترانه زیبا گرفته تا کوه های عظیم و جلگه های خشک آن، هر کدام نقطه برجسته ای هستند.

12 جاذبه گردشگری برتر ترکیه (Turkey) - 5.0 out of 5 based on 2 votes

شهر کوچک پاک چونگ (Pak Chong) مثل دروازه ای است که به روی پارک ملی مشهور خائو یای (Khao Yai) و طبیعت کوهستانی اطراف آن باز می شود. دسترسی به این شهر و این پارک آسان است، چون از بانکوک (Bangkok) پایتخت تایلند (Thailand) تنها حدود 200 کیلومتر فاصله دارند. این پارک مکانی عالی برای دیدن طبیعت چشم نواز تایلند است.

پارک ملی خائویای (Khao Yai) | اولین پارک ملی تایلند - 5.0 out of 5 based on 1 vote

دیوار بزرگ چین، بزرگترین و قدیمی ترین سازه معماری ساخت دست بشر است که توانسته حدود 2000 سال آن را حفظ کند و به عنوان میراث گذشتگان به آیندگان برساند. دیوار بزرگ چین در سال 1987 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو (UNESCO) و در سال 2007 میلادی به عنوان عجایب هفتگانه جهان در قرون وسطی به ثبت رسید. با مپگرد همراه باشید تا با این اثر تاریخی باشکوه آشنا شوید.

دیوار بزرگ چین (Great Wall) | طولانی ترین سیستم دفاعی نظامی جهان - 5.0 out of 5 based on 2 votes

تقریبا در هر شهر، میدان های مختلفی وجود دارد که برای ملاقات های اجتماعی یا تجاری به کار می روند که معمولا اطراف آن ها مغازه ها، رستوران ها و یک ساختمان شهرداری قرار دارد. در مرکز آن ها هم یک چشمه، مجسمه یا بنای تاریخی وجود دارد. علاوه بر این شباهت ها، میدان های شهر، تاریخچه منحصر به فردی دارند. با مپگرد همراه باشید تا با بعضی از معروفترین میدان های جهان آشنا شوید.

15 میدان معروف جهان و دلیل شهرت آنها - 5.0 out of 5 based on 4 votes

منطقه خاورمیانه به خاطر کوه های مختلفی مثل هیمالیا، پامیر (Pamir)، هندوکش (Hindu kush)، قفقاز و زاگرس دامنه های بسیار مناسبی برای اسکی بازی دارد. با تورهای ورزشی مناسبی که از طرف آژانس های مسافرتی برگزار می شود، می توانید تعطیلات خارق العاده ای برای خود رقم بزنید. با مپگرد همراه باشید تا با پیست های مطرح کشورهای همسایه آشنا شوید.

12 پیست برتر اسکی در 10 کشور همسایه ایران - 5.0 out of 5 based on 3 votes

مردم به دلایل زیادی به کوالالامپور (Kuala Lumpur)، پایتخت و بزرگترین شهر کشور مالزی (Malaysia) سفر می کنند. بازدید از این شهر بسیار زیبا فرصت آشنایی با فرهنگی متفاوت، غذاهای محلی، مراکز خرید متنوع و معماری ویژه شهر، که آمیزه ای از معماری غربی و شرقی است، در اختیار مسافران قرار می دهد.

در فهرستی که CNN منتشر کرده، کوالالامپور (Kuala Lumpur) به عنوان یکی از چهار شهر برتر جهان در زمینه خرید معرفی شده است. با توجه به آب و هوای استوایی کشور مالزی، تقریبا هر زمانی از سال برای سفر به کوالالامپور خوب است. با مپگرد همراه باشید تا با بعضی از جاذبه های گردشگری کوالالامپور آشنا شوید.

10 جاذبه گردشگری برتر کوالالامپور (Kuala Lumpur) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

شاید این مکان ها توسط موجودات فرا زمینی ساخته نشده باشند اما به این معنی نیست که آن ها فراتر از زمین نیستند. سیاره زمین خانه بعضی از آثار برجسته دوران گذشته است، سازه هایی که از قابلیت های تکنولوژیکی زمان خود هم سر پیچی کرده اند چرا که بیش از حد بزرگ، سنگین و پیچیده هستند. همچنین بعضی فکر می کنند که سازندگان اهرام مصر (Egyptian pyramids) و خطوط نازکا (Nasca lines) از یک کتابچه راهنمای ساخت فرا زمینی پیروی می کرده اند، شاید دستانی که این آثار را ساخت واقعا زمینی نبود.

مطمئنا فکر کردن به اینکه بیگانگان زمین را دیده اند یا نه جالب است. علیرغم این، انسان ها در شرف دستیابی به فضا و جاهایی مثل مریخ هستند اما هیچ شاهدی برای اثبات وجود بیگانگان بر زمین وجود ندارد و ماوراطبیعی خواندن بزرگترین دست یافته های بشر، به معنای نادیده گرفتن شیوه های قابل توجهی است که تمدن های ماقبل تاریخ برای ساختن بزرگترین و پر رمز و رازترین ساخته های روی زمین مدیریت کردند. با مپگرد همراه باشید تا در مورد بعضی از عجیب ترین سازه های جهان آشنا آشنا شوید.

۷ جای باستانی که توسط بیگانگان ساخته شده - 4.9 out of 5 based on 7 votes

قصر دوج (Doge's Palace) یکی از زیباترین و شاخص ترین کاخ های اروپا (Europe) است کهدر زمان جمهوری ونیز، مرکز دولت و همینطور محل اقامت دوج ونیز بوده است. کاخ دوج (Doge's Palace) در ابتدا یک دژ نظامی چوبی تنگ و تاریک و پر از برجک های نظامی بود اما بعد از وقوع چند آتش سوزی، قلعه بازسازی و تبدیل به یک کاخ به سبک بیزانس شد.

ساختمان فعلی در قرن 14 ساخته شده و نمای بیرونی قصر به نیمه اول قرن 15 بر می گردد. برخلاف موزه ها که اشیاء و آثار هنری به آن منتقل می شوند، تابلوهای نقاشی موجود در کاخ دوج متعلق به همین جا است و از جای دیگری نیامده. آثار هنری، تاریخچه این مکان و زیبایی بی نظیر، اینجا را به یکی از جاذبه های گردشگری ونیز (Venice) تبدیل کرده است.

راهنمای بازدید از کاخ دوج ونیز (Doge's Palace) | زیباترین کاخ اروپا - 5.0 out of 5 based on 4 votes

جشنواره معروف یی پِنگ (Yi Peng) و لوی کراتونگ (Loy Krathong) نمایشی جادویی است که هزاران نفر از مردم برای فرستادن خوم لوی (khom loi) یا همان فانوس های روشن به آسمان شب دور هم جمع می ‌شوند تا آن را برپا کنند. قبل از این صحنه‌ تماشایی فوق العاده، برنامه های شاد و آرامش بخشی توسط راهب ها اجرا می شود که می توان به خواندن سرودهایی خاص روی صحنه اشاره کرد.

جشنواره فانوس یی پنگ (Yi Peng Lantern Festival) | تایلند (Thailand) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

در شهر ورونا (Verona) در شمال ایتالیا (Italy) خانه‌ای وجود دارد به نام "خانه عشق" که در سال 1905 از خانواده دالکاپلو (Dal Cappello) خریداری شده است. خانه ژولیت (Juliet's House) یکی از جاذبه های اصلی شهر ورونا (Verona) و از معروفترین دیدنی های ایتالیا است که در حیاط آن معروف ترین بالکن جهان قرار دارد که در سال 1936 به آن افزوده شده است.

خانه ژولیت (Juliet’s House) | معروف ترین بالکن جهان - 5.0 out of 5 based on 6 votes

شب سال نو برای همه زمان مهمی است. از مدت ها قبل انتظار این شب را داریم و برای آن برنامه ریزی می کنیم تا سال قدیم تمام شود و سال جدید را اتفاقات شاد شروع کنیم. شب سال نوی میلادی هم استثنا نیست. اگر در این دوران برنامه ای برای سفر داشتید خوب است از قبل در مورد برنامه های خاصی که هر کشور و هر منطقه برای جشن سال نو دارند اطلاع داشته باشید تا انتخاب مقصد را راحت تر کند. در کشورهای اروپایی جشن سال نو تلفیقی از سنت های قدیمی هر کشور و رسم های جدید تر است. در ادامه مراسم خاص تعدادی از این کشور ها را می خوانیم، با مپگرد همراه باشید.


جشن ها و مراسم سال نو بریتانیایی (British)

جشن ها و مراسم سال نو بریتانیایی (British)

 

روش جشن گرفتن سال نو بریتانیایی (British) بازتابی از سنت، فرهنگ و عادت هایی است که مردم بریتانیا (Britain) آن را دنبال می کنند. با اینکه در دنیای مدرن امروز، هر چیزی حتی جشن ها و فستیوال ها، خود را با پیشرفت دنیای امروز همراه می کنند، در مورد برگزاری جشن سال نو در بریتانیا (Britain) می توانیم استثنا قائل شویم.

موضوع این نیست که بریتانیا (British) از سازگاری با تغییرات در شیوه جشن گرفتن سر باز می زنند، بلکه بیشتر دوست دارند اطمینان داشته باشند که به آیین و سنت هایشان، حتی در شرایط متغیر، کاملا وفادار باقی می مانند و مراسم سال نو نمونه ای از همین فکر است.

در بریتانیا (Britain) روز اول ژانویه را (اولین روز از اولین ماه در تقویم مسیحی) جشن می گیرند. مراسم جشن بریتانیایی ها سرشار از انرژی، شادی، ذوق و هیجان است و در عین حال از سنت های پر بارشان هم بهره برده است. شاید این بخشی از همان باور انگلیسی ها باشد که دوست دارند هر چیزی را با افکار مثبت و باور به لذت بردن از زمان حال، تلفیق کنند.

 

مراسم سال نو در بریتانیا (Britain)

آماده سازی و برنامه ریزی جشن سال نو از مدت زیادی قبل از روز اصلی شروع می شود. طبق سنت، مراسم سال نو در بریتانیا (Britain) از شب سال نو یعنی شب 31 دسامبر سال قدیم، شروع می شود و تا غروب روز سال نو یعنی روز اول ژانویه ادامه دارد. یکی از رسم هایی که در جشن های امروزی آن ها خیلی مهم است، رسم آتش بازی است که حتی در سال های اخیر گسترده تر هم شده است.

مراسم سال نو در بریتانیا (Britain)

 

به محض به صدا در آمدن زنگ های کلیسا در ساعت 12 نیمه شب، آتش بازی شروع می شود و مردم هم، چه در خانه، چه در خیابان یا مهمانی ها، یکدیگر را در آغوش می گیرند و برای هم آرزوی شادی در سال حدید می کنند. همچنین برای خانواده و دوستان نزدیک تر، هدیه، کارت تبریک، گل، کیک و شمع می فرستند.

کارت تبریک

 

در بخش ادینبورگ (Edinburgh)، اسکاتلند (Scotland) مهمانی خیلی بزرگی برپا می شود که از خیابان پرینس (Prince’s Street) شروع می شود و تا رویال مایل (Royal Mile) ادامه پیدا می کند و در پایان به قلعه ادینبورگ (Edinburgh Castle) می رسد. البته در این جشن همه افراد اجازه شرکت کردن ندارند.

ادینبورگ (Edinburgh)، اسکاتلند (Scotland)

 

مراسم سال نو در انگلستان (England)

در انگلستان (England) رسم است که در لحظه ای که زنگ های کلیسا در ساعت 12 شب به صدا در می آیند، هر خانواده در پشتی خانه خود را باز می کند. به این شکل آن ها با سال قدیم خداحافظی می کنند. بعد از آن جوانی با موهای تیره که ترجیحا زیبا هم هست، از در اصلی خانه با سبدی از نمک، شمع و نان، وارد می شود. این سنت قدیمی به باور انگلیسی ها باعث خوش شانسی در سال جدید می شود: " نان نمادی از فراوانی غذا، نمک نمادی از فراوانی پول و شمع برای گرمای بیشتر در سال نو."

سبدی از نمک، شمع و نان

 

در کنار این ها هر کس باید همراه خود یک غریبه بیاورد. البته بهتر است این غریبه با موهای بلوند یا قرمز نباشد، چون معتقدند باعث بد شانسی می شود. این رسم علاوه بر اینکه در انگلستان (England) اجرا می شود، در اسکاتلند (Scotland) هم جدی گرفته می شود.

 

مراسم سال نو در اسکاتلند (Scotland) و ولز (Wales)

مراسم سال نو در اسکاتلند

در اسکاتلند (Scotland)، به سال نو "هاگمنی (Hogmanay)" می گویند. این کلمه از نام نوعی کیک بلوط گرفته شده است، که در شب سال نو بین بچه های کوچک پخش می کنند. در ولز (Wales) به شب سال نو "نوس گالان (Nos Galan)" و به روز اول سال جدید "دید کالان (Dydd Calan)" می گویند.

روز اول سال نو، بچه ها صبح اول وقت از خواب بیدار می شوند و در حالی که آواز های مخصوص سال نو را می خوانند به سراغ همسایه ها می روند. همسایه ها هم از روی لطف و محبت به آنها سکه، کوکی، "مینس پای (mince pie)"، سیب و خوراکی های دیگر می دهند، این برنامه تا ظهر طول می کشد.

 

جشن ها و مراسم سال نو اتریشی (Austrian)

جشن ها و مراسم سال نو اتریشی (Austrian)

 

برای اتریشی ها (Austrian) جشن سال نو، روز اول ژانویه است. از سال 1691 که پاپ اینوسنت دوازدهم (Pope Innocent XII) رسما روز اول ژانویه را به عنوان روز اول سال اعلام کرد، اتریشی ها (Austrian) هر سال در این روز، جشن سال نو را با شور و اشتیاق برپا می کنند. در اتریش (Austria) گاهی این روز را با نام "سیلوسترابند (Silvesterabend)" هم می شناسند که اشاره ای است به قدیس معروفی به نام "سنت سیلوستر (Saint Sylvester)".

مراسم سال نو در اتریش (Austria) با استایل خاص و متفاوتی انجام می شود، به طوری که به ندرت در نقاط دیگر، مشابه آن را می توان پیدا کرد. سنت های مراسم سال نو اتریشی ها (Austrian) شامل آماده کردن تنگی از نوشیدنی قرمز است که با شکر و دارچین مخلوط می کنند و به "سنت سیلوستر (Saint Sylvester)" تقدیم می کنند. از دیگر آیین های اتریشی ها (Austrian) می توان به مراسم آتش بازی اشاره کرد که آن را نشانه ای از دور شدن نیرو های بد و انرژی های منفی گذشته می دانند. با این کار آن ها می خواهند در سال جدید همه چیز مثبت و خوشایند باشد.

 تنگی از نوشیدنی قرمز که با شکر و دارچین مخلوط شده

 

شام شب پیش از شروع سال نو هم از دیگر رسم های مهم اتریش (Austria) است. شام شب سال نو معمولا شامل گوشت خوک است، چون فکر می کنند باعث خوش اقبالی می شود. در کنار غذای مخصوصی که از گوشت بچه خوک درست می شود، انواع خوراکی ها و مواد غذایی دیگر هم در وعده شام سال نو وجود دارد. خوردنی هایی مثل انواع بیسکوییت و شکلات، کیک فاج (Fudge)، آبنبات شکر افرا (Maple sugar)، مارسپان یا همان خمیر بادام (Marzipan) را به شکل خوک در میاورند. بعد از اینکه غذای اصلی به شیوه سنتی آن خورده شد نوبت بستنی با طعم نعناع می رسد که به عنوان دسر سرو می شود.

گوشت خوک

 

در صبح سال نو، مردم در مکان های مشخصی دور هم جمع می شوند، بچه ها هم از کنار خانه همسایه ها آواز خوان عبور می کنند و از آن ها دیدن می کنند. این روز ها پر از مهمانی ها و جشن های مختلف است و همینطور مراسم مذهبی هم برگزار می شود. در روز سال نو کمی سرب مذاب را داخل سطلی از آب سرد می ریزند و بر اساس شکلی که درست کرده برای کسی که سرب را ریخته پیشگویی هایی درباره سال جدیدش می کنند. مثلا اگر شکل سرب شبیه یک زن پیر باشد، به این معنی است که ممکن است اتفاق شومی رخ بدهد.

هر سال در شهر وین (Vienna)، اپرایی از اشتراوس (Straus) به نام "فلیدرماس (Die Fledermaus)"، در شب پیش از سال نو و اولین روز از سال نو اجرا می شود. این اپرا در بین مردم محبوبیت زیادی دارد، حتی در سایر کشورهای دنیا. هر سال افراد زیادی از نقاط دور و نزدیک به وین (Vienna) می آیند تا این اپرا را ببینند. این اجرا با همراهی اجرایی از تمام کارهای اشتراوس (Straus) توسط ارکستر فیلارمونیک وین (Vienna Philharmonic) به صحنه می رود.

اپرایی از اشتراوس (Straus)

 

حتما بخوانید: 10 جاذبه برتر گردشگری اتریش (Austria)
 

 

 

جشن ها و مراسم سال نو در برلین (Berlin)

جشن ها و مراسم سال نو در برلین (Berlin)

برلین (Berlin) پایتخت آلمان (Germany)، یکی از بهترین نقاط روی کره زمین است که می شود مراسم سال نو را در آن گذراند. شاید لحظه هایی که می توان در این زمان در برلین (Berlin) تجربه کرد از خاطره انگیز ترین و مسحور کننده ترین لحظات زندگی باشد. برای اهالی برلین (Berlin) این روزها از مهم ترین روزهای سال محسوب می شوند و هر کدام از آن ها تمام تلاش خود را می کنند تا بزرگترین و بهترین جشن سال نو را در کل دنیا برگزار کنند و ثابت کنند که چه شهر غنی، پویا و سرشار از سنت ها و فرهنگ گرانبهایی دارند.

 

جشن سال نو برلین (Berlin) در فضای آزاد

از مشخصه های جشن سال نو در برلین (Berlin) همین جشنی است که در فضای باز می گیرند که در نوع خود بزرگترین مهمانی در کل دنیاست. این مراسم در محل دروازه براندنبرگ (Brandenburg Gate)، از مهمترین شاخصه های تاریخی و امروزی آلمان (Germany) و برلین (Berlin)، برگزار می شود. بیش از یک میلیون نفر از هر گوشه دنیا به برلین (Berlin) می آیند تا شاهد این مراسم خیره کننده و منحصر به فرد باشند. این مهمانی بزرگ به قدری سرشار از شور و هیجان است که با هیچ مهمانی در هیچ نقطه از جهان قابل مقایسه نیست.

مراسم در محل دروازه براندنبرگ (Brandenburg Gate)

 

سایر مراسم سال نو در برلین (Berlin)

جدا از این مهمانی با شکوه در دروازه براندنبرگ (Brandenburg Gate) تقریبا همه بارها، هتل ها، رستوران ها و کلوپ ها برای سال نو مهمانی های مخصوص به خود را دارند. این جشن ها یک روز قبل از شب سال نو شروع می شوند و تا طلوع صبح روز اول سال جدید هم ادامه پیدا می کنند. در بخش هایی از شهر هم نوازنده ها، خواننده ها، شعبده باز ها، رقاص ها، گروه های موسیقی راک یا پاپ در حال اجراهای مختلف هستند.

در جشن های برلین (Bertin) هم، آتش بازی های تماشایی فراموش نمی شود بلکه تدارک نمایش آتش بازی، از روزها قبل شروع می شود. اهالی برلین (Berlin) معتقدند مهمانی ها را باید به شدت جشن گرفت و در هر فرصتی که پیدا می کنند سعی می کنند این موضوع را ثابت کنند. در چشن روزهای سال نو آن ها می نوشند، می رقصند، آواز می خوانند و سر و صدا می کنند تا با سال قدیم خداحافظی کنند و سال جدید را با شادی و هیجان آغاز کنند.

 

بزرگترین جشن سال نو در برلین (Berlin)

این جشن در پاریسر پلاتس (Pariser Platz)، رو به روی دروازه برندنبرگ (Brandenburg Gate) برگزار می شود. مراسم در فضایی است به طول دو کیلومتر، شامل تعداد زیادی صحنه اجرا، زمین رقص و بار که در فواصل مناسب نسبت به هم قرار گرفته اند. مهمانی در ساعت 6:30 عصر قبل از سال نو شروع می شود و تا ساعاتی از صبح سال جدید ادامه دارد. از سرتاسر دنیا آشپز های برجسته ای به این مکان می آیند تا در جشنواره غذا شرکت کنند و البته از مهمانی هم لذت ببرند.

جشن در پاریسر پلاتس (Pariser Platz)

 

 

جشن ها و مراسم سال نو در ایتالیا (Italy)

جشن ها و مراسم سال نو در ایتالیا (Italy)

 

هر کس در نزدیکی سال نو از کشور زیبای ایتالیا (Italy) دیدن کند، حتما مشتاق است که در مراسم سال نو در این کشور شرکت کند. در ایتالیا (Italy)، هر بخشی از کشور آیین خاص خود را برای جشن گرفتن دارد. در ونیز (Venice)، رم (Rome)، ناپل (Naples) و فلورانس (Florence) خیلی از مردم هنوز با سنت های قدیم جشن سال نو را برگزار می کنند. جشن ها حدود سه روز برپا است و مردم دور هم جمع می شوند و شام می خورند و به هم هدیه می دهند.

جشن سال نو در ایتالیا (Italy) که به نام "کالندز ژانویه (January Kalends)" (رومی ها برای روزهای ماه خود اسم جداگانه داشتند و کالندز نام روز اول ماه است) هم شناخته می شود، هر سال با شادی زیادی برپا می شود. آن ها خانه ها و حتی محل کار خود را با نورها و گیاهان تزئینی، تزیین می کنند.

در روزهای سال نو ایتالیایی ها (Italian) لباس های نو می پوشند و از اطرافیان نزدیک هدیه می گیرند و به آن ها هدیه می دهند. در این کشور رسم هدیه دادن و هدیه گرفتن خیلی مهم است. آن ها دقت زیادی در خرید کادو برای عزیزانشان به کار می برند. گزینه های معمول ایتالیایی ها (Italian) در خرید هدیه که خوش یمن به نظر می رسد، انواع شیرینی، شیشه های عسل، طلا یا نقره، پول، سکه و آباژور است. علاوه بر این هر کدام از این هدیه ها معمولا ویژگی خاصی هم دارند که باعث می شود ایتالیایی ها (Italian) رسم هدیه دادن و هدیه گرفتن را خیلی دوست داشته باشند، مثلا عسل نشانه ای از مهربانی و صلح، طلا و نقره نشانه ای از ثروت و آباژور و لامپ نشانه ای از روشنایی در سال جدید است. رسم جالب دیگری که ایتالیایی ها (Italian) دارند، پوشیدن لباس های زیر به رنگ قرمز است.

هدیه ایتالیایی ها در سال نو

 

غذاهای خوش یمن سال نو در ایتالیا (Italy)

در ایتالیا (Italy) غذاها در همه جشن ها نقش مهمی ایفا می کنند. آیین غذا خوردن در شب سال نو از هر منطقه به منطقه دیگر تفاوت دارد اما بعضی از بخش های مهم آن ثابت است. مثلا در تمام ایتالیا (Italy) به عنوان نمادی از موفقیت و امید، کیک یا نان شیرین سرو می شود.

از نظر مردم ایتالیا (Italy)، انواع عدس خوش شانسی می آورد و به همین دلیل حتما در وعده غذای سال نو از عدس استفاده می کنند. در کنار آن لوبیا چشم بلبلی هم استفاده می شود که معتقدند سمبل ثروت است. از گوشت خوک و سوسیس های چرب هم به عنوان نشانه ای از کیف پر پول در غذاهایشان استفاده می کنند.

غذاهای خوش یمن سال نو در ایتالیا (Italy)

 

حتما بخوانید: جاذبه های گردشگری ایتالیا (Italy)
 

مراسم سال نو میلادی در کشورهای مختلف اروپا (Europe) - 5.0 out of 5 based on 5 votes

سفر به کشور های آمریکایی برای ما سختی های خاص خود را دارد. طولانی بودن زمان پرواز، هزینه های بالا و اجازه ورود، از مشکلاتی هستند که باعث می شوند کمتر به سفرهای آمریکایی فکر کنیم. اما در کنار همه این مشکلات کشورهای آمریکایی هر کدام با فرهنگ چند ملیتی خود از جذاب ترین مقاصد گردشگری و سفر به شمار می آیند. به خصوص در روز های نزدیک به سال نو که مراسم بزرگ بعضی از آن ها شما را شگفت زده می کند. پس اگر به دنبال مقصدی هیجان انگیز در روزهای شروع سال نو میلادی می گردید، حتما این کشورها را در نظر داشته باشید. با مپگرد همراه باشید.

مراسم سال نو میلادی در کشورهای امریکای جنوبی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

اروپا (Europe) بیشتر از هر قاره دیگری این امکان را برای شما فراهم می کند که از معماری، موسیقی، مد، تئاتر و مکان های تفریحی لذت ببرید. این قاره 700 میلیون نفری با بیش از 450 نقطه باستانی و نقاشی های معروف، مناظری جذاب را برای عکاسی فراهم می کند. با مپگرد همراه باشید تا تجربیات جالبی را که باید در اولین سفر به اروپا تجربه کنید، مرور کنیم.

این 30 کار را حتما در اولین سفرتان به اروپا انجام دهید - 5.0 out of 5 based on 7 votes

کریسمس (Christmas) روزی است که برای جشن گرفتن میلاد مسیح تعیین شده است. در تمام دنیا مسیحیان این روز را که  25 دسامبر (معادل روز 4 یا 5 دی ماه) است، جشن می گیرند. با اینکه مسیح دقیقا در این روز به دنیا نیامده است، این تاریخ به این دلیل انتخاب شد تا مصادف با روز جشن رومیان غیرمسیحی برای بزرگداشت ساترنس (خدای برداشت محصولات) و میترا (خداوند نور) باشد. روز این جشن، بعد از انقلاب زمستانی است، که طولانی ترین شب در نیمکره شمالی است. به این ترتیب این جشن نشان دهنده پایان کوتاه شدن روزها و به نوعی قدر دانی از خورشید هم هست.

فلسفه و آیین کریسمس (Christmas) | میلاد مسیح - 5.0 out of 5 based on 7 votes

اگر قرار بود، کشورهای جهان را بر حسب تنوع رتبه بندی کنند، مالزی (Malaysia) در جای نخست این فهرست قرار می گرفت. کشور مالزی نه تنها دارای فرهنگ های قومی متنوعی است بلکه طیف وسیعی از آداب و رسوم، غذاها و مذاهب مختلف را در کمال صلح و دوستی در خود حفظ کرده است.

10 مقصد برتر گردشگری مالزی (Malaysia) - 5.0 out of 5 based on 8 votes

هند (India) سرزمینی پر جنب و جوش، پر از تضاد و جایی است که دو جهان سنتی و مدرن در هم می آمیزند. هند، هفتمین کشور بزرگ جهان و دومین کشور پرجمعیت است و میراثی غنی دارد که نشانه قرن ها فرهنگ ها و مذهب های مختلف است. سفر به هند، فرصتی است برای تجربه مجموعه ای از مکان های مقدس و برخوردهای معنوی. دوست داران طبیعت، می توانند از ساحل های آفتابی، پارک های ملی باشکوه و پناهگاه های حیات وحش باشکوه لذت ببرند. با سفر به این کشور، از تاج محل (Taj Mahal) زیبا در آگرا (Agra) گرفته تا مکان های مقدس هارماندیر صاحب (Harmandir Sahib) در امریتسار (Amritsar) و مسجد مکه (Mecca Masjid) در حیدر آباد (Hyderabad) گنجینه ای معنوی، فرهنگی و تاریخی را کشف خواهید کرد. با مپگرد همراه باشید تا با بهترین دیدنی های هند آشنا شوید.

15 جاذبه گردشگری برتر هند (India) - 5.0 out of 5 based on 6 votes

سایبان متروپل (Metropol Parasol)، که توالی خیره کننده ای از سایبان های مواج و بزرگترین سازه چوبی جهان است، در پلازا دلا انکارنیشن (Plaza de la Encarnacíon) قرار دارد و  بخشی از طرح توسعه مجدد پلازا دلا انکارنیشن (Plaza de la Encarnacíon) است که توسط جی.مایر اچ (J. MAYER H) طراحی شده است. با مپگرد همراه باشید تا با یکی از دیدنی های شاهکار اسپانیا آشنا شوید.

سایبان متروپل (Metropol Parasol) | بزرگ ترین سازه چوبی جهان - 5.0 out of 5 based on 2 votes

یکی از نماد های برجسته و مشهور دنیا و مهمترین نماد شهر پاریس (Paris)، برج ایفل (Eiffel Tower) است. همه گردشگران قبل از رفتن به پاریس (Paris) و دیدن این سازه شگفت انگیز، برج ایفل (Eiffel Tower) را در فیلم‌ها و کارت پستال‌ها دیده‌اند. این شاهکار معماری به بلندای 320 متر با 8000 قطعه فلزی و  2.5 میلیون پرچ فلزی، نمادی از نبوغ و مهارت است. با این که این سازه عظیم وزن بسیار سنگینی دارد اما معماری شبکه‌ای زیبا و ابتکاری آن، لقب "بانوی آهنین" را به خود گرفته است. با مپگرد همراه باشید تا با یکی از مشهورترین دیدنی های فرانسه آشنا شوید.

راهنمای بازدید از برج ایفل (Eiffel Tower) | نگین پاریس - 5.0 out of 5 based on 7 votes

پارک ملی اتنا (Etna National Park) نه فقط به خاطر آتشفشان های آن و جریان گدازه هایش، بلکه به خاطر محیط منحصر به فرد اطراف آن، که پر از صداها، عطرها و رنگ های مختلف است، بسیار زیباست. پارک ملی اتنا (Etna National Park)  از قله آتشفشانی آن تا شهرهای اطرافش گسترده شده است، و به چهار حوزه با سطوح مختلف حفاظت A، B، C و D تقسیم شده است.

پارک ملی اتنا (Etna National Park) | ایتالیا (Italy) - 5.0 out of 5 based on 3 votes
صفحه1 از2

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای دریافت اطلاعات مفید گردشگری عضو شوید. ( ما هرگز اسپم نمی فرستیم )
×