پیشنهاد سفر

راهنمای اخذ ویزای شینگن و مدارک مورد نیاز (همه چیز درباره ویزای شینگن) | آخرین آپدیت اسفند 97

ویزای شینگن که یکی از پرطرفدارترین ویزاهاست به شما این امکان را میدهد تا در مدت زمانی مشخص (با توجه به نوع و ماهیت سفر شما)، به تعداد زیادی از کشورهای اروپایی محدوده شینگن سفر کنید.

با مپگرد همراه باشید تا با انواع ویزا شینگن، مدارک مورد نیاز و نکات مربوط به آن آشنا شوید و با خیال راحت برای درخواست ویزای شینگن خود اقدام کنید.

مطلب پیشنهادی: همه چیز درباره ویزا (روادید) و انواع آن 

 

مطالبی که در مقاله ویزای شینگن مطالعه خواهید کرد:

 • شینگن چیست؟
 • چه کشورهایی عضو محدوده شینگن هستند؟
 • چه کسانی می توانند بدون نیاز به ویزای شینگن به محدوده شینگن وارد شوند؟
 • سیستم یکپارچه اطلاعات ویزای کشورهای عضو شینگن (VIS) چیست؟
 • انواع ویزای شینگن
 • مدت اعتبار ویزای شینگن
 • مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای شینگن
 • هزینه صدور ویزای شینگن
 • مدت زمان صدور ویزای شینگن
 • سیستم یکپارچه اطلاعات ویزای کشورهای عضو شینگن (VIS) چیست؟
 • شرکت وی اف اس گلوبال (VFS Global) چیست؟
 • نکاتی که برای اخذ ویزای شینگن باید به آن توجه کنید

 

شینگن چیست؟

شینگن چیست؟

شینگن یک قرارداد است که در سال 1985 بین 26 کشور اروپایی امضا شد و به واسطه آن ورود شهروندان این کشورها به این منطقه آزاد شد، اما کسانی که ساکن یا اتباع این کشورها نیستند، برای ورود و سفر به کشورهای عضو شینگن باید یکی از انواع ویزای شینگن را داشته باشند.

 

چه کشورهایی عضو محدوده شینگن هستند؟

چه کشورهایی عضو محدوده شینگن هستند؟

کشورهای عضو شینگن در بخش اروپای شرقی و شمالی شامل

سوئد (Sweden)، نروژ (Norway)، فنلاند (Finland)، دانمارک (Denmark)، لیتوانی (Lithuania)، لتونی ()، لهستان (Poland)، مجارستان (Hungary)، اتریش (Austria)، استونی (Estonia)، اسلواکی (Slovakia)، اسلوونی (Slovenia)، ایسلند (Iceland) و یونان (Greece)

 

کشورهای عضو شینگن در بخش اروپای غربی و جنوبی شامل

لوکزامبورگ (Luxembourg)، آلمان (Germany)، فرانسه (France)، ایتالیا (Italy)، اسپانیا (Spain)، پرتغال (Portugal)، هلند (Netherlands)، بلژیک (Belgium)، چک (Czechia)، لیختن اشتاین (Liechtenstein)، مالت (Malta) و سوئیس (Switzerland)

 

از چه کشورهایی با ویزای شینگن می توانید وارد شوید؟

با داشتن ویزای شینگن، می توانید به همه کشورهای عضو محدوده شینگن سفر کنید، اما حتما باید از همان کشوری وارد شوید که از آن ویزا دریافت کرده اید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای کامل سفر به کشورهای اروپایی 

 

چه کسانی می توانند بدون نیاز به ویزای شینگن به محدوده شینگن وارد شوند؟

اتباع کشورهای قاره آمریکا (به جز چند کشور محدود مثل کلمبیا، پرو و ...)، اتباع قاره استرالیا و شهروندان کشورهای ژاپن، کره جنوبی و مالزی می توانند بدون نیاز به ویزای شینگن، حداکثر تا 90 روز به محدوده شینگن وارد و یا خارج شوند. 

 

انواع ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

به طور کلی ویزای شینگن به سه نوع کلی تقسیم می شود که هر دسته شامل چند زیر مجموعه است.

 

1) ویزای عادی اتحادیه شینگن (USV)-(Uniform)

ویزای معمولی شینگن (Uniform Schengen Visas) یا همان ویزای توریستی شینگن که به شما این امکان را می دهد تا حداکثر به مدت 90 روز در هر 6 ماه، به کشورهای عضو شینگن سفر کنید.

 

ویزای عادی یا توریستی شینگن چند نوع دارد:

 • ویزای توریستی شینگن - نوع A

ویزای توریستی نوع A شینگن، همان ویزای ترانزیت فرودگاهی است (Airport Transit Visa) که بوسیله آن مسافر تنها می تواند در یکی از فرودگاه های کشورهای عضو شینگن، پرواز خود را عوض کند و به کشور دیگری سفر کند و حق خروج از آن فرودگاه را ندارد. 

 • ویزای توریستی شینگن - نوع B

با داشتن ویزای توریستی نوع B شینگن، مسافر می تواند از طریق زمینی، به مدت 5 روز از کشورهای محدوده شینگن عبور کند و به کشور دیگری خارج از محدوده شینگن سفر کند. 

 • ویزای توریستی شینگن - نوع C

ویزای توریستی نوع C شینگن، برای ورود و اقامت کوتاه مدت در محدوده شینگن یا همان سفر توریستی به کشورهای عضو شینگن است که انواع مختلف دارد. 

 • ویزای توریستی شینگن نوع C یکبار ورود (Single-entry)

با این نوع ویزای شینگن، شما تنها می توانید یکبار به یکی از کشورهای محدوده شینگن وارد شوید و به محض خروج از آن، اعتبار آن از بین میرود حتی اگر مدت زمان آن هنوز تمام نشده باشد. 

 • ویزای توریستی شینگن نوع C دوبار ورود (Double-entry)

ویزای توریستی شینگن دوبار ورود، شبیه ویزای توریستی شینگن یکبار ورود است، با این تفاوت که در یک محدوده زمانی مشخص اجازه دارید دوبار به محدوده شینگن وارد و خارج شوید. 

 • ویزای توریستی شینگن نوع C چند بار ورود (Multiple-entry)

با ویزای توریستی شینگن چند بار ورود، می توانید در هر بازه زمانی 6 ماهه، به مدت حداکثر 90 روز، چندین بار به کشورهای عضو ناحیه شینگن سفر کنید. این 90 روز به محض ورود به یکی از کشورهای شینگن محاسبه می شود.


2) ویزای اعتباری منطقه محدود شینگن (LTV)-(Limited)

با ویزای اعتباری منطقه‌ محدود (Limited Territorial Validity Visas) تنها می توانید به محدوده مشخصی که در زمان صدور ویزا اعلام می شود سفر کنید و اجازه سفر یا اقامت در کشورهایی غیر از آن را ندارید.

این ویزا تحت شرایطی خاص مثل پناهندگی صادر می شود.

 

3) ویزای ملی شینگن (NV)-(National)

ویزای ملی شینگن (National Visas) که به عنوان ویزای نوع D هم شناخته می شود، برای افرادی که با هدفی مشخص، در مدت زمان مشخص مثل ادامه تحصیل، قصد اقامت در کشورهای عضو شینگن دارند، صادر می شود.

با توجه به هدف و شرایط آن، این نوع ویزای شینگن می تواند یکبار ورود یا چندبار ورود صادر شود و دارنده آن باید بعد از پایان اعتبار آن به کشور خود برگردد.

 

متقاضیان ویزای ملی شینگن یا ویزای نوع D شینگن باید شرایط زیر را داشته باشند

 • دانشجویان بین المللی که برای انجام پروژه های تحقیقاتی خود در مدتی مشخص و کمتر از یک سال به کشورهای شینگن سفر می کنند.
 • دانشجویان بین المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از کشورهای عضو شینگن را دارند.
 • کسانی که قصد دارند در مراکز تحقیقاتی و یا موسسات معتبر کشورهای حوزه شینگن کار کنند.
 • متخصصانی که با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص و مهارت خود قصد سفر به کشورهای عضو شینگن دارند، مثل هنرمندان و ورزشکاران.
 • موارد اضطراری که فردی به دلیل وضعیت پزشکی نتواند در مدت زمان مشخصی محدوده شینگن را ترک کند.

 

مطلب پیشنهادی: ویزا کارت نقدی و اعتباری و تفاوت در انواع آن 

 

 

مدت زمان اعتبار ویزای شینگن

مدت زمان اعتبار ویزای شینگن حداکثر 90 روز است (که بسته به نوع ویزا و شخص به شخص می تواند متفاوت باشد)

ویزای شینگن دو عدد مشخص دارد، یکی تاریخ اعتبار ویزا که مشخص می کند این ویزا تا چه تاریخی قابل استفاده است و یکی تعداد روزهای مجاز ویزا که حداکثر 90 روز است و مشخص می کند حداکثر چند روز می توان در محدوده شینگن سفر کرد یا اقامت داشت.

برای ورود شما به محدوده شینگن نیاز است هر دو عدد درج شده در ویزای شما معتبر باشد.

ویزای شینگن شامل یک کد هم هست که مشخص می کند تعداد دفعات ورود مجاز شما به محدوده شینگن چقدر است که می تواند از یک تا بی نهایت باشد.

نکته: مدت اعتبار ویزای شینگن برای کسانی که برای اولین بار ویزای شینگن دریافت می کنند معمولا 15 روزه است و با درخواست آنها برای تعداد روز بیشتری موافقت نخواهد شد، مگر اینکه دلایل قابل توجهی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای خرید پرواز ارزان خارجی 

 

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن برای اکثر کشورهای محدوده آن شبیه هم هست و تنها در بعضی موارد (مثل ترجمه مدارک به زبان رسمی آن کشور) تفاوت دارد.

مدارک ترجمه شده حداکثر تا 6 ماه اعتبار دارند و بعد از آن باطل می شوند و باید مجدد آنها را ترجمه کنید.

 

بطور کلی مدارکی که برای اخذ ویزای شینگن باید به سفارت ارائه دهید:

 • فرم درخواست ویزا شینگن

این فرم را باید از سفارت کشوری که قصد دارید از طریق آن ویزای شینگن دریافت کنید، تهیه کنید، که معمولا می توانید از روی سایت آنها هم دانلود کنید. 

 • اصل پاسپورت و پاسپورت های قبلی

 پاسپورت شما باید حداقل تا 6 ماه بعد از درخواست ویزای شینگن اعتبار داشته باشد. 

 • اصل شناسنامه همراه با ترجمه آن

 ترجمه رسمی شناسنامه به زبان انگلیسی یا زبان رسمی آن کشور (مثلا برای ورود از طریق کشور اسپانیا نیاز به ترجمه اسپانیایی آن است) 

 • عکس پرسنلی تمام رخ با زمینه سفید

 عکس شما باید جدید باشد و با ظاهر فعلی شما همخوانی داشته باشد. 

 • مدارک شغلی رسمی همراه با ترجمه رسمی

 مدارک شغلی شما میتواند شامل نامه اشتغال به کار از شرکتی که در آن کار می کنید روی سربرگ مخصوص آنها، فیش حقوقی 6 ماه گذشته، روزنامه رسمی ثبت شرکت باشد و یا اگر در شرکت خودتان کار می کنید، جواز کسب کار باشد. 

 • فیش بانکی گردش مالی 6 ماه گذشته حساب بانکی شما

 هرچقدر میانگین گردش مالی حساب شما بهتر باشد شانس شما برای دریافت ویزای شینگن بیشتر است. این نامه را باید چند روز قبل از رفتن به سفارت از بانک دریافت کنید. 

 • سند ملکی و ترجمه رسمی آن

 اگر سند ملکی دارید بهتر است برای افزایش شانس خود در اخذ ویزای شینگن به سفارت ارائه دهید. 

 • بلیط پرواز رفت و برگشت

بلیط پرواز رفت و برگشت شما باید از به همان کشوری باشد که قصد دارید از طریق آن برای دریافت ویزای خود اقدام کنید. (معمولا آژانس های مسافرتی می توانند برای شما بلیط سوری تهیه کنند اگر تاریخ دقیق رقت و برگشت شما مشخص نیست) 

 • رزرو هتل و محل اقامت شما

 به تعداد روزهایی که درخواست ویزای شینگن دارید باید به سفارت پرینت رزرو هتل یا هاستل ارائه دهید. اگر دعوتنامه رسمی دارید که مشخص شده کل اقامت شما در کنار آنها خواهد بود نیازی به پرینت رزرو هتل نیست. 

 • دعوتنامه رسمی

 اگر دوست و یا همکاری دارید که می تواند برای شما دعوتنامه رسمی بفرستد، شانس شما را در گرفتن ویزای شینگن چند برابر می کند. (بهتر است این دعوتنامه از یک فرد نیتو ساکن آن کشور باشد تا دوستی ایرانی مقیم آنجا) 

 • بیمه مسافرتی

برای کل مدت اقامت خود باید بیمه مسافرتی معتبری تهیه کنید که می توانید از سایت های انلاین زیادی این کار را انجام دهید. 

 • برنامه سفر

 بهتر است برای مدت زمانی که در کشور مورد نظر هستید برنامه سفر تهیه کنید.

مطلب پیشنهادی: روش های کسب درآمد در سفر 

 

هزینه صدور ویزای شینگن

هزینه صدور ویزای شینگن در حال حاضر برای سفرهای توریستی و اقامت کوتاه مدت و همینطور ویزای ترانزیتی 60 یورو و برای اقامت های بیشتر از 90 روز 99 یورو است که بصورت نقدی (اسکناس های ده، بیست، پنجاه یا صد یورویی) در سفارت دریافت می شود و در صورت عدم صدور ویزا قابل برگشت نیست.

اما هزینه صدور ویزای شینگن برای کودکان بین 6 تا 12 ساله، مهاجرانی که از روسیه، اوکراین، کوزوو و گرجستان اقدام میکنند و همینطور دانشجویان و کسانی که به منظور آموزش سفر می کنند 35 یورو است.

آژانس ها و موسساتی هستند که با عنوان های "اخذ ویزای تضمینی شینگن" از مشتریان مبالغ بالاتری را جهت انجام خدماتشان دریافت می کنند، معمولا در صورت ریجکت شدن و عدم صدور ویزا مبلغ دریافتی اضافه را برگشت میدهند.

 

مدت زمان صدور ویزای شینگن

بررسی اولیه مدارک برای صدور ویزای شینگن معمولا بین دو تا سه هفته طول می کشد و نهایتا تا شش هفته بعد از تحویل مدارک به کنسولگری نتیجه آن به شما اعلام میشود.

بعد از دریافت مدارک و انجام مصاحبه، سفارت تاریخی را اعلام می کند تا متقاضی شخصا برای دریافت پاسپورت و نتیجه ویزای شینگن خود مراجعه کند.

 

سیستم یکپارچه اطلاعات ویزای کشورهای عضو شینگن (VIS) چیست؟

در سیستم وی آی اس (VIS)، که در مهر 1391 راه اندازی شد، اطلاعات جامع ویزاهای کشورهای عضو شینگن به صورت یکپارچه ثبت می شود و در مرزهای ورودی شینگن، در اختیار مامورین مرزی قرار می گیرد.

 

شرکت وی اف اس گلوبال (VFS Global) چیست؟

بعضی از سفارتخانه ها اخیرا پروسه اخذ ویزا، دریافت مدارک و انگشت نگاری را به شرکت خصوصی VFS واگذار کرده اند که در ازای دریافت مبلغی مازاد بر مبلغ ویزا (حدود 28 یورو)، خدماتی را به مشتریان ارائه می کنند. توجه کنید که دریافت این مبلغ به معنی اخذ ویزای تضمینی شینگن نیست.

شرکت VFS Global در سال 2001 در هند فعالیت خود را شروع کرد و در حال حاضر در 129 کشور جهان با هدف تسهیل امور کنسولگری فعالیت می کند.

 

سفارت‌هایی که با خدمات اخذ ویزا را به شرکت VFS Global سپرده اند:

فرانسه، هلند، نروژ، سوئد، اتریش، جمهوری چک، نیوزلند، یونان، فنلاند، دانمارک، قطر، آفریقای جنوبی، قبرس اروپایی، انگلستان، مجارستان

 

آدرس شرکت وی اف اس گلوبال (VFS Global) در تهران:

این شرکت در تهران چند شعبه دارد:

مرکز هروی سنتر

آدرس :‌ ایران، تهران، میدان هروی، خیابان موسوی (گلستان ۵)، مجتمع تجاری هروی سنتر، طبقه چهارم

تلفن‌ : ۰۲۱۸۲۸۰۲۸۷۳

 

مرکز شماره یک (ملاصدرا)

آدرس :‌ ایران، تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیخ بهائی شمالی، خیابان عرفی شیرازی، پلاک ۴۹ طبقه اول

تلفن‌ : ۰۲۱۸۸۶۰۷۸۸۳

 

مرکز شماره دو (پالادیوم)

آدرس : تهران زعفرانیه خیابان مقدس اردبیلی مجتمع تجاری پالادیوم طبقه ۱۱

تلفن : ۰۲۱۰۲۷۶۷۴۰۰۰

 

مطلب پیشنهادی: نکات مربوط به ویزا، سغارت و ترجمه مدارک 

 

نکاتی که برای اخذ ویزای شینگن باید به آن توجه کنید

 • تمام مراحل اخذ ویزای شینگن در کنسولگری ها و سفارت های کشورهای عضو شینگن قابل اجرا و پیگیری است
 • تمام مدارک مورد نیاز باید یه سفارت به طور کامل و با ترجمه رسمی و مورد نیاز آن سفارت تحویل داده شود.
 • تمام مدارک ترجمه شده نیاز به مهر دادگستری دارند که معمولا توسط دارالترجمه ها بعد از ترجمه مدارک انجام می شود و بابت آن هزینه اضافه دریافت می کنند.
 • تمام هزینه هایی که برای درخواست و اخذ ویزای شینگن انجام می گیرد غیر قابل استرداد است.
 • برای ترجمه مدارک خود به زبانی غیر از انگلیسی از دارالترجمه های معتبر و مورد تایید سفارت مربوطه که معمولا اعلام می کنند استفاده کنید.
 • درخواست ویزا می تواند تا 4 ماه زودتر از زمان سفر ارائه شود.
 • اولین ورودتان به محدوده شینگن باید از همان کشوری باشد که از طریق آن برای ویزا اقدام کرده اید. در غیر اینصورت ممکن است دچار مشکل شوید و یا حتی ویزای شما را باطل کنند.
 • بهتر است برنامه سفری که به سفارت ارائه می کنید نشان دهنده این باشد که شما کل مدت سفر خود را در آن کشور هستید اما بعد از ورود به آن کشور می توانید به همه کشورهای محدوده شینگن سفر کنید.
 • داشتن ویزای شینگن تضمینی برای ورود شما به محدوده شینگن نیست و مقامات مرزی هر کشوری اجازه دارند تا با توجه به وضعیت هر مسافری، تصمیم بگیرند.

 

سایت رسمی ویزای شینگن

فرم مشاوره ویزای شینگن
اگر در زمینه اخذ ویزای شینگن یا مدارک مورد نظر نیاز به مشاوره دارید این فرم را پر کنید


اگر درباره ویزای شینگن سوالی دارید در بخش نظرات بنویسید تا به آن پاسخ داده شود و به این مطلب هم اضافه شود.

به این مطلب امتیاز دهید
(5 امتیاز)
راهنمای اخذ ویزای شینگن و مدارک مورد نیاز (همه چیز درباره ویزای شینگن) | آخرین آپدیت اسفند 97 - 4.2 out of 5 based on 5 votes
فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید

سمانه پولو

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

سفرهای پیشنهادی

خبرنامه

برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید