15 میدان معروف جهان و دلیل شهرت آنها

تقریبا در هر شهر، میدان های مختلفی وجود دارد که برای ملاقات های اجتماعی یا تجاری به کار می روند که معمولا اطراف آن ها مغازه ها، رستوران ها و یک ساختمان شهرداری قرار دارد. در مرکز آن ها هم یک چشمه، مجسمه یا بنای تاریخی وجود دارد. علاوه بر این شباهت ها، میدان های شهر، تاریخچه منحصر به فردی دارند. با مپگرد همراه باشید تا با بعضی از معروفترین میدان های جهان آشنا شوید.

 

میدان پلازا مایور یا میدان بزرگ مادرید (Plaza Mayor)

میدان پلازا مایور یا میدان بزرگ مادرید (Plaza Mayor)

میدان پلازا مایور (Plaza Mayor) شناخته شده ترین میدان در مادرید اسپانیا (Madrid) است که مهم ترین جاذبه توریستی آن هم است. در اصل این میدان خارج از شهر ساخته شده و میزبان گاوبازی، بازارها، سمفونی، بازی های فوتبال و اعدام بوده است. در وسط آن، روبروی ساختمان کاسادلا پانادِریا (Casa De la Panadería) مقر سابق اصناف نانواها، مجسمه فیلیپ سوم (Philip III) قرار دارد.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری اسپانیا (Spain) 

 

میدان پلازا دی مایو (Plaza de Mayo) یا میدان بزرگ بوینس ایرس (Boenus Aires)

میدان پلازا دی مایو (Plaza de Mayo) یا میدان بزرگ بوینس ایرس (Boenus Aires)

میدان پلازا دی مایو (Plaza de Mayo)، از وقتی که انقلاب 28 می 1810 در آنجا منجر به استقلال شد، یک نقطه کانونی زندگی سیاسی در بوینس آیرس (Boenus Aires) و مسلما آرژانتین (Argentina) شده است. چند جاذبه برجسته شهر، مثل کابیلدو (Cabildo)، که شورای شهر در دروران استثمار بود، در اطراف این میدان قرار گرفته است.

در مرکز میدان، قدیمی ترین اثر تاریخی ملی بوینس آیرس (Boenus Aires)، هرم مه ( May Pyramid) قرار دارد. از سال 1977 میدان پلازا دی مایو (Plazza de mayo)، محل تجمع مادرانی است که با عکس ها و نشانه هایی از کودکانشان، که دولت نظامی آن ها را ناپدید کرد، اجتماع می کرده اند.

 

میدان ترافالگار (Trafalgar) لندن

میدان ترافالگار (Trafalgar) لندن

میدان ترافالگار (Trafalgar)، یک میدان بزرگ و مشهور در شهر لندن (London) است که یادمان پیروزی لرد هوارشیو نلسون (Lord Horatio Nelson) بر نیروی دریایی ناپلئون (Napelon)، در نبرد ترافالگار در سال 1805 است که داخل آن، مجسمه نلسون (Nelson) روی یک تک ستونِ بلند که اثری تاریخی-مرکزی است، خیره به لندن ایستاده است و چهار شیر عظیم و چند چشمه بزرگ در اطراف آن وجود دارد. میدان ترافالگار (Trafalgar)، نه تنها میدانی باز، بلکه  مکانی سیاسی اجتماعی برای گردشگران و همینطور اهالی لندن است.

 

میدان زوکالو (Zócalo) مکزیکوسیتی

میدان زوکالو (Zócalo) مکزیکوسیتی

میدان زوکالو (Zócalo) یکی از بزرگترین میدان های جهان است که در قلب مرکز تاریخی مکزیکوسیتی (Mexico City) قرار دارد. شمال آن، کلیسای جامع متروپولیتن (Mexico City Metropolitan Cathedra) و شرق آن، کاخ ملی و چند بنای تاریخی دیگر قرار دارد. یک پرچم بزرگ مکزیک در مرکز آن است، که هر روز به مناسبت های مختلف، بالا و پایین می رود. این میدان، از زمان آزتک ها (Aztecs)، مکان برگزاری جشن های مکزیکی و محل تجمع مکزیکی ها بوده است.

 

میدان بزرگ بروکسل (Grand Place)

میدان بزرگ بروکسل (Grand Place)

میدان بزرگ یا گرند پلِیس (The Grand Place)، میدان مرکزی شهر بروکسل (Brussel) در بلژیک است که عمارت شهرداری، تالار شهر و نانوایی (Bread house) در اطراف آن است. هر دو سال یکبار، در ماه اوت (مرداد و شهریور)، برای چندین روز "فرشی از گل" در این مکان قرار می گیرد. یک میلیون بگونیای رنگارنگ در طرح های مختلف، بخش بزرگی از میدان را می پوشاند.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری بلژیک (Belgium) 

 

میدان شهر قدیم (Old Town Square) پراگ

میدان شهر قدیم (Old Town Square) پراگ

میدان شهر قدیم در پراگ (Prague) چک، که بین میدان ونسسلاس (Wenceslas Square) و پل چارلز (Charles Bridge) قرار دارد، در تابستان پر از گردشگر و مردم محلی است و به دلیل داشتن سبک های مختلف معماری مثل کلیسای جامع گوتیک تین (Gothic Týn Cathedral) و کلیسای باروک سنت نیکلاس (Saint Nicolas)، محل دنجی برای مسافران خسته از کوچه های باریک پراگ (Prague) است. گردشگران از بین کلیساها هم می توانند ساعت نجومی بالای برج عمارت شهرداری، در حالی که یک نمای پانوراما از شهر قدیم را نشان می دهد، ببینند.

 

میدان سن مارکو (Piazza San Marco) ونیز

میدان سن مارکو (Piazza San Marco) ونیز

میدان سن مارکو (Piazza San Marco)، میدان اصلی شهر ونیز (Venice) است که به طور کلی،  آن را به پیازا (The Piazza) می شناسند. به گفته ای که منتسب به ناپلئون (Napelon) است، اغلب به این محل، اتاق طراحی اروپا می گویند. این میدان، یکی از میدان های بزرگ اروپاست که در آن صدای انسان بیشتر از صدای ترافیک وسایل نقلیه است و  کلیسای سن مارکو (Piazza San Marco) که یکی از نقاط برجسته ونیز (Venice) است، در انتهای شرقی آن است. این میدان پایین ترین نقطه ونیز است، در نتیجه اولین مکانی است که در طوفان و باران سنگین طغیان می کند.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری ونیز (Venice) 

 

میدان تیان آنمن (Tiananmen Square) پکن

میدان تیان آنمن (Tiananmen Square) پکن

میدان تیان آنمن (Tiananmen Square) در پکن چین، بزرگترین میدان جهان است که بناهای تاریخی به سبک شوروی و ساختمان های دولتی در اطراف آن است. این مکان حیرت انگیز جایی است که مردم چین به عشق دیدن آن، برای اولین بار به بایتخت می آیند. پرچمی در انتهای شمالی میدان است که در سپیده دم و هنگام غروب بالا و پایین می آید. روی در ورودی آن چهار شیر مرمری است که یکی از آن ها که در شمال غربی قرار گرفته، در شکم خود سوراخ گلوله ای از قتل عام میدان تیان آن من (Tiananmen Square) در سال 1989 دارد.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری چین (China) 

 

میدان بازاراصلی کراکوف (Main Square)                                                             

میدان بازاراصلی کراکوف (Main Square)

میدان بازار اصلی (Rynek Główny)، محبوب ترین جاذبه توریستی لهستان است و بزرگترین میدانِ شهر قدیمی کراکوف (Kraków)، در قرون وسطی اروپا است که قدمت آن به قرن 13 برمی گردد و چند ساختمان تاریخی، کاخ و کلیسا در اطراف آن است. مرکز میدان، در سال 1555 زمانی که تحت سلطه کلاث هال (Cloth hall) بود، به سبک رنسانس با یک اتاق زیر شیروانی زیبا بازسازی شد. بالای میدان شهر، برج گوتیک (Gothic tower) از کلیسای مریم مقدس (Saint Mary’s Basilica) قرار دارد.

 

میدان تایمز (Times Square) نیویورک

میدان تایمز (Times Square) نیویورک

میدان تایمز (Times Square)، میدان معروف نیویورک است که در تقاطع برادوی و خیابان هفتم واقع شده و از خیابان 42 تا 47 غربی امتداد دارد. این محل پر از صفحات نمایش ویدیوئی، تابلوهای ال ای دی (LED sign) و چراغ های چشمک زن است؛ میدان جدید تایمز بسته به دیدگاه شما یک جاذبه برتر و یا یک کابوس گردشگری است، که دارای پارک تفریحی خانوادگی، رستورانهای تفریحی، تئاترها، هتل ها و همچنین مناطق تجاری در حال توسعه است. چراغ ها و تابلوها را می توان همیشه دید، اما دلرباترین تجربه، دیدن میدان تایمز در شب است، وقتی که همه صفحه های نمایشِ رنگی، درخشان می شوند. میدان تایمز (Times Square) برای رها کردن توپ در شب سال نو هم معروف است.

مطلب پیشنهادی: میدان نقش جهان اصفهان | دومین میدان بزرگ جهان 

 

میدان سن پیتر (Saint Peter’s Square) واتیکان

میدان سن پیتر (Saint Peter’s Square) واتیکان

میدان سن پیتر (Saint Peter Square)، درست روبروی کلیسای سن پیتر در واتیکانِ رُم (Vatican) قرار دارد. ستون های عظیم توسکانی، چهار ستون عمیق، چارچوب ورودی ذوزنقه ای کلیسا و یک میدان بزرگ بیضی شکل، جلوتر از آن هستند. در مرکز این بیضی، ستون هرمی شکل مصری قرار دارد که سال 1586، زمان حکومت امپراطور آگستوس (Augustus) به دستور سیکتوس پنجم (Sixtus v) از مصر به رُم، یعنی از سیرک به محل کنونی آن منتقل شد. در طول قرون وسطی، فکر می کردند خاکستر ژولیوس سزار درون توپ طلاییِ بالای ستون هرمی شکل است اما زمانی که توپ فلزی باستانی برداشته شد، چیزی به جز گرد و غبار، در آن پیدا نشد.

مطلب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری ایتالیا (Italy) 

 

میدان دِل کامپو (Piazza del Campo) توسکانی

میدان دِل کامپو (Piazza del Campo) توسکانی

میدان پیازا دل کامپو (Piaza del Campo) یکی از بزرگترین میدان های قرون وسطی در اروپا و فضای عمومی اصلی مرکز تاریخی سینا (Siena) توسکانی ایتالیا است. این میدان برای زیبایی و یکبارجگی معماری آن، کاخ عمومی (The Palazzo Pubblico)، برج مشهور آن و همچنین کاخ های مختلف اطراف پیازای صدفی شکل، متعلق به ثروتمندترین خانواده های سیِنا (Siena) در جهان مشهور است. سالی دوبار، مسابقه اسب دوانی (Palio di siena)، در اطراف پیازا انجام می شود که معمولا لایه ضخیمی از خاک دور آن می ریزند و مسابقه شامل سه بار دور زدن در اطراف آن است و معمولا کمتر از 90 ثانیه طول می کشد.

 

میدان جامع الفنا (Djemaa el Fena) مراکش                                                                              

میدان جامع الفنا (Djemaa el Fena) مراکش

میدان جامع الفنا (Djemaa el Fena) یکی از برجسته ترین جاذبه های توریستی مراکش (Morocco) است. این روزها میدان در قلب شهر قرار دارد و پر از مارگیرها، مردم با میمون ها و چند غرفه است. از وقتی پیشرفت تفریحات را تغییر داد، مارگیرها، کم کم آنجا را ترک کردند و در بعد از ظهرها و عصرها با داستان گویی پیشگوها، شعبده بازها و دستفروش های داروهای سنتی، میدان شلوغ تر می شود. هنگامی که هوا تاریک می شود، با غرفه های مواد غذایی زیادی شلوغ می شود و جمعیت به اوج شلوغی خود می رسد.

مطلب پیشنهادی: زیباترین درهای عکاسی شده در مراکش (Morocco) 

 

میدان سرخ (Red Square) مسکو

میدان سرخ (Red Square) مسکو

میدان سرخ (Red Square) در قلب مسکو (Moscow) قرار دارد و مقصد اول بسیاری از گردشگران این شهر است. این میدان توسط کلیسای جامع سنت باسیل (Saint Basil)، موزه تاریخی، آرامگاه لنین (Lenin) و یکی از دیوارهای آجری کرِملین (Kremlin) احاطه شده است. نام میدان سرخ (Red Square) هم از رنگ آجری اطراف آن و هم از ارتباط بین رنگ قرمز و کمونیسم گرفته شده.  همچنین واژه روسی کراسنایا (Krasnaya) می تواند به معنی قرمز یا زیبا باشد. این واژه در اصل برای کلیسای سنت باسیل (Saint Basil) استفاده می شد که بعد از آن به میدان نزدیک آن منتقل شد.

 

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان از بزرگترین میدان های قدیمی اصفهان است که در گذشته اعتبار شهر اصفهان به حساب می آمده و بعد از ميدان تيان آنكمن در پكن چین، دومين ميدان بزرگ جهان است. این میدان از اولین آثار ایرانی بود که به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو، ثبت جهانی شد.

مطلب پیشنهادی: میدان نقش جهان اصفهان، دومین میدان بزرگ جهان

 

به این مطلب امتیاز دهید
(20 امتیاز)

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
15 میدان معروف جهان و دلیل شهرت آنها - 4.4 out of 5 based on 20 votes
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

5 نظر

برترین های جهان