15 جاذبه گردشگری برتر اسپانیا (Spain)

دیدنی های اسپانیا کم نیست، اما در این مقاله سعی داریم معروفترین جاذبه های گردشگری اسپانیا را معرفی کنیم. قصر خلیفه (The grandeur of a caliph's palace)، سواحل مدیترانه ای، صدای زیبای پایکوبی ساکنان محلی و سکوت آرامش افرادی که بعد از استراحت کردن در ال کامینو (El Camino) برای دعا کردن به کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا (Santiago de Compostela) می روند، تنها بخشی از زیبایی های کشور اسپانیا است.

شما می توانید روح کشور اسپانیا را در هر جاذبه گردشگری اش پیدا کنید؛ زیبایی هایی که تاریخچه متفاوت، فرهنگ غنی و طبیعت شگفت آور این کشور را به گردشگران نشان می دهند.

موزه گوگنهایم (Guggenheim Museum)، خیابان زنده لارامبلا (La Rambla)، میدان پلازا میر (Plaza Mayor)، ستون های زیبا و طاق های آفریقایی و مسجد بزرگ (Great Mosque) شهر کوردوبا (Cordoba) تنها بخش محدودی از دیدنی های اسپانیاست

مطلب پیشنهادی: دیدنی ها و راهنمای جامع سفر به اسپانیا (Spain) 

 

1) قصر الحمرا و باغ های جنرالایف، گرانادا (Alhambra & Generalife Gardens, Granada)

1) باغ الحمرا و جنرالایف، گرانادا (Alhambra & Generalife Gardens, Granada)

قصرهای الحمرا (Alhambra Palaces) با ساختارهای آفریقایی اش شما را شگفت زده می کنند، حتی اگر عکس های زیادی از آن دیده باشید. قصر سلطنتی (Royal palace) سلسله نسرید (Nasrid dynasty) یکی از شاهکارهای معماری اسلامی کشور اسپانیا است که در دوره برتری منطقه اندلوسیا (Andalucía) از نظر فرهنگی و تمدن در قرون وسطی نسبت به دیگر مناطق اروپا ساخته شده است.

مجموعه الحمرا شامل چند ساختمان، برج، باغ، دیوار و یک مسجد است. این مجموعه و حکاکی های سنگی، نقاشی های طلایی و نقره ای، سقف های آجری، طاق های زیبا و حیاط خلوت های آن، رویاهای هر گردشگری را به واقعیت تبدیل می کند. قصر الحمرا برای امپراطور چارلز پنجم (Emperor Charles V) ساخته شد؛ این بنای زیبا با وجود اینکه به طور کامل ساخته نشده است، برجسته ترین اثر معماری رنسانس اسپانیا محسوب می شود. یکی از ویژگی های منحصر بفرد دیگر این قصر مجموعه باغ های جنرالایف (Generalife Gardens) است که در پشت این قصر زیبا ساخته شده اند.

مطلب پیشنهادی: قصرها و کاخ های معروف جهان را بشناسید 

 

2) کلیسای ساگرادا فامیلیا و شاهمارهای معماری گائودی، بارسلونا (Barcelona's Sagrada Familia and Gaudi Sites)

2) ساگرادا فامیلیا و گائودی، بارسلونا (Barcelona's Sagrada Familia and Gaudi Sites)

کلیسای ساگرادا فامیلیا در شهر کاتالان (Catalan city) که با نام کلیسای خانواده مقدس هم شناخته می شود یکی از شاهکارهای  آنتونی گائودی (Antoni Gaudi) است که سبک آرت نووئو (Art Nouveau) را در هنرهای تزئینی یک قدم پیشرفته تر کرد. ساختمان های عجیب و زیبایی که این شخص در اسپانیا ساخت، هم اکنون به بخشی از جاذبه های گردشگری اسپانیا تبدیل شده اند. کلیسای ساگرادا فامیلا یکی از کلیساهای عجیب اسپانیا است که هنوز به طور کامل ساخته نشده است و گردشگران می توانند از داخل برج های آن، قسمت های ناتمام این بنا را ببینند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از کلیسای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Familia) | یکی از عجیب ترین کلیساهای جهان 

 

ساختمان کاسا میلا (Casa Milà) یکی دیگر از مجموعه آثار معماری گائودی و در واقع آخرین اثر معماری ساخته شده در اسپانیا توسط این فرد است که بیشتر به یک مجسمه شباهت دارد و دودکش های زیبایی دارد؛ گفته شده که گائودی در طراحی این دودکش ها از دارف ودر (Darth Vader) در مجموعه فیلم های جنگ ستارگان (Star Wars) الهام گرفته است.

پارک گوئل (Parc Güell) هم یکی از پارک های زیبای شهر بارسلونا (Barcelona) است که در نزدیکی این بنا قرار دارد. این پارک و کاشی کاری های زیبای آن مکان بسیار منحصر بفردی را برای تفریح گردشگران فراهم می کند. مجموعه آثار معماری گائودی حتی برای کودکان هم زیباست.

مطلب پیشنهادی:  سایبان متروپل (Metropol Parasol) اسپانیا | بزرگ ترین سازه چوبی جهان 

 

3) مسجد بزرگ کوردوبا (Great Mosque of Cordoba)

3) مسجد بزرگ کوردوبا (Great Mosque of Cordoba)

مسجد بزرگ کوردوبا (Great Mosque of Cordoba) که با نام مسجد مزکوئیتا (Mezquita) هم شناخته می شود، یکی از بزرگترین مسجدهای جهان و برجسته ترین آثار معماری آفریقایی در اسپانیا است. این بنا صرف نظر از تغییراتی که بعدها برای ساختن یک کلیسای جامع در آن داده شد، به عنوان یک مثال باشکوه از هنر و معماری اسلامی در اروپای غربی با قصر الحمرا برابری می کند.

مسجد بزرگ کوردوبا با استفاده از مواد ساختمانی رومی و ویسیگوتی ساخته شده و به یک تالار دعا با نوزده ورودی مجهز است. یکی از ويژگی های شگفت آور این مسجد کوردوبا تقارن داخلی آن است، به این ترتیب که در هر طرف آن که بایستید ستون ها و طاق های آفریقایی این مسجد را در یک الگوی متقارن می بینید.

مسجد کوردوبا با خیابان های مارپیچ باریک، میدان های کوچک، خانه های سفید کم ارتفاع و حیاط خلوت های زیبایی احاطه شده است.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از مسجد بزرگ کوردوبا (Great Mosque of Cordoba)  

 

4) موزه هنری پرادو و خیابان دل پاسئو، مادرید (The Prado and Paseo del Artes, Madrid)

4) موزه هنری پرادو و خیابان دل پاسئو، مادرید (The Prado and Paseo del Artes, Madrid)

موزه دل پرادو در شهر مادرید مجموعه آثار هنری بسیار زیبایی را در خود دارد، به همین دلیل به عنوان یکی از برترین موزه های جهان شناخته می شود. این موزه در کنار موزه هنر ملی رینا سوفیا (Reina Sofia National Art Museum)، موزه تیسن-بورنمیسزا (Thyssen-Bornemisza Museum) و گالری کایکسو فوریوم (CaixaForum) مجموعه ای از زیباترین آثار هنری شهر مادرید را در خود جای داده است. این چند موزه در یکی از خیابان های مادرید ساخته شده اند، به همین دلیل به این خیابان ال پاسئو دل آرتس (El Paseo del Arte) یا خیابان هنر گفته می شود.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از موزه پرادو (The Prado Museum) | یکی از برترین موزه های جهان 

 

5) سان لورنزو د ال اسکوریال (San Lorenzo de El Escorial)

5) سان لورنزو د ال اسکوریال (San Lorenzo de El Escorial)

شهر سان لورنزو د ال اسکوریال (San Lorenzo de El Escorial) در فاصله 45 کیلومتری در شمال غرب مادرید قرار دارد. این مکان خانه تابستانی پادشاهان اسپانیایی بوده است. در سال 1563 میلادی فعالیت های ساختمان سازی گسترده ای در این شهر برای اقامت شاه فیلیپ دوم (Philip II) شروع شد. یک بنای تاریخی، کلیسا، قصر سلطنتی، مقبره، موزه و کتابخانه از مجموعه آثاری هستند که در آن زمان در این شهر ساخته شده اند.

ال اسکوریال یک مجموعه زیبا از حیاط های خلوت و ساختمان های اقامتی را هم، که با راهروهایی به طول 16 کیلومتر به هم متصل شده اند، برای بازدید گردشگران در خود دارد. در مرکز این منطقه مسکونی یک کلیسا ساخته شده است که یک اثر معماری 30 متری از هررا (Herrera) را به نمایش می گذارد.

پانتئون د لاس ریس (Panteón de los Reyes)، یک کتابخانه و یک اتاق بزرگ که توسط تیبالدی (Tibaldi) تزئین شده است، از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر باستانی هستند. اگر به این شهر سفر می کنید، توصیه می کنیم که از مجموعه بوربون سوئیت (Bourbon Suite) در قصر سلطنتی هم بازدید کنید؛ این مکان برای چارلز چهارم (Charles IV) ساخته شده و با استفاده از 338 پرده نقش دار، تزئین شده است.

مجموعه آپارتمان های خصوصی فیلیپ دوم که در پشت این بنا ساخته شده اند، از دیگر جاذبه های گردشگری ال اسکوریال هستند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای جامع سفر به اسپانیا (Spain) 

 

6) موزه گوگنهایم، بیلبائو (Guggenheim Museum, Bilbao)

6) موزه گوگنهایم، بیلبائو (Guggenheim Museum, Bilbao)

موزه گوگنهایم (Guggenheim Museum, Bilbao) طراحی منحصر بفردی دارد. اگر به اسپانیا سفر می کنید حتما در شهر بیلبائو از این موزه هم بازدید کنید. هنوز هیچ عکاسی نتوانسته است هماهنگی شکل ها و طرح های این ساختمان را توصیف کند. ساختمان این موزه توسط یک معمار آمریکایی به نام فرانک گهری (Frank Gehry) با استفاده از بلوک هایی از جنس سنگ آهک و ورقه های موج دار تیتانیومی ساخته شده است.

طراحی موزه گوگنهایم آنقدر پیشرفته است که در نتیجه آن دو عبارت "The Bilbao Effect" و "architourism" تعریف شدند. معنی عبارت اول "توانایی یک شهر در ساختن یک اثر معماری منحصر بفرد جهانی" و معنی عبارت دوم "جذب گردشگر از سرتاسر جهان به کمک آثار معماری" است. گردشگران می توانند در داخل موزه گوگنهایم مجموعه بزرگی از آثار معماری را هم ببینند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از موزه گوگنهایم (Guggenheim Museum) با طراحی منحصر به فرد  

 

7) کلیسای جامع سویل و آلکازار (Seville Cathedral and Alcazar)

7) کلیسای جامع سویل و آلکازار (Seville Cathedral and Alcazar)

برج لا گیرالدا (La Giralda Tower)، کلیسای جامع سویل (Seville Cathedral) و قصر آلکازار (Alcazar Palace) با یکدیگر ترکیب شده اند تا یک ناحیه از میراث جهانی را برای یونسکو (UNESCO) بسازند.

کلیسای جامع سویل هم یکی دیگر از این بناهای سه گانه است؛ این بنا با یک فضای داخلی وسیع تر در مقایسه با فضای داخلی کلیسای سنت پیتر (St. Peter Cathedral)  در شهر رم (Rome) ساخته شده و به یک محراب 37 متری مجهز شده است؛ آنچه که زیبایی این محراب را چند برابر می کند، مجسمه طلا کاری شده ای است که در آن قرار دارد. جالب است بدانید آرامگاه کریستف کلمب (Christopher Columbus) هم در این کلیسا ساخته شده است.

برج لا گیرالدا، نگین شهر سویل (Seville)، که یک مناره است و به گفته یونسکو، به سبک معماری الموهادی ساخته شده، تنها قسمت باقیمانده از مسجد بزرگ سویل است که برای ساختن کلیسای جامع شهر خراب شد.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از کلیسای جامع سویل اسپانیا | نگین سویل 

 

قصر آلکازار یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر سویل است که پروسه ساخت آن در سال 712 میلادی به دست مسلمانان شروع شد و تا قرن سیزدهم، زمانی که شاه پدرو (King Pedro) دوباره کنترل شهر را به دست گرفت، ادامه داشت. اتاق ها، سالن ها و باغ های پرتقال و لیمو زیبا، تنها بخشی از ویژگی های منحصر بفرد این قصر است. در سمت شرق این قصر، محله سانتا کروز (Santa Cruz) قرار دارد که با خانه های سفید، بالکن های آهنی و حیاط های گل دار خود زیبایی این ناحیه از شهر را چند برابر کرده اند.

مطلب پیشنهادی: سایبان متروپل (Metropol Parasol) سویل اسپانیا | بزرگ ترین سازه چوبی جهان 

 

8) کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا (Santiago de Compostela Cathedral)

8) کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا (Santiago de Compostela Cathedral)

کلیسای جامع سانتیاگو به عنوان خانه سنت جیمز (St. James) و برای ادای احترام به او و خانواده اش ساخته شد. این کلیسا از قرون وسطی تا به امروز مقصد گردشگران زیادی بوده است. یکی از زیباترین قسمت های کلیسای جامع سانتیاگو، کامینو د سانتیاگو (Camino de Santiago) است که در قالب یکی از اولین مقبره های زیبای این کلیسا به سبک معماری رومی ساخته شده است.

کلیسای جامع سانتیاگو بین سال های 1060 تا 1211 میلادی به سبک معماری رومی ساخته شد؛ نمای خارجی این بنا در بین قرن شانزدهم تا هجدهم به سبک معماری باروک تغییر کرد اما نمای داخلی آن همچنان به سبک رومی باقی مانده است. اگر که از قسمت غربی این کلیسا به آن وارد شوید، به راحتی می توانید این دو سبک معماری را در کنار یکدیگر ببینید.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از کلیسای جامع سانتیاگو د کامپوستلا (Santiago de Compostela Cathedral) 

 

9) میدان پلازا مایور، مادرید (Plaza Mayor, Madrid)

9) میدان پلازا مایور، مادرید (Plaza Mayor, Madrid)

میدان پلازا مایور قلب تپنده شهر مادرید است. این میدان از قرن شانزدهم میلادی تاکنون نقش مهمی در پیشرفت شهر مادرید داشته است. میدان پلازا مایور به دستور شاه فیلیپ دوم توسط "هررا"، معمار مورد اعتماد شاه، به عنوان مکانی برای برگزاری رویدادهای تشریفاتی و مراسم عمومی مهمی مثل معرفی شاه، تقدیس قدیسان، سوزاندن کافران، مسابقات کشتی و مسابقات گاو بازی ساخته شد.

کافه ها و رستوران های ساخته شده در اطراف این میدان از جاذبه های گردشگری زیبای شهر مادرید محسوب می شوند.

مطلب پیشنهادی: میدان های معروف جهان و دلیل آنها را بشناسید 

 

10) مجتمع فرهنگی و معماری شهر هنر و علم، والنسیا (City of Arts and Sciences, Valencia)

10) مجتمع فرهنگی و معماری شهر هنر و علم، والنسیا (Ciudad de las Artes y las Ciencias, Valencia)

زمانی که مسئولان شهر والنسیا (Valencia) مسیر رودخانه ای که جریان آب آن، به طور مداوم به شهر آسیب می زد، را تغییر دادند، با یک بستر رودخانه صاف و وسیع مواجه شدند که با چند پل گسترش یافته بود. این مکان بعدها به محلی برای اجرای ایده های خلاقانه معماری یک معمار هنرمند اسپانیایی به نام سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava) و جلب توجه علاقمندان به سبک جدید معماری تبدیل شد.

نه تنها ساختمان ها بلکه موزه ها، گالری های هنری و آکواریوم هایی که در این مکان ساخته شده اند هم، از جاذبه های گردشگری برتر کشور اسپانیا محسوب می شوند. لوشنوگرافیک (L'Oceanogràfic)، بزرگ ترین آکواریوم اقیانوس شناسی اروپا، هم یکی از جاذبه های گردشگری منحصر بفرد این مجموعه است که به شکل یک گل نیلوفر آبی ساخته شده است و انواع مختلفی از محیط زیست های آبی را در خود دارد.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از مجتمع فرهنگی و معماری شهر هنر و علم والنسیا (City of Arts and Sciences) 

 

11) سواحل کوستا دل سول (Costa del Sol Beaches)

11) سواحل کوستا دل سول (Costa del Sol Beaches)

سواحل کوستا دل سول (Costa del Sol Beaches) به دلیل داشتن کیلومترها شن سفید، دریای آرام و لقب آفتابی ترین مکان اروپا به یک مقصد منحصر بفرد، برای کسانی که به آفتاب گرفتن در ساحل علاقه دارند، تبدیل شده است. این محبوبیت در ابتدا باعث شد که سواحل کوستا دل سول پیشرفت زیادی داشته باشد اما بعد از مدتی دولت اسپانیا نه تنها سیر این پیشرفت را متوقف کرد بلکه نمای طبیعی این سواحل را هم به آنها بازگرداند.

سواحل کوستا دل سول تنها جاذبه های گردشگری این منطقه نیست؛ بازسازی شهر مالاگا (Málaga) هم در این منطقه باعث شده است که تعداد زیادی از گرشگران به این مکان سفر کنند. تفرجگاه های دریایی پورتو بانوس (Puerto Banus) و زمین های گلف نووا اندلوسیا (Nueva Andalucia) در ماربلا (Marbella) که با نام دره گلف (Golf Valley) هم شناخته می شود، تنها بخشی از جاذبه های گردشگری کوستا دل سول هستند.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری منحصر بفرد کوستادل سول اسپانیا، شهر کوچک و قدیمی موریش کاستیلو (Moorish Castillo) است که با خانه های سفید رنگ خود در فاصله کوتاهی از ساحل ماربلا قرار دارد.

مطلب پیشنهادی: دیدنی های کوستا دل سول (Costa del Sol) را بشناسید 

 

12) خیابان لا رامبلا، بارسلونا (La Rambla, Barcelona)

12) خیابان لا رامبلا، بارسلونا (La Rambla, Barcelona)

اگر که در یک عصر تابستانی در خیابان لا رامبلا قدم بزنید، فکر می کنید که همه ساکنان شهر بارسلونا در کنار شما بوده اند. لا رامبلا بهترین مکان تابستانی اسپانیا برای تفریح و گذراندن تعطیلات است. این بلوار طولانی که با درختان سبز تزئین شده، بخش های مختلفی از مرکز شهر را به یکدیگر متصل می کند.

قسمتی از خیابان لارامبلا که به میدان کاتالونیا (Plaça de Catalunya) متصل می شود، با درختان چنار تزئین شده است. لا رامبلا علاوه بر مغازه های گل فروشی و پرنده فروشی، چند رستوران و کافه روباز و کتاب فروشی را هم در خود دارد. هنرمندان خیابانی از افرادی هستند که جو زنده تری را در این بلوار ایجاد می کنند.

مطلب پیشنهادی: دیدنی ها و راهنمای جامع سفر به اسپانیا (Spain) 

 

13) شهر قدیمی تولدو (Toledo's Old City)

13) شهر قدیمی تولدو (Toledo's Old City)

شهر تولدو (Toledo) در بالای یک تپه گرانیتی قرار دارد و از سه طرف به وسیله دره کوچک رودخانه تاقوس (Tagus River) احاطه شده است. این شهر نمای بسیار زیبایی را در اطراف خود دارد. گردشگران می توانند در طرح بندی، خیابان های باریک نامتقارن و کوچه های قدیمی تولدو، گذشته اسلامی و در سبک معماری کلیساها، صومعه ها و بیمارستان های آن، تاریخچه مسیحی این شهر را ببینند. این تنوع باعث شده است که تولدو به شکل یک موزه سر باز، تاریخچه اسپانیا را به گردشگران نشان دهد و علاوه بر این در لیست میراث فرهنگی یونسکو قرار گیرد.

کلیسای جامع گوتیک (Gothic Cathedral) تولدو و فضای داخلی زیبای آن، یکی از جاذبه های گردشگری منحصر بفرد تولدو است. اگر به تولدو سفر می کنید حتما از کلیسای سان توم (San Tome Church) و نقاشی های زیبای ال گرکو هم بازدید کنید.

مطلب پیشنهادی: دیدنی ها و جاذبه های گردشگری بی نظیر تولدو (Toledo) را بشناسید 

 

14) شهرک های سفید اندالوسیا (The White Towns of Andalucía)

14) شهرک های سفید اندالوسیا (The White Towns of Andalucía)

شهرک های سفید اندالوسیا (Andalucia) که در ناحیه جنوبی این منطقه به شکل یک نوار سفید رنگ ساخته شده اند، نه تنها زیبایی خاصی دارند بلکه تاریخچه غنی این منطقه را هم به گردشگران نشان می دهند. این شهرک ها در سمت غرب ناحیه جبل الطارق (Gibraltar) و در میان چند ناحیه کوهستانی ساخته شده اند.

یکی از این شهرک ها آرکوس د لا فرونترا (Arcos de la Frontera) نام دارد که با یک کلیسا و میدان زیبا در بالای یک صخره به ارتفاع 137 متر ساخته شده است. گردشگران می توانند در این مکان نمای زیبایی از باغ های پرتقال، زیتون و بادام را ببینند. خیابان های سنگی، کافه های زیبا، مغازه های صنایع دستی و یک قلعه اسلامی تنها بعضی از مکان های زیبای آرکوس د لا فرونترا هستند.

مطلب پیشنهادی: دیدنی ها و جاذبه های گردشگری جبل الطارق (Gibraltar) را بشناسید 

 

15) ال تیدی، تنریف (El Teide, Tenerife)

15) ال تیدی، تنریف (El Teide, Tenerife)

آتشفشان ال تیدی (El Teide) مرتفع ترین نقطه در کشور اسپانیا است. این آتشفشان قدیمی ولی روشن، یکی از زیبایی های منحصر بفرد طبیعی اروپا محسوب می شود. پیکو د تیدی (Pico de Teide) و کالدرا د لاس کاناداس (Caldera de las Cañadas) در مرکز جزیره تنریف قرار دارند و پارک ملی تیدی (Teide National Park) را تشکیل می دهند. سازمان یونسکو در سال 2007 میلادی نام این پارک را در منابع خود ثبت کرد.

پارک ملی ال تیدی راه های زیادی را برای گشت و گذار در اختیار بازدیدکنندگان می گذارد. گردشگران می توانند با استفاده از خودرو یا از طریق پیاده روی، به داخل کالدرا رفته و از سطح مخروطی شکل ال تیدی بالا بروند، اگرچه امکان استفاده از تله کابین هم برای گردشگران وجود دارد و می توانند از بالاترین نقطه ال تیدی، در یک روز آفتابی نمایی زیبا از مناطق اطراف و همچنین نمایی زیبا از جزایر قناری (Canary Islands) را ببینند.

مطلب پیشنهادی: راهنمای بازدید از پارک ملی ال تیدی (El Teide) | مرتفع ترین نقطه اسپانیا (Spain) 

 

به کمک نقشه زیر می توانید قیمت هتل ها و اقامتگاه های شهرهای مختلف اسپانیا را در نواحی مختلف ببینید و با کلیک بر روی آن یکی از آنها را رزرو کنید.

Booking.com

به این مطلب امتیاز دهید
(18 امتیاز)
15 جاذبه گردشگری برتر اسپانیا (Spain) - 4.1 out of 5 based on 18 votes

بنر فروشگاه اکسسوری سفر مپگرد 2

فرم خبرنامه
برای اطلاع از تخفیف ها و آخرین مطالب مپگرد در خبرنامه عضو شوید
سمانه قائدی

بلاگر سفر، متخصص دیجیتال مارکتینگ و SEO

کانال تلگرام مپگرد
نظری داری؟

از پر شدن تمامی موارد ستاره‌دار (*) مطمئن شوید. کد HTML مجاز نیست.

1 نظر

برترین های جهان