پیشنهاد سفر

18 دلیل رد شدن (ریجکت) ویزای شینگن و روش اعتراض و رفع ریجکتی آن

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است درباره ویزای شینگن بیفتد، ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن است که به دلایل مختلف ممکن است اتفاق بیفتد. اگر به هر دلیلی درخواست ویزای شینگن شما رد شود، تا 6 ماه امکان درخواست مجدد ویزا نخواهید داشت.

همانطور که میدانید برای سفر به اروپا و کشورهای عضو شینگن، به ویزای شینگن نیاز دارید که باید با توجه به نوع و هدف سفرتان برای یکی از انواع ویزای شینگن درخواست دهید.

اما گاهی ممکن است با وجود تهیه کردن همه مدارک مورد نیاز ویزای شینگن باز هم با درخواست ویزای شما موافقت نشود و ریجکت شوید.

اگر نمیدانید شینگن چیست و یا کدام کشورها عضو شینگن هستند مطلب "شینگن چیست و چه کشورهایی عضو شینگن هستند" را مطالعه کنید.

با مپگرد همراه باشید تا با مهمترین دلایل رد شدن ویزای شینگن و روش های رفع ریجکتی آن آشنا شوید.

مطلب پیشنهادی: همه چیز درباره ویزای شینگن و نکات کلیدی آن

 

موضوعاتی که در این مطلب مطالعه خواهید کرد:

 • دلایل ریجکت ویزای شینگن
 • نکاتی درباره مهر ریجکت ویزای شینگن
 • نحوه اعتراض به ریجکت شدن ویزای شینگن
 • ویژگی های نامه اعتراض به رد شدن (ریجکت) ویزای شینگن
 • نمونه نامه اعتراض به ریجکتی ویزای شینگن
 • بهترین زمان برای اعتراض به ریجکت شدن ویزای شینگن
 • بهترین زمان اقدام مجدد برای ویزای شینگن بعد از ریجکت ویزا
 • رفع ریجکتی ویزای شینگن

 

دلایل ریجکت ویزای شینگن

دلایل ریجکت ویزای شینگن

گاهی با داشتن مدارک مورد نیاز، تمکن مالی کافی و یا سابقه سفر عالی باز هم ممکن است درخواست ویزای شینگن توسط سفارت کشوری که از طریق آن برای درخواست ویزا اقدام کرده اید رد شود.

در اینجا به بعضی از مهمترین دلایل آن اشاره می کنیم تا با آگاهی از آنها تا جایی که ممکن است از رد شدن ویزای شینگن خود جلوگیری کنید.

 

1) قانع نشدن آفیسر پرونده ویزای شینگن

مهم ترین دلیل رد شدن ویزای شینگن به گزارش وبسایت رسمی شینگن، قانع نشدن آفیسر پرونده از دلایل سفر و یا عدم اطمینان از بازگشت متقاضی ویزا بعد از اتمام سفر به کشور مبدا است.

 

2) عدم ارائه توضیحات کافی درباره هدف سفر و نحوه اقامت در طول سفر

اگر شما بتوانید در روز مصاحبه، درباره هدف خود از سفر به اروپا و حوزه شینگن، نحوه برنامه ریزی و برنامه سفر، محل اقامتتان در طول سفر، به آفیسر پرونده توضیحات کافی بدهید، احتمال ریجکت شدن ویزای شینگن شما زیاد است.

به همین دلیل است که داشتن مدارک کافی و معتبر مربوط به رزرو هتل، برنامه سفر و… شما برای درخواست ویزای شینگن، اهمیت زیادی دارد.

 

3) نبود مدارک و دلایل کافی جهت اثبات بازگشت شما بعد از سفر به کشور مبدا

یکی از مدارکی که احتمال رد شدن ویزای شینگن شما را کاهش می دهد داشتن مدارکی مثل سند ملکی، نامه اشتغال به کار، پرینت بیمه تامین اجتماعی… است.

این مدارک تا حد زیادی به آفیسر پرونده این اطمینان را می دهد که شما بعد از سفر به اروپا دلایل زیادی برای برگشت به کشور خودتان دارید.

 

4) مشخص نبودن برنامه سفر

اگر برای سفر خود به اروپا و کشوری که از طریق آن برای ویزای شینگن اقدام کرده اید برنامه سفر مشخص و واضحی نداشته باشید، احتمال ریجکت شدن ویزای شینگن شما زیاد است.

برنامه سفر باید بر اساس کشوری باشد که از طریق سفارت آن اقدام کرده اید و کاملا مشخص باشد در تمام روزهای سفرتان در بازه زمانی مورد نظر، کجا اقامت دارید.

 

5) کافی نبودن مدارک مالی (تمکن مالی) لازم برای تامین هزینه های سفر

گردش مالی 6 ماهه اخیر شما و همینطور موجودی فعلی حساب بانکی شما، یکی از عواملی است که در ریجکت شدن یا نشدن ویزای شینگن تاثیر گذار است.

مثلا اگر شما برای یک سفر دو هفته ای به اروپا درخواست ویزای شینگن داده باشید اما موجودی حسابتان به اندازه ای نباشد که نشان دهد می توانید هزینه های سفر خود را تامین کنید، درخواست ویزای شما به احتمال زیاد رد می شود.

 

6) عدم ارائه مدارک مربوط به محل اقامت در طول سفر و یا مدارک متناقض

اگر مدارک مربوط به اقامت و هتل شما در طول سفر، سوری باشد و یا با مدارک دیگر شما تناقض داشته باشد، درخواست ویزای شینگن شما به راحتی رد می شود.

هیچ کدام از مدارک شما مثل رزرو پرواز، رزرو هتل و یا حتی بلیط پروازهای بین شهری در اروپا (طبق برنامه سفرتان) نباید برای آفیسر پرونده مبهم باشد.

اگر هم قرار است در مدت زمان سفر خود به حوزه شینگن در منزل دوست یا اقوامی اقامت کنید، باید دعوتنامه رسمی همراه با آدرس و جزئیات تماس شخص دعوت کننده ارائه دهید.

 

7) داشتن سوء سابقه یا سابقه فعالیت های مجرمانه

هرگونه سابقه مجرمانه در گذشته و یا حال هرچقدر هم کوچک باشد، بدون شک باعث ریجکت شدن ویزای شینگن شما می شود.

برای آفیسر پرونده خیلی مهم است که شخصی که قصد سفر توریستی به اروپا را دارد به همه قوانین آنجا احترام بگذارد.

 

8) پاسپورت آسیب دیده و یا نامعتبر

اگر پاسپورت شما پاره و خراب باشد (حتی جلد آن) و یا مهلت اعتبار آن کمتر از 6 ماه باشد (در بعضی مواقع با توجه به نوع سفارت کمتر از 3 ماه)، احتمال ریجکت شدن ویزای شما زیاد است.

برای جلوگیری از عدم رد شدن ویزای شینگن شما، حداقل دو صفحه خالی باید در پاسپورت شما وجود داشته باشد.

 

9) ارائه مدارک جعلی

ارائه هرگونه مدارک جعلی حتی یک برگ، بدون هیچ شکی باعث رد شدن ویزای شینگن شما می شود.

سفارت های اروپایی به شدت با این مسئله برخورد می کنند و حتی در بیشتر موارد نام شما رو در بلک لیست و سیستم یکپارچه سفارت های شینگن ثبت می کنند تا سفارت خانه های دیگر هم در جریان تخلف شما باشند و نتوانید دفعه بعد از طریق کشور دیگری برای ویزای شینگن خود اقدام کنید.

 

10) عواملی مثل سن و مجرد بودن

بعضی از سفارت های اروپایی به افراد زیر 30 سال و مجرد که تنها سفر می کنند (نه در قالب تور) به راحتی ویزای شینگن نمی دهند و یا سخت گیری میکنند.

دلیل اصلی ریجکت شدن افراد زیر 30 سال و مجرد عدم اطمینان آفیسر در برگشت آنها بعد از پایان سفر به کشور مبدا است.

 

11) حساب مالی ساختگی

اگر حسابی را که برای تمکن مالی به سفارت اعلام میکنید، به تازگی ایجاد شده باشد و یا در کمتر از 1 ماه گذشته ناگهان پول زیادی به آن واریز شده باشد، از نظر آفیسر پرونده حساب سازی تلقی می شود و بدون شک ویزای شما ریجکت می شود.

 

12) ارائه دعوتنامه خویشاوندی و یا نامعتبر

گاهی اگر شما از فامیل درجه یکی که در اروپا زندگی می کند دعوتنامه ای را به سفارت ارائه دهید، آفیسر پرونده شک می کند که ممکن است شما هم قصد ماندن در اروپا را داشته باشید و بعد از سفر، به کشور خود برنگردید. به همین دلیل با درخواست ویزای شما موافقت نمی کند.

یا اگر دعوتنامه شما از شرکت یا دوستی اروپایی باشد اما فاقد مهر و امضا و آدرس و جزئیات تماس باشد و یا 3 ماه از تاریخ آن گذشته باشد، باز هم احتمال رد شدن ویزای شینگن شما زیاد است.

 

13) بیمه مسافرتی نامعتبر

نداشتن بیمه سفر یا داشتن بیمه مسافرتی نامعتبر یکی دیگر از عوامل ریجکت ویزای شینگن است.

بیمه مسافرتی شما باید تمام مدت زمان سفر شما را پوشش دهد. اگر بیمه سفر شما یکی از شرایط زیر را داشته باشد احتمال رد شدن ویزای شما زیاد است.

 • پوشش بیمه مسافرتی شما کمتر از مقدار پیش بینی شده است.
 • بیمه مسافرتی شما تمام روزهای سفر شما تا زمان برگشت را پوشش نمی دهد.
 • بیمه مسافرتی شما خط مشی های منطقه شینگن را پوشش نمی دهد.

 

14) عدم ارتباط مدارک شغلی ارائه شده و میزان درآمد

اگر مدارک شغلی که ارائه می دهید با میزان درآمد شما و مبلغی که به طور میانگین به حسابی که به سفارت اعلام می کنید همخوانی نداشته باشد و به نظر آفیسر پرونده مبهم و پرونده سازی بیاید احتمال رد شدن ویزای شینگن شما وجود دارد.

 

15) عدم ارائه برنامه سفر

اگر به سفارت برنامه سفر ارائه ندهید یا برنامه سفر شما مطابق با تعداد روزهای سفر شما یا کشور مقصد نباشد، و مشخص نباشد در طول سفر در هر روز کجا اقامت می کنید، احتمال رد شدن ویزای شینگن شما وجود دارد.

نکته: برنامه سفری که به سفارت ارائه می دهید باید بر اساس تعداد روزهای سفر شما و تنها بر اساس کشور مقصد باشد. (حتی اگر قصد بازدید از کشور دیگری در حوزه شینگن را داشته باشید.)

 

16) نداشتن سابقه سفر خارجی (خالی بودن پاسپورت)

اگر بدون داشتن  سابقه سفر خارجی و حتی یک مهر ورود و خروج در پاسپورت خود اقدام به درخواست ویزای شینگن کنید، احتمال رد شدن ویزای شما خیلی زیاد است.

سابقه سفر و وجود مهر ویزای بعضی از کشورها مثل روسیه یا سنگاپور… تاثیر زیادی در کاهش احتمال ریجکت شدن ویزای شما دارد.

 

17) ارائه نامه اشتغال به کار نامعتبر

اگر نامه اشتغال به کار شما سوری باشد و یا یکی از موارد زیر را داشته باشد احتمال ریجکت شدن ویزای شما زیاد است.

 • نامه اشتغال به کار شما با شرکتی که برای شما بیمه کاری رد می کند متفاوت باشد.
 • نامه اشتغال به کار شما در سربرگ شرکت نوشته نشده باشد.
 • سه ماه از تاریخ صدور نامه اشتغال به کار شما گذشته باشد.
 • نامه اشتغال به کار شما فاقد مهر شرکت و امضا رئیس شرکت باشد.

 

18) گواهی ازدواج یا تولد غیر قابل قبول

اگر در مورد ازدواج و یا تولد فرزند خود بتوانید گواهی قابل قبولی به سفارت تحویل دهید و یکی از شرایط زیر را داشته باشد ویزای شما ریجکت می شود.

 • عدم ارائه گواهی تایید شده توسط مقامات رسمی کشور به عنوان مثال وزارت كشور
 • عدم ارائه گواهی به زبان غیر انگلیسی ترجمه توسط مترجم مجاز
 • عدم اثبات گواهی مدنی (ارائه یک سند مذهبی)
 • عدم توانایی در ارائه گواهی پدر و مادر کودک

 

مطلب پیشنهادی: شرایط اخذ ویزای شینگن 

 

 

نکاتی درباره مهر ریجکت ویزای شینگن

نکاتی درباره مهر ریجکت ویزای شینگن

از آنجا که اگر در پاسپورت شما دوبار مهر ریجکت ویزا خورده شود، بار سوم به سختی می توانید برای ویزای شینگن حتی از سفارتی دیگر اقدام کنید، نیاز است قبل از اقدام برای ویزای شینگن، دلایل ریجکت شدن آن را بررسی کنید تا از احتمال رد شدن ویزای شینگن جلوگیری کنید.

مطلب پیشنهادی: راحت ترین کشورها برای دریافت ویزای شینگن 

 

 

اقدامات بعد از ریجکت شدن (رد شدن) ویزای شینگن

اقدامات بعد از ریجکت شدن (رد شدن) ویزای شینگن

با این حال اگر برای بار اول ویزای شینگن شما ریجکت شد حتما قبل از درخواست برای بار دوم، دلایل آن را در نامه ریجکتی سفارت بررسی کنید و بعد از رفع آنها، مجدد در زمان درست و از سفارت مناسب اقدام کنید.

مدارکی که شما به سفارت تحویل می دهید در نتیجه پرونده شما و پذیرش ویزا و یا رد شدن آن خیلی تاثیرگذار است.

پس وسوسه تبلیغات مبتنی بر سند سازی و مدارک جعلی نشوید و قبل از پر کردن فرم درخواست ویزای شینگن، با کارشناسان و یا آژانس های مسافرتی معتبر مشورت کنید.

مطلب پیشنهادی: مراحل درخواست ویزای شینگن 

 

نحوه اعتراض به ریجکت شدن ویزای شینگن

اگر به هر دلیلی درخواست شما برای ویزای شینگن رد شد، میتوانید نامه اعتراض خود را حداکثر تا 1 ماه بعد از تاریخ صدور نامه ریجکتی ویزای خود و به زبان انگلیسی به سفارت ارائه دهید.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که پروسه اعتراض به ریجکتی ویزای شینگن و مشخص شدن نتیجه آن گاهی ممکن است تا 3 ماه طول بکشد و در طول آن شما نمی توانید از طریق سفارت دیگری برای ویزای شینگن اقدام کنید.

برای اعتراض به رد شدن ویزای شینگن باید مراحل زیر را طی کنید:

 • اطلاع از علت رد شدن ویزای شینگن با مراجعه به نامه ریجکتی سفارت
 • ارسال نامه اعتراض به رد شدن ویزای شینگن با مشخصات خاص

 

ویژگی های نامه اعتراض به رد شدن (ریجکت) ویزای شینگن

نگارش صحیح و دقیق نامه اعتراض به ریجکت شدن ویزای شینگن بسیار مهم است و باید شامل اطلاعات زیر باشد.

 

 • اطلاعات شخصی:

مثل نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد، شماره پاسپورت، ایمیل و آدرس پستی

 

 • تاریخ ریجکت ویزای شینگن:

تاریخ ریجکت ویزای شینگن را باید در ابتدای نامه و بعد از اطلاعات شخصی بنویسید.

 

 • دلیل رد شدن ویزای شینگن: 

که باید دقیقا همان چیزی را بنویسید که در نامه ریجکتی به عنوان علت رد شدن ویزای شینگن شما به آن اشاره شده است.

 

 • دلایل و توضیحات شما درباره علت بروز اشتباه در ریجکت شدن شما:

این بخش مهمترین بخش نامه اعتراض به ریجکت ویزای شینگن شماست. در این قسمت باید با دلایل و مدارک کافی توضیح دهید که چرا در بررسی درخواست ویزای شینگن شما اشتباه شده و باید مجدد بررسی شود.

 

نمونه نامه اعتراض به ریجکتی ویزای شینگن

نامه اعتراض به رد شدن ویزای شینگن را باید به زبان انگلیسی به سفارت ارائه دهید.

نکته: به اعتراض هایی که از طریق ایمیل ارسال می شود رسیدگی نمی شود.

این هم یک نمونه نامه اعتراض به ریجکت شدن ویزای شینگن:

 

سفارت محترم کشور ……….

به افراد و مسئولین مربوطه

روز خوش

 

من …………. هستم. متولد ………… (تاریخ تولد به میلادی قید شود) در شهر ……… ایران. شماره گذرنامه من ……………… میباشد.

 

درخواست ویزای من در تاریخ ………….. به دلیل …………… ریجکت شد.

 

در پاراگراف بعدی، باید در مورد علت اشتباه بودن ریجکت شدن شما توضیحاتی ارائه کنید.

اگر دلیل ریجکت شدن ویزای شما هدف سفر باشد، باید درباره اهداف سفر خود به کشور مقصد توضیحاتی ارائه دهید.

و یا اگر دلیل رد شدن ویزای شینگن شما تمکن مالی باشد، باید همراه با نامه اعتراض خود برگه تمکن مالی و مدارک مربوطه را ارائه دهید.

 

بهترین زمان برای اعتراض به ریجکت شدن ویزای شینگن

بهترین زمان برای اعتراض به ریجکت شدن ویزای شینگن

برای اعتراض به رد شدن ویزای شینگن محدودیت زمانی وجود ندارد و حتی می توانید دو سه روز بعد از اعلام نتیجه و دریافت نامه ریجکت ویزا، اقدام کنید.

اما حداکثر مهلت زمانی برای اعتراض به ریجکتی ویزای شینگن، تا 1 ماه بعد از تاریخ صدور نامه ریجکتی است.

اگر توضیحات و مدارک ارائه شده کامل و دقیق باشد در خیلی موارد، نامه اعتراض منجر به اخذ ویزای شینگن می شود.

مطلب پیشنهادی: نکاتی درباره مدت اعتبار ویزای شینگن، مراحل بررسی و صدور آن 

 

بهترین زمان اقدام مجدد برای ویزای شینگن بعد از ریجکت ویزا

اگر ویزای شینگن شما ریجکت شد و نامه اعتراض شما نتوانست کمکی در اخذ ویزا کند، بهترین زمان اقدام مجدد برای درخواست ویزای شینگن بعد از ریجکت شدن، حداقل 6 ماه بعد از رد شدن ویزاست.

که قطعا قبل از طی کردن مراحل درخواست مجدد ویزای شینگن، باید نسبت به رفع دلایل رد شدن ویزای قبلی خود اقدام کنید.

 

رفع ریجکتی ویزای شینگن

برای رفع ریجکتی ویزای شینگن بهتر است از کارشناسان با تجربه یا آژانس های مسافرتی معتبر مشورت بگیرید.

اگر سوالی دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

فرم مشاوره ویزای شینگن
اگر در زمینه اخذ ویزای شینگن یا مدارک مورد نظر نیاز به مشاوره دارید این فرم را پر کنید

به این مطلب امتیاز دهید
(2 امتیاز)

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
18 دلیل رد شدن (ریجکت) ویزای شینگن و روش اعتراض و رفع ریجکتی آن - 5.0 out of 5 based on 2 votes
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.